χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Άλλο φυσικά προϊόντα, άλλο cruelty-free  (Αναγνώστηκε 16770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
Απ: Άλλο φυσικά προϊόντα, άλλο cruelty-free
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 12, 2007, 05:11:24 μμ »
Μπράβο Έλσα - θα περιμένουμε νεότερα. Ευχαριστούμε για την προσπάθεια.
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 12:24:26 μμ »
Παράθεση:
"APIVITA products are not tested on animals..."

Είναι αστείο που οι εταιρείες γράφουν απλώς ότι τηρούν την ευρωπαϊκή νομοθεσία !!

και το κάνουν να φαίνεται σαν να είναι μία "ηθική" επιλογή τους. !!

Μπράβο Έλσα, για αυτό που έκανες και που μας ενημερώνεις. Και εγώ τους έχω γράψει πολλές φορές, αλλά απάντηση δεν έχω λάβει ποτέ. Πήρα και στα γραφεία τους τηλ. να ρωτήσω κάποιον υπεύθυνο αλλά έχασα 3 ώρες στα τηλέφωνα χωρίς κανείς να ξέρει να μου πει τίποτα.

Είναι απλό πάντως: Εάν μία εταιρεία έιναι πιστοποιημένη για το HCS (Humane Cosmetics Standard), τότε με την πρώτη επικοινωνία θα σου απαντήσει αμέσως !!!  κάποιες σου στέλνουν και την πιστοποίηση σε pdf.

A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 01:38:58 μμ »
Έχω την εντύπωση πως αν τους γράψουν και μερικοί ακόμα θα μετρήσει αλλιώς.
Αν θέλει κανείς να γράψει, το mail είναι info@apivita.gr

Σημειωτέον οτι σε προηγούμενο mail που τους ρώτησα γιατί χρησιμοποιούν parabens και SLS μου απάντησαν αμέσως.
(παρεμπιπτόντως, θεωρούν οτι εφόσον η νομοθεσία τα επιτρέπει, είναι ασφαλή) :-\

λοιπον σαμπουαν 250ml=5.80, conditioner 250ml=6.91, οδοντοκρεμα 75ml=4.32, αποσμητικο 50ml=7.38 ολα urtekram
Τελικά μάλλον ακριβά τα έχει εκεί! Από το "περιβόλι της Οικολογίας" στα Εξάρχεια, πήρα σήμερα της Urtekram το Rosemary Shampoo 7,85€ τα 500ml!

Ψιλο-οφ-τοπικ: Από που παίρνετε -αν παίρνετε- διάφορα μαντζούνια/βάμματα/αιθέρια έλαια; Πήρα σήμερα από φαρμακείο βάμμα πρόπολης (organic tincture) της Apivita  50 ml προς 10,20€! Αμάν! Και ήθελα και βάμμα λεβάντας, αλλά είχε μόνο αιθέριο έλαιο ένα μπουκαλάκι μια σταλιά 9€! (δεν το πήρα). Μου φαίνεται θα αρχίσω να τα παίρνω όλα από το internet! Παρ' όλα τα ταχυδρομικά, φτηνότερα θα μου έρθει!
Βρε συ foxy, τι τιμές έχουν αυτά εκεί; Είναι ακριβά εδώ, ή είμαστε φτωχοί εμείς και μας φαίνονται ακριβά;

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 06:46:46 μμ »
Είναι πιο φτηνά αλλά εξαρτάται γενικά το προϊόν και από που έρχεται.  :-\ Μη ξεχνάς όμως πως εδώ υπάρχει αγορά για τα βιολογικά προϊόντα , ψωνίζει ο κόσμος ανεξάρτητα από χορτοφαγία ή μη, οπότε ο ανταγωνισμός ρίχνει και τις τιμές. Να φανταστείς η μικρή κωμόπολη που μένω έχει 4.207 κατοίκους (4.208 με μένα χεχε) και διαθέτει 5 καταστήματα με βιολογικά και 4 φάρμες με βιολογικά. Πάντως γενικά τα αιθέρια έλαια είναι τσιμπημένα.
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος elena116

• Θαμώνας
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 07:55:03 μμ »
Παράθεση
7,85€ τα 500ml!
ΠΩΣ? >:( απο μαρνης ειναι κοντα το καταστημα αυτο?(πολυτεχνειο)
Παράθεση
4.208 με μένα χεχε
:D :P

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 11:00:06 μμ »

Όχι, είναι στην Ανδρ. Μεταξά (που μετά γίνεται Διδότου), ανάμεσα στη Ζωοδόχου Πηγής και την Εμμ.Μπενάκη.
Από τα πιο παλιά μαγαζιά με βιολογικά, πολύ πριν γίνουν trendy, με ιδιοκτήτες πολύ συνειδητοποιημένους στο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elena116

• Θαμώνας
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 09:29:57 πμ »
οκ ευχαριστω  8)

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 15, 2007, 03:58:38 μμ »

Λοιπόν, η APIVITA μου απάντησε ως εξής:
(Οι υπογραμμίσεις δικές μου)

Η Apivita δεν είναι μέλος της οργάνωσης BUAV αλλά πάντοτε υποστηρίζαμε τη διακοπή των δοκιμών στα ζώα. Είμαστε μια εταιρεία φυσικών προϊόντων, πιστή στη φιλοσοφία και τις αξίες της, που δε χρησιμοποιεί ζωικά παράγωγα και φροντίζει τα προϊόντα της αλλά και οι πρώτες ύλες της να μη δοκιμάζονται σε ζώα. Άλλωστε ο σχεδιασμός και η παραγωγή των προϊόντων μας ακολουθεί τη νομοθεσία της Ευρωπαϊκής Ένωσης που απαγορεύει να δοκιμάζονται τα καλλυντικά στα ζώα, οπότε η συμμετοχή μας σε αυτήν την οργάνωση δεν έχει ουσιαστικό νόημα και για το λόγο αυτό δεν συμμετέχουμε.
Συνοπτικά, η νομοθεσία της Ευρωπαϊκής Ένωσης ορίζει τα ακόλουθα:
-    Οι δοκιμές καλλυντικών σε ζώα έχουν απαγορευτεί από το 2003.
-    Οι δοκιμές πρώτων υλών καλλυντικών σε ζώα απαγορεύονται από το Μάρτιο του 2009 οπότε υπολογίζεται ότι θα υπάρχουν εναλλακτικές μέθοδοι ελέγχου.
-    Ειδικά για ζητήματα τοξικότητας πρώτων υλών επιτρέπεται η συνέχιση δοκιμών σε ζώα μέχρι το 2013, οπότε και απαγορεύονται εντελώς άσχετα αν έχουν βρεθεί εναλλακτικές μέθοδοι.

Η BUAV και άλλες αντίστοιχες οργανώσεις απλώς επιβεβαιώνουν ότι οι εταιρείες μετά το 2003 δεν προμηθεύονται νέες πρώτες ύλες που να έχουν δοκιμαστεί σε ζώα. Οι νέες πρώτες ύλες που προμηθευόμαστε εμείς ως εταιρεία από το 2003 είναι όλες φυσικές και συνήθως πιστοποιημένες από διάφορους οργανισμούς φυσικών ή βιολογικών προϊόντων, οπότε εξορισμού δεν έχουν δοκιμαστεί σε ζώα.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την Ευρωπαϊκή Νομοθεσία παρακαλούμε δείτε το συνημμένο αρχείο.
Ευχαριστούμε και πάλι για το ενδιαφέρον σας για τα προϊόντα μας και είμαστε στη διάθεσή σας για οποιεσδήποτε περαιτέρω πληροφορίες.
Με εκτίμηση,
Εξυπηρέτηση Πελατών – Apivita Online

Αν ενδιαφέρει κάποιον το συνημμένο να το ανεβάσω. Είναι ένα pdf στα αγγλικά από την επίσημη εφημερίδα της Ε.Ε. με την ντιρεκτίβα 2003/15/EC που δεν το έχω διαβάσει ακόμα. Δεν αμφιβάλλω οτι λέει όσα αναφέρονται παραπάνω.

Την ουσία του θέματος δεν πιάνω... Δηλαδή, οι εταιρείες που εφαρμόζουν την παραπάνω ντιρεκτίβα (δηλαδή όλες, αν έχει ισχύ νόμου!) και οι εταιρείες που έχουν τη σήμανση leaping bunny τι διαφορά έχουν; Δεν ξέρω, μπερδεύτηκα!

Αποσυνδεδεμένος elena116

• Θαμώνας
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 15, 2007, 04:54:27 μμ »
Οι νέες πρώτες ύλες που προμηθευόμαστε εμείς ως εταιρεία από το 2003 είναι όλες φυσικές και συνήθως πιστοποιημένες από διάφορους οργανισμούς φυσικών ή βιολογικών προϊόντων, οπότε εξορισμού δεν έχουν δοκιμαστεί σε ζώα.
δηλ σαχλαμαρες μας δουλευουν

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 11:17:35 πμ »
oh yes.

ναι, μας δουλεύουν, και μάλιστα με πολύ "φυσικό" τρόπο !
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος elena116

• Θαμώνας
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 11:34:25 πμ »
κατα τη γνωμη μου αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι α) να μειωσουμε τα δεκαδες προιοντα που χρησιμοποιουμε -τα περισσοτερα ειναι αχρηστα απλα τα εχουμε βαλει στη ζωη μας γιατι μας επεισαν οτι τα χρειαζομαστε β)να μην ενισχυουμε εταιρειες ισχυρες που εχουν αγορασει τις πιο μικρες κ πλουτιζουν σε βαρος αμοιρων ζωων κ ανοητων ανθρωπων γ)να αγοραζουμε προιοντα cruelty free ναι ειναι πιο ακριβα καπως αλλα αξιζει γιατι τι νοημα εχει να παιζω την ωραια γκομενα χρησιμοποιωντας το καινουριο κραγιον της ταδε πασιγνωστης εταιρειας οταν καποιος βασανιστηκε κ πεθανε γιαυτο το γ******* το κραγιον?δε βλεπω ομορφια σε κατι τετοιο... :(

Αποσυνδεδεμένος Ιφιγένεια

• New Kid in The Block
  • **
  • Full energy...Full of life...Everything is great!!
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 11:48:34 πμ »
πως καταλαβαίνω ότι ένα προϊόν είναι cruelty free?
το γράφει επάνω;

Αποσυνδεδεμένος elena116

• Θαμώνας
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 02:11:10 μμ »
ο τζιζους κράιστ... λοιπον καταρχας πηγαινε εδω : http://vegan.thisblueplanet.net/forum/index.php?topic=811.0
γενικοτερα κανε μια βολτα σολο τον πινακα ''πειραματα σε ζωα''
ειναι σηματακι που υπαρχει πανω στη συσκευασια

φυσικα δεν πρεπει να ξεχναμε το σουπερ ουαου αγαπημενο σαιτ της Δεινομαχης το: http://leapingbunny.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Ιφιγένεια

• New Kid in The Block
  • **
  • Full energy...Full of life...Everything is great!!
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 02:13:31 μμ »
Sorry αλλά είμαι καινούργια
Δεν γνωρίζω τίποτα και θέλω να μάθω φυσικά. Για να ξέρω και να προσέχω.

Αποσυνδεδεμένος elena116

• Θαμώνας
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 02:15:20 μμ »
χαχα ξερω ξερω κι εγω στην αρχη ειμαι κ τους πρηζω ολους που πουλανε τι κ τετοια! :P

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής