χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Πίνεις Γάλα;  (Αναγνώστηκε 14292 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
Απ: Πίνεις Γάλα;
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 05, 2008, 10:47:40 πμ »

ΝΑΙ, ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ, ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΜΕΙΩΤΙΚΑ ΓΙ ΑΥΤΟΝ, ΑΛΛΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΥΠΕΡΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΕΙΜΕΝΑ, ΛΟΓΩ ΤΟΥ Ο,ΤΙ ΕΧΩ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠ' ΤΗ ΛΕΞΗ ΚΡΕΑΣ!
     ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ...ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΥΡΕΤΟΘΕΡΑΠΕΙΑ, ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ Σ' ΕΧΩ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΕΙ...... ??? ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ, ΞΕΡΕΙΣ;
     ΕΠΙΣΗΣ, ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΕΙΣ;

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 05, 2008, 12:18:14 μμ »
Επειδή αναφέρθηκε το βιβλίο του Μουρούτη "όλη η αλήθεια για το γάλα", να σας πω οτι είναι εντελώς αντίθετος με κάθε είδους γαλακτομικά και μάλιστα αναφέρει τόσο πολλά (και τόσο σιχαμερά μερικές φορές) στοιχεία εναντίον του γάλακτος που δεν θες να το ξαναδείς! Για να καταλάβετε το πνεύμα του βιβλίου, στο τέλος, υπάρχει κεφάλαιο με τίτλο "μερικοί λόγοι που είμαι χορτοφάγος"
Πίνακα με την περιεκτικότητα των φυτικών τροφών σε ασβέστιο δεν βρήκα, αλλά θυμάμαι οτι είχε βάλει ο EcoChris κάποτε.
Τον βρήκα! Πατήστε εδώ για κατέβασμα!

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 05, 2008, 02:30:54 μμ »

Γειά σου ecochris! γειά σου elsa! Τι είσαστε εσείς! Είπα κι εγώ; πώς έγινε χωρίς πίνακα ασβεστίου; είμαι στραβάδι, όνομα και πράγμα!
     αδύνατον να τον βρω! και είναι κι ωραίος! Μπράβο σας, που τον έφτιαξες και που τον βρήκες! τον αποθήκευσα και τον εκτύπωσα κατ' ευθείαν, δεν ήξερα παλιά τέτοια πράγματα..... ;)

Αποσυνδεδεμένος antismoke

• Sr. Member
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 01:35:22 μμ »
Eμένα γιατί τα δείχνει σαν κινέζικα, στον πίνακα και δεν βγάζω τίποτα; ???

%PDF-1.4
%äüöß
2 0 obj
<</Length 3 0 R/Filter/FlateDecode>>
stream
xœΝ[Λ®$• έί―¨µ”%$• #@χά™ K δ β8AΰN0ήδχ£% JΫνEΐ°]μζαCEJ$―Zm~ϋ¶©νwj7Ϋyθ=l6Ψψόλ_•?•ύσνΗνΫfύ±λψω~l¤Ξψ¥6gd¬,ίς§ ¥(ώ  yΌ}ΗΗ±½kϋ1
; e9΄ ιέn¤ J²~?³¤τωa]ζ,Bl ςΑߊ Ϋ―{»}Σ'%Kμ u~ύiϋώ‹Ž •―?o?(­H uό~ϋϊ•,G%Ž¬β§V9uΔϊψ3ώ 2Φg6-3έςGŸΏΎύψ¦£2•Τ™γάύf 5jŠ>ϊ²H?ΗF)6*1žƒQG1*¨»ϊTL2ρΫf]Ής)EWωΣ# ψήν:

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
    • Τσίρκο
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 02:00:57 μμ »
Ποιο, αυτό που κατέβασες;

• Sr. Member
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 08:44:35 μμ »
 Είναι ο πίνακας που έβαλε η elsa, με την υπόδειξη πατήστε εδώ για κατέβασμα.

Όσο για τις σελίδες που σας υποσχέθηκα από το βιβλίο του Κουμεντάκη ( που μιλάει για το γάλα), δεν μπορώ να τις προσθέσω με τίποτα, ούτε με το photobucket. Λυπάμαι... :-\

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

• Addicted
    • Τσίρκο
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 10:38:48 μμ »
Αμα θέλεις στειλτες σε μένα με mail να τις βάλω.

• Sr. Member
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 11:23:11 μμ »
 Στείλε μου το ε-μαιλ σου, να στις στείλω.

• Sr. Member
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 07, 2008, 12:10:26 πμ »
Ευχαριστώ Θανάση. Προσπαθώ να σου ξαναστείλω την 1η σελίδα ξανά και αργεί πολύ, δεν ξέρω γιατί.

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 07, 2008, 12:51:07 πμ »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ, ΜΑΘΑΜΕ ΚΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΑ! ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣ! ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΒΟΡΙΟ Π.Χ. ΣΤΗ ΖΩΙΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ, ΚΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΛΕΥΚΩΜΑΤΑ ΤΟ ΔΙΩΧΝΟΥΝ, ΠΩΣ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΙ ΟΣΤΕΟΠΟΡΩΣΗ;ΚΙ ΑΜΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ...ΚΑΙ ΜΕ ΛΙΓΕΣ ΟΡΜΟΝΕΣ...ΑΣΤΑ!

• Sr. Member
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 07, 2008, 01:20:57 πμ »
Θανάση ευχαριστώ ξανά για τη βοήθεια. Και να πούμε ότι τα κείμενα είναι από το βιβλίο ¨υγεία για όλους" του κου Κουμεντάκη Παν.- υγιεινιστή.
 Ας μας συγχωρέσει για την μικρή αυτή προβολή, αλλά έγινε καθαρά για ενημέρωση και εξάλλου δώσαμε και την πηγή του.

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

• Addicted
    • Τσίρκο
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 07, 2008, 01:30:57 πμ »
Αυτό είναι;

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

• Addicted
    • Τσίρκο
Λευκός θόρυβος
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 08, 2008, 05:57:49 μμ »
White noise

By Ofri Ilani

Ένα από τα κοινά χαρακτηριστικά του ανθρώπινου είδους με τα υπόλοιπα θηλαστικά είναι η κατανάλωση γάλακτος. Από το πιο μικρό θηλαστικό μέχρι την φάλαινα ένα κοινό χαρακτηριστικό είναι, ότι τρεφόμαστε με γάλα την περίοδο αμέσως μετά την γέννηση.

Το πρόβλημα όμως ξεκινάει από το γεγονός, ότι το ανθρώπινο μόνο είδος, από όλα τα άλλα θηλαστικά συνεχίζει, να καταναλώνει γάλα κατά τη διάρκεια όλης της υπόλοιπης ζωής του. Επίσης κανένα άλλο θηλαστικό δεν θηλάζει με το γάλα άλλου είδους. Σ' αυτό οι άνθρωποι διαφέρουμε.

Συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος MatinaOlaEinaiDromos

• New Kid in The Block
  • **
  • ή θα βρούμε τον δρόμο ή θα τον δημιουργήσουμε
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 14, 2010, 02:37:01 μμ »
Αν και το θέμα έχει να σχολιαστεί καιρό απ'ό,τι βλέπω, έχω κάποιες μικρεεεές απορίες. α) Το γάλα από το αμύγδαλο πού το βρίσκει κανείς? Δοκίμασα το γάλα σόγιας..αν και δεν μου φάνηκε δυσάρεστο στη γεύση , δεν μπορώ να πω οτι ενθουσιάστηκα.  Θέλω επίσης να πώ οτι είναι πολύ ακριβό  όπως και πολλά προϊόντα που απευθύνονται σε χορτοφάγους και θεωρώ οτι είναι κρίμα κι άδικο για τους άπαντες χορτοφάγους!   thimos β) Είμαι εθισμένη στις σοκολάτες κι ακόμα δεν έχω βρει στα μεγάλα καταστήματα πλήρως ελεύθερες από γάλα (οι περισσότερες γράφουν πως περιέχουν ίχνη). Σε καταστήματα με βιολογικά προϊόντα μόνο μπορεί να βρεί κανείς?  questionmark  Ευχαριστώ πολυυυύ!

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 14, 2010, 03:33:04 μμ »
Αν και το θέμα έχει να σχολιαστεί καιρό απ'ό,τι βλέπω, έχω κάποιες μικρεεεές απορίες. α) Το γάλα από το αμύγδαλο πού το βρίσκει κανείς? Δοκίμασα το γάλα σόγιας..αν και δεν μου φάνηκε δυσάρεστο στη γεύση , δεν μπορώ να πω οτι ενθουσιάστηκα.  Θέλω επίσης να πώ οτι είναι πολύ ακριβό  όπως και πολλά προϊόντα που απευθύνονται σε χορτοφάγους και θεωρώ οτι είναι κρίμα κι άδικο για τους άπαντες χορτοφάγους!   thimos β) Είμαι εθισμένη στις σοκολάτες κι ακόμα δεν έχω βρει στα μεγάλα καταστήματα πλήρως ελεύθερες από γάλα (οι περισσότερες γράφουν πως περιέχουν ίχνη). Σε καταστήματα με βιολογικά προϊόντα μόνο μπορεί να βρεί κανείς?  questionmark  Ευχαριστώ πολυυυύ!

Όταν λέει ίχνη εννοεί ότι φτιάχνονται σε εργοστάσιο που παράγονται και προιόντα γάλακτος όχι οτί περιέχουν απαραίτητα γάλα. Τα περισσότερα προιόντα του super market έτσι είναι πάντως, αλλά σοκολάτες χωρίς γάλα θα βρεις πολλές παντού. Τα φυτικά γάλατα άσε... μόνο το σογιόγαλο της Naturegreen πάει και έρχεται με 1.8 ευρώ περίπου.

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact