χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Φακές με ρύζι a la xen(I)os  (Αναγνώστηκε 4530 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xen(I)os

• Sr. Member
  • # Unbound #
Φακές με ρύζι a la xen(I)os
« στις: Ιούλιος 09, 2007, 11:16:32 μμ »
(δηλ. κλεμένες από Μαμαλάκη)

Υλικά (3-4 μερίδες)

1 ποτήρι νερού φακές
1 ποτήρι νερού αρωματικό ρύζι (jasmin ή basmati)
2 κρεμμύδια
1 φλυτζάνι του καφέ σταφίδες (και του τσαγιού κάνει.. )
κόλλιανδρο ή μαιντανό (μπόλικο.. )
κύμινο
αλάτι
πιπέρι
λεμόνι

Εκτέλεση

Βράζουμε ελαφρώς τις φακές και το ρύζι. Εννοείται, ξεχωριστά.
Τσιγαρίζουμε το -ψιλοκομένο- κρεμμύδι με ελάχιστο λάδι, κατά προτίμηση σε γουόκ.
Προσθέτουμε σταδιακά τις σταφίδες, αλατοπίπερο και κύμινο.
Ανακατεύουμε συνεχώς.
Προσθέτουμε τις φακές. Κατόπιν το ρύζι.
Λίγο πριν αποσύρουμε το γουόκ, προσθέτουμε τον κόλλιανδρο (ή μαιντανό) και μιά τελευταία πρέζα κύμινο.
Αφήνουμε να κρυώσει και προσθέτουμε το χυμό του λεμονιού.

Προσωπικά προτιμώ την παραμονή στο ψυγείο και κατανάλωση την επόμενη μέρα, ώστε να έχουν αναμειχθεί γεύσεις και αρώματα.
Εναλλακτικά, παίζουν και τα ρεβύθια αντί των φακών. Σε κάθε περίπτωση, η γεύση θυμίζει κουζίνα μέσης ανατολής.

Υ. Γ. καλώς σας βρήκα, καλώς τα δεχτήκατε

Everyday and every night
You can hear their cry
You can see their fright

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
Απ: Φακές με ρύζι a la xen(I)os
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 09, 2007, 11:19:11 μμ »
Καλωσήρθες xen(I)os ...
και διπλοευχαριστούμε για τη συνταγή
 ;)
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 10, 2007, 02:35:29 πμ »
καλώς ήρθες και ευχαριστούμε πολύ για την συνταγή. οι φακές (μαζί με τα ρεβύθια) τυχαίνει να είναι από τα αγαπημένα μου φαγητά  :)

....αλλά ο Μαμαλάκης μου προκαλεί εμετό. και η θέα του μόνο...  no offence  ;)
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 10, 2007, 02:57:30 πμ »
Πες τα μεγάλε!

Ο συνδυασμός λίπους, ιδρώτα, και εκφενδονιζόμενου σάλιου ενώ μιλάει, είναι θανατηφόρος. Μου κόβει την όρεξη μόνο που τον έφερα στο νου μου!

Κρίμα, γιατί έχει μεράκι, και έχει ρεύμα - θα μπορούσε να γίνει καλό παράδειγμα μετανοημένου κρεατοφάγου! Μήπως να του την πέσουμε ευγενικά, να γίνει λίγο πιο compassionate στις μαγειρικές του προτάσεις? [λέω...] Π.χ., πώς η Ingrid Newkirk της ΡΕΤΑ την πέφτει συνέχεια στον Michael Moore (αλλά εκείνος... ανένδοτος!)!
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 10, 2007, 04:04:29 πμ »
Πες τα μεγάλε!

Ο συνδυασμός λίπους, ιδρώτα, και εκφενδονιζόμενου σάλιου ενώ μιλάει, είναι θανατηφόρος. Μου κόβει την όρεξη μόνο που τον έφερα στο νου μου!

Κρίμα, γιατί έχει μεράκι, και έχει ρεύμα - θα μπορούσε να γίνει καλό παράδειγμα μετανοημένου κρεατοφάγου! Μήπως να του την πέσουμε ευγενικά, να γίνει λίγο πιο compassionate στις μαγειρικές του προτάσεις? [λέω...] Π.χ., πώς η Ingrid Newkirk της ΡΕΤΑ την πέφτει συνέχεια στον Michael Moore (αλλά εκείνος... ανένδοτος!)!

xaxaxaxa ανένδοτος ε? 

πάντως για τον Μαμαλάκη δεν θα είμουν και πολύ αισιόδοξος...   είναι νεότατος και τον βλέπεις να περπατά με μπαστούνι!!! ακουσον ακουσον!  όσο για τις περιβόητες συνταγές του τι να πω. Όλες φουλ στο ταγγισμένο ζωϊκό λίπος και την αηδία...  παρουσιάζει ζώα σφαγμένα στο τραπέζι έτοιμα για φούρνο και γλύφει τα χοντρά λιπώδη δάκτυλά του. Όταν βγαίνει το "φαί" είναι ο πρώτος που γεμίζει την τεράστια τυμπανιασμένη στομάχα του! τώρα πως αυτός ο άνθρωπος γεμάτος αρρώστια, εμπνεει τον κόσμο να μαγειρέψει "λιχουδιές" δεν μπορώ να το καταλάβω...   

εμένα πάντως μουρχεται να ξεράσω.... :-X                    ;D ;D ;D   
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

Αποσυνδεδεμένος xen(I)os

• Sr. Member
  • # Unbound #
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 10, 2007, 05:53:49 μμ »
καλώς ήρθες και ευχαριστούμε πολύ για την συνταγή. οι φακές (μαζί με τα ρεβύθια) τυχαίνει να είναι από τα αγαπημένα μου φαγητά  :)

....αλλά ο Μαμαλάκης μου προκαλεί εμετό. και η θέα του μόνο...  no offence  ;)

Offence;  ???
δεν είμαι εγώ ο συνδιασμός λίπους και ιδρώτα φίλε μου... και τα σάλια μου προς το παρόν τα ελέγχω, αργότερα βλέπουμε..  ;D
Προσωπικά βαριέμαι ν' ασχοληθώ πάνω από μισάωρο με τη μαγειρική. Εκτιμώ τις απλές συνταγές όπου τις βρίσκω. Εξάλλου ο Μαμαλάκης παρουσιάζει κυρίως συνταγές άλλων από την εκπομπή του. Πάντως είναι αστείος ο συνδιασμός κοιλιοδουλίας και "μπονβιβέρ". Νομίζω το έχει το χιουμοράκι του το άτομο. 

Σας ευχαριστώ γιά το καλωσόρισμα.
Everyday and every night
You can hear their cry
You can see their fright

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
    • Τσίρκο
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 07:51:31 μμ »
Τον Μαμαλάκη τον αντιπαθώ κι εγώ και αηδιάζω! Ειδικά από τότε που κάποιος μου είπε ότι μια μέρα έβραζε αστακό ζωντανό το καθίκι!
Τώρα παίζει και σε διαφήμιση, και πετάγεται ξαφνικά μπροστά μου και μου΄ρχεται να πετάξω την οθόνη στο τηλεχειριστήριο!

Μια μέρα ανοίγω και τον βλέπω σε ένα ορνιθο…τροφείο, που έκανε ξενάγηση και περιγραφή, και μπλακ χιούμορ για τις κότες τις σφαγμένες και τα αυγά τους. Ήθελα να το γράψω για να σας το δείξω να δείτε την αηδία με μορφή ανθρώπου αλλά μέχρι να ετοιμάσω το σύστημα, άλλαξε το θέμα.
Ένα σίχαμα σκέτο είναι!

είναι νεότατος και τον βλέπεις να περπατά με μπαστούνι!!!

Λες να οφείλεται σ αυτά που μαγειρεύει και συνδυάζει και τρώει;
Για φαντάσου...! Επίδειξη μαγειρικής του στυλ, ΄΄Ακολουθήστε τη μαγειρική μου, τρώτε αυτά που σας προτείνω, και κοιτάξτε πως θα γίνετε΄΄
Σε μια εποχή που το υπουργείο υγείας αρχίζει να ανησυχεί για την παχυσαρκία, ταιριάζει ο Μαμαλάκης να διαφημίζει την μαγειρική του;
Λογικά βέβαια ο κόσμος θα έπρεπε να τον βλέπει σαν παράδειγμα προς αποφυγή….

Θέλετε να αποκτήσετε την εμφάνιση του Μαμαλάκη; Τώρα μπορείτε πολύ εύκολα! Μαγειρέψτε αλά Μαμαλάκη! Φάτε αλά Μαμαλάκη, πεί-τε το και στους φίλους σας! Μα-μα-λάκης! Ένα τέρας, στον κόσμο της μαγειρικής!

http://www.facebook.com/pages/Ilias-Mamalakis-/66555749896?v=info

Αποσυνδεδεμένος Franchesca

• Addicted
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 08:06:28 μμ »
Θέλετε να αποκτήσετε την εμφάνιση του Μαμαλάκη; Τώρα μπορείτε πολύ εύκολα! Μαγειρέψτε αλά Μαμαλάκη! Φάτε αλά Μαμαλάκη, πεί-τε το και στους φίλους σας! Μα-μα-λάκης! Ένα τέρας, στον κόσμο της μαγειρικής!
:D :D
Πολύ καλό! Μαζευτήκαμε πολλοί που τον σιχαινόμαστε!!

Καλώς σε βρήκαμε και από 'μένα και ευχαριστούμε για την συνταγή.  thumbsup
~*Σε κάθε κλουβί, σε κάθε φυλακή κρύβεται στα κάγκελα μια ελεύθερη ζωή.*~

Αποσυνδεδεμένος apokalupsh

• Sr. Member
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 07:02:11 μμ »
το πιο αλληγορικο ειναι οτι πλεον ο Μαμαλακης ασχολειται με την υγιεινη διατροφη των παιδιων!! can u believe???

Αποσυνδεδεμένος lady mango

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 08:42:41 μμ »
Εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι τετοια αντιπαθεια..Δεν ειναι ο μοναδικος παχυσαρκος μαγειρας!
Εκτος απο αυτο εχει αδυνατισει υπερβολικα τελευταια. Και το βρισκω πολυ παιδιαστικο και κομπλεξικο να περιφρονεις καποιον για την εμφανιση του.
Αν το θεμα ειναι η προβολη της κρεοφαγιας απο τα μεσα αυτο ειναι ενα αλλο ζητημα που σιγουρα θελει πιο ισχυρη επιχειρηματολογια απο τον ιδρωτα και τα σαλια  του Μαμαλακη.

Αποσυνδεδεμένος apokalupsh

• Sr. Member
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 10:17:44 μμ »
αν και ειναι πλεον  off topic, προσωπικα εχω να πω πως δεν τον κρινω απο την εμφανιση του. ισα ισα που εχει ταλεντο στο να αφηγειται και να κανει τετοιες εξορμησεις.

ομως οταν κανει ενα ρεπορταζ σε μια περιοχη και οι συνταγες που επιλεγει να πραγματοποιησει και να προβαλλει κρινονται με βαση του τι του αρεσει εκεινου, κατι δεν κανει σωστα μαλλον. στην εποχη μας, ολοι κρουουν τον κωδωνα του κινδυνου σχετικα με την τοσο κακη διατροφικη συμπεριφορα. οταν λοιπον εχεις μια τοσο μεγαλη δυναμη μεσα απο το μεσο που λεγεται τηλεοραση επηρεαζεις πολυ κοσμο και διαμορφωνεις διατροφικη συμπεριφορα. πλεον αντι να ειναι ενα θετικο εργαλειο γινεται αρνητικο. εγω αυτο κατακρινω.

και τελος, ο οποιοσδηποτε αν βαλει δακτυλιο στο στομαχι αδυνατιζει, οπως εβαλε και ο ιδιος. αλλα φυσικα αντι να το εκμεταλλευτει, προφανως τρωει τα ιδια πραγματα και αντι να γινει τουλαχιστον κανονικος προς γεματος ειναι απλα λιγοτερο χοντρος. δε μπορω να δεχτω λοιπον οτι αυτος ο ανθρωπος μπορει να εμπλεκεται στο θεμα σωστης και υγιεινης διατροφης. εξαλλου δεν ειναι καν σεφ η εχει σχετικες σπουδες με τα τροφιμα. οικονομικα τελειωσε και απλα ξεκινησε στο ραδιοφωνο κανοντας αφιερωματα σε περιοχες και τοπικα φαγητα. απλα εχει καθιερωθει ως σχετικος με το θεμα φαγητο. εξαλλου, οτι δηλωσεις εισαι στην Ελλαδα. τα λεει και ωραια, εχει περασει μια χαρα στην συνειδηση του κοσμου ως ατομο εμπιστοσυνης στο θεμα φαι.

Αποσυνδεδεμένος AVS

• Sr. Member
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 07:27:12 μμ »
Εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι τετοια αντιπαθεια..Δεν ειναι ο μοναδικος παχυσαρκος μαγειρας!
Εκτος απο αυτο εχει αδυνατισει υπερβολικα τελευταια. Και το βρισκω πολυ παιδιαστικο και κομπλεξικο να περιφρονεις καποιον για την εμφανιση του.
Αν το θεμα ειναι η προβολη της κρεοφαγιας απο τα μεσα αυτο ειναι ενα αλλο ζητημα που σιγουρα θελει πιο ισχυρη επιχειρηματολογια απο τον ιδρωτα και τα σαλια  του Μαμαλακη.

ετσι ακριβως  thumbsup

το πιο αλληγορικο ειναι οτι πλεον ο Μαμαλακης ασχολειται με την υγιεινη διατροφη των παιδιων!! can u believe???

Οι περισσοτεροι που παρουσιαζουν εκπομπες μαγειρικης και οι περισσοτεροι διαιτολογοι πιστευω οτι κατευθυνονται.Εβλεπα χθες ενα διαιτολογο που δεν θυμαμαι το ονομα του αλλα τον θεωρω απαραδεκτο γιατι οσες φορες τον εχω ακουσει λεει τις απιστευτες αρλουμπες και ελεγε οτι πρεπει να απενοχοποιησουμε το μπισκοτο(τα ετοιμα του εμποριου εννουσε οχι σπιτικα) και να το βαλουμε στην καθημερινη διατροφη μας ακομα και αν κανουμε διαιτα και οτι ειναι πολυ καλο να ξεκιναμε τη μερα μας και ειδικα τα παιδια με 4-5 μπισκοτα τυπου πτι μπερ η 2-3 γεμιστα και ενα ποτηρι γαλα.Δηλαδη με ενα συνδιασμο ασπρο αλευρι-ζαχαρη-γαλα,και αυτο το παρουσιαζει σαν σωστη διατροφη τη στιγμη που τα ελληνοπουλα ειναι απο τα πιο παχυσαρκα παιδια  rolleye

Αποσυνδεδεμένος Veggie Wedgie

• www.veggie-wedgie.com
  • Θαμώνας
    • VeggieWedgie
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 10:54:49 μμ »
Χαχαχα ε μάλλον θα του δίνει ποσοστά η Παπαδοπούλου για την προώθηση των πτι-μπερ
I wake to see the world go wild.

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 11:33:24 μμ »
back to the topic, ένα φακόρυζο διαφορετικό:

http://blog.fatfreevegan.com/2009/10/spiced-rice-and-lentil-squares.html
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 30, 2010, 05:57:21 μμ »

Εντελώς off topic αλλά ο Μαμαλάκης έχει φτιάξει το Greek για τα Mac McDonalds! Ειρωνικό?

"Ασχολείται με το design προϊόντων σε βιομηχανίες τροφίμων ( Μεταξύ άλλων έχει δημιουργήσει το περίφημο Greek Mac και το Greek Chicken για τη ελληνική MC DONALD. To Greek Mac κάνει σήμερα διεθνή καριέρα σε 10 χώρες)."

Από την σελίδα του.

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής