χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Αν στο δήμο σας ήρθε πέρσι τσίρκο με ζώα  (Αναγνώστηκε 8122 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
Απ: Αν στο δήμο σας ήρθε πέρσι τσίρκο με ζώα
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 04, 2007, 12:07:53 πμ »
done.

να το κείμενό μου, είπα να το κρατήσω απλό. Έψαχνα πολλή ώρα να βρω εμαιλ της αστυνομίας, της βουλής, των υπουργείων.... και τελικά απηύδυσα και το έστειλα μόνο στο Δήμαρχο.

Δ.

Προς:
Δήμαρχο Ραφήνας <admin@arafin.gr>

Κοινοποίηση:
Greek Animal Welfare Fund (GAWF) <carol12@otenet.gr>

Κύριε Δήμαρχε,

Διάβασα ότι στις 7 Αυγούστου θα βρίσκεται το τσίρκο με ζώα "medrano" στη
Ραφήνα.

Εάν ισχύει αυτό, με το παρόν email θέλω να σας εκφράσω την λύπη μου και
τον αποτροπιασμό μου γιατί ο Δήμος Ραφήνας επιτρέπει (εκουσίως ή ακουσίως)
αυτό το βάναυσο θέαμα στην περιοχή του.

Με εκτίμηση,
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος Φενια Veggie

• Sr. Member
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα τα έμψυχα έχουν ίσο δικαίωμα στη ζωή.
    • hi5
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 08, 2007, 02:23:21 μμ »
Mπράβο παιδιά για την προσπάθεια!
Μια φίλη μου,η Τάνυα, όχι στην ηλικία μου, πολύ μεγαλύτερη, πήγε και μουντζούρωσε όλες τις αφίσες στην περιοχή της!! Πολύ το ευχαριστήθηκε! Εγώ θα έγραφα αυτό που είχε βάλει η Φόξυ, ''έκλεισε λόγω κακομεταχείρισης ζώων''!!  ;D ;D
Χορτοφαγια, η καλη μου φιλη=)

�

Αποσυνδεδεμένος xen(I)os

• Sr. Member
  • # Unbound #
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 08, 2007, 07:10:35 μμ »
Το τσίρκο mundial, εγκαταστάθηκε πλέον στο Μαρκόπουλο (στα Μεσόγεια Αττικής). Δυστυχώς άργησα να το πάρω χαμπάρι. Ως το βράδυ θα στείλω e-mail στον Δήμαρχο. Όποιος άλλος θέλει να στείλει, μπορεί να το κάνει από εδώ: http://www.markopoulo.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=203

Υ.Γ. Θανάση, η πληροφορία σου ότι ο Δήμος Μαρκοπούλου δεν επιτρέπει την εγκατάσταση των τσίρκο με ζώα στην επικράτειά του, από που προέρχεται;
Everyday and every night
You can hear their cry
You can see their fright

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 08, 2007, 07:20:07 μμ »
thanks XenIos!
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος xen(I)os

• Sr. Member
  • # Unbound #
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 08, 2007, 08:19:56 μμ »
Μόλις έστειλα το παρακάτω

Κύριε Δήμαρχε,

με το παρόν θέλω να διαμαρτυρηθώ για την εγκατάσταση του τσίρκο με ζώα "Mundial" στην περιοχή μας.
Σύμφωνα με την ως τώρα πληροφόρησή μου, ο Δήμος Μαρκοπούλου ανήκει στην άτυπη εκείνη ομάδα  των Δήμων με οικολογικές ευαισθησίες, οι οποίοι απαγορεύουν την εγκατάσταση και λειτουργία παρόμοιων τσίρκο στην περιοχή τους.
Κύριε Δήμαρχε, τα ζώα των τσίρκο είναι ζώα που βασανίστηκαν βάναυσα κατά η διάρκεια της "εκπαίδευσής" τους και συνεχίζουν να βασανίζονται καθημερινώς τόσο από τις απαράδεκτες συνθήκες διαβίωσής τους, όσο και από τον εξευτελισμό των "παραστάσεων", που εκτελούνται με χρήση καμουφλαρισμένης βίας.
Είμαι ενήμερος της ευαισθησία σας στο θέμα, ως εκ τούτου συμπεραίνω πως το εν λόγω τσίρκο εγκαταστάθηκε σε ιδιωτικό χώρο και λειτουργεί παράνομα. Την εντύπωσή μου αυτή ενισχύει η μκρά παράδοση του συγκεκριμένου τσίρκο σε παρανομίες. Σε τέτοια περίπτωση, σας παρακαλώ να προβείτε σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες ώστε να επιβληθούν τα σχετικά πρόστιμα από τις υπηρεσίες του Δήμου σας με παράλληλη προσφυγή στην αστυνομία, ώστε να κινηθεί η διαδικασία του αυτοφώρου, όπως συνέβη π.χ. στο Δήμο Λαμίας. Ως δημότης, είμαι στη διάθεσή σας γιά οποιαδήποτε παροχή βοήθειας, εν ανάγκη και υποβολής μηνύσεων στους υπευθύνους του τσίρκο. Ωφείλουμε να αποτρέψουμε την παρούσα και μελλοντική λειτουργία τόσο βάρβαρων "θεαμάτων" στην περιοχή μας. Θεάματα που συν τοις άλλοις είναι παντελώς αντιπαιδαγωγικά.
Αναμένω εναγωνίως και ελπίζω σε απάντησή σας.

Με εκτίμηση

Βασίστηκα στην πληροφορία σου Θανάση, ελπίζω να είναι ακριβής. Μη πάει τσάμπα και το γλύψιμο δηλαδή...  ::) :-[
Everyday and every night
You can hear their cry
You can see their fright

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
    • Τσίρκο
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 08, 2007, 10:07:09 μμ »
Ολόκληρο το κείμενο το οποίο περιλαμβάνει και τη λίστα με δήμους που δεν δέχονται τα τσίρκα είναι αυτό, το οποίο είχα πάρει από σύλλογο Σερρών, το οποίο όμως μάλλον το έχουν διαγράψει γιατί δεν το βρίσκω.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΦΟΣ, 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2007

Αναφορικά με την εγκατάσταση του τσίρκο Medrano σε προάστιο των Σερρών, ο Φιλοζωικός Όμιλος Σερρών αισθάνεται για μια ακόμα φορά την αναγκαιότητα να απευθυνθεί σε όλους τους συμπολίτες, με μια θερμή έκκληση να μην παρακολουθήσουν τις παραστάσεις ενός αναχρονιστικού και βάρβαρου θεάματος. Η παγκόσμια κοινή γνώμη έχει υπάρξει μάρτυρας των αποδείξεων για τις ανυπόφορες συνθήκες διαβίωσης των ζώων στα περιοδεύοντα τσίρκο και έχει επισημάνει ότι δεν παρέχεται απολύτως καμία φροντίδα για την ευζωία και ευημερία τους.
Ας λάβουμε υπ’ όψιν τις ατέλειωτες ώρες που αναγκάζονται τα ζώα στα τσίρκο να ταξιδεύουν σε συνθήκες ανείπωτης αιχμαλωσίας, άρρωστα, πληγωμένα, κυοφορούντα. Ας αναλογιστούμε τις απάνθρωπες μεθόδους εκπαίδευσης που αναγκάζουν τα ζώα να πραγματοποιούν εξευτελιστικά για την φύση τους ‘νούμερα’ στις παραστάσεις. Πιστεύουμε ότι με δεδομένες τις συνθήκες συνεχούς κίνησης και ταλαιπωρίας, είναι αναπόφευκτο τα περιοδεύοντα τσίρκο να προκαλούν μεγάλη δυστυχία στα ζώα που κατέχουν.

Πρέπει να τονιστεί επίσης ότι εγκατάσταση του τσίρκο Medrano σε ιδιόκτητο χώρο είναι παράνομη, καθώς δεν έχει εκδοθεί η απαιτούμενη από τον Δήμο άδεια. Ο Δήμος Σερρών, ύστερα από απόφαση του Δημ.Συμβουλίου, προστέθηκε στη λίστα των Δήμων* ανά την Ελλάδα που έχουν ήδη απαγορέψει στην περιοχή τους την άδεια εγκατάστασης και λειτουργίας σε τσίρκο που χρησιμοποιούν ζώα, προωθώντας έτσι ένα πολιτισμένο προφίλ και μια καλλιέργεια σεβασμού στη φύση. Στο ίδιο πνεύμα κινήθηκε και το Νομαρχιακό Συμβούλιο Σερρών, που με απόφασή του τάχθηκε κατά της κακομεταχείρισης των ζώων από τις εν λόγω επιχειρήσεις.

Ο Φιλοζωικός Όμιλος Σερρών καλεί όλες τις αρμόδιες Υπηρεσίες να διενεργήσουν τους απαραίτητους ελέγχους στα πιστοποιητικά της επιχείρησης τσίρκο Medrano σε ό,τι αφορά την ασφαλή λειτουργία, τις συνθήκες διαβίωσης των ζώων και την τήρηση των υγειονομικών διατάξεων για την δημόσια υγεία, κυρίως ύστερα από τον θόρυβο που προκλήθηκε πρόσφατα στο Δήμο Μοσχάτου όπου το εκεί εγκατεστημένο τσίρκο έριχνε όλα τα λήμματα των ζώων και όχι μόνο, χωρίς καμιά επεξεργασία κατευθείαν μέσα στη θάλασσα του Μοσχάτου.
Προσδοκά επίσης την επιβολή κυρώσεων και την εφαρμογή μέτρων όπου διαπιστωθούν παραβάσεις. Ούτως ή άλλως η πλειοψηφία - αν όχι το σύνολο- αυτών των τσίρκων λειτουργούν υπό ημιπαράνομες συνθήκες.

Ο σεβασμός στη ζωή είναι υπέρτατη αξία
Με τιμή, το Δ.Σ.

*Αγρινίου, Αναβύσσου, Γλυκών Νερών, Ελευσίνας, Ελευθερού, Ερεσσού Μυτιλήνης, Ηρακλείου Κρήτης, Θεσσαλονίκης, Θέρμης, Καβάλας, Καλαμαριάς, Κομοτηνής, Λαμίας, Λαυρίου, Λέσβου, Μαρκόπουλου, Μαλίων Κρήτης, Ν. Μάκρης, Ξάνθης, Πάτρας, Πρέβεζας.

---------------------
Δεν νομίζω να χρειάζεται να αναφερόμαστε σ αυτή τη λίστα όταν στέλνουμε μήνυμα σε δήμο που συμπεριλαμβάνεται σ αυτήν, αν θέλουν ας μας το πουν αυτοί. επίσης, ως αρχές που είναι ας βάλουν κι αυτοί ένα χεράκι βοηθείας στο gawf που προσπαθεί να απαγορεύσει την είσοδο τσίρκων με ζώα στην Ελλάδα. Ας μην αρκεστούν στο ότι δεν τα δέχονται στο δήμο τους και ξενοιάζουν.

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

• Addicted
    • Τσίρκο
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 08, 2007, 10:24:17 μμ »
xen(I)os μέχρι πότε θα είναι στου Μαρκόπουλου ξέρεις;

Παιδιά όταν βλέπετε τσίρκο να κοιτάτε την ημερομηνία αρχής και τέλους ή τουλάχιστον του τέλους.

Μέχρι πότε θα στέλνουμε διαμαρτυρία; Θα το βάλω και σε άλλα φόρουμ, μπορεί να στέλνουν ενώ θα έχει φύγει.

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 08, 2007, 10:40:19 μμ »
Το τσίρκο mundial, εγκαταστάθηκε πλέον στο Μαρκόπουλο (στα Μεσόγεια Αττικής). Δυστυχώς άργησα να το πάρω χαμπάρι. Ως το βράδυ θα στείλω e-mail στον Δήμαρχο. Όποιος άλλος θέλει να στείλει, μπορεί να το κάνει από εδώ: http://www.markopoulo.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=203

Υ.Γ. Θανάση, η πληροφορία σου ότι ο Δήμος Μαρκοπούλου δεν επιτρέπει την εγκατάσταση των τσίρκο με ζώα στην επικράτειά του, από που προέρχεται;

έστειλα και γω.
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος xen(I)os

• Sr. Member
  • # Unbound #
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 08, 2007, 10:59:06 μμ »
xen(I)os μέχρι πότε θα είναι στου Μαρκόπουλου ξέρεις;

Παιδιά όταν βλέπετε τσίρκο να κοιτάτε την ημερομηνία αρχής και τέλους ή τουλάχιστον του τέλους.

Μέχρι πότε θα στέλνουμε διαμαρτυρία; Θα το βάλω και σε άλλα φόρουμ, μπορεί να στέλνουν ενώ θα έχει φύγει.

Είμαι σε άδεια και δεν είχα κυκλοφορήσει τις τελευταίες μέρες, καθόλου. Σήμερα πέρασα από κει και είδα τις τέντες και τα κλουβιά. Οι αφίσσες που βρήκα στο δρόμο δεν ανέφεραν ημερομηνίες. Θα μάθω αύριο, Θανάση.

Παράθεση
Δεν νομίζω να χρειάζεται να αναφερόμαστε σ αυτή τη λίστα όταν στέλνουμε μήνυμα σε δήμο που συμπεριλαμβάνεται σ αυτήν, αν θέλουν ας μας το πουν αυτοί. επίσης, ως αρχές που είναι ας βάλουν κι αυτοί ένα χεράκι βοηθείας στο gawf που προσπαθεί να απαγορεύσει την είσοδο τσίρκων με ζώα στην Ελλάδα. Ας μην αρκεστούν στο ότι δεν τα δέχονται στο δήμο τους και ξενοιάζουν.

Ο.Κ., θενκς γιά την απάντηση. Απλά μ' ενδιαφέρει να βγάλω άκρη αν ο δήμος δηλώνει φιλόζωος, αλλά κάνει άλλα. Πέρυσι είχαμε δημοτικές εκλογές βλέπεις..
Όσο γιά το χέρι βοηθείας, εδώ δε φροντίζουν γιά τα αδέσποτα της επικράτειάς τους (στείρωση, σίτηση, κτλ.).  Τέλος πάντων, η πίεση είναι η σωστή πρακτική, αλλά νομίζω πρέπει να εστιάσει κυρίως στην κεντρική εξουσία.

(Θενκς Δεινομάχη..)

Everyday and every night
You can hear their cry
You can see their fright

Αποσυνδεδεμένος xen(I)os

• Sr. Member
  • # Unbound #
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 09, 2007, 08:23:40 μμ »
Θανάση, το muntial ξεκίνησε παραστάσεις την 1η Αυγούστου. Είναι άγνωστο πόσο ακριβώς θα μείνει στο Μαρκόπουλο. Μίλησα με κάποιους απ' το προσωπικό του και υπολογίζουν καμιά δεκαριά μέρες ακόμα.
Θυμάμαι από άλλες χρονιές ότι σε κάποια φάση γυρνούν με ντουντούκες αναγγέλοντας δήθεν "παράταση". Προφανώς η διάρκεια παραμονής τους εξαρτάται απ' τις εισπράξεις και τις συμφωνίες με επόμενους προορισμούς.
Χύμα στο κύμα...

Δεινομάχη, κάτι παίζει με το email του δήμου Ραφήνας (admin@arafin.gr). Προσπαθώ εδώ και μέρες να στείλω ανεπιτυχώς. Μου στέλνει μήνυμα ο πάροχός μου ότι ο παραλήπτης είναι ανύπαρκτος. Έχω ψάξει στο net και δε βρήκα άκρη. Η δε σελίδα  www.arafin.gr είναι άσχετη. Πρόσβαση σε fax, δεν έχω. Κρίμα.
Everyday and every night
You can hear their cry
You can see their fright

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

• Addicted
    • Τσίρκο
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 09, 2007, 08:30:41 μμ »
Τι ίδιο γίνεται και στη Ραφήνα έχουν ημερομηνία έναρξης αλλά όχι λήξης, το αφήνουν ανοιχτό και όσο πάει.
Το mail Ραφήνας είναι άγνωστο, αυτό που έβαλα στην αρχή δεν ισχύει τελικά έχει αλλάξει γι αυτό και το έσβησα.
Αν έχει μόντεμ ο υπολογιστής σου μπορείς μια χαρά να στείλεις φαξ, είναι θέμα ρυθμίσεων μόνο.

Αποσυνδεδεμένος xen(I)os

• Sr. Member
  • # Unbound #
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 09, 2007, 08:39:45 μμ »
Ρούτερ έχει..
Υποθέτω πως γίνεται, αυτές οι ρυθμίσεις όμως θέλουν κάμποσο ψάξιμο. Εγκατέστησα νέο λειτουργικό και όλα είναι ξένα..  :P
Everyday and every night
You can hear their cry
You can see their fright

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

• Addicted
    • Τσίρκο
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 09, 2007, 09:13:02 μμ »
ΤΣΙΡΚΟ MEDRANO
ΚΑΙ
ΔΗΜΟΣ   ΡΑΦΗΝΑΣ

7 Αυγούστου 2007

Δήμαρχος: ΚΕΧΑΓΙΟΓΛΟΥ ΑΝΔΡΕΑΣ
Τηλέφωνο 1:  22940-22122
Τηλέφωνο 2:  22940- 23681
Fax:   22940-23481
E-Mail:  άγνωστο
Διαμαρτυρηθείτε με φαξ

ΤΟ ΤΣΙΡΚΟ MUNDIAL
ΣΤΟ
ΔΗΜΟ   ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕΣΟΓΑΙΑΣ

Έναρξη 1η Αυγούστου ανοιχτή ημερομηνία τέλους

Δήμαρχος:  ΜΑΓΟΥΛΑΣ ΦΩΤΗΣ
Τηλέφωνο: 22990-20000

Fax:  2299024003
E-Mail:  άγνωστο
Διαμαρτυρηθείτε με φαξ ή
εδώ

Αποσυνδεδεμένος MKO Psychanimal

• PSYCHANIMAL
  • Addicted
  • Γίνε Χορτοφάγος τώρα, Σώσε ένα ζώο φάρμας
    • Psychanimal
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 10, 2007, 03:54:01 πμ »
οκ
Veganimal : To  blog του Χορτοφάγου
http://psychanimalvegan.blogspot.gr

Ευκαιρία Ζωής για τα Ζώα Φάρμας
http://lifechanceforfarmanimals.blogspot.gr/

Ψυχολόγοι  Υπερ της Προστασίας Ζώων www.psychanimal.org
ΓατοΟμάδα Θεσσαλονίκης www.thessalonikicatgroup.org

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

• Addicted
    • Τσίρκο
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 22, 2007, 04:20:17 μμ »
Ανταπόκριση από Σέρρες για το http://www.thepetitionsite.com/1/stop-using-animals-in-the-circus

Αγαπητή Δάφνη,
ευχαριστούμε για την επικοινωνία και το ενδιαφέρον για το θέμα των τσίρκο στην Ελλάδα.
Θα βοηθούσε αν μας έγραφες λίγο περισσότερα στοιχεία για το ποιοί είστε και από που, αν πχ. εκπροσωπείτε κάποια φιλοζωική οργάνωση ή είστε αυτόνομη εθελοντική κίνηση πολιτών.

Εμείς, ως Φιλοζωικός Όμιλος Σερρών, επειδή τα τσίρκο επισκέπτονται κάθε χρόνο την περιοχή μας, ξεκινήσαμε έναν δύσκολο αγώνα πριν 3 χρόνια με πολλές παρεμβάσεις, επαφές σε φορείς και εμφάνιση στα τοπικά ΜΜΕ, μέχρι που φέτος την άνοιξη καταφέραμε να πείσουμε τον Δήμο να βγάλει απαγορευτική απόφαση για την είσοδο σε τσίρκο με ζώα. Επίσης αποσπάσαμε και την στήριξη της Νομαρχίας στο θέμα αυτό, με απόφαση που θεωρεί ανεπιθύμητα τα τσίρκο με ζώα στις Σέρρες. Αυτά σε τοπικό επίπεδο.

Σε πανελλήνιο επίπεδο ανήκουμε στο δίκτυο των οργανώσεων που συνεργάζονται στην εκστρατεία του GAWF (Αγγλικό Ταμείο Μέριμνας των Ζώων) στην Ελλάδα με στόχο, μέσα από διαρκείς επαφές με Έλληνες βουλευτές και το Υπουργείο Αγρ. Ανάπτυξης, την ευαισθητοποίηση του κοινοβουλίου ώστε να απαγορευτεί μια και καλή η είσοδος σε τσίρκο με ζώα στην χώρα. Οι εξελίξεις είναι θετικές, έχουν ενημερωθεί για το θέμα αρκετοί βουλευτές και αυξάνεται σταθερά ο αριθμός των Δήμων που απαγορεύουν τα τσίρκο στην περιοχή τους. Σιγά σιγά βαδίζουμε προς την επίτευξη του στόχου και είναι σαφές ότι όσο πιο πολλές οι πιέσεις τόσο καλύτερα!

Αυτά από τις Σέρρες, είμαστε στη διάθεσή σου για πληροφορίες σχετικά με το θέμα.

Με τιμή

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact