χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Ουγγρική ταινία φαντασίας "Λευκός θεός"  (Αναγνώστηκε 1599 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
Ουγγρική ταινία φαντασίας "Λευκός θεός"
« στις: Δεκέμβριος 17, 2014, 07:16:14 μμ »
Δεν το έχω δει, αλλά έχει καλές κριτικές, φαίνεται ενδιαφέρον!
Το μόνο που φοβάμαι μήπως δημιουργεί παράλογο φόβο προς τα σκυλιά, εγώ όταν είχα δει τα "Πουλιά" του Χίτσκοκ είχα ψιλοφρικάρει...

https://www.youtube.com/watch?v=WbxE-oC6nN0

Αντιγράφω από  Αθηνόραμα:

Ανοιχτή κοινωνική αλληγορία κατά των διακρίσεων και της καταπίεσης, γυρισμένη σαν συναρπαστικό θρίλερ... χολιγουντιανής δεξιοτεχνίας. Πρώτο βραβείο στο τμήμα Ένα Κάποιο Βλέμμα των Κανών και ταινία έναρξης στο πρόσφατο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης.

και μια κριτική:

"Η ιστορία της ταινίας εμπνέεται από την απόφαση της Ουγγρικής κυβέρνησης να φορολογήσει όσους πολίτες έχουν σκύλους που δεν είναι καθαρόαιμης ουγγρικής ράτσας. Ο Χάγκεν είναι ένας τέτοιος αδέσποτος σκύλος και η 13χρονη Λίλι που τον αγαπά δεν θα μπορέσει να τον κρατήσει κοντά της.
Η εγκατάλειψη, η καταδίωξη και η περιπέτεια του Χάγκεν στους δρόμους της Βουδαπέστης εξελίσσεται σε μια σύγχρονη αλληγορία για την σκληρότητα της εξουσίας και της κοινωνίας απέναντι σε αυτό που ορίζει σαν ξένο σώμα, κατώτερο και περιθωριακό.
Κάποια στιγμή θα ξεσπάσει η αντίδραση των κυνηγημένων σκύλων κατά των βασανιστών τους και τότε μόνο η πίστη στην ανθρώπινη ευαισθησία και την δύναμη του πολιτισμού μπορούν, ίσως, να κλείσουν τον δρόμο στην βαρβαρότητα, τον ολοκληρωτισμό και τον θάνατο.Η ταινία «Λευκός Θεός» του Κορνέλ Μούντριτσο πήρε το βραβείο καλύτερης ταινίας στο τμήμα «Ένα κάποιο βλέμμα» του φεστιβάλ Καννών(2014) και είναι η Ουγγρική πρόταση για το Όσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας(2015). Αξίζει να την δείτε."

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
Απ: Ουγγρική ταινία φαντασίας "Λευκός θεός"
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 17, 2014, 08:56:45 μμ »
Ελσάκι ευχαριστούμε. Όντως ακούγεται πολύ καλή, θα τη βάλω στη λίστα με αυτές που πρέπει να δω.
Παρεμπιπτόντως τα "Πουλιά" είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες!
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη

• Addicted
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 17, 2014, 09:27:10 μμ »
Ελσα, εδώ το Κόβεντρι είναι γεμάτο κοράκια. Παντού. Γλάροι και χοντρά καλοθρεμένα κοράκια. Οι Αγγλοι τα λατρεύουν. Εμένα, καθε φορά που μπαίνει κάποιο στο οπτικό μου πεδίο θυμάμαι την ταινία.

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 17, 2014, 09:36:08 μμ »
Κι εγώ τα λατρεύω  hearted Είχε πολλά εκεί που έμενα στην Αμερική αλλά έχεις δίκιο ότι σου μένουν οι εικόνες από την ταινία. Όταν μαζεύονταν όλα στο απέναντι δέντρο από το σπίτι, χειμώνα, γυμνά τα κλαδιά, και τριάντα κοράκια πάνω... μπρρρρ ανατριχίλα  :P
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος go vegan

• Addicted
  • Question authority!
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 17, 2014, 11:31:42 μμ »
φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα ταινία  thank you elsa

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη

• Addicted
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 18, 2014, 03:01:27 πμ »
Κι εγώ τα λατρεύω  hearted Είχε πολλά εκεί που έμενα στην Αμερική αλλά έχεις δίκιο ότι σου μένουν οι εικόνες από την ταινία. Όταν μαζεύονταν όλα στο απέναντι δέντρο από το σπίτι, χειμώνα, γυμνά τα κλαδιά, και τριάντα κοράκια πάνω... μπρρρρ ανατριχίλα  :P

:D Η ίδια εικόνα. Μονο που εδώ τα δέντρα είναι πάντα πράσινα και τα κοράκια είναι παντού και εξοικειωμένα με τους ανθρώπους.
Δεν είναι τυχαίο που ο Χίτσκοκ εμπνεύστηκε την ταινία..

Συγνώμη για το εκτός θέματος. Θα προσπαθήσω να δω την ταινία. Ευχαριστούμε.

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής