χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Πατάτες dauphinois  (Αναγνώστηκε 2319 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
Πατάτες dauphinois
« στις: Ιούλιος 04, 2007, 12:09:16 πμ »
Λοιπόν, οι πατάτες ντωφινουά ταιριάζουν    κ α τ α π λ η κ τ ι κ ά   με πράσινη σαλάτα.

Υλικά

2 μέτριες πατάτες κατ' άτομο
1 μέτριο κρεμμύδι κατ΄άτομο
vegan κρέμα μαγειρικής (όση θέλετε)
πολύ μοσχοκάρυδο (όχι πάνω από 5g κατ' άτομο!! διαβάστε εδώ γιατί!)
αλάτι, πιπέρι

πυρέξ, όσο πιο πλατύ, τόσο πιο καλά (για να γκρατιναριστεί μεγαλύτερη επιφάνεια!)

Εκτέλεση

Κόβετε σε φέτες 0,6mm τις πατάτες  (με τη φλούδα) και σε ροδέλες 0,4mm τα κρεμμύδια (τις ροδέλες από τα κρεμμύδια τις ξεχωρίζετε).

Σε μικρή κατσαρόλα βάζετε τα κομμένα υλικά, ρίχνετε αλάτι, πιπέρι, και σχεδόν σκεπάζετε με νερό. Το νερό δεν θα πεταχτεί μετά (γιατί έχει πολλές βιταμίνες) γι' αυτό μην βάλετε περισσότερο από όσο χρειάζεται για να δημιουργηθεί ατμός.

Βράζετε με κλειστό καπάκι σε ήρεμη φωτιά μέχρι να τσιμπιέται η πατάτα με το πηρούνι, περίπου 10 λεπτά μου παίρνει εμένα.
[Προσοχή να μη λιώσει η πατάτα γιατί τότε πάμε για babyfood και επίσης προσοχή γιατί οι πατάτες έχουν την τάση να κολλάνε στον πάτο].

Ρίχνετε πατάτες, κρεμμύδια, και το νερό που βράσανε σε πυρέξ. Ρίχνετε την κρέμα και ανακατεύετε απαλά να παέι παντού, και πασπαλίζετε με ΠΟΛΥ μοσχοκάρυδο (να "ακούγεται" δηλαδή !). Αν θέλετε ρίχνετε φρεσκοτριμμένο πιπέρι και αλάτι με βότανα.

Ροδίζετε στο φούρνο. Στον φούρνο που το έκανα εχθές έβαλα 200 βαθμούς (στη λειτουργία ρόδισμα-ψήσιμο) και πήρε 60-80 λεπτά (περιλαμβάνεται η προθέρμανση, που κρατά περίπου 15 λεπτά).

Καλή όρεξη!
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
Απ: Πατάτες dauphinois
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 04, 2007, 12:47:51 πμ »
περιμένουμε !
τέλειο νομίζω θα γίνει! ;)
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής