χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Πολεντα!!!  (Αναγνώστηκε 1769 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Spookie

• New Kid in The Block
  • **
Πολεντα!!!
« στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 11:34:57 μμ »
Λοιπον! Η πρωτη μου εμπειρια με την πολεντα?  yuk εν ολιγοις... λατρευω οτιδηποτε εχει να κανει με καλαμποκι ΑΛΛΑ πολυ ανοστο αυτο που εφαγα  dunno
το εκανα μονο με νερο κ αλατι βεβαια οπως βρηκα μια απλη συνταγη για να κανω τον πουρε... και μετα επειδη εκανα και πολυ και δεν μπορουσα να το τελειωσω, το εδωσα στον αντρα μου να το φαει αφου του τσιγαρισα κιμα να το φαει μαζι... και μουπε πως αφου τουριξε γαλα(εχει κολλημα με το εβαπαρε), το "ρουφηξε" σαν σφουγγαρι, και του αρεσε περισσοτερο ετσι... πως αυτο τουλειπε... εγω που δεν μπορω να βαλω ομως κανονικο γαλα τι να κανω?  >:( εσεις πως το φτιαχνετε? καμια καλη συνταγη? να δοκιμασω με γαλα ρυζιου? γιατι μαλλον φουντουκιου, αμυγδαλου δεν ταιριαζουν...

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πολεντα!!!
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 01:37:03 πμ »
Πράγματι η πολέντα θέλει αρκετά μυρωδικά για να αναδειχτεί. Πολλοί την κάνουν με γάλα (ή φυτικό γάλα, εγώ την προτιμώ με νερό ή, ακόμα καλύτερα, με ζωμό λαχανικών, αλλά επίσης βάζω οπωσδήποτε μυρωδικά (δεντρολίβανο, ρίγανη, βασιλικό) όπως και διατροφική μαγιά, αλάτι, φρεσκοτριμμένο πιπέρι και λίγο ελαιόλαδο. Μπορείς να παίξεις με διαφορετικούς συνδυασμούς γεύσεων, δες την πολέντα ως λευκό καμβά.

Επίσης, μπορείς να φτιάξεις την πολέντα ως χυλό, με υφή πουρέ, ή να την μαγειρέψεις λίγο παραπάνω και μετά να την αφήσεις να στερεοποιηθει σε ένα ρηχό ταψάκι - μετά την κόβεις σε κομμάτια και ψηνεις στο γκριλ ή στο τηγάνι. Έτσι, μπορείς να την σερβίρεις με σάλτσα, με ντομάτες, αντί για ψωμί σε μπρουσκετες, κλπ.

Η πολέντα μπορεί φυσικά να χρησιμοποιηθεί και ως αλεύρι καλαμποκιού, μιας και αυτό είναι η πολέντα στην ουσία. Οπότε, μπορείς να φτιάξεις καλαμποκόψωμο, μαφινς, πίτες ή ό,τι άλλο θες.
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος Spookie

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 11:37:29 μμ »
ααα ευχαριστω πολυ για την απαντηση! σκεφτομουν να την κανω με κυβο μανιταριου που ειχα αλλα μας τελειωσε χωρις να το καταλαβω οποτε ξεμεινα απο επιλογες  dunno

Αποσυνδεδεμένος psaropouli

• New Kid in The Block
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είναι ζεστά και αναπαυτικά στην απάθεια.
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 02:39:49 πμ »
Στη Ζάκυνθο φτιάχνουν τις λεγόμενες παραδοσιακές φιτούρες που είναι κάτι παρόμοιο με σιμιγδάλι (σε γλυκιά έκδοση). Αφού στερεοποιηθεί το μείγμα, το τηγανίζουν και πασπαλίζουν με ζάχαρη και κανέλα.  :P :P
Θα δοκιμάσω παραλλαγή πολέντα  clap
Only a fool would cling to this world as it is.

Αποσυνδεδεμένος ToFu

• www.tofu.gr
  • Addicted
  • black salt is not black!
    • tofu.gr
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 08:14:45 μμ »
Στη Ζάκυνθο φτιάχνουν τις λεγόμενες παραδοσιακές φιτούρες
αχ αχ αχ... τι μου θύμησες τώρα... :-*

Αποσυνδεδεμένος Spookie

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 01:04:39 μμ »
ειδα οτι φτιαχνεται κ σε γλυκια εκδοση αλλα εγω το ηθελα σε εκδοση πουρε  question2

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής