χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Φύτρα  (Αναγνώστηκε 26044 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Φύτρα
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 22, 2008, 11:42:25 πμ »
Μήπως ξέρει κάποιος αν τα αλφα-άλφα έχουν B12 που μου είπαν, ή είναι ράδιο-αρβύλα?

Ράδιο αρβύλα.
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος leica

• Θαμώνας
  • (●^ω^●)
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 22, 2008, 12:03:51 μμ »
Τα αλφαλφα, εχουν πολυ χλωροφυλλη, τα δινω στο σκυλο, μεσα στο φαι του,για να μη βρωμαει το στομα του!!! :D
Επισης γενικα βοηθαν με τις βρωμερες μυρωδιες!

Αποσυνδεδεμένος maya_zaira

• Sr. Member
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 09, 2009, 01:06:59 μμ »
Κάνω φύτρα από φακές, είναι πολύ εύκολο να γίνουν, και πολύ νόστιμα. Τα τρώω και ωμά, και τα μαγειρεύω σαν κανονικές φακές.
Τώρα έχω βάλει να φτιάξω άλφαλφα, θέλω άλλες δύο μέρες και θα τα δοκιμάσω. Επίσης, θα αφήσω το άλφαλφα να μεγαλώσει πολύ, και το φυτό - φύλλο που θα βγάλει θα το κάνω χυμό όπως το σταρόχορτο.
Θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα !   :)

Αποσυνδεδεμένος velvy

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 09, 2009, 10:31:19 μμ »
Μήπως ξέρει κάποιος αν τα αλφα-άλφα έχουν B12 που μου είπαν, ή είναι ράδιο-αρβύλα?

Ράδιο αρβύλα.
ωχ, όχι;;
Νομίζω έτσι γράφει πάνω η συσκευασία!! Μου έχει τελειώσει τώρα και δε θυμάμαι καλά γμτ  :-[

Αποσυνδεδεμένος Ge0rgia

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 19, 2009, 11:16:07 μμ »
Τώρα που διαβάζω εδώ έχω να ρωτήσω κάτι ακόμα...δεν μπορώ απλά να φυτρώσω τα όσπρια στο βαμβάκι όπως κάναμε στο δημοτικό? (Και μην γελάσετε)  biggestgrin Τι είναι το τουλπανι? Πρώτη φορά το ακούω, εντάξει είδα μια φωτογραφία αλλά μπορώ να το βρω εύκολα? Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο αντί αυτού?

Το καλύτερο το κράτησα για το τέλος...ας πούμε πως φύτρωσαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Ποιο μέρος τρώμε? Το φυτό ή και το όσπριο με τις ρίζες? Ή δεν θα το αφήσουμε τόσο για να γίνει φυτό?

Παιδιά είμαι άσχετη. Δεν μπορώ απλά να τα βάζω στο νερό για 1-2 μέρες να μαλακώνουν και να τα τρώω σε σαλάτα?   
Πρέπει πάντα να πιστεύεις στον άνθρωπο. Αν και βλέπεις ότι λέει ψέματα, άκουσέ τον και προσπάθησε να καταλάβεις γιατί το κάνει!

Αποσυνδεδεμένος Veggie Wedgie

• www.veggie-wedgie.com
  • Θαμώνας
    • VeggieWedgie
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 20, 2009, 01:57:47 πμ »
Τρώς όο το φύτρο. Μπορείς να αγοράσεις ειδικά γυάλινα βαζάκια, αλλά τουλουπάνι βρίσκεις εύκολα σε μαγαζί με υφάσματα. Οι σπόροι πρέπει να είναι πάντα υγροί, αλλά όχι μέσα σε νερό. Πρώτα τους βάζεις στο νερό για περίπου 8 ώρες, μετά το αφαιρείς και ξεπλένεις με νερο τους σπόρους περίπου 2 φορές τη μέρα. Μόλις φυτρώσουν αρκετα-διαφορετικό μήκος ανάλογα το σ΄πόρο, αλλά θα έλεγα περίπου 3 εκατοστά, μπορείς να τους φας μέσα σε σαλάτα.
Να και ένα βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=-gkUokxEPeg
I wake to see the world go wild.

Αποσυνδεδεμένος Ge0rgia

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 20, 2009, 02:36:41 πμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ veggie και να ρωτήσω κάτι ακόμα τώρα που ξεθάρρεψα  biggestgrin
Δεν μπορώ να βάλω τα όσπρια να φυτρώσουν σε βαμβάκι σε πρώτη φάση μέχρι να πάω να πάρω αυτό το ύφασμα? Ή δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα? Δεν θα μπορώ να τα ξεπλένω στο βαμβάκι όπως το φαντάζομαι τώρα στο μυαλό μου.
Πρέπει πάντα να πιστεύεις στον άνθρωπο. Αν και βλέπεις ότι λέει ψέματα, άκουσέ τον και προσπάθησε να καταλάβεις γιατί το κάνει!

Αποσυνδεδεμένος Veggie Wedgie

• www.veggie-wedgie.com
  • Θαμώνας
    • VeggieWedgie
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 20, 2009, 05:52:36 μμ »
 Στο βαμβάκι μπορεί να αρχίζουν να μυρίζουν-γενικά δεν είναι ότι καλύτερο και ακούγεται και πιο πολύπλοκο. Ο σκοπός τωνφύτρων είναι ότι έχουν μεγαλύτερη θρεπτική αξία-όσοι χρειάζεται για να μεγαλώσει ολοκληρο φυτό από το σπόρο. Αλλά ασ πουμε οι ξηροί καρποί θέλουν απλά μούλιασμα για να ενεργοποιηθούν τα ένζυμα τους.
I wake to see the world go wild.

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 31, 2009, 08:57:51 μμ »

φύτρα ροβίτσα! (mung beans) yum

Αποσυνδεδεμένος Ge0rgia

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 01, 2009, 12:54:53 πμ »
aliena τι όμορφα που φαίνονται!  clapper Μοιάζουν με τα δικά μου φύτρα φακής τα οποία θα δοκιμάσω αύριο στη σαλατίτσα μου! Είναι τα πρώτα φύτρα που φτιάχνω και μου είπαν πως είναι και τα πιο απλά γι'αυτό είπα να μην αρχίσω απ'ευθείας από τα περίπλοκα  biggestgrin

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 01, 2009, 01:36:11 πμ »
χε-χε, κι εγώ είναι απ' τα πρώτα που φτιάχνω! Τα πρώτα έφτιαξα φαγόπυρου επειδή χρειαζόταν λιγότερο χρόνο μούλιασμα, αλλά κι αυτά γίναν πολύ γρήγορα! Τα έβαλα από βραδίς, και ήδη το πρωί είχανε πετάξει φύτρο! Τα άφησα λίγο να στραγγίσουν, και μετά που πήγα να τα ξαναδώ είχανε μεγαλώσει πάρα πολύ! Ενθουσιάστηκα! Μεγάλωναν πάρα πολύ γρήγορα, μπορούσα να διακρίνω την κίνησή τους, πραγματικά ζωντανά!...Θυμήθηκα τον Γιούρι Γκέλερ :D :D
Έχω αφήσει μερικά στο ψυγείο, επίτηδες, να δω αύριο πώς θα είναι, θα μεγαλώσουν κι άλλο? rolleye :)

Αποσυνδεδεμένος Ge0rgia

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 01, 2009, 01:43:37 πμ »
Αυτό λίγο που διακρίνω τη κίνησή τους καθώς μεγαλώνουν με κάνει να τα λυπάμαι επειδή τα νιώθω "δικά" μου. Ακούγεται πολύ χαζό  blush αλλά άλλο να ψήνω το ρεβύθι στη κατσαρόλα και άλλο να το μεγαλώνω η ίδια. Ενώ το ένα μου μοιάζει πολύ άψυχο το άλλο είναι ζωντανό.

Έχω ένα θέμα υπερευαισθησίας με όλα τα ζωντανά η αλήθεια (πλην της κατσαρίδας)  huh? και δένομαι πολύ εύκολα μαζί τους   

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 01, 2009, 01:49:42 πμ »
Πω ρε συ, το ίδιο ένιωσα κι εγώ και ντρεπόμουν να το πω! Είχα δει να το αναφέρουν κι άλλοι στο φόρουμ και μου είχε φανεί γελοίο!... Και όμως ένιωθα κάπως περίεργα που τα έβλεπα να κινούνται και τα έτρωγα!...  
Σαν να τα προδίδω -δεν ξέρω αν με αντιλαμβάνεσαι (καλά έχουμε ξεφύγει) blush

Αποσυνδεδεμένος Ge0rgia

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 01, 2009, 11:37:21 πμ »
Αυτός είναι ένας ακόμα λόγος να καταλάβω πως δεν το έχω με την ωμοφαγία  sadface

Αν και τώρα με τα φύτρα άρχισα να προβληματίζομαι μήπως κάνουμε εμείς στα φυτά ότι κάνουν οι άλλο στα ζώα απλά αυτά τα καημένα δεν αντιδρούν γιατί δεν μπορούν.
Μεγάλο μπέρδεμα...αλλά δεν μου λες τι να τρώμε αφού όλα είναι ζωντανά???  dunno

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 01, 2009, 01:26:14 μμ »
Για το θέμα των φυτών που όλο γυρίζει και ξαναγυρίζει  winking, διαβάστε την απάντηση της Πέλλας και της Δεινομάχης εδώ, και το κείμενο του Francione από εδώ.

Ακολουθεί μια προσπάθεια μετάφρασης του μισού περίπου κειμένου και αύριο -ελπίζω  :) - η συνέχεια:

Ένα από τα πιο συχνά ερωτήματα προς τους vegan είναι: "τι γίνεται με τα φυτά;"

Πράγματι, δεν γνωρίζω κανένα vegan που δεν του έχει τεθεί αυτό το ερώτημα, τουλάχιστον μία φορά και οι περισσότεροι από εμάς το έχουμε ακούσει πολλές φορές.

Φυσικά, κανείς από όσους το ρωτούν αυτό, πιστεύει πραγματικά ότι δεν μπορεί να γίνει διάκριση μεταξύ, ας πούμε, μιας κότας και ενός μαρουλιού. Θέλω να πω, αν κατά τη διάρκεια ενός δείπνου, κόψετε ένα κεφάλι μαρουλιού μπροστά στους καλεσμένους σας, θα έχουν μια διαφορετική αντίδραση από ό, τι αν τεμαχίσετε ένα ζωντανό κοτόπουλο.
Εάν, περπατώντας στον κήπο σας, πατήσω επίτηδες ένα λουλούδι, πολύ σωστά θα εκνευριστείτε μαζί μου, αλλά αν κλωτσήσω το σκύλο σας, αυτό θα σας αναστατώσει με ένα διαφορετικό τρόπο. Κανείς δεν θεωρεί αυτές τις πράξεις ως ισοδύναμες. Ο καθένας αναγνωρίζει ότι υπάρχει μια σημαντική διαφορά μεταξύ του φυτού και του σκύλου, κάτι που κάνει την κλωτσιά στον σκύλο μία πράξη με μεγαλύτερο ηθικό βάρος από το πάτημα ενός λουλουδιού.
Η διαφορά μεταξύ των ζώων και των φυτών έχει να κάνει με την "ευαισθησία". Θέλω να πω, τα μη ανθρώπινα όντα - ή τουλάχιστον αυτά που συνήθως εκμεταλλεύονται οι άνθρωποι-διαθέτουν σαφώς ενσυνείδητη αίσθηση αντίληψης. Είναι αισθανόμενα όντα και έχουν μυαλό. Έχουν προτιμήσεις, θέληση, επιθυμίες. Αυτό δεν σημαίνει ότι το μυαλό των ζώων είναι σαν το μυαλό του ανθρώπου. Για παράδειγμα, το μυαλό των ανθρώπων, οι οποίοι χρησιμοποιούν συμβολική γλώσσα για να περιηγηθούν στον κόσμο, μπορεί να είναι πολύ διαφορετικό από το μυαλό των νυχτερίδων, οι οποίες χρησιμοποιούν τα δικά τους ηχητικά σήματα. Είναι δύσκολο να το αντιληφθούμε. Αλλά δεν έχει καμιά σημασία. Τόσο ο άνθρωπος όσο και η νυχτερίδα είναι αισθανόμενα όντα. Και τα δύο όντα έχουν συμφέροντα. Και οι δύο έχουν τις προτιμήσεις, τις επιθυμίες, ή τα "θέλω" τους. Μπορεί ο άνθρωπος και η νυχτερίδα να σκέφτονται διαφορετικά σχετικά με αυτά τα συμφέροντα, αλλά δεν μπορεί να υπάρχει σοβαρή αμφιβολία ότι και οι δύο έχουν συμφέροντα, ιδίως όσον αφορά την αποφυγή του πόνου και της ταλαιπωρίας και ενδιαφέρον για την συνέχιση της ύπαρξής τους.
Τα φυτά είναι ποιοτικά διαφορετικά από τους ανθρώπους και τα αισθανόμενα μη ανθρώπινα όντα κατά το οτι, τα φυτά είναι μεν ζωντανά, αλλά σίγουρα δεν είναι αισθανόμενα. Τα φυτά δεν έχουν «συμφέροντα». Δεν υπάρχει κάτι που επιθυμεί ένα φυτό, ή θέλει, ή προτιμά, επειδή δεν υπάρχει μυαλό εκεί μέσα για να συμμετέχει σε αυτές τις γνωστικές δραστηριότητες. Όταν λέμε ότι ένα φυτό "έχει ανάγκες" ή "θέλει" νερό, δεν κάνουμε μια δήλωση σχετικά με την ψυχική κατάσταση των φυτών, περισσότερο από ό, τι όταν λέμε ότι ένας κινητήρας αυτοκινήτου "έχει ανάγκη" ή "θέλει" βεζίνη. Μπορεί να έχω συμφέρον στο να μπει βενζίνη στο αυτοκίνητό μου. Αλλά δεν είναι προς το συμφέρον του αυτοκινήτου. Το αυτοκίνητό μου δεν έχει κανένα συμφέρον.

Ένα φυτό μπορεί να ανταποκριθεί στο ηλιακό φως και σε άλλα ερεθίσματα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το φυτό είναι αισθανόμενο. Αν διοχετεύσετε ηλεκτρικό ρεύμα μέσα από ένα καλώδιο που συνδέεται με ένα κουδούνι, αυτό θα χτυπήσει. Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι το κουδούνι είναι αισθανόμενο. Τα φυτά δεν έχουν νευρικό σύστημα, νευρικούς υποδοχείς, ή οποιοδήποτε από τα χαρακτηριστικά που προσδιορίζουν την ευαισθησία. Και αυτό έχει επιστημονική βάση: Γιατί να εξελιχθεί στα φυτά η ικανότητα να αισθάνονται, όταν δεν μπορούν να κάνουν τίποτα ως αντίδραση σε μια πράξη που τα βλάπτει; Αν αγγίξετε με μια φλόγα ένα φυτό, δεν μπορεί να την αποφύγει. Μένει εκεί που είναι και καίγεται.
Αν αγγίξετε μια φλόγα σε ένα σκύλο, ο σκύλος κάνει ακριβώς ό,τι θα κάνατε κι εσείς – ξεσπάει σε κραυγές πόνου και προσπαθεί να ξεφύγει από τη φλόγα. Η ευαισθησία είναι ένα χαρακτηριστικό που έχει εξελιχθεί σε ορισμένα όντα, ώστε να μπορέσουν να επιβιώσουν δραπετεύοντας από επιβλαβή ερεθίσματα. Η ευαισθησία δεν θα είχε κανένα νόημα για ένα φυτό. Τα φυτά δεν μπορούν να «δραπετεύουν».

Δεν υπονοώ ότι δεν μπορούμε να έχουμε ηθικές δεσμεύσεις όσον αφορά τα φυτά, αλλά λέω ότι δεν μπορούμε να έχουμε ηθική υποχρέωση που οφείλουμε προς αυτά. Δηλαδή, μπορεί να έχουμε την ηθική υποχρέωση να μην κόψουμε ένα δέντρο, αλλά αυτό δεν είναι μια υποχρέωση που οφείλουμε προς το δέντρο. Το δέντρο δεν είναι το είδος του φορέα στον οποίο μπορούμε να έχουμε ηθική υποχρέωση. Οφείλουμε να έχουμε μια υποχρέωση προς όλα τα αισθανόμενα  πλάσματα που ζουν στο δέντρο ή που εξαρτώνται από αυτό για την επιβίωσή τους. Μπορεί να έχουμε ηθική υποχρέωση προς τους άλλους ανθρώπους και τα μη ανθρώπινα ζώα που κατοικούν τον πλανήτη να μην καταστρέφουμε αναίτια τα δέντρα. Αλλά δεν μπορούμε να έχουμε καμία ηθική υποχρέωση προς το δέντρο. Μπορούμε να έχουμε ηθική υποχρέωση μόνο προς αισθανόμενα όντα και το δέντρο δεν είναι τέτοιο και δεν έχει κανένα «συμφέρον». Δεν υπάρχει τίποτα που να προτιμά το δέντρο, να θέλει, ή να επιθυμεί. Το δέντρο δεν είναι το είδος του φορέα που ενδιαφέρεται για το τι κάνουμε με αυτό. Το δέντρο είναι ένα "αντικείμενο". Ο σκίουρος και τα πουλιά που ζουν στο δέντρο σίγουρα έχουν συμφέρον να μην κοπεί το δέντρο, αλλά το δέντρο έχει. Μπορεί να είναι ηθικά λάθος να το κόψουμε αναίτια αλλά αυτό είναι ποιοτικά διαφορετικό από το να τουφεκίσουμε ένα ελάφι.

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής