χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: ΛΕΞΙΚΟ λεξεων ωμοφαγίας ΑΓΓΛΙΚΑ-ΕΛΛΗΝΙΚΑ  (Αναγνώστηκε 4685 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MKO Psychanimal

• PSYCHANIMAL
  • Addicted
  • Γίνε Χορτοφάγος τώρα, Σώσε ένα ζώο φάρμας
    • Psychanimal
ΛΕΞΙΚΟ λεξεων ωμοφαγίας ΑΓΓΛΙΚΑ-ΕΛΛΗΝΙΚΑ
« στις: Ιούλιος 24, 2007, 09:07:20 μμ »
Σκεφτηκα να βαζουμε εδω ολες τις λεξεις που δεν ξερουμε τι ειναι απο υλικα για να αλληλοβοηθιόμαστε.. εχω διαβασει ενα σωρο συνταγες που δεν ξερω με τι ειναι ..... ::)

Wakame seaweed=
Rice wine vinegar=
Agave nectar (Raw)=
Celtic Sea Salt=
Veganimal : To  blog του Χορτοφάγου
http://psychanimalvegan.blogspot.gr

Ευκαιρία Ζωής για τα Ζώα Φάρμας
http://lifechanceforfarmanimals.blogspot.gr/

Ψυχολόγοι  Υπερ της Προστασίας Ζώων www.psychanimal.org
ΓατοΟμάδα Θεσσαλονίκης www.thessalonikicatgroup.org

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΛΕΞΙΚΟ λεξεων ωμοφαγίας ΑΓΓΛΙΚΑ-ΕΛΛΗΝΙΚΑ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 25, 2007, 12:41:59 πμ »
Σκεφτηκα να βαζουμε εδω ολες τις λεξεις που δεν ξερουμε τι ειναι απο υλικα για να αλληλοβοηθιόμαστε.. εχω διαβασει ενα σωρο συνταγες που δεν ξερω με τι ειναι ..... ::)

Wakame seaweed=
Rice wine vinegar=
Agave nectar (Raw)=
Celtic Sea Salt=

Wakame seaweed= είδος φυκιού. Βρίσκεται αποξηραμένο σε βιολογικά μαγαζιά και ντελικατέσεν. Link.
Rice wine vinegar= Ξύδι από ρύζι, γιαπωνέζικης προέλευσης, επίσης γνωστό ως μίριν.
Agave nectar (Raw)= (ωμό) σιρόπι αγαύης. Yummy, vegan και βρίσκεται σχετικά εύκολα. Παραπλήσιο με το σιρόπι σφενδάμου στην υφή - λίγο πιο ουδέτερο στη γεύση - και στη χρήση.
Celtic Sea Salt= Αυτό δε σημαίνει ότι και καλά είναι 'κελτικό', είναι απλώς το όνομα της μάρκας. Είναι σχετικά χοντροκομμένο και μη επεξεργασμένο (σε αντίθεση με τα λεγόμενα επιτραπέζια αλάτια του εμπορίου).
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 25, 2007, 02:18:40 πμ »
Καταπληκτικό θέμα:

Rejuvelac. Το έχετε δει να πουλιέται πουθενά?

macrobiotic powder

τα βρήκα σε μία συνταγή για τυρί από σπόρους, αν θυμαμαι καλα.

A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 25, 2007, 02:30:54 πμ »
Rejuvelac. Το έχετε δει να πουλιέται πουθενά?

macrobiotic powder

τα βρήκα σε μία συνταγή για τυρί από σπόρους, αν θυμαμαι καλα.

Rejuvelac: Δεν το έχω δει πουθενά, αλλά βρήκα 2 μεθόδους παρασκευής του εδώ. Ουσιαστικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως προζύμι ή 'μαγιά' στην παρασκευή τυριού ή 'τυριού'.

Macrobiotic powder: Δεν ξέρω σε τι αναφέρεται αυτό, δοκίμασες να ψάξεις σε μακροβιοτικά sites με συνταγές και πληροφορίες; Επίσης, αν μας πεις τη συνταγή, ίσως να καταλάβουμε καλύτερα περί τίνος πρόκειται.
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 25, 2007, 03:07:43 πμ »
Συνειδητοποίησα ξαναδιαβάζοντας τα παραπάνω ποστ μου ότι καλά η εξήγηση των τυχόν άγνωστων όρων, αλλά αυτό δε λύνει απαραιτήτως το πρόβλημα εύρεσης των εν λόγω συστατικών ούτε τη χρήση τους ή τέλοσπάντων τη χρήση τους πέρα από τη συγκεκριμένη συνταγή. Οπότε, προτείνω α) να δίνουμε και συμβουλές για γενικότερη χρήση τους και β) να προτείνουμε άλλα συστατικά με τα οποία μπορούν τα αντικατασταθούν τα αρχικά, ώστε να μπορέσει να κρίνει αυτός που ρωτάει αν όντως θέλει και αν αξίζει να επενδύσει στην αγόρα όλων αυτών των νέων υλικών.

Λοιπόν, απ'αυτά που υπάρχουν ως τώρα:

Celtic Sea Salt: προσωπικώς, δε βρίσκω κανένα λόγο αγοράς του συγκεκριμένου προϊόντος. Αν κάποιος δεν θέλει να χρησιμοποιήσει αλάτι του εμπορίου (και καλά θα κάνει, τα περισσότερα είναι λίγο μπλιάχ), τότε μπορεί εύκολα να βρει χοντρό θαλασσινό αλάτι, που χρησιμοποιείται ή έτσι όπως είναι ή τριμμένο σε μύλο, ή ροζ αλάτι Ιμαλαϊων (αυτό χρησιμοποιώ εγώ - σλούρπι).

Rice wine vinegar: Το ξίδι από μίριν είναι πολύ ωραίο, αλλά αν δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί ξανά, ίσως μπορεί να αντικατασταθεί με μηλόξιδο ή κάτι αντίστοιχο; Δεν έχει την ίδια γεύση, αλλά δεν έχει νόημα να ξοδευτεί κανείς για ένα μπουκαλάκι γιαπωνέζικου ξιδιού που δεν θα ανοιχτεί ξανά παρά για 1-2 συνταγές. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε σάλτσες και σε glazes.

Agave nectar (Raw): Χμμ, μεγάλο κεφάλαιο τα γλυκαντικά. Λοιπόν, εμένα μ'αρέσει το σιρόπι αγαύης, το βάζω σε glazes (όπως σ'αυτήν τη συνταγή), σε γιαούρτι σόγιας, σε χυμούς, σε γλυκά, παντού τελοσπάντων, μιας και δε χρησιμοποιώ ζάχαρη. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να το βρει κανείς ωμό, και ως εισαγόμενο προϊόν είναι κάπως ακριβό. Ένα εύκολο μη vegan υποκατάστατο είναι το μέλι, φυσικά (εννοείται ωμό, μη επεξεργασμένο). Το σιρόπι σφενδάμου δεν νομίζω να υπάρχει ωμό, οπότε το ξεχνάμε. Άλλα γλυκαντικά είναι το σιρόπι βύνης και το σιρόπι από καστανό ρύζι, τα οποία είναι λιγότερο γλυκά από το σιρόπι αγαύης και πιο παχύρευστα. Το πρώτο παρασκεύαζεται από βύνη κριθαριού, τουτέστιν φύτρα κριθαριού, και νομίζω ότι είναι ωμό. Το δεύτερο νομίζω ότι περιλαμβάνει μαγείρεμα, δεν ξέρω για συγκεκριμένες μάρκες και πώς το επεξεργάζόνται. Τέλος, υπέροχο, καταπληκτικό, θεϊκό, νέκταρ και αμβροσία σε ένα, είναι φυσικά το σιρόπι από χουρμάδες (date syrup). Αλλά και αυτό το βράζουν. Γι'αυτό έψαξα και βρήκα μία συνταγή για ωμό σιρόπι εδώ. Όποιος θέλει μετάφραση, να με πει.

• PSYCHANIMAL
  • Addicted
    • Psychanimal
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 25, 2007, 03:18:45 πμ »
...Σε το λεω  ;D :D ;)

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 25, 2007, 03:51:00 πμ »
Συνταγή για ωμό σιρόπι από χουρμάδες

Κόβουμε σε μικρά κομμάτια τους χουρμάδες και τους τοποθετούμε σε ένα μπωλ με αρκετό κρύο νερό ώστε μόλις να τους σκεπάζει. Αφήνουμε να μουλιάσουν για τουλάχιστον 3 ώρες (καλύτερα όμως όληνυχτίς) σε θερμοκρασία δωματίου.

Στραγγίζουμε τους χουρμάδες (μπορούμε να κρατήσουμε το νερό για άλλες χρήσεις) και τους πολτοποιούμε μ'ένα πιρούνι (ή στο μπλέντερ). Τοποθετούμε τον πολτό σε ένα τουλπάνι ή λεπτή πετσέτα και πιέζουμε πάνω από ένα μπωλ ή δοχείο ώστε να βγει όλο το σιρόπι. Ανάλογα με την ποσότητα νερού που βάλαμε αρχικά, το σιρόπι μας θα είναι περισσότερο ή λιγότερο πηχτό. Αν προτιμάτε πιο πηχτό σιρόπι, μπορείτε να βάλετε λιγότερο νερό στο μούλιασμα, αλλά πρέπει να ανακατεύετε τους χουρμάδες κατά διαστήματα.

Ως παραλλαγή, μπορείτε να δοκιμάσετε να προσθέσετε ωμό κακάο, χαρουπάλευρο ή κανέλα, ή και να προσθέσετε λίγο ζεσταμένο λάδι καρύδας ή άλλο έλαιο από καρπούς.

Αποσυνδεδεμένος falafel punk

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 25, 2007, 08:54:36 πμ »
mazikeen τι είναι το ρόζ αλάτι ιμαλαϊων;
Chaos is not entropy, Chaos is not death, Chaos is not a commodity. Chaos is continual creation.
Chaos never died.

• PSYCHANIMAL
  • Addicted
    • Psychanimal
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 25, 2007, 03:11:16 μμ »
Ευχαριστω... :D :)και τωρα κατι πιο δυσκολο μηπως ξερεις ποια ειναι τα βασικα σιροπια αλατια αλευρια( διαβασα χαρουπαλευρο στα μπισκοτα κ φυσικα δεν το ειχα) κλπκλπ που πρεπει να χει κανεις σαν ωμοφαγος?

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 25, 2007, 03:52:11 μμ »
αλάτι παίρνω της fytro βιολογικό με 3 φορές λιγότερο νάτριο αλλά δεν ξέρω πολλά από αυτά...

Για το χαρουπάλευρο όμως ξέρω γιατί το ανακάλυψα τελευταία από τα παιδιά εδώ μέσα. Είναι η αλεσμένη από τα χαρούπια (ή ξυλοκέρατα), σκόνη, είναι γλυκό, έχει τη μορφή κα τη γεύση του κακάου και είναι σούπερ γευστικό. μπορείς να το κάνεις ρόφημα σαν καφέ ελληνικό (όμως δεν θαναι ομωφαγικό), μπορείς να το ρίξεις με κουάκερ, μέλι και ζεστό νερό ή γάλα σόγιας και γίνεται σαν σοκολατούχο γάλα με δημητριακά! γενικά αντικαθιστά το κακάο σχεδόν σε όλα, είναι ωμοφαγικό (όχι καβουρντισμένο σαν το κακάο)  και είναι φούλ στο ασβέστιο!

Με χαρούπι, αβοκάντο και μέλι (ή σταφίδες) μπορείς να κάνεις μους σοκολάτας ΥΠΕΡΟΧΟ!!!! και μερέντα ομωφαγική! Υπάρχει σχετική συνταγή εδώ μέσα. Ψάξε το στα γλυκά   ;)
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

• PSYCHANIMAL
  • Addicted
    • Psychanimal
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 25, 2007, 04:38:40 μμ »
 τσ τσ τσ... κολαση... μερεντα ωμοφαγικη...υπαγε οπισον μου σατανα... :o  :D ..α...πουλακι μου δε με τα πες αυτα.. αντε μετα να χαθουν τα κιλακια... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 25, 2007, 05:00:46 μμ »
mazikeen τι είναι το ρόζ αλάτι ιμαλαϊων;

Είναι ορυκτό αλάτι που εξορύσσεται στην περιοχή των Ιμαλαϊων και έχει ροζ χρώμα. Θεωρείται ότι περιέχει πολλά ιχνοστοιχεία, τα οποία του δίνουν και το ροζ χρώμα του. Επίσης, θεωρείται πως δρα ευεργετικά για την υγεία του σώματος και δεν ανεβάζει την πίεση, αντίθετα με τα κοινά αλάτια. Τα παραπάνω δεν είναι αποδεδειγμένα, αλλά το αλάτι έχει όντως πολύ ωραία γεύση. Link.

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 25, 2007, 05:17:53 μμ »
τσ τσ τσ... κολαση... μερεντα ωμοφαγικη...υπαγε οπισον μου σατανα... :o  :D ..α...πουλακι μου δε με τα πες αυτα.. αντε μετα να χαθουν τα κιλακια... ;D ;D ;D

Ε μη φανταστείς . Δεν το φτιάχνω κάθε μέρα. 2-3 φορές το χω κανει. ;)
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 25, 2007, 05:31:20 μμ »
Ευχαριστω... :D :)και τωρα κατι πιο δυσκολο μηπως ξερεις ποια ειναι τα βασικα σιροπια αλατια αλευρια( διαβασα χαρουπαλευρο στα μπισκοτα κ φυσικα δεν το ειχα) κλπκλπ που πρεπει να χει κανεις σαν ωμοφαγος?

Εγώ δε θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχουν στανταρντ τροφές ή είδος διατροφής που πρέπει να ακολουθεί κάποιος είτε ως ωμοφάγος είτε ως vegan ή ως χορτοφάγος ή ως ο,τιδήποτε. Το χαρουπάλευρο και γενικότερα τα χαρούπια είναι πολύ καλή τροφή, γευστική και θρεπτική, αλλά είμαι σίγουρη ότι μπορείς να επιβιώσεις μια χαρά και χωρίς αυτό. Το ίδιο και με το σιρόπι χουρμάδων. Πολύ ωραίο, δε λέω, αλλά θα ζήσεις μια πολύ γεμάτη ζωή και χωρίς αυτό. Συνεπώς δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι ως απολύτως απαραίτητο. Χώρια που απ'όλα όσα μας έχεις πει, φΟβάμαι ότι ό,τι πω θα το δέσεις σχοινί κορδόνι ότι "έτσι κάνουν οι ωμοφάγοι - ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ, ΠΑΝΤΑ".  ;D

Να φέρω παράδειγμα εμένα. Ωραία φρούτα δεν είναι τα πορτοκάλια; Και οι ντομάτες υπέροχες δεν είναι; Ε, λοιπόν, εγώ δεν τρώω καθόλου πορτοκάλια και ελάχιστες ντομάτες, γιατί είναι πολύ όξινες τροφές για μένα. Μία φίλη μου είχε φρικάρει κάποτε επειδή "χωρίς πορτοκάλια δεν παίρνεις βιταμίνη C". Παρόμοια συμπεριφορά είναι για μένα να θεωρείς ότι υπάρχει συγκεκριμένη διατροφή που πρέπει να ακολουθείς. Επίσης δεν τρώω κακάο σε οποιαδήποτε μορφή. Τρώω χαρούπια, χαρουπόμελο, "χαρουπολάτα" μερικές φορές, αλλά όχι συχνά. Και σε διαβεβαιώ ότι ζω μια χαρούμενη και πλήρη ζωή.

Με άλλα λόγια: Δεν υπάρχουν "βασικά σιρόπια και αλεύρια ή αλάτια". Αν ρωτήσεις 30 ωμοφάγους, θα πάρεις 30 διαφορετικές απαντήσεις. Τι να το κάνεις το ιδιαίτερο αλάτι; Όταν τελειώσει το αλάτι που χρησιμοποιείς, δες αν θες να επενδύσεις σε κάτι διαφορετικό. Μερικοί άνθρωποι δεν χρησιμοποιούν καθόλου αλάτι ή καθόλου γλυκαντικά.

Πιστεύω ότι κάθε άνθρωπος βρίσκει (ή μπορεί να βρει) τη διατροφή που του ταιριάζει, η οποία δύναται να αποτελείται από πολλά διαφορετικά μέρη. Θέλεις να εντάξεις το χαρουπάλευρο στη διατροφή σου; Εντάξει. Δεν θέλεις; Πάλι εντάξει. Νομίζω ότι μια καλή προσέγγιση είναι να δεις τι χρειάζεσαι από πλευράς θρεπτικών συστατικών - υδατάνθρακες, πρωτεϊνες, λίπη, βιταμίνες, φυτικές ίνες, ασβέστιο, σίδηρος, λοιπά ιχνοστοιχεία - και να δεις από πού μπορείς να τα πάρεις ώστε να έχεις μια ισορροπημένη διατροφή. Από κει και πέρα, μπορείς να πειραματιστείς με καινούργια υλικά, να βρεις τι σου αρέσει περισσότερο, τι θέλεις να προσθέσεις από πλευράς ποικιλίας ή όρεξης. Μπορώ να σου προτείνω τροφές που ΕΓΩ θεωρώ πολύ θρεπτικές, αλλά έχει σημασία αν πρόκειται για κάτι που μπορείς να εντάξεις στη διατροφή σου εύκολα ή θα το δεις ως το νέο περίεργο τρόφιμο που "είναι απαραίτητο" για την ωμοφαγία. Προς το παρόν, δε βλέπω να υπάρχει κάτι που οπωσδήποτε χρειάζεσαι. Με τον καιρό, θα δεις τι προτιμάς και τι θα θέλεις να βρεις.

• PSYCHANIMAL
  • Addicted
    • Psychanimal
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 25, 2007, 11:28:36 μμ »
Μπα θα το δω σαν νεο [εριεργο τροφιμο προσ δοκιμη δεν ειμαι τοσο κολλημενη, απλα τωρα προσπαθω να βρω τα βασικα μου

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής