χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Δερμάτινα είδη= νεκρό δέρμα  (Αναγνώστηκε 8991 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
Απ: Δερμάτινα είδη= νεκρό δέρμα
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 04, 2007, 02:47:53 πμ »
Δε νομίζω ότι είναι σε καμία περίπτωση ψευδοδίλημμα.
Το "αν κάποιος μπορεί να μην έχει πρόβλημα με τη γούνα, γιατί να μη τη φορέσει;" εγώ δε το δέχομαι. Άλλοι δεν έχουν πρόβλημα και με τη παιδεραστία, μπορούμε να πούμε να κάνουν ό,τι θέλουν; Προφανώς όχι. Επίσης με τη λογική της χρήσης, θα έπρεπε να τρώμε και κρέας, που δε τρώει κανείς. Το ζώο πέθανε και για καθαρά εμπορικούς λόγους θα καταλήξει στη χωματερή. Πέθανε, για να το πετάξουν στα σκουπίδια. Γιατί να μη το φάμε λοιπόν; Επειδή μας χτυπάει το συναίσθημα; Και λεφτά δε θα δώσουμε και το ζώο θα έχει μια ελάχιστη αξιοποίηση.

Κάποιοι freegans ακολουθούν αυτή την αρχή...Δεν συμφωνώ αλλά καταλαβαίνω τη λογική τους.

Όσον αφορά το θέμα γούνας/δέρματος πρόκειται πράγματι για ψευτοδίλλημα. Είναι για μένα η λογική της αξιοποίησης ενός αντικειμένου που θα καταλήξει στα σκουπίδια τη στιγμή που μπορεί να σώσει κάποιον ή να προωθήσει τους σκοπούς των δικαιωμάτων των ζώων μέσα από εκστρατείες (πχ peta) . Το αν ένας πεθαίνει από την πείνα και φάει το πεταμένο χάμπουργκερ από τα σκουπίδια δεν μπορώ να το κρίνω. Γιατί τίθεται θέμα επιβίωσης. Όπως επίσης μου έχει τύχει στις αρχές να δώσω το κρέας που είχα στο ψυγείο μου - όταν αποφάσισα να γίνω χορτοφάγος - σε σκυλάκια και γατάκια της γειτονιάς αντί να πάει κατευθείαν στον κάδο. . .

Το τι θα κάνεις με το δερμάτινό σου ή τη γούνα (προκειμένου να μη τα φοράς εσύ), το κρίνεις σύμφωνα με την ηθική. Και ο καθένας το κρίνει με άλλα μέτρα και άλλα σταθμά.
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος V3G4N

• Addicted
  • Red Blood Black Tears
    • Αντισπισιστική Δράση
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 04, 2007, 02:56:57 πμ »
Οh, oh, speciesism alert!!! speciesism alert!!!!  :)
Θα σου πω ένα επιχείρημα σου, που μου είχες πει κάποτε και με αποστόμωσες (όχι το ίδιο, παρόμοιο). Αν η γούνα ήταν το δέρμα ενός γνωστού σου, θα την έδινες σε κάποιον άστεγο να τη φοράει;
For animals, every second is a 9/11 attack. This is a fuckin' war. GO VEGAN

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
    • Τσίρκο
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 04, 2007, 02:58:45 πμ »
Τέλος πάντων, δεν είναι και θέμα που καίει αυτό, ας κάνει όπως θέλει ο καθένας. Το ζητούμενο στο κάτω – κάτω είναι να μην στηρίζεται αυτή η επιχείρηση.

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 04, 2007, 03:00:02 πμ »
Οh, oh, speciesism alert!!! speciesism alert!!!!  :)
Θα σου πω ένα επιχείρημα σου, που μου είχες πει κάποτε και με αποστόμωσες (όχι το ίδιο, παρόμοιο). Αν η γούνα ήταν το δέρμα ενός γνωστού σου, θα την έδινες σε κάποιον άστεγο να τη φοράει;

Όχι, όπως δεν θα χάριζα τη γούνα αν ανήκε στη γάτα μου.
Θα την έθαβα.....Αν δεν ανήκε σε γνωστό μου θα την έδινα.
Είναι σαν μου θέτεις τα διλλήματα στο βιβλίο "My dog or your child".

Speciesism alert ε...; Καλά.
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος V3G4N

• Addicted
  • Red Blood Black Tears
    • Αντισπισιστική Δράση
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 04, 2007, 03:03:04 πμ »
Aκριβώς. That's the right attitude. Μπορεί η γούνα να μην είναι δικού μας γνωστού/φίλου/συγγενή, αλλά ήταν γνωστός/φίλος/συγγενής κάποιου άλλου.

Αποσυνδεδεμένος falafel punk

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 04, 2007, 03:03:16 πμ »
Αν η γούνα ήταν το δέρμα ενός γνωστού σου, θα την έδινες σε κάποιον άστεγο να τη φοράει;

Και τι δουλεια θα είχε το δερμα του γνωστου σου στην ντουλάπα σου ρε vegan;
Chaos is not entropy, Chaos is not death, Chaos is not a commodity. Chaos is continual creation.
Chaos never died.

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 04, 2007, 03:06:21 πμ »
Το ζητούμενο στο κάτω – κάτω είναι να μην στηρίζεται αυτή η επιχείρηση.

Μα ακριβώς αυτό είπα πιο πάνω, ότι χαρίζοντας μία γούνα μπορείς και να μειώσεις τη ζήτηση για νέες γούνες, αν το άτομο που την παίρνει θα αγόραζε μία νέα αν δεν είχε τη δική σου. Και η freegan λογική, που ανέφερε η foxy, στηρίζεται σε παρόμοια λογική, της μη υποστήριξης της καπιταλιστικής οικονομίας, αλλά της χρήσης των προϊόντων που θεωρούνται "σκουπίδια", και απορρίπτονται.
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος V3G4N

• Addicted
  • Red Blood Black Tears
    • Αντισπισιστική Δράση
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 04, 2007, 03:08:15 πμ »
Αν η γούνα ήταν το δέρμα ενός γνωστού σου, θα την έδινες σε κάποιον άστεγο να τη φοράει;

Και τι δουλεια θα είχε το δερμα του γνωστου σου στην ντουλάπα σου ρε vegan;
Ότι δουλειά έχει και το δέρμα ενός αγνώστου (ζώου) στη ντουλάπα μου.

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

• Addicted
    • Τσίρκο
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 04, 2007, 03:11:13 πμ »
Μα ακριβώς αυτό είπα πιο πάνω, ότι χαρίζοντας μία γούνα μπορείς και να μειώσεις τη ζήτηση για νέες γούνες, αν το άτομο που την παίρνει θα αγόραζε μία νέα αν δεν είχε τη δική σου. Και η freegan λογική, που ανέφερε η foxy, στηρίζεται σε παρόμοια λογική, της μη υποστήριξης της καπιταλιστικής οικονομίας, αλλά της χρήσης των προϊόντων που θεωρούνται "σκουπίδια", και απορρίπτονται.
Ε… ο άστεγος βέβαια δεν νομίζω να αγοράσει γούνα, εκτός και αν δεν λες μόνο γι αυτούς.

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 04, 2007, 03:16:24 πμ »
Ε… ο άστεγος βέβαια δεν νομίζω να αγοράσει γούνα, εκτός και αν δεν λες μόνο γι αυτούς.

Καλά, επίτηδες κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις; Είπα "αν το άτομο που την παίρνει θα αγόραζε μία νέα αν δεν είχε τη δική σου". Και αν τη δώσεις σε άστεγο, τότε κάνεις καλό στον άστεγο. Δηλαδή αν την πετούσες, τι καλό θα έκανες; Θα συνέβαλες στο πρόβλημα των σκουπιδιών. Για μένα είναι το ίδιο με το να πετάξεις παλιά ρούχα (vegan ρούχα, ε;  ;)), αντί να τα δωρίσεις σε κάποιο ίδρυμα ή σε φίλους/γνωστούς σου. Αν δεν το θέλουν, ας το αρνηθούν. Αλλά συνήθως, ως γνωστόν, beggars can't be choosers, και μάλλον θα χαρούν ιδιαιτέρως να έχουν κάτι ζεστό να φορούν. Χίλιες φορές καλύτερα από ένα σωρό γούνες σε μία χωματερή. Ας βγει και κάτι καλό από τη βιομηχανία του αίματος.
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

• Addicted
    • Τσίρκο
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 04, 2007, 03:20:15 πμ »
Καλά, επίτηδες κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις; Είπα "αν το άτομο που την παίρνει θα αγόραζε μία νέα αν δεν είχε τη δική σου". Και αν τη δώσεις σε άστεγο, τότε κάνεις καλό στον άστεγο. Δηλαδή αν την πετούσες, τι καλό θα έκανες; Θα συνέβαλες στο πρόβλημα των σκουπιδιών. Για μένα είναι το ίδιο με το να πετάξεις παλιά ρούχα (vegan ρούχα, ε;  ;)), αντί να τα δωρίσεις σε κάποιο ίδρυμα ή σε φίλους/γνωστούς σου. Αν δεν το θέλουν, ας το αρνηθούν. Αλλά συνήθως, ως γνωστόν, beggars can't be choosers, και μάλλον θα χαρούν ιδιαιτέρως να έχουν κάτι ζεστό να φορούν. Χίλιες φορές καλύτερα από ένα σωρό γούνες σε μία χωματερή. Ας βγει και κάτι καλό από τη βιομηχανία του αίματος.
Καλά καλά μη βαράς….

Αποσυνδεδεμένος V3G4N

• Addicted
  • Red Blood Black Tears
    • Αντισπισιστική Δράση
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 04, 2007, 10:36:13 πμ »
To χάρισμα ενός προϊόντος δε δημιουργεί πραγματική πτωση της ζήτησης, αλλά μια πτώση πλασματική και προσωρινή. Όταν λέμε "να μειωθεί η ζήτηση για να μειωθεί και η παραγωγή", στην ουσία εννοούμε να μειωθεί η επιθυμία της ζήτησης. Προωθώντας ένα προϊον no charge, αυτό μπορεί να λειτουργήσει και σαν διαφήμιση του προϊόντος.

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 04, 2007, 10:58:55 πμ »
το φοράει ο άστεγος της γωνίας. Αχ είναι πολύ της μόδας το θέλω το θέλω πολυ !!!  :P
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

Αποσυνδεδεμένος elena116

• Θαμώνας
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 04, 2007, 03:51:57 μμ »
το φοράει ο άστεγος της γωνίας. Αχ είναι πολύ της μόδας το θέλω το θέλω πολυ !!!  :P
χαχα πολυ πλακα!!!

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 04, 2007, 04:00:45 μμ »
Ίσα ίσα, αν κάποιος (μη άστεγος) έχει λίγο μυαλό και δει τον άστεγο να φοράει γούνα ή δερμάτινο, θα πάρει το μήνυμα ότι κάποιος το πέταξε το "πολύτιμο" αυτό ρούχο.

Ίσως η καλύτερη λύση (και η καλύτερη αντι-διαφήμιση) είναι πράγματι ο άστεγος - αρκεί να του πούμε να λέει ότι τη γούνα του τη χάρισε κάποιος (και όχι την είχε αγοράσει μόνος του).

;D ;D
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής