χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: χαμηλος αιματοκριτης, σιδηρο κλπ....  (Αναγνώστηκε 2413 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος wild_rose

• Πλήρες μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
χαμηλος αιματοκριτης, σιδηρο κλπ....
« στις: Νοέμβριος 01, 2013, 03:04:33 μμ »
καλησπέρα και χρονια πολλα σε ολους χορτοφαγους και βεγκαν! δεν ξερω αν γραφω στη σωστη ενοτητα, εχω ενα προβλημα αν μπορει καποιος να μου απαντησει.
εχω ενα θεμα υγειας και χανω κατα καιρους πολυ αιμα με αποτελεσμα ενω απ οταν εγινα χορτοφαγος αρχισε να ανεβαινει, αυτη τη στιγμη ο αιματικριτης μου ειναι 31, και σιδηρος φεριτινη φυλλικο αρκετα κατω απ τα ορια β12 εντος οριων μεν αλλα χαμηλα. τι να κανω  για να τα ανεβασω? παιρνω συμπληρωματα σιδηρου, μεσω διατροφης τι προτεινεται? ο γιατρος μου ειπε να τρωω κρεας και συκωτι, του ειπα οτι ειμαι βεγκαν και μου εδωσε συμπληρωματα σιδηρου. απο κει και περα πρεπει να προσεχω λιγο με τις πολλες φυτικες ινες.

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
Απ: χαμηλος αιματοκριτης, σιδηρο κλπ....
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 03:27:16 μμ »
Τα συμπληρώματα Β12 συχνά έχουν και φυλλικό. Να παίρνεις κάθε μέρα. Με τον σίδηρο τώρα κάνεις όλα τα κλασσικά να λαβάνεις μαζί βιταμίνη C, να τρως πολλά όσπρια (κάθε μέρα και φυτρωμένα κατα προτίμηση αλλά βρασμένα)? Γιατί δεν θες πολλές φυτικές ίνες πως σε πειράζουν?

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη

• Addicted
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 04:10:01 μμ »
Κόψε τον καφέ και το τσάι ή απόφευγε να  τα πίνεις λίγο πριν ή μετά τα γεύματά σου.

Φύκια, όσπρια, τόφου, μελάσα, ξερά σύκα και βερίκοκα, η σοκολάτα, το κακάο, τα μπραν φλεικς, η βρώμη και πολλά άλλα, έχουν αρκετό σἰδηρο.
Αν τα συνδιάσεις με πηγές βιταμίνης C όπως πιπεριά, πορτοκάλι, θυμάρι, μαιντανό, ακτινίδιο, φράουλα, μπρόκολο, θα έχεις αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 06:14:40 μμ »
Είχα γράψει σχετικά εδώ (για να μην γράφω πάλι τα ίδια): http://www.veganforum.gr/index.php?topic=2234.msg33669#msg33669
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος wild_rose

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 03:55:25 μμ »
ευχαριστω για τις απαντησεις! εχω ελκωδη κολιτιδα και  αυτο το διαστημα εχω συνεχεια διαρροιες και αιμα  και τα πολλα λαχανικα το κανουν χειροτερο

Αποσυνδεδεμένος Peace_in_the_world

• Addicted
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 03:58:37 μμ »
Λοιπόν, επειδη κι εγω εχω νόσο κρον και ειναι παρόμοιο... Πάρε συμπληρώματα μεχρι να έρθεις σε φυσιολογικά επίπεδα και μετα να τρως μαστίχα Χίου, για να διατηρείς τη φλεγμονή σε ύφεση....
Η αγάπη για όλα τα πλάσματα είναι η πιο ευγενική πτυχή της ανθρώπινης ψυχής...

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact