χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Μαϊμουδάκια σε χωριό της Καρδίτσας  (Αναγνώστηκε 1576 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
Μαϊμουδάκια σε χωριό της Καρδίτσας
« στις: Οκτώβριος 19, 2013, 12:56:00 μμ »
Πραγματικά έπαθα σοκ. Έχω ανέβει το προηγούμενο σαββατοκύριακο με την οικογένειά μου στο χωριό του πατέρα μου και σε τοπική καφετέρια/εστιατόριο, διαπιστώνω ότι λειτουργεί κάτι σαν "ζωολογικός κήπος"....! Βοηθήστε να κάνω κάτι γιατί δεν παίζει να αφήσω τα ζώα εκεί. Δεν μπορεί να είναι νόμιμο να έχεις κλουβιά με μαϊμουδάκια δίπλα στα τραπέζια που σερβίρεις φαγητό με παιδάκια να τρέχουν γύρω γύρω κλπ κλπ. Την επιχείρηση την ονομάζουν "Ξενώνας Αγροικία Φώτη" και είναι στην Κρυοπηγή Καρδίτσας. Τον δε χώρο με τα ζώα τον αποκαλεί "Θεσσαλικό Ζωολογικό Πάρκο". Δυστυχώς η περιοχή του πάρκου ήταν κλειδωμένη. Ωστόσο στον προαύλιο χώρο δίπλα στα τραπέζια, βρήκα 2 κλουβιά με κάποιου είδους μαϊμουδάκια. Δύο σε κάθε κλουβί, μέσα στην βρώμα και στους 11 βαθμούς κελσίου. Τι μπορώ να κάνω;

http://www.agroikia.gr/el/thessaliko-parko.html

Τροποποίηση: Βρήκα ότι αυτά τα μαϊμουδάκια λέγονται πυγμαίοι μαρμοσέτες(?) και βλέπω πολλές αγγελίες για πώληση στο ίντερνετ.  frustrated
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
Απ: Μαϊμουδάκια σε χωριό της Καρδίτσας
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 01:03:13 μμ »
Τα κλουβιά

Άστεγος Διαβάτης

• Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 03:02:57 μμ »
Θεσσαλικό Πάρκο
Το Θεσσαλικό Ζωολογικό πάρκο που βρίσκεται στις εγκαταστάσεις μας έχει πολλά και σπάνια είδη ζώων. Θα δείτε εξωτικά καθώς και οικόσιτα ζώα και ζώα της ελληνικής φύσης. Τσαχπίνικα μαϊμουδάκια, περήφανα κρι-κρι, πανέμορφα ελάφια, υπέροχοι κύκνοι, ζωηρά πόνι, κροκόδειλοι, στρουθοκάμηλοι, λαγοί, κύκνοι, χήνες, αγριόπαπιες, αγριόγατες, φασιανούς, κινέζικα αγριογούρουνα μοσχαράκια, πρόβατα, κότες και άλλα.   :O frustrated frustrated frustrated

Θα πρέπει να γίνει καταγγελία στην Κτηνιατρική Υπηρεσία της Νομαρχίας για κακές συνθήκες διαβίωσης αν είναι εκτεθειμένα στο κρύο βροχές κτλ κτλ.. και αν έχει άδεια αυτό το πράγμα..  διαφορετικά μαζεύεις 10-20 νίντζα κούνελους και πας :d

Αποσυνδεδεμένος Viky

• Sr. Member
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 03:40:49 μμ »

frustrated

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 04:01:08 μμ »
"Ένας χώρος για όποιον σέβεται και αγαπά το φυσικό τρόπο ζωής."

Πάνω απο όλα. Ούτε καν που ήξερα οτι υπάρχει τέτοια φυλακή στην καρδίτσα. Κάνε αυτό που λέει ο AD και επίσης γνωστοποίηση σε φιλοζωικές κλπ. Σίγουρα θα υπάρχει κόσμος που θα ενδιαφέρεται να τους πει την άποψη του για τον φυσικό τρόπο ζωής που διαφημίζουν.

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 05:32:44 μμ »
Κι εγώ δεν είχα ιδέα! Και λέει μια θεία μου "αχ, πάμε σε εκείνο το μαγαζί που έχει ζωάκια...!" Περίμενα κι εγώ να δω κανένα αλογάκι στο χωράφι που λέει ο λόγος και έμεινα παγωτό με το θέαμα.
 sigh

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact