χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Γιατροί  (Αναγνώστηκε 4490 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spirou

• New Kid in The Block
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα
Γιατροί
« στις: Ιούνιος 13, 2007, 04:53:30 μμ »
Γεια σας πρώτα απ'όλα.Μόλις ανακάλυψα το φόρουμ και έχω μείνει έκπληκτη.Νόμιζα ότι δεν ενδιαφερόταν κανείς στην Ελλάδα για τα ζώα και τη χορτοφαγία!
Με τους γιατρούς τα έχω βάλει.Εγώ από όταν γεννήθηκα απεχθανόμουν το κρέας.Κοτόπουλο δεν έχω φάει ποτέ,ψάρι ελάχιστες φορές και γενικά κρέας έτρωγα με το ζόρι.Δεν μου άρεσε η γεύση και η μυρωδιά,αλλα το έτρωγα γιατί με πίεζαν.Στο γυμνάσιο έγινα χορτοφάγος για λόγους ιδεολογίας,με τους γονείς μου να μην καταλαβαίνουν το γιατί.Αλλά το δέχτηκαν.Έχοντας όμως έτσι κι αλλιώς πρόβλημα με το σίδηρό μου,αιματοκρίτη κτλ,άρχισα να έχω προβλήματα.Μου έπεφταν τα μαλλιά,κουραζόμουν πολύ εύκολα και τα σχετικά.Έπαιρνα συμπληρώματα διατροφής αλλά τα αποτελέσματα κρατούσαν πολύ λίγο.Το λάθος ήταν και δικό μου σε μεγάλο βαθμό,γιατί δε φρόντιζα να παίρνω σίδηρο από αλλού.Ετρωγα όσπρια και λαχανικά,αλλά όταν μένεις στην Ελλάδα και μάλιστα όχι στην Αθήνα,δεν έχεις και πολλές επιλογές..Έφτασα στο πρώτο έτος στο πανεπιστήμιο και επειδή η κατάσταση με την υγεία μου δεν πήγαινε άλλο,πήγα σε διαιτολόγο για να μου κάνει ένα διαιτολόγιο χωρίς κρέας αλλά με άλλες πηγές σιδήρου.Και κατέληξα να μου λέει ότι το ότι δεν τρώω κρέας φανερώνει ότι υπάρχουν άλλα προβλήματα,ότι έτσι επιζητώ την προσοχή της οικογένειάς μου και άλλα τέτοια.Και μου είπε ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος να είμαι υγιής,πρέπει να τρώω κρέας 3 φορές τη βδομάδα.Έτσι άρχισα να τρώω ξανά κρέας(5 χρόνια τωρα),με το ζόρι,και,αν και η υγεία μου είναι καλύτερη,εγώ νιώθω χάλια. Γιατί είναι όλοι οι γιατροί τόσο κολλημένοι;Τρόποι να είμαστε υγιείς χωρίς να τρώμε κρέας υπάρχουν,γιατί κανείς τους δεν το ψάχνει λίγο;
Και γιατί κανείς δεν ενδιαφέρεται να προμηθεύσει και τους έλληνες χορτοφάγους και vegans με προιόντα που αλλού υπάρχουν παντού; Εγώ ας πούμε ζω στην αττική,αλλά δε μπορώ να πηγαίνω Αθήνα για να ψάχνω (αν υπάρχουν και στην Αθήνα) μαγαζιά με τέτοια προιόντα.

ecoChris

• Επισκέπτης
Απ: Γιατροί
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 13, 2007, 06:20:54 μμ »
Καλωσήλθες στο Φόρουμ, spirou!

Είναι θλιβερό που το διατροφικό κατεστημένο κατάφερε να σου επιβάλλει την εσφαλμένη και ανθυγιεινή άποψη του και να σε πισωγυρίσει από μια ηθική διατροφή σε μια στιγματισμένη με τη βαναυσότητα προς τα ζώα.

Είναι θλιβερό γιατί οι "γιατροί", που το 50% στην Αμερική είναι παχύσαρκοι και εδώ δεν πάμε πίσω, αναγορεύονται δυστυχώς σε ειδήμονες στη διατροφή, ενώ είναι οι πλέον αναρμόδιοι, μιας και δεν έχουν διδαχτεί καθόλου διατροφή στα πανεπιστήμια.

Και είναι ακόμα πιό θλιβερό που οι κάθε λογής διατροφολόγοι αναμασούν ξεπερασμένα κλισέ που έχουν καταριφθεί εδώ και 2 δεκαετίες στο εξωτερικό.

Οι έγκυροι φορείς, όπως ο Σύλλογος Διατροφολόγων των ΗΠΑ και Καναδά, αλλά και πολλοί άλλοι, έχουν με κοινή θέση τους αποφανθεί ότι:

" Η κατάλληλα σχεδιασμένη χορτοφαγική (vegetarian) και ολικά χορτοφαγική (vegan) διατροφή ικανοποιεί τις ανάγκες των νηπίων, των παιδιών και των εφήβων σε θρεπτικά συστατικά και προάγει την κανονική ανάπτυξη."

Η λέξεις "κατάλληλα σχεδιασμένη", αναφέρονται στη ποικιλία τροφών και όχι στη προσκόλληση σε 4-5 τροφές. Πρέπει να εκμεταλλευόμαστε όλα όσα μας προσφέρει η φύση κάθε εποχή και να εστιάζουμε σε ανεπεξέργαστη, πρωτογενή, φυσική τροφή.

Ειδικότερα για το σίδηρο μπορείς να δεις τους πίνακες με τις τροφές που είναι πλούσιες σε σίδηρο εδώ στο φόρουμ και τα υπόλοιπα θέματα που είναι σχετικά. Επίσης ρίξε και μια ματιά στο άρθρο:

Γιατί ο φυτικός σίδηρος είναι καλύτερος
http://xortofagia.blogspot.com/2007/01/lee-jerome-msc-nutrition-http-www.html

Εύχομαι μέσα από την σωστή ενημέρωση και την υποστήριξη των υπόλοιπων χορτοφάγων του φόρουμ, να ξαναεπιστρέψεις στη διατροφή που θα σε κάνει να είσαι υγιής και να νοιώθεις όμορφα.

Αποσυνδεδεμένος V3G4N

• Addicted
  • Red Blood Black Tears
    • Αντισπισιστική Δράση
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 13, 2007, 07:38:03 μμ »
Καλώς μας βρήκες spirou.

Μέσα στο forum θα βρεις πολλές πληροφορίες, που πιστεύω θα σε βοηθήσουν να γυρίσεις στους παλιούς καλούς (χορτοφαγικούς) καιρούς, αλλά με ακόμα καλύτερη υγεία. Από ότι συμπεραίνω, εσυ το έχεις μέσα σου...
Όσον αφορά τους γιατρούς, έχεις απόλυτο δίκιο. Το πιο απλό που μπορούμε να κάνουμε νομίζω, είναι να αδιαφορούμε για τις ανόητες και λανθασμένες παρα-γνώσεις τους.
For animals, every second is a 9/11 attack. This is a fuckin' war. GO VEGAN

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 13, 2007, 08:36:33 μμ »

Καλώς ήρθες spirou, είμαι 14 χρόνια χορτοφάγος και τα μαλλιά μου έπεφταν 2 χρόνια πριν κόψω το κρέας και πέρσυ. Ένας γιατρός με επέκρινε αυστηρότατα, μου συνέστησε απαραιτήτως κρέας για την τριχόπτωση και τον άφησα να κοιμάται, αφού ακολούθησα μια συμβουλή του μ' ένα σκεύασμα για τριχοφυία που μου είπε.
    Την άλλη φορά που με είδε, με ρώτησε αν το έβαλα και μου εκμυστηρεύεται πως το ίδιο προιόν το βάζει κι η γυναίκα του η κρεοφάγος για την τριχόπτωσή της! Άρα σε άλλους παράγοντες να αναζητήσεις την λύση του προβλήματος, κι άσε να λένε. Αυτό που έβαλα καλό φαίνεται αλλά γράφει για παρενέργειες και μάλλον δεν θα το συνεχίσω.
     Άλλο: Ξέρω τουλάχιστον 3-4 κρεοφάγους με αναιμία και έλλειψη σιδήρου, και χάλια αποθήκες σιδήρου,
εγώ έχω πολύ καλό σίδηρο, αλλά πήρα και μελάσσα 2-3 μήνες και σκέπτομαι άμα σταματήσω την δίαιτα να παίρνω περιοδικά, αν και δεν φοβάμαι καθόλου, οι μακροβιότεροι άνθρωποι, είναι αναιμικοί και υποτασικοί λένε!
     Να ξέρεις πως η κακοδιαθεσία είναι και ορμονικό ζήτημα, γιατί προσωπικά τα πηγαίνω πολύ καλά με την τετοστερόνη τώρα που πέρασαν τα χρόνια και ναι παλιά ήμουν πιο υποτονική... Τι άλλαξε; όχι πάντως η χορτοφαγία μου, η αλόη επίσης νομίζω με ευεργέτησε προσωπικά.
     Ο Παπανικόλας, θα τον βλέπεις στο ΤΗΛΕΦΩΣ αφού μένεις Αττική, έχει μια χαρά μαλλιά παρ' όλο που είναι άνδρας και έχει να φάει κρέας όπως λέει 30 χρόνια και είναι υπερδραστήριος και υγιέστατος και όχι μόνο αυτός, ξέρω πάμπολους χορτοφάγους μια χαρά, καλύτερα από κρεοφάγους.
        Μην υποβάλλεσαι σε τέτοιες ιδέες, δεν αποτελεί πανάκεια αλλά είναι αθώα η χορτοφαγία σε προβλήματα υγείας, μάλλον το αντίθετο, πολλές αρρώστιες θεραπεύει.

cosman

• Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 13, 2007, 08:52:47 μμ »
Εμπλούτισε τη διατροφή σου με μια ποικιλία ξηρών καρπών π.χ. καρύδια, φυστίκια Αιγίνης, ηλιόσπορους σε μια ημερήσια κατανάλωση  150 -200 gr , διατήρησε μια επαρκή κατανάλωση ελαιόλαδου και μετά από 2 μήνες ξανακάνε εξετάσεις. Τα υπόλοιπα είναι απλά. Μια διατροφή πλούσια σε λαχανικά, φρούτα, όσπρια με μεγάλη ποικιλία. Τόσοι άνθρωποι κάνουν το ίδιο, επομένως μην ανησυχείς. Επικοινώνησε με τις γυναίκες του forum που θα σε κατατοπίσουν ακόμα πιο ειδικά.

Καλώς ήλθες spirou. :)

Αποσυνδεδεμένος spirou

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 13, 2007, 10:40:51 μμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους σας  :D
Θα το κάνω,θα γυρίσω στη χορτοφαγία επιτέλους.Είμαι βέβαια λίγο άσχετη με τη μαγειρική γιατί ακόμα μενω με τους γονείς μου και τα έχω συνηθίσει όλα έτοιμα  :-[,αλλά από Σεπτέμβρη θα μείνω μόνη μου επιτέλους,οπότε θα αρχίσω να μαγειρεύω ότι θέλω εγώ.
Ερώτηση,γιατί είπαμε,είμαι άσχετη.Μελάσσα πόσο εύκολο είναι να βρεις και πού μπορείς να βρεις;

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 14, 2007, 03:03:22 πμ »

Η μελάσσα είναι το πρώτο προιόν που βγαίνει από την επεξεργασία του ζαχαροκάλαμου και είναι πλούσια σε σίδηρο, και πολλά άλλα μεταλλικά άλατα, ο Μπαζαίος, μέχρι ασβέστιο έγραφε πως έχει, αλλά δεν το έχω διασταυρώσει, είναι γλυκιά και προσωπικά την έβαζα ευχάριστα στον καφέ ή στο τσάι, έδινε μια γεύση καραμελέ!
    Επίσης το ταχίνι έχει σίδηρο, και το σουσάμι, αν είσαι αδύνατη, γιατί έχουν πολλές θερμίδες, ακόμη, η φακή βέβαια και τα κόκκινα φασόλια που βάζουν στις μαξικάνικες σαλάτες. Όλ' αυτά τα βρίσκω σε καταστήματα βιολογικών προιόντων, για να μην έχουν χημικά, όμως και αλλού τα έχω δει, αλλά το ταχίνι από αναποφλείωτο σουσάμι, νομίζω θα είναι καλύτερο.
    Τώρα στο πλαίσιο ανταλλαγής πληροφοριών, αν μπαίνεις σε ξένες ιατρικές ιστοσελίδες, μήπως μπορείς να βρεις καμμιά πληροφορία για την βιταμίνη PP, έχει και μονοσύλλαβη ονομασία, που βοηθάει λέει στην παραγωγή κολλαγόνου στον οργανισμό, που βοηθάει με την σειρά του στην τριχοφυία και στην καλή λειτουργία των αγγείων, αίματος και λέμφου, γιατί έχω πάθει ένα λεμφοίδημα, όπως μου είπανε, από κακή λειτουργία των λεμφαγγείων, και με έχει φάει ένας φυσιοθεραπευτής πως είναι από την χορτοφαγία, (λες και όλοι οι χορτοφάγοι έχουν λεμφοιδήματα!) γιατί λέει ο οργανισμός του ανθρώπου πρέπει να τρώει ζώα για να πάρει κολλαγόνο, αν είναι δυνατόν η φύση να μας έκανε τόσο ατελείς και θέλω να του μπω στη μύτη και να βοηθειθώ βέβαια!

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 14, 2007, 01:52:12 μμ »
hello spirou!  :)   Εγώ απλά θα σου πω οτι στην οικογένειά μας είχαμε πολλά προβλήματα υγείας και σοβαρά και τα ξεπεράσαμε με την ολική αποχή από τις ζωϊκές και τηγανιτές τροφές. Αρχικά η μάνα μου, μετά εγώ, ο αδερφός και η νύφη μου. Ο καθένας είχε διαφορετικό πρόβλημα αλλά ξεπεράστηκε με την ίδια διατροφή. Προσωπικά ταλαιπωρήθηκα πολύ με τους χημικούς γιατρούς και μόνο χειρότερα γινόμουν. Αν διαβάσεις και αλλού ποστ μου θα δεις την όλη ιστορία. Ευτυχώς ανακάλυψα σωστή γιατρό που όχι απλά είναι υπέρ της χορτοφαγίας αλλά την κάνει και η ίδια. Έτσι καθοδηγήθηκα αλλά μετά ψάχτηκα και μόνος μου και έμαθα πάρα πολλά στο θέμα υγεία και χορτοφαγία. Η μέλάσσα όντως είναι πολύ σημαντική φυτική πηγή σιδήρου! Είναι πολύ εύκολο να την βρεις. Εγώ την βρίσκω ακόμα και στο σούπερ του champion η και του Μασούτη στα ράφια των βιολογικών προϊόντων. Ύστερα για την τριχόπτωση, πολύ καλό και δραστικό είναι μπυρομαγιά φούρνου. την αγοράζεις από οποιονδήποτε φούρνο.κόβεις ένα κουταλάκι του γλυκού κάθε μέρα και το διαλύεις σε χυμούς και το πίνεις. Μέσα σε δύο βδομάδες θα δεις μεγάλη διαφορά! Είναι ζωντανός μήκυτας με πολλή ενεργή βιταμήνη Β...   

Ο δρόμος προς την υγεία είναι πολύ πιο εύκολος με μια χορτοφαγική δίαιτα... προσπάθησε να τρως πολλά ωμά φρούτα και λαχανικά και θα δεις! (τα σταφύλια ανεβάζουν πάάάρα πολύ τον αιματοκρίτη! δοκίμασέ το! )
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

Αποσυνδεδεμένος fidaki

• Θαμώνας
  • ΣΣΣΣΣσσσσσσσ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 14, 2007, 04:38:08 μμ »
Καλως όρισες spirou !!!  :D
Πολύ χαίρομαι που απο μικρή ηλικία αγκάλιασες την αβλάβεια προς τα ζώα κι έγινες έστω και πνευματικά χορτοφάγος και λυπάμαι που αναγκάστηκες να πας αντίθετα στη συνείδησή σου στην πράξη.
Μην ανησυχείς, σιγά-σιγά θα μάθεις για τον σωστό συνδυασμό τροφών και θα καταφέρεις επιτέλους να συνδιάσεις την χορτοφαγία με την καλή υγεία !
Ελπίζω να τις βρεις χρήσιμες οι πληροφορίες του φόρουμ.
Μακάρι να είχα κι εγώ λειρί.

Αποσυνδεδεμένος spirou

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 14, 2007, 08:36:35 μμ »
Ελένη μου το έψαξα στο Google και το μόνο πράγμα που βρήκα είναι ότι αλλιώς ονομάζεται Niacin ή niacinamide.Εδώ έχει ένα πίνακα για τα φαγητά που έχουν αυτή τη βιταμίνη http://www.niacin.com/niacin/en/lonza/human.html
Αλλού το βρίσκω σαν φάρμακο  ???

Για τις ασθένιες που μου λέτε,ναι κι εγώ έχω παρατηρήσει ότι τον τελευταίο καιρό έχω πολλά προβλήματα με την επιδερμίδα μου(κοκκινίλες κυρίως) και οι δερματολόγοι με έχουν φορτώσει με κρεμες.Επίσης έχω πρόβλημα και με το στομάχι μου και είμαι σγουρη πως μόλις φύγει το κρέας από τη διατροφή μου,θα είναι και πάλι όλα καλά.Πάντα η χορτοφαγία βοηθάει.

• Addicted
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 14, 2007, 09:58:48 μμ »
οι κοκκινίλες, τα εκζέματα και η ακμή γενικότερα είναι τοξίνες του οργανισμού που προσπαθεί να τα αποβάλλει μέσω του δέρματος. Με αυστηρή χορτοφαγία στην αρχή τα εκζέματα θα γίνουν λίγο πιο έντονα και μετά από λίγο καιρό θα αρχίσουν να υποχωρούν εντελώς! κάποτε είχα και εγώ απ'αυτά. με την χορτοφαγία εξαφανίστηκαν όλα φυσικά...

Αποσυνδεδεμένος fidaki

• Θαμώνας
  • ΣΣΣΣΣσσσσσσσ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 15, 2007, 03:04:20 μμ »
Χορτοφάγος=Σπύρου
Κρεοφάγος=Σπυρού
 ;D

Συγνώμη, δεν κρατιόμουν  :-\
Μακάρι να είχα κι εγώ λειρί.

• Addicted
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 15, 2007, 03:51:42 μμ »
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ    ;D :D :D :D :D :D       ΦΟΒΕΡΗ ΦΙΔΑΚΙ!!!!!   :D :D :D    ;)

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 18, 2007, 08:35:27 πμ »

SPIROU, καλημέρα σου, σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια, αλλά δεν ανοίγει η σελίδα, μου βγάζει αυτό:
                An error occured (see/templates/content/start.jsp)
      Μπορείς μήπως να κάνεις κάτι;

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής