χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Σπιτικό μαλακτικό ρούχων με αιθέρια έλαια  (Αναγνώστηκε 7368 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
Σπιτικό μαλακτικό ρούχων με αιθέρια έλαια
« στις: Οκτώβριος 08, 2013, 11:21:24 πμ »
(δεν το έχω δοκιμάσει αλλά σκοπεύω)

- 1 λίτρο νερό
- Μισό λίτρο άσπρο ξύδι
- 250 γρ. σόδα μαγειρικής
- 20 σταγόνες αιθέριο έλαιο (γεράνι ή λεβάντα ή tea tree ή λεμόνι ή ευκάλυπτο ή πράσινο μήλο ή ότι άλλο προτιμάτε ) – βάλτε περισσότερες σταγόνες αν θέλετε πιό δυνατή μυρωδιά.

Οδηγίες παρασκευής:
Μέσα σε ένα δοχείο, στο νεροχύτη της κουζίνας, αναμίξτε σιγά σιγά όλα τα υλικά. Το μείγμα θα αφρίσει και στη συνέχεια θα κατακάτσει.
Χύστε το μέσα σε ένα πλαστικό μπουκάλι με καπάκι.
Προσθέτετε 1/4 κούπας (60 ml) μίγματος στο τελευταίο ξέβγαλμα ή τοποθετήστε το από την αρχή στην υποδοχή του μαλακτικού στο πλυντήριό σας.

Τέλος να τονίσω οτι το ξύδι λειτουργεί και ως αποσκληρυντής του νερού αλλά και καθαρίζει το πλυντήριο μας απο άλατα και υπολείμματα σαπουνιών παλαιότερων πλύσεων! Μαζί με την σόδα είναι ότι καλύτερο για την απολύμανση και τον καθαρισμό του πλυντηρίου!!!

* Μην ξεχνάτε να ανακατεύετε καλά πριν κάθε χρήση

Οι λόγοι που συνηγορούν υπέρ της χρήσης ξιδιού ως μαλακτικού είναι οι εξής:
• Κάνει καλό στο πλυντήριο μιας και το προστατεύει από τα άλατα.
• Ξεπλένει υπολείμματα σαπουνιού από τα ρούχα και τα «φρεσκάρει».
• Είναι οικολογικό (για τη δική σας υγεία αλλά και για το περιβάλλον)
• Αντιμυκητιακό, αντισηπτικό, φυσικό μαλακτικό.

Δείτε επίσης:
Σπιτικό απορρυπαντικό ρούχων
http://www.proionta-tis-fisis.info/ftiaxte-moni-sas-aporripantiko-plintiriou-se-10-lepta.html

Read more: http://www.proionta-tis-fisis.info/ftiaxte-spitiko-malaktiko-rouchon-me-etheria-elea.html#ixzz2h7IGtrrT
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος gypsy

• Θαμώνας
Απ: Σπιτικό μαλακτικό ρούχων με αιθέρια έλαια
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 09:59:45 μμ »
 thumbsup

Αποσυνδεδεμένος xristoforos_

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
  • διάφανες αυλαίες
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 11:08:46 μμ »
ρε παιδιά, πολύ καλό ακούγεται κάτι τέτοιο, αλλά κάνει δουλειά; θα μου πει κανείς, δοκίμασέ το, εντάξει μόνος μου δεν έφτιαξα ποτέ, αλλά κι όταν δοκίμασα άλλο (ένα ήταν) μαλακτικό παρόμοιας σύνθεσης, δεν μου κανε δουλειά ... φόξυ; το χρησιμοποιείς;

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 01:35:01 πμ »
(δεν το έχω δοκιμάσει αλλά σκοπεύω)
λέμε!!!  :D Όταν το φτιάξω θα σου πω!

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 01:52:21 πμ »
Τι δουλειά θες να κάνει? Το μαλακτικό κατά την άποψη μου είναι περιττό, το ξύδι δυαλύει το σαπούνι που μπορεί να χρησιμοποιείς, είναι καλό αντιμουχλικό για τον κάδο του πλυντηρίου, και διώχνει μυρωδιές. Μαζί με tea tree είναι ακόμα καλύτερο αντιμουχλικό και αντισηπτικό. Αλλά δεν μυρίζει τόσο έντονα όσο τα μαλακτικά του σούπερ μάρκετ, ακόμα και τα μαλακτικά από τα βιολογικάδικα δεν μυρίζουν τόσο έντονα, αλλά για μένα αυτό είναι θετικό γιατί η ψευτολουλουδέξ μυρωδιά των μαλακτικών δεν μου αρέσει. Εμένα βασικά με νοιάζει να είναι καθαρά τα ρούχα.

Εμένα τα ρούχα μου και πριν με μαλακτικά και τώρα με ξύδι το ίδιο μου φαίνονται πάντως απλά δεν μυρίζουν έντονα.

Αποσυνδεδεμένος xristoforos_

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
  • διάφανες αυλαίες
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 02:06:02 πμ »
foxy αν σου πω δεν το πρόσεξα καν! οκ, σορρυ για την άκυρη ερώτηση!

inco, είμαι θύμα του marketing! θέλω μυρωδιά! :P θέλω να ανοίγω τη συρταριέρα και να μυρίζει άνοιξη! και, πέρα από τη μυρωδιά, μετράει και η απαλότητα, δεν μου αρέσει η αίσθηση των ρούχων χωρίς μαλακτικό ... αυτό εξαρτάται κι από το που μένεις και τι νερό έχεις ... εν πάση περιπτώσει, αν κάποιος μου έκοβε το μαλακτικό, θα ζούσα και χωρίς, αλλά .. το χρησιμοποιώ ... είναι κι αυτό βέβαια ένα από τα πολλά θέματα που στη πορεία πρέπει να λύσω ... απλά όταν δεν βλέπεις το ζώο μπροστά σου ,, όλο αναβάλλεις ...

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 06:41:04 πμ »
Χριστοφορε, τα ρούχα σου μπορούν να μυρίζουν όπως θέλεις χωρίς μαλακτικο, απλώς βαλε στα συρτάρια σου και στις ντουλάπες σου πουγκια με αποξηραμενα λουλούδια ή και σαπούνια. Εγώ βάζω αποξηραμένη λεβαντα σε σακουλάκια (και για τη μυρωδιά και για το σκώρο!), η μαμά μου χρησιμοποιεί αρωματισμενα χαρτιά στον πάτο των συρταριων της, μια φίλη βάζει αρωματικά σαπούνια. Η μυρωδιά δε χρειάζεται να προέρχεται κατ'ευθειαν από το πλυντήριο. :)

Όσο για την αίσθηση των ρούχων, ομολογώ ότι δε χρησιμοποιώ μαλακτικο και τα ρούχα μου είναι πάντα μια χαρά, ίσως είναι θέμα συνήθειας, αλλά όπως λες και θέμα νερού. Τώρα που μετακόμισα σε μέρος με πιο σκληρό νερό, θα δοκιμάσω ξίδι, μιας και αυτό λύνει το θέμα του σκληρού νερού.
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 08:58:00 πμ »
Χριστόφορε κι εγώ σαν κι εσένα είμαι αν και δεν έχω αγοράσει μη-βίγκαν μαλακτικό από τότε που έγινα βίγκαν. Μέχρι τώρα έπαιρνα της Ecover που μυρίζει λουλούδια και είναι πολύ καλό, αλλά θέλω να δω μήπως μπορώ να φτιάξω κάτι μόνη μου, εξ' ου και η συνταγή, γιατί νομίζω της Ecover της πήραν τη σήμανση πάλι.
 sigh

Πάντως τα κορίτσια έχουν δίκιο περί αρωματικών μέσα στις ντουλάπες. Προς το παρόν αυτό κάνω κι εγώ. Λεβάντα και πάλι λεβάντα.

Αποσυνδεδεμένος Treloxorto

• Sr. Member
  • ♪♫ Πάρε πασά μου τη χορτόπιτά μου... ♪♫
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 06:24:14 μμ »
Βάζω πάντα σόδα με το απορρυπαντικό και για μαλακτικό βάζω σκέτο ξύδι! Μεταξύ των άλλων που αναφέρατε, κάνει καλό και στα χρώματα νομίζω!

Και μια φορά στο τόσο, βάζω έναν κύκλο στους 95 χωρίς ρούχα, μόνο με σόδα και ξύδι, για να καθαρίσω το πλυντήριο!

mazikeen, αυτό με τα αρωματικά σαπούνια δεν το είχα σκεφτεί! Φοβερή ιδέα, θα την δοκιμάσω!

Αποσυνδεδεμένος VeganMama

• Sr. Member
  • http://veganmama.gr
    • VeganMama
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 01:50:12 μμ »
by the way, η miele πουλα κιτρικο οξύ (στην εκπληκτική τιμή των 10-15 ευρώ για 300-500γρ) και σου λεει να βαζεις άδειες πλύσεις με αυτό πότε-πότε.

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact