χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Πίνεις Γάλα;  (Αναγνώστηκε 14540 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blueheart

• Powered by Tofu
  • Συντονίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
  • The Spaghetti Incident?
    • VegLite
Απ: Πίνεις Γάλα;
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 15, 2010, 03:14:14 μμ »
Από παγωτά υπάρχει και το soyeah στα περισσότερα καταστήματα βιολογικών. Το σοκολατένιο είναι αρκετά καλό.

Αποσυνδεδεμένος kiara

• Sr. Member
  • http://executefashion.blogspot.gr/
    • Animal Earth Human Liberation
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 15, 2010, 04:09:19 μμ »
yay Δεν είναι μακριά οι μέρες που θα το γυρίσω στο βιγκανισμό  biggestgrin

clapper clapper clapper

Αποσυνδεδεμένος maroulaki

• Θαμώνας
  • Vegan. Because the alternative is unthinkable.
Απίστευτο!
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 20, 2010, 08:35:09 μμ »
Είναι η πρώτη φορά στα χρονικά απο τότε που χρησιμοποιώ mail , που λαμβάνω chain mail και δεν δυσανασχετώ...
Και μάλιστα μου το προωθησε το αφεντικό, κι ήταν και ενυπωσιασμένος ! Δεν λέει καινούργια πράγματα για εμάς, αλλα το γεγονός και μονο οτι κυκλοφορεί σαν mail αλυσίδα, και θα το δεί τόσος κόσμος είναι τ-έ-λ-ε-ι-ο. Είμαι κατενθουσιασμένη.

Φαντάζομαι ν'ανοιγουν το e-mail τους στη δουλειά το πρωί, μαζί με τον πρωινό καφέ τους που θα έχει και "γαλατάκι", και να πέφτουν πάνω σε...ΑΥΤΟ

devil

"Our lives begin to end, the day we become silent about things that matter."
"Οι ζωές μας τελειώνουν όταν σιωπούμε για πράγματα που έχουν σημασία."

Αποσυνδεδεμένος marialan

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 20, 2010, 09:28:49 μμ »
Μαρουλάκι πολύ καλό!Μου εδωσες ιδέα φοβερή!θα το εκτυπώσω και θα μοιράσω πολλά αντίγραφα στην δουλειά μου.Εκει συστεγάζεται το κέντρο προστασίας μανας και παιδιου,αλλά και πολλοι ορθοπαιδικοι,παιδίατροι,ενδοκρινολόγοι κλπ,που η προπαγάνδα για το γάλα και τα παράγωγα του δίνει και παίρνει...Ιδιαιτερα οι ορθοπαιδικοι παρότι βλέπουν οτι παρά την λήψη γαλακτοκομικων και σκευασμάτων ασβεστίου,οι οστικές πυκνότητες χειροτερευουν,δεν τους προβληματίζει !Αντε μήπως και ανάψει καμμιά σπίθα προβληματισμού και ευαισθησίας,τοσο από τον κόσμο,οσο και από τους...ειδικούς  επιστήμονες

• Θαμώνας
« Απάντηση #79 στις: Απρίλιος 20, 2010, 09:41:26 μμ »
Είμαι γιατρός έχω φάει τα παντελόνια μου να διαβάζω, και ξαφνικά εμφανίζεται μια γαλακτοβιομηχανία και μου λέει "Να προμοτάρεις το γάλα γιατι θα πάρεις λεφτά". Κι εγω το κάνω έτσι απλά ; Δεν το χω καταλάβει πως λειτουργεί το κόλπο. Με αυτή τη λογική σε ότι γιατρό έχω πάει στη ζωή μου πρέπει να κανω μια επισκεψη και να τους λεω --ψευτη, απατεωνα, ελλεινε φακελακια, τσιρακι της δελτα και της φαγε, σκισε τα κωλοχαρτα που χεις για διπλωματα, βραστα και πιες το ζουμι τους--

ξερει κανεις να μου εξηγησει τι ακριβως παιζει ;

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
« Απάντηση #80 στις: Απρίλιος 20, 2010, 10:21:35 μμ »
"Να προμοτάρεις το γάλα γιατι θα πάρεις λεφτά". Κι εγω το κάνω έτσι απλά ;

Ε ναι έτσι απλά. Γιατί δωράκια από φαρμακευτικές δεν παίρνουν οι γιατροί? Βασικά πολλοί είναι απλά άσχετοι και δεν ξέρουν αυτό έμαθαν αυτό εμπιστεύονται. Εμένα γιατρός (ορθοπεδικός) μου είπε (έχει και κολλητό γυναικολόγο) ότι δεν μπορώ ως βίγκαν να κάνω παιδιά... ε αυτό έμαθε στην σχολή του, γιατί όλοι εμείς που πήγαμε σε σχολές τα ξέρουμε όλα? Όχι απλά αυτοί θα έπρεπε να το πάρουν πιο σοβαρά όταν πέρναγαν με σκονάκια...

Money corruption maroulaki  nanana

• Θαμώνας
« Απάντηση #81 στις: Απρίλιος 20, 2010, 10:40:34 μμ »
ρε παιδί το να τελειωσεις ιατρικη υποτιθεται οτι εχει μια βαρυτητα Α. Εγω πληροφορικη τελειωσα, μου καηκε ο επεξεργαστης (και του μυαλου μου επισης) και δεν τρέχει και κάτι. Αλλα το να σαι γιατρός και να λες στον αλλον Πιες γαλα, φαε τυρι, αυτο είναι τραγικο οταν το κάνεις εν γνωσει σου. Αλλο το να μην ξέρεις.Και βασικά οι γέροι-γιατροί είναι λογικό να μην τα ξέρουν. Η κλασσικη ιατρικη τους τα χει μαθει λάθος.
Αλλα τα σημερινα γιατρουδια, με ιντερνετ, με τις έρευνες στη διαθεσή τους, με τα όλα τους, συνεχίζουν να προτρέπουν στα γαλακτοκομικά. ε, αυτοί ας πάνε να ψοφήσουν καλύτερα. Αν το γάλα και τα παράγωγα είναι υπευθυνα για τόσες παθήσεις, τότε αυτοι που τα προωθουν - οι γιατροί δηλαδη - πρόσωπα ιερά και εμπιστοσύνης εγκληματούν σε βάρος όλων μας. Δεν καταλαβαίνω ρε γαμωτο.
Γιατι το κάπνισμα γιατι έχει μπει black list και με τα ζωικά έχει πέσει τόση σιγή ;; Αν δηλαδη δεν είχαμε τοση ενημερωση για το τσιγάρο, τότε οι γιατροί θα τα τσεπωναν απο τις καπνοβιομηχανίες και θα μας λεγανε καπνίστε γιατι θα κάνετε ωραίο δέρμα.

Το διατροφικό έγκλημα θα έπρεπε να είναι το Νο1 στην επικαιρότητα, και επικρατεί άκρα του τάφου σιωπή...
Προχθές ήμουνα σε κάτι φίλους, με 2 μηνων μωρο που θηλάζει, και τους έλεγα τα δικά μου περι βεγκανισμου κι οτι το μονο γαλα που πρεπει να πιει ειναι της μαμας του, και δεν με αφησαν να σταυρωσω κουβεντα ρε φιλε. Κουβέντα λέμε ! Είναι οι κλασσικοί αριστεροί φίλοι σπισιστές που δεν θέλουν ν'ακουσουν τίποτα. Εχω την εντυπωση οτι τους κουράζω κι όλας.
τελος παντων. off  topic.

Αποσυνδεδεμένος EFI

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #82 στις: Απρίλιος 20, 2010, 10:42:28 μμ »
"Να προμοτάρεις το γάλα γιατι θα πάρεις λεφτά". Κι εγω το κάνω έτσι απλά ;

Ε ναι έτσι απλά. Γιατί δωράκια από φαρμακευτικές δεν παίρνουν οι γιατροί? Βασικά πολλοί είναι απλά άσχετοι και δεν ξέρουν αυτό έμαθαν αυτό εμπιστεύονται. Εμένα γιατρός (ορθοπεδικός) μου είπε (έχει και κολλητό γυναικολόγο) ότι δεν μπορώ ως βίγκαν να κάνω παιδιά... ε αυτό έμαθε στην σχολή του, γιατί όλοι εμείς που πήγαμε σε σχολές τα ξέρουμε όλα? Όχι απλά αυτοί θα έπρεπε να το πάρουν πιο σοβαρά όταν πέρναγαν με σκονάκια...

Money corruption maroulaki  nanana

Συμφωνώ απολύτως incognito..!  clapper
Από τη μία αυτά έμαθαν στις σχολές και από την άλλη είναι και τα συμφέροντα από τις φαρμακοβιομηχανίες (και όχι μόνο) που δεν αφήνουν να βγεί η αλήθεια προς τα έξω.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 20, 2010, 10:48:19 μμ »
Για να καταλάβουμε για πόση διαφθορά μιλάμε, από γιατρό έχω μάθει οτι όταν η Τάδε φαρμακευτική προσφέρει δωρεάν "επιμόρφωση" με τα πάντα πληρωμένα για "συνέδριο" στη Μπανγκόγκ, μέσα στα "πάντα" είναι ακόμα και το "μασάζ"! Έτσι, εκπορνεύονται με τη σειρά τους και οι γιατροί... thimos

Αποσυνδεδεμένος apokalupsh

• Sr. Member
Απ: Απ: Πίνεις Γάλα;
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 20, 2010, 11:16:07 μμ »
Αλλα το να σαι γιατρός και να λες στον αλλον Πιες γαλα, φαε τυρι, αυτο είναι τραγικο οταν το κάνεις εν γνωσει σου.

το οτι εχουν σπουδασει ιατρικη οι γιατροι δεν σημαινει οτι τα ξερουν ολα. δεν εμαθαν τα παντα για αυτο τον κοσμο στην σχολη τους.
αν εισαι διαιτολογος ας πουμε, ε ναι, ειναι τραγικο. αλλα απο κει και περα, που φταιει ο δερματολογος ας πουμε για το οτι δεν ξερει οτι το γαλα δεν κανει καλο?
ας μην τα ριχνουμε ολα στους γιατρους.

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 21, 2010, 01:35:14 πμ »
ο κόσμος έχει μάθει να δέχεται την αυθεντία και να μην την αμφισβητεί.
χειραγώγηση είναι.

• Θαμώνας
« Απάντηση #86 στις: Απρίλιος 21, 2010, 01:46:03 πμ »
Προφανώς και αναφέρομαι στους κλάδους οι οποίοι συσχετίζουν την παθολογία με την διατροφή.
Και ο δερματολόγος μπορεί να φταίει ας πουμε γιατι συμβουλευει ζωικά για την καταπολέμηση της ακμής. Συγκεκριμενα οι συμβουλες που έδωσε σ'ενα φιλο μου ήταν ψάρια, ιχθυέλαια (!), άπαχο γάλα,και λευκό κρέας 3 φορές την εβδομάδα.. Δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει τι κάνει το γάλα στα κόκκαλα σου, αλλα οφείλει να σου πει οτι η διατροφη με ζωικα μπορει να αποτελέσει παράγοντα επιδείνωσης της ακμής. Αν λοιπον είναι διαβασμένος θα στο πεί. 
Εκτος των διατροφολόγων, πχ ορθοπεδικοί για την οστεοπόρωση, ενας παθολόγος που με είχε συμβουλεψει στη διάρκεια των πανελληνίων να υπερκαταναλώνω ζωικά γιατι ο εγκέφαλος μου θα λειτουργει πιο αποδοτικά, γυναικολόγοι για το ασβέστιο κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης....και λοιπα.

Το θέμα δεν είναι λοιπον σε ποιον "θα τα ρίξουμε". Αλλα τι συνέπειες έχει η παρότρυνση του "επιστήμονα" του οποίου η γνώμη έχει βαρύτητα. Κι αυτοί είναι και οι γιατροί.

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
Απ: Απ: Πίνεις Γάλα;
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 21, 2010, 12:03:32 μμ »
Γιατι το κάπνισμα γιατι έχει μπει black list και με τα ζωικά έχει πέσει τόση σιγή ;; Αν δηλαδη δεν είχαμε τοση ενημερωση για το τσιγάρο, τότε οι γιατροί θα τα τσεπωναν απο τις καπνοβιομηχανίες και θα μας λεγανε καπνίστε γιατι θα κάνετε ωραίο δέρμα.

Μα το έλεγαν παλιά. Καπνίζετε κάνει καλό. Και στην υγεία και είσαι και πιο κομψός. (moto εταιριών)
Μετά έγινε γνωστό ότι το κάπνισμα βλάπτει (τα χημικά όχι ο καπνός) οπότε έμαθαν αυτό οι γιατροί. Εντάξει δεν μπορείς ακριβώς να κρύψεις το γεγονός ότι πεθαίνουν άπειρα άτομα από τσιγάρο με προβλήματα στους πνεύμονες. Αντίθετα τα ζωικά προιόντα όπως γιαουρτάκι, γαλατάκι (light), λευκό κρέας όντως "με μέτρο" δεν επηρεάζουν αρνητικά (τους ανθρώπους, μην ρωτήσεις τις κότες).

Προχθές ήμουνα σε κάτι φίλους, με 2 μηνων μωρο που θηλάζει, και τους έλεγα τα δικά μου περι βεγκανισμου κι οτι το μονο γαλα που πρεπει να πιει ειναι της μαμας του, και δεν με αφησαν να σταυρωσω κουβεντα ρε φιλε. Κουβέντα λέμε ! Είναι οι κλασσικοί αριστεροί φίλοι σπισιστές που δεν θέλουν ν'ακουσουν τίποτα. Εχω την εντυπωση οτι τους κουράζω κι όλας.
τελος παντων. off  topic.

Το να μην σε αφήνουν να μιλήσεις το κάνουν πολλοί. Νομίζουν ότι θα σκοτώσουν το παιδί τους αν δεν πιει αγελαδινό γάλα μέχρι τα 25!! Ειδικά για το αγελαδινό γάλα στα παιδιά, στην δουλειά μου με είχαν βρίσει ότι είμαι ανεύθυνη που κάνω προπαγάνδα κατά του γάλακτος (κρίμα τα παιδάκια) και ότι αν πάθει ποτέ τίποτα κανένα παιδί θα είμαι ηθικός αυτουργός laugh3. Και όλα αυτά αφού τους έχω εξηγήσει πλήρως περί γάλακτος, βιομηχανίας και ζώων. Προτιμούν να δίνουν ένα κάρο αντιβίωση στα μωρά για οτίτιδα και κολικούς (πολύ φυσιολογικό). Α και σύνδρομα αιφνιδίου θανάτου.

Ε δεν είμαι γιατρός να ακουστώ...

• Θαμώνας
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 21, 2010, 06:06:31 μμ »
Ε δεν είμαι γιατρός να ακουστώ...

Ακομα και γιατρός να σουν, θα σε φωναζαν κομπογιαννιτισα

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
    • Τσίρκο
« Απάντηση #89 στις: Απρίλιος 21, 2010, 11:43:41 μμ »
Εγώ πάντως παιδιά, γάλα συστηματικά δεν έφαγα έτσι όπως το επιβάλλουν οι γιατροί. Με πείραζε και δεν το ήθελα με τίποτα.
Με έβαζαν με το ζόρι να το πίνω στο σχολείο, και ήμουν μες την δυστυχία. Την ποσότητα που πρότειναν ανά μέρα οι γιατροί δεν την έπινα με τίποτα, ευτυχώς δεν με πίεζαν στο σπίτι. Θήλασα μέχρι που διέκοψα μόνος μου τον θηλασμό, και από τότε δεν ήθελα να δω γάλα ούτε ζωγραφιστό.
Ότι επιβάλλεται να τρώει το παιδί γάλα, είναι μια από τις μεγαλύτερες μ@λ@κίες που μπορεί να πει γιατρός. Και μπορώ να το πω και στον πιο κορυφαίο επιστήμονα. Να θηλάσει από την μάνα του, ναι επιβάλλεται, από την στιγμή που θα διακόψει όμως, δεν χρειάζεται γάλα άλλου ζώου.
Εγώ γιατί δεν έπαθα τίποτα;

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής