χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Ωμομονοφαγία για αποτοξίνωση  (Αναγνώστηκε 8919 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mayaya

• Sr. Member
Ωμομονοφαγία για αποτοξίνωση
« στις: Οκτώβριος 06, 2014, 02:14:38 μμ »
Θέλω να σας πω την εμπειρία μου από τα τέλη Αυγούστου που έκανα αποκλειστική καρπουζοφαγία για 2 εβδομάδες. Για την ακρίβεια η πρώτη εβδομάδα ήταν καθαρή καρπουζοφαγία, την ένατη μέρα έφαγα λίγο ρύζι και μετά συνέχισα με πολύ μικρές ατασθαλίες τύπου "μια τσιμπιά για τη γεύση". Λοιπόν τα αποτελέσματα είχαν ως εξής: Τις πρώτες 3 μέρες η πείνα ήταν βασανιστική.. άρχισα να λιγουρεύομαι ακόμα και πράγματα που δεν τρώω, αλλά έτρωγα παλιά. Έκανα ακόμα και λίστες, όταν τελειώσει η αποτοξίνωση τί θα τρώω. Από την 4η μέρα και μετά δε με ένοιαζε τίποτα, ας έτρωγες μπροστά μου και μακαρόνια ή κριθαράκι που δεν μπορώ να αντισταθώ. Από την 4η μέρα μάλιστα άρχισαν τα θαύματα.. δυσκοιλιότητα και άλλα χειρότερα που συνδέονται μ' αυτή και δε θέλω να επεκταθώ, εξαφανίστηκαν. Μιλάμε για δυσκοιλιότητα που είχα από... πάντα και ούτε η ομοιοπαθητική βοήθησε. Και το ωραίο είναι ότι δεν έχουν εμφανιστεί μέχρι τώρα που τρώω μαγειρεμένα. Κάπου μετά την 4η μέρα το δέρμα στα χέρια μου έσκασε και έγινε πολύ ξηρό. Ποτέ εμένα το δέρμα μου δεν έχει ξεραθεί έτσι, ειδικά στα χέρια και δεν είναι ότι βάζω κρέμες συχνά. Μια και το έκανα για αποτοξίνωση, αλλά κι επειδή ήθελα να βλέπω τα αποτελέσματα επάνω μου, τον καιρό εκείνο δε χρησιμοποιούσα προϊόντα για το δέρμα. Το φαινόμενο της ξηρότητας κράτησε το πολύ 2 μέρες και μετά το δέρμα μου επανήλθε. Θεωρώ ότι ίσως έβγαλε προς τα έξω απορρυπαντικά και χημικά που έχουν έρθει τα χέρια μου σε επαφή, καθώς μόνο εκεί είδα ξηρότητα. Επίσης, οκ σόρυ κιόλας, αλλά συνειδητοποίησα μια μέρα ότι ιδρώνω και μυρίζω. Αυτό θα κράτησε 2 μέρες κι από κει και πέρα άρχισα να ιδρώνω γενικώς χωρίς όμως οσμή. Ένα χαρακτηριστικό μου είναι ότι δεν ίδρωνα ΠΟΤΕ, έπρεπε να με έχεις να τρέχω κάτω απ' τον ήλιο για να ιδρώσω λιγάκι. Ίσως αυτός είναι ένας παράγοντας που προκαλούσε την ψωρίασή μου. Πλέον κι αυτό το θέμα έληξε για μένα. Η ψωρίαση ελέγχεται από την ομοιοπαθητική εδώ και μήνες, οπότε δεν ξέρω πραγματικά αν η καρπουζοφαγία τη βοηθάει, αλλά θεωρώ πως ναι. Η ενέργειά μου ήταν καλή, έκανα ένα 15λεπτο αερόβια τη μέρα και πολλές φορές έβγαινα έξω για δουλειές και συνειδητοποιούσα ότι περπατούσα πχ 5 ώρες χωρίς να νιώσω πείνα ή ζάλη. Ταυτόχρονα έκανα oil pulling, dry brushing και tongue scrubbing  nanana κάθε πρωί. Και πάμε στο καλό τώρα. Κάθε μέρα έχανα πάνω από 500 γραμμάρια. Τις πρώτες μέρες έχανα 700, μια από τις πρώτες μέρες έχασα 900!! Από τη δεύτερη εβδομάδα έχανα περίπου 200 γραμμάρια την ημέρα, αλλά πάντα έχανα, ποτέ δεν πήρα ή δεν έμεινα σταθερή. Η αλλαγή άρχισε να γίνεται αισθητή στο μάτι και μου το έλεγε όποιος με έβλεπε. Συνολικά έχασα 5 κιλά. Έτρωγα όσο καρπούζι ήθελα, κάθε φορά που καθόμουν να φάω έτρωγα μέχρι να χορτάσω, δε μετρούσα πόσο. Το μόνο που ξέρω είναι ότι έτρωγα περίπου 2 μεσαία καρπούζια ή 3/4 μεγάλου την ημέρα -όχι παραπάνω. Πρόσεξα μάλιστα ότι τα λιγουρευόμουν όλο και πιο πολύ. Ξυπνούσα το πρωί και έκανα λες και θα φάω τούρτα! Νερό δεν είχα την ανάγκη να πιώ...γιατί άλλωστε; Τα δόντια μου, αν και τα βούρτσιζα φυσικά, είχα την αίσθηση ότι δε χρειάζονται βούρτσισμα, είχαν μομίμως την όμορφη αίσθηση των καθαρών δοντιών. Προσπάθησα και σταφυλοθεραπεία αλλά δε μου βγαίνει. Για κάποιο λόγο, αν και μου αρέσουν, τα σταφύλια με κάνουν και αισθάνομαι αδιαθεσία. Επίσης δεν μπορούσα να φάω πολλά ώστε να χορτάσω, αισθάνομαι ότι μου ανεβαίνει το ζάχαρο και τα μπουχτίζω μετά από λίγο, με φουσκώνουν. Οπότε ήμουν μονίμως με άδειο στομάχι και δεν γινόταν να το ακολουθήσω. Σκέφτομαι μέσα στο χειμώνα να κάνω πορτοκαλοθεραπεία που τρελαίνομαι για πορτοκάλια και είναι και φτηνά. Αυτά! Θα ήταν ωραίο να 'ακούσω' κι άλλες εμπειρίες σχετικά με το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ToFu

• www.tofu.gr
  • Addicted
  • black salt is not black!
    • tofu.gr
Απ: Ωμομονοφαγία για αποτοξίνωση
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 07:45:59 μμ »
 thumbsup
respect μόνο και μόνο γιατί πραγματοποίησες τη φαντασίωσή μου: αποκλειστική καρπουζοφαγία

Αποσυνδεδεμένος Mayaya

• Sr. Member
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 08:04:04 μμ »
:) Να το κάνεις, μοιάζουν τα καρπούζια να είναι ιδανικά για μονοφαγία. Σκεφτόμουν να κάνω ένα δεύτερο γύρο, αλλά δεν ξέρω πόσο καλά είναι αυτή την περίοδο που τελειώνει η εποχή τους.. Σίγουρα θα το καθιερώσω να κάνω κάθε χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος Viky

• Sr. Member
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 10:09:10 μμ »
Μπράβο!!! Του χρόνου θα το δοκιμάσω και εγώ. Αυτό με τα πορτοκάλια το χειμώνα δεν είναι κακή ιδέα (δεν έχω κάνει ποτέ ωμοφαγία πάνω από 1-2 μέρες βέβαια αλλά που θα μου πάει :) ) Σε θαυμάζω πολύ που το έκανες!

Αποσυνδεδεμένος Mayaya

• Sr. Member
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 12:59:47 πμ »
Νομίζω εύκολο της υπόθεσης είναι ότι το τί θα φάω ήταν πολύ συγκεκριμένο. Το φαγητό μου ήταν το καρπούζι και τέλος. Στο μυαλό μου είχα μόνο το στόχο μου και το καρπούζι. Οποιαδήποτε σκέψη του "τί θα φάω" ή του "έλα μωρέ, τί να φάω αυτό, τί να φάω κάτι άλλο" αποκλειόταν εξ αρχής. Ίσως βοήθησε και ο οργανισμός μου. Έχω παρατηρήσει ότι αν σήμερα φάω κάτι λιπαρό πχ, αύριο θα αποζητάω το ίδιο. Το ίδιο παρατήρησα και με το καρπούζι. Μετά από τις πρώτες 3 μέρες ο οργανισμός μου συνήθισε στο είδος της τροφής, στην ποσότητα κλπ και ας το πούμε απλά συντονίστηκε. Δε θα πω ψέμματα ότι δε σκεφτόμουν καθόλου το μαγειρεμένο. Αλλά μόλις έτρωγα το..γεύμα μου, απλά τρελαινόμουν με τη μυρωδιά, την ενυδάτωση, τη γεύση. Ένιωθα ότι αυτό ήθελα. Έτρωγα λοιπόν μέχρι να χορτάσω κι αυτό ήταν. Νομίζω θα ήταν δυσκολότερο αν έκανα 80% ωμοφαγία και ανάγκαζα τον οργανισμό μου σε ups and downs.

Αποσυνδεδεμένος Mayaya

• Sr. Member
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 01:04:47 πμ »
Επίσης ξέχασα να πω το εξής τρελό. Κάποιες στιγμές στο άσχετο, μου ερχόταν η γεύση και η μυρωδιά από καρπούζι πολύ ζωντανά. Μια από αυτές τις στιγμές ήμουν μέσα σε λεωφορείο -αδύνατο κάποιος να έτρωγε καρπούζι. Έλεγα, ή αρχίζω και μυρίζω σαν καρπούζι και θα με κοιτάνε καλά καλά, ή αρχίζω και τρελαίνομαι ...και θα με κοιτάνε καλά καλά  :D Πιστεύω το δεύτερο...

Αποσυνδεδεμένος dreamlife

• Sr. Member
  • Φύλο: Άντρας
  • Νους υγιής εν σώματι υγιεί
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 09:55:14 πμ »
Την ωμομονοφαγία, σκέφτεσαι να την καθιερώσεις μόνιμα ;
ή απλά να την εφαρμόζεις σε περιοδική βάση ;
"H χώρα μου είναι ολόκληρη η γη... ενώ η θρησκεία μου είναι να αφήσω θετικό αποτύπωμα πάνω της..." Ανώνυμος

Αποσυνδεδεμένος liliaButterfly

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 01:18:00 μμ »
Mayaya να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι. Τα κιλά που έχασες τα ξαναπήρες; Ή πιστεύεις ότι ήταν μόνιμο αδυνάτισμα;
The world is just amazing.

Αποσυνδεδεμένος Mayaya

• Sr. Member
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 03:46:11 μμ »
dreamlife το όνειρό μου είναι να καταφέρω μια μέρα ωμοφαγία. Ή τουλάχιστον κυρίως ωμοφαγία, με κάποιο γεύμα μαγειρεμένο. Την ωμομονοφαγία την έκανα σαν αποτοξίνωση και στοίχημα με τον εαυτό μου (κάνω καμιά φορά τέτοια, την άλλη φορά είχα κάνει νηστεία για 24 ώρες, με ξηρασία τις πρώτες περίπου 15 ώρες). Μόνιμη ωμομονοφαγία θα ήταν και επικίνδυνο!

liliaButterfly όταν τελείωσε η καρπουζοφαγία άρχισα να τρώω κανονικά, αλλά όχι κρεπάλες. Τις πρώτες 1-2 μέρες συνέχισα να χάνω κάπου 100 γρ. Το θυμάμαι γιατί μου είχε κάνει εντύπωση. Μετά από 2-3 εβδομάδες- θα σε γελάσω- πήρα πίσω τα 2 κιλά. Αυτή την εβδομάδα πέρασα πολύ άσχημα ψυχολογικά για κάτι προσωπικό και ουσιαστικά εκδικήθηκα τον εαυτό μου τρώγοντας ό,τι μου κατέβαινε, τηγανιτά φουλ..μπεσαμέλ κλπ, απλά δεν είχα το σθένος να ασχοληθώ, ούτε με διατροφή, ούτε με γυμναστική ούτε με τίποτα. Πήρα ένα κιλό ακόμα. Δηλαδή συνολικά πήρα 3 από τα 5 κιλά που έχασα, αλλά έκανα (και κάνω) βλακείες, τρώω ενώ είμαι χορτασμένη, εντελώς ψυχολογικά. Λέω να το μαζέψω από Κυριακή-Δευτέρα που δε θα έχω υποχρεώσεις, ίσως και με πορτοκαλοθεραπεία αν έχω τη δύναμη τότε.

Αποσυνδεδεμένος liliaButterfly

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 07:59:20 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση :)
The world is just amazing.

Αποσυνδεδεμένος Mayaya

• Sr. Member
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 11:44:40 πμ »
 :)

Αποσυνδεδεμένος Mayaya

• Sr. Member
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 03:41:49 μμ »
Εχθές ξεκίνησα νηστεία με χυμό πορτοκάλι. Μέχρι στιγμής, εκτός απ' την πείνα που είναι αναμενόμενη τις 4 πρώτες μέρες, έχω από χθες το βράδυ μια αίσθηση ότι θα ξεκινήσει πονόλαιμος (χθες νόμιζα ότι θα ξεκινήσει και πυρετός), αλλά μπορεί να είναι απλά ξηρός λαιμός, έχω χάσει 800γρ. κι έχω ξοδέψει μόνο 3.40ε για δυο μέρες 'φαί':P Δε νιώθω εξάντληση, έκανα και περίπου 15' αερόβια σήμερα. Ιδανικά θα ήθελα να κρατήσει μέχρι το τέλος του μήνα, αλλά θα το αφήσω να με πάει αυτό. Αυτό που ξέρω είναι ότι μετά τις 3-4 μέρες παύεις να πεινάς και πρέπει να ξαναμπείς σταδιακά σε στέρεες τροφές μόλις ξαναρχίσεις να πεινάς. Θα δείξει πότε θα γίνει αυτό. Είμαι επίσης περίεργη να δω τί συμπτώματα αποτοξίνωσης θα έχω και φυσικά το μεγάλο δέλεαρ, πόσα κιλά και λίπος θα χάσω  :)) Το γράφω εδώ γιατί μπορεί να σας ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 03:57:31 μμ »
Παρακολουθούμε και περιμένουμε να ενημερώσεις, καλή επιτυχία!  thumbsup

Αποσυνδεδεμένος xristina-v

• Θαμώνας
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 04:12:51 μμ »
εισαι σιγουρη οτι αυτο δεν ειναι επικυνδυνο; εγω δεν ειμαι πεισμενη οτι κατι τετοιο ειναι απαραιτητα καλο για τον οργανισμό σου,.

επιπλεον και εγω αισθανομαι ακριβως το ιδιο συμπτωμα που περιγραφεις αν μια μερα δεν φαω καλα, πονολαιμο και σαν προδιαθεση πυρετου, και αυτο συμβαινει ακομα και αν εχω φαει πχ ενα μονο κουτι πατατακια ολη μερα, ασχετο δηλαδη με την αποτοξίνωση, μην λαμβανεις τα συμπτωματα που μπορει να παρουσιασει ο οργανισμός σου ως θετικά.

επειδη καταλαβαινω οτι η απωλεια βαρους ειναι ενας απο τους στοχους σου, θα ηταν μαλλον καλύτερο κατα τη γνωμη μου να εκανες μια σταθερη διατροφη, εγω μονο οταν το εκανα αυτο εχασα αρκετα κιλα και συνεχιζα να χανω κιλα για πολύ καιρο, μπορει και δυο χρονια.

μια ωμοφαγικη διατροφή με ένα γεύμα μαγειρεμενο (ακομα και σκετα βραστα οσπρια) καταλαβαινω γιατι μπορει να θεωρειθεί υγειινη, αλλα με τη μονοφαγια δεν μπορω να συμφωνησω. σκεφτεσαι οτι ετσι μπορει να ζορισεις χωρις λογο διαφορα ζωτικα σου οργανα και να εχεις αργοτερα προβληματα υγειας;  και γιατι να ειναι καλο πχ για καποιες μερες να μην παρεις καθολου πρωτεινες υδατανθρακες και λιπος;

επιπλεον νομιζω πως αυτες οι στερητικες διαιτες (ή αποτοξινωση) κανουν τον οργανισμο να αισθανθει απειλη απο την ελλειψη διατροφης και ετσι αυξανουν την πεινα οταν  πια τις σταματησεις με αποτελεσμα την αυξηση του βαρους. μπορει παραλληλα να επιβραδυνουν και το μεταβολισμο. μην ξεχας οτι ειμαστε βιολογικα οντα, δηλαδη ο οργανισμος λαμβανει σημα οτι υπαρχει ελλειψη τροφης στο περιβαλλον γυρω του και ρυθμιζεται ετσι ωστε αμεσως μολις αρχισεις να ξανατρως να την αποθηκευει για παρομοιες καταστασεις.

αν θες να κανεις καποιου ειδους αποτοξινωση γιατι δεν δομιμαζεις να κανεις ωμοφαγια (αλλα και με ξηρους καρπους, αβοκαντο, βρωμη κλπ) καποιες μερες και μετα καποια διατροφη σαν αυτην εδω:

http://www.dimitramakrigianni.com/?p=4257

επιπλεον εχω σκεφτει σχετικα με αυτους τους διατροφικους πειραματισμους (που και εγω σκεφτομαι πολλες φορες να ξεκινησω) οτι μπορει να πηγαζουν από μια γενικοτερη δυσφορια που προκαλει ο συγχρονος τροπος ζωης στους ανθρώπους και μια αισθηση ανικανοποιητου την οποία πιστεύουν οτι θα βελτιώσουν με τέτοιου είδους διαιτες, συμπληρώματα, βοτανα, βελονισμους κοκ ενω στην πραγματικοτητα τα προβληματα ειναι πιο βαθια, η δε σχεδον σιγουρη αποτυχια αυτων των πρακτικων οδηγει σε οξυνση αυτων των αρνητικων συναισθηματων. συνεπως μια σταθερη πληρης διατροφη ειναι πολυ πιο σημαντικη για την προαγωγη της σωματικης και ψυχικης υγειας από οτι οι εκαστοτε πειραματισμοι οι οποίοι μπορει να αποδειχθούν και μοιραίοι.
ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

Αποσυνδεδεμένος xristina-v

• Θαμώνας
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 04:15:54 μμ »
βρήκα και αυτο εδω το αρθρο που λεει πολλα πραγματα:

http://www.dimitramakrigianni.com/?p=994
ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής