χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Άλλο φυσικά προϊόντα, άλλο cruelty-free  (Αναγνώστηκε 16812 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Peanutbutter

• Πλήρες μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
    • facebook
Απ: Άλλο φυσικά προϊόντα, άλλο cruelty-free
« Απάντηση #90 στις: Απρίλιος 23, 2011, 06:50:46 μμ »
Βρηκα στο φαρμακειο των γονιων μου μια κρεμα για τσιμπηματα απο εντομα. Στην αρχη χαρηκα οταν ειδα στην συσκευασια οτι ειναι φυσικο προϊον και οτι δεν γινονται πειραματα στα ζωα. Οποτε μπηκα στην ιστοσελιδα τους για να επιβεβαιωσω οτι εχουν καποια πιστοποιηση, αλλα τιποτα. Ακομα και το λαγουδακι δεν ειναι το γνωστο.
Η εταιρια ειναι η Benefit http://benefithellas.com/ και βγαζουν και τη σειρα "Red Water" οπου και για αυτη ισχυριζονται οτι δεν γινονται πειραματα στα ζωα  bored
Τους εχω ηδη στειλει email ζητωντας διευκρινισεις...

- "Η αληθινή ανθρώπινη καλοσύνη, σε όλη της την αγνότητα και ελευθερία, μπορεί να έρθει στο προσκήνιο μόνο όταν ο παραλήπτης της δεν έχει καμία δύναμη."
Milan Kundera

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #91 στις: Απρίλιος 24, 2011, 10:00:53 πμ »
 clap clap
να μας πεις τι σου απαντησαν!

το ξερω αυτο το λαγουδακι. ειναι ψευτο-λαγουδακι. το βαζουν πολλες εταιρειες για να παραπλανησουν. και οταν τους τηλεφωνησεις δεν εχουν ιδεα για το τι θα πει "χωρις πειραματα"

δυστυχως στα φαρμακεια δεν εχω βρει μεχρι τωρα τιποτε cruelty-free.
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος Peanutbutter

• Πλήρες μέλος
    • facebook
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 02, 2011, 06:17:56 μμ »
Ακομα περιμενω.....  dunno τι πρωτοτυπο!
(Ασχετο αλλα και απο Κορρες περιμενω ακομα.....)
- "Η αληθινή ανθρώπινη καλοσύνη, σε όλη της την αγνότητα και ελευθερία, μπορεί να έρθει στο προσκήνιο μόνο όταν ο παραλήπτης της δεν έχει καμία δύναμη."
Milan Kundera

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 03, 2011, 10:26:21 πμ »
όταν βρω λιγο χρονο θα στειλω το γραμμα με τις ερωτησεις μου με συστημενη επιστολη (ώστε να έχω απόδειξη ότι κατέθεσα).

αν περάσουν 15 ημέρες χωρίς απάντηση, θα ξαναστείλω την ίδια συστημένη επιστολή.

αν περάσουν 15 ημέρες χωρίς απάντηση, θα κάνω καταγγελία στη ΓΓ Καταναλωτή στην οποία θα προσκομίσω αντίγραφα των επιστολών και των αποδεικτικών κατάθεσης, με την καταγγελία ότι μη-απαντώντας παραβιάζουν το βασικό δικαίωμά μου ως καταναλωτή στην πληροφορηση.

Όποιος θέλει ας κανει το ίδιο. Χρόνια τώρα οι εταιρείες που γράφουν ψεματα για τα πειράματα δεν μας απαντάνε, ας το κάνουμε θέμα με καταγγελία μπας και στρώσουν.
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος evangelia

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 10:35:20 πμ »
παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, ίσως φαίνεται ηλίθια δεν ξέρω εαν έχει αναφερθεί/απαντηθεί κάπου αλλού, το μαλλί μου ειναι απίστευτα σγουρό και έχω φοβερό πρόβλημα να τα ξεμπερδεύω μονο το ρημάδι το pantene μου τα ξεμπερδεύει εχω δοκιμάσει cruelty free προιόντα και δεν μου κάνουν , έχει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα ; έχει βρει κάποιο προιόν να τον εξυπηρετεί; μπορώ να το παραγγέλνω και μέσω ιντερνετ αρκεί να μην παίρνω το ρημαδοpantene (σιχτηρίζω πραγματικά κάθε φορά που λούζομαι)

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος Viky

• Sr. Member
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 05:15:16 μμ »
Και εγώ έχω περίεργα μαλλιά και έχω βρει την υγειά μου με τα προϊόντα Jason από το Μπαμπού (φαντάζομαι θα υπάρχουν και αλλού) Οι μαλακτικές κρέμες και τα σαμπουάν είναι πάρα πολύ καλής ποιότητας και κάνουν δουλειά (απλά να υπολογίζεις ότι είναι πιο ακριβά -δε θυμάμαι ακριβώς- βέβαια συχνά κάνουν προσφορές 1+1 οπότε αν πετύχεις καμία βγαίνει μια χαρά)

Αποσυνδεδεμένος xristina-v

• Θαμώνας
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:02:59 μμ »
με ξυδι ξεμπερδεύουν πολύ ωραία, αφού ξεβγάλεις το σαπούνι ή το σαμπουάν τα περιλούζεις με ξύδι ή τα ψεκάζεις με ξύδι που έχει βάλει σε βαποριζατέρ, μετά τα χτενίζεις (ξεμπερδεύουν!) και μετά ξεβγάζεις καλά με νερό (για να μη μυρίζεις ξύδι).
ειναι πολύ καλό σε περίπτωση που δεν τα στεγνώνεις-ισιωνεις με το πιστολάκι  κάνει τα μαλλιά πολύ στιλπνά, γυαλιστερά και ανθεκτικά. και ειδικα αν ειναι τοσο σγουρα που τα χτενίζεις μονο βρεγμενα ειναι πολύ καλή λύση.
 Όμως αν χρησιμοποιεις ειδη για ισιωμα κλπ δεν ειναι το ιδιο, δυστυχώς τα σαμπουάν του εμπορίου και οι μασκες μαλακτικες κλπ "προστατεύουν" τα μαλλιά από το κάψιμο οπότε δεν είναι ίδιο το αποτελεσμα. 

εχω διαβασει επιπλέον για μασκα με γαλα καρύδας και λεμονι και για ενα σαπουνι αλεπιου (από τη Συρία).

βεβαια το τι θεωρει κανεις ικανοποιητικό ειναι υποκειμενικο, μαλλον ειναι πολυ δυσκολο τα μαλλια μας  να μοιάζουν με αυτα των μοντέλων στα περιοδικά των κομμωτηρίων χρησιμοποιώντας φυσικά καλλυντικά. το λέω γιατι ειχα κανει μια σχετική ερευνα για κάποια προιοντα που διαφημιζονταν ως φυσικα (μπορει και να ήταν) και υποσχονταν ισια μαλλια χωρις πολύ χτενισμα κλπ και τελικά κατέληξα στο οτι ηταν εντελως απατη.
ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

Αποσυνδεδεμένος go vegan

• Addicted
  • Question authority!
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 12:18:44 μμ »
ενδιαφέρον αυτό που λες για το ξύδι χριστίνα, θα το δοκιμάσω! (ελπίζω να μην μου πέσει το μαλλί  :P )
θα πρ'οτεινα κι εγώ τα προϊόντα της Jason (η μαλακτική κρέμα είναι πολύ καλή), αλλά επίσης λατρεύω την Lush https://www.lush.co.uk/
ό,τι έχω δοκιμάσει από αυτή την εταιρεία είναι εξαιρετικής ποιότητας - είναι ακριβά αλλά πραγματικά ό,τι πληρώνεις παίρνεις.μπορείς να  πάρεις μόνο μια μάσκα από αυτούς, για να δοκιμάσεις, και να μην ξοδέψεις και πάρα πολλά. (δεν είναι όλα τα προϊόντα τους βίγκαν).

Αποσυνδεδεμένος antwnia

• Sr. Member
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 01:21:33 μμ »
Για την εταιρεία Lush έχω ακούσει κι εγώ τα καλύτερα. Αλλά δεν υπάρχουν στην Ελλάδα τα συγκεκριμένα προϊόντα απ' ό,τι μου είπαν.

Ως προς το ξύδι, θα συμφωνήσω με τη Χριστίνα. Είναι μαλακτικό για όλες τις χρήσεις και η οικονομικότερη λύση. Εγώ τα ψεκάζω (1 φορά το μήνα ή και πιο αραιά - έχω λεπτή τρίχα και δεν το χρειάζομαι σε κάθε λούσιμο), αφού τα λούσω με λίγη μαγειρική σόδα αραιωμένη σε νερό.  :P  Αν θες να δοκιμάσεις, θα σου πρότεινα μηλόξυδο (η λευκό ξύδι) διαλυμένο σε νερό 1:3 (1 μέρος ξύδι, 3 νερό). Αν, δε, προσθέσεις προηγουμένως σε βραστό νερό κάποια αποξηραμένα βότανα (έγχυμα), ανάλογα με τον τύπο μαλλιών και τις ανάγκες σου, θα έχεις σούπερ αποτέλεσμα, νομίζω. Ό,τι έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα, δούλεψε άψογα (ως προς τη θεραπεία τουλάχιστον). Η εξωτερική όψη αλλάζει μόνο (κυρίως μέχρι να εξισορροπήθει το PH της κεφαλής). Βίγκαν σαμπουάν δεν έχω αγοράσει ποτέ.

Επίσης: τις προάλλες έφτιαξα μια μάσκα μαλακτική, με αβοκάντο (1/2), δαφνέλαιο (2 κ.) και μπύρα (2 κ.) και ζωντάνεψε το μαλλί (αναδόμηση που λεν). Απλά μετά έπρεπε να το λούσω 4 φορές για να απαλλαγώ από τη λαδίλλα.  :D

Αποσυνδεδεμένος Viky

• Sr. Member
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 06:51:37 μμ »
 :D

Αποσυνδεδεμένος evangelia

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #100 στις: Μάρτιος 02, 2015, 01:15:10 μμ »
ευχαριστώ βρε παιδιά θα τα δοκιμάσω! για την jason ξέρω γιατί αγοράζω άλλα της προιόντα, έχω δοκιμάσει για τα μαλλιά αλλά φευ... (ένα θα σας πω, κομμώτρια μου ειπε οτι εχω μαλλί αράπικο...ότι και εαν σημαίνει αυτό  sigh )

θα δοκιμάσω σιγουρα το ξύδι και έχω στο πρόγραμμα να τα πάρω όλα σβάρνα μέχρι να πετύχω το κατάλληλο προιόν! σας ευχαριστώ και πάλι

Αποσυνδεδεμένος xristina-v

• Θαμώνας
« Απάντηση #101 στις: Μάρτιος 02, 2015, 05:49:23 μμ »
θα ρωτησω και μια φιλη μου που εχει τετοια μαλια τι χρησιμοποιει και ισως καποιο απο οσα την εχουν βολεψει να ειναι χωρις πειραματα και  θα σου πω.
ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact