χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Ωμοφαγία ... για λίγο!  (Αναγνώστηκε 4566 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xristoforos_

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
  • διάφανες αυλαίες
Ωμοφαγία ... για λίγο!
« στις: Αύγουστος 30, 2013, 09:38:50 μμ »
Τις καλησπέρες μου!

Γενικά τον τελευταίο καιρό νοιώθω λίγο άσχημα με τον εαυτό μου σε σωματικό επίπεδο (σε ψυχολογικό θέλω απλά να με σκοτώσω,,, αλλά δεν θα μου κάνω τη χάρη!). Κυρίως κούραση, αδυναμία και τα σχετικά ... Καταλαβαίνω ότι αυτό προέρχεται από ένα παρατεταμένο και άτσαλο διατροφικά καλοκαίρι ...

Θέλω, λοιπόν, από πρώτη του μηνού, να κάνω ένα διάλειμμα ... Θέλω για ένα μήνα να ακολουθήσω ένα ωμοφαγικό πρόγραμμα προκειμένου να έρθω στα ίσια μου ... Θα το συνδυάσω και με ελαφριά γυμναστική ...

Ερώτηση λοιπόν, γνωρίζετε κανένα πρόγραμμα ωμοφαγίας που θα μπορούσα να ακολουθήσω; Ξέρω, μπορώ να στρώσω τον κώλο μου κάτω, να διαβάσω σχετικά με την ωμοφαγία και να φτιάξω ένα δικό μου, αλλά χρόνος δεν υπάρχει για κάτι τέτοιο. Θα ήθελα κάτι έτοιμο, an idiot's guide to, να το διαβάσω και να το ακολουθήσω ...

Και μια πιο ειδική ερώτηση, ψάχνοντας στο internet πέτυχα μια φλώρα παπαδοπούλου που κάνει προγράμματα για δύο βδομάδες, ένα μήνα και πάει λέγοντας. Σου στέλνει πρόγραμμα καθημερινό, κάποιες συνταγές, συνεδρίες στο skype και τέτοια. Τη γνωρίζουμε την κυρία;

Αυτά τα ολίγα,
πάσα προσφορά δεκτή!

ixic_

Αποσυνδεδεμένος go vegan

• Addicted
  • Question authority!
Απ: Ωμοφαγία ... για λίγο!
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 30, 2013, 10:39:49 μμ »
Η Φλώρα Παπαδοπούλου είναι η πιο γνωστή νομίζω "σεφ" ωμοφαγίας στην Ελλάδα και προσωπικά θα εμπιστευόμουν κάποιο πρόγραμμα που προτείνει.
Τα παρέχει όμως δωρεάν?

• Addicted
  • διάφανες αυλαίες
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 30, 2013, 10:49:44 μμ »
Η Φλώρα Παπαδοπούλου είναι η πιο γνωστή νομίζω "σεφ" ωμοφαγίας στην Ελλάδα και προσωπικά θα εμπιστευόμουν κάποιο πρόγραμμα που προτείνει.
Τα παρέχει όμως δωρεάν?

δε νομίζω τάκη ... αν η τιμή ωστόσο είναι για τα δικά μου πλαίσια "λογική" δεν θα είχα πρόβλημα ... χαίρομαι πάντως που ακούω καλά λόγια γι αυτή ... θα τη ψάξω περισσότερο!

Αποσυνδεδεμένος dreamlife

• Sr. Member
  • Νους υγιής εν σώματι υγιεί
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 30, 2013, 10:52:55 μμ »
Χριστόφορε,

Μπορώ να σου μεταφέρω την δική μου εμπειρία και να κρίνεις μόνος σου

Καταρχάς, το veganforum το βρήκα από την ιστοσελίδα της στα "φιλικά links"

Επειδή και εγώ δεν είχα χρόνο αλλά και την "τεχνογνωσία" να φτιάξω δικό μου πρόγραμμα ωμοφαγίας, αποφάσισα να παρακολουθήσω ένα σεμινάριο της, το οποίο ξεπέρασε τις προσδοκίες μου ειδικά εάν λάβεις υπ'όψιν και το κόστος

Συμπυκνωμένη γνώση, ενώ ήταν εξαιρετικός επαγγελματίας πριν, κατά την διάρκεια του σεμιναρίου αλλά και μετά.

Αποφάσισα λοιπόν να αγοράσω και το βιβλίο της , το οποίο το έχω κάνει φύλλο και φτερό.

Και κάποια στιγμή αγόρασα και την "πατέντα" της για τα φύτρα, η οποία με έχει βοηθήσει ιδιαίτερα.

"H χώρα μου είναι ολόκληρη η γη... ενώ η θρησκεία μου είναι να αφήσω θετικό αποτύπωμα πάνω της..." Ανώνυμος

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 30, 2013, 10:55:58 μμ »
Εγώ δεν έχω να σου προτείνω κάτι σε ωμοφαγία αλλά αμα θες να κάνουμε ένα group therapy αυτοθεραπείας για τα ψυχολογικά μέσα! :P

• Addicted
  • διάφανες αυλαίες
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 30, 2013, 11:40:14 μμ »
ευχαριστώ για την εμπειρία dreamlife! με τέτοιες συστάσεις θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά να ξεκινήσω ένα πρόγραμμά της! θα τα ψάξω καλύτερα και θα δω τι θέλω ... :)

incognito, skype name τώρα! :P

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 31, 2013, 08:52:06 πμ »
Ιncognito χαχαχα!

Xριστόφορε θα σου πω τι έκανα εγώ αν σε βοηθάει.

Πρωινό 1.5-2 λίτρα χυμό. Καροτοχυμό, χυμό ντομάτα σέλερυ, πορτοκάλι μήλο σπανάκι, χυμό από καρπουζόφλουδες (οικονομικός, νόστιμος, θρεπτικός) ό,τι θέλεις βασικά, αλλά είναι πολύ σημαντικά τα καρότα και τα πράσινα λαχανικά γιατί έχουν πολλά μεταλλικά στοιχεία.

Μεσημεριανό Μια τεράστια, τεράστια όμως, σαλάτα με διαφορα μαρούλια κλπ, αβοκάντο, μανιτάρια, ηλιόσπορους κολοκυθόσπουρους, ό,τι θες από ξηρούς καρπούς, σταφίδες ή δαμάσκηνα ή αποξηραμένα βερύκοκα.  Βάζω και λίγο τριμμένο "τυρί" από κάσιους, λίγο αλάτι, και διατροφική μαγιά που χτυπάω στο μούλτι.
1 σμούθι από γάλα καρπών, με μπανάνες, κακάο, ή βανίλια. Ή σμούθι με χυμό πορτοκάλι, μούρα, και μπανάνες. Σ'αυτά αν θέλεις μπορείς να προσθέσεις μάκα (με το κακάο πάει πολύ) πρωτεΐνη, ή σπόρους κάνναβης, πρωτεΐνη αρακά, ή σπόρους τσία.

Το βράδυ εξαρτάται. Ή κι άλλη σαλάτα, ή φρούτα εποχής (μια κατσαρόλα σταφύλι :D ή σύκα  ή καρπούζι)  ή μακαρονάδα από κολοκύθια στο spiralizer με σάλτσα από αποξηραμένες ντομάτες, ή ωμοφαγική πίτσα (έχω αφυγραντή όμως) ή κρακερ με αβοκάντο ελιές ντομάτα κλπ και άλλο ένα σμούθι, πράσινο ή φρούτων.

Ενδιάμεσα για σνακ, ωμοφαγικά τρουφάκια, μερικές κουταλιές κάσιου μπάτερ, χουρμάδες, ξηρούς καρπούς, φρούτα ή αποξηραμένα φρούτα.

Συνταγή για ωμοφαγικά τρουφάκια

1 κούπα καρύδια
1 κούπα χουρμάδες medjool
1//2 κούπα κακάο

Χτυπάς τα καρύδια στο μούλτι να γίνουν σκόνη.  Ρίχνεις και τους χουρμάδες και χτυπάς μέχρι να γίνει αλοιφή. Βάζεις και το κακάο και ανακατεύεις καλά.  Πλάθεις σε μπαλίτσες και... το τρως. Χρειάζονται ψυγείο για να μη χαλάσουν. Είναι πολύ νόστιμα και χορταστικά.

Ωμοφαγικά κρακεράκια βρίσκεις (αν και είναι αρκετά ακριβά) σε βιολογικάδικα. Τα πιο ωραία που έχω δοκιμάσει είναι τα biscru. Έχουν με κρεμμύδι και ελιά, με ντομάτα και πάπρικα και με πατζάρι. Υπάρχουν και γλυκά με σύκο και κάτι άλλα.

Επίσης υπάρχουν και ωμοφαγικές μπάρες και πολύ ωραία ωμοφαγική σοκολάτα. Λέγεται ombar και βγαίνει μιε διάφορες γεύσεις, αλλά η αγαπημένη μου είναι αυτή με κρέμα καρύδας και προβιοτικά.  Αυτά απλά για να τρως που και που κάτι διαφορετικό αν νιώσεις την ανάγκη και να μη χρειαστεί να χαλάσεις την ωμοφαγία.

Ό,τι θέλεις ρώτα με. Προσωπικά δε θα πλήρωνα για κάποιο πρόγραμμα. Προτιμώ να τρώω ό,τι έχω όρεξη εκείνη τη στιγμή. Και τα λεφτά να τα διαθέσω για τρόφιμα, όπως κάσιου μπάτερ που είναι ακριβό.

Καλή επιτυχία.

• Addicted
  • διάφανες αυλαίες
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 31, 2013, 02:22:25 μμ »
χλόη είσαι μια μικρή θεά! ευχαριστώ πάρα πολύ!

κοίτα, ο λόγος που σκέφτομαι και την περίπτωση του προγράμματος είναι ότι μου είναι γενικά μου είναι δύσκολο να βάλω ένα πρόγραμμα από μόνος μου στον εαυτό μου και να το ακολουθήσω, θέλω εξωτερική συνδρομή ... από την άλλη θεωρώ πως εξαιτίας της κακής διατροφής του καλοκαιριού ο οργανισμός μου ταλαιπωρήθηκε, οπότε θέλω να είμαι 100% σίγουρος ότι αυτό που κάνω μου δίνει το 100% αυτών που χρειάζομαι.

θα δούμε, θα προσπαθήσω να στήσω ένα πρόγραμμα με βάση αυτά που λες κι αν δω ότι το ακολουθώ και ότι αισθάνομαι καλά μετά από μια βδομάδα και κάτι, θα το κρατήσω για όσο αισθάνομαι ότι χρειάζεται. αν δω ότι στη τρίτη μέρα τα παρατάω, θα αναζητήσω εξωτερική συνδρομή ...

ευχαριστώ πολύ πάντως χλόη! :)

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:15:11 πμ »

ευχαριστώ πολύ πάντως χλόη! :)
:-*
Μια χαρά θα τα πας!

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:18:13 πμ »
Βασικά με την ωμοφαγία επειδή τρως μόνο φυσικές τροφές, καλύπτεις με ευκολία όλες τις βιταμίνες και τα μεταλλικά στοιχεία σχεδόν. Πρόσεξε μόνο το σελήνιο (με δύο βραζιλιάνικα φιστίκια την ημέρα είσαι οκ), και τον ψευδάργυρο (κολοκυθόσπορους). Για σίδηρο και ασβέστιο ξέρεις, καροτοχυμό, χυμό σέλερυ, χυμό σπανάκι...

Αποσυνδεδεμένος VeganMama

• Sr. Member
  • http://veganmama.gr
    • VeganMama
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 08:17:35 μμ »
Ειναι εξαιρετικα χρησιμα αυτα που μασ δινει η χλοη!

Παντωσ σου συνιστω να μην κανεις ολικη ωμοφαγια. Τα τυχον οφελη της δεν εχουν διερευνηθει και οι βιγκαν διαιτολογοι δεν εχουν evidence για να την προτεινουν. Δες τον οδηγο βιγκαν διατροφης της ginny messina και προσπαθησε ακολουθωντας αυτον τον οδηγο το ανωτερο (οχι ομωσ 100%) ποσοστο ωμοφαγιας που μπορεις να πετυχεις.

Καλυτερα πιο mainstream προσεγγιση, παρα raw vegan.

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 09:59:39 μμ »
Vegan Mama, ο Χριστόφορος όμως θέλει να το κάνει μόνο για λίγο, όχι για πάντα. Οπότε πιστεύω οτι καλό θα του κάνει όχι κακό.

Αποσυνδεδεμένος VeganMama

• Sr. Member
  • http://veganmama.gr
    • VeganMama
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:10:39 μμ »
Χλοη ξερεις ποσο σε εκτιμω. Δεν υπαρχει evidence που να δειχνει οτι η ολικη ωμοφαγια εστω και προσωρινη, εχει οφελη.

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:27:45 μμ »
Χλοη ξερεις ποσο σε εκτιμω. Δεν υπαρχει evidence που να δειχνει οτι η ολικη ωμοφαγια εστω και προσωρινη, εχει οφελη.

OK, δε διαφωνώ, δεν το έχω ψάξει. Το μόνο που ξέρω είναι το πως ένιωθα εγώ προσωπικά όταν το έκανα. Αν κι έχω διαβάσει και θετικές εμπειρίες άλλων ανθρώπων. Εγώ απλά το βρίσκω κάπως δύσκολο να το κάνει κάποιος μακροπρόθεσμα για διάφορους λόγους. Πάντως πιστεύω οτι με το να κάνεις ωμοφαγία για ένα μήνα δε ρισκάρεις. Και στην περίπτωση του Χριστόφορου που ξεκινάει τώρα, ίσως η ολική ωμοφαγία τον βοηθήσει να μη χαλάσει τη διατροφή. Θέλω να πω οτι το ένα μαγειρεμένο γεύμα όταν πρωτοξεκινάς, και τα cravings είναι έντονα, μπορεί πολύ εύκολα να γίνει δύο και άντε και μια σακούλα πατατάκια δεν πειράζει  :D Τα έχω περάσει γι'αυτό τα λέω. Όταν έκανα ολικη ωμοφαγία μου ήταν πιο εύκολο να παραμείνω πιστή στη διατροφή.

• Addicted
  • διάφανες αυλαίες
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:35:48 μμ »
προσωπικα, πιστευω οτι υπαρχουν αρκετα εμπειρικα στοιχεια εστω που επιβεβσιωνουν οτι μια ωμοφαγικη διατροφη μπορει να στηριξει διατροφικα εναν ανθρωπο. η ανησυχια μου εγκειται περισσοτερο στο πως θα εφαρμοσω εγω την ωμοφαγια, παρα στην ωμοφαγια αυτη καθ ευατη.

απο εκει και περα ο οργανισμος ενος ανθρωπου ειναι αρκετα ευελικτος. αν αντεξα οχτω μηνες οπως ετρωγα, θα αντεξω 1 μηνα χωρις μαγειρευτο :)

ξεκινησα απο σημερα.... ψυχολογικα κατι μου λειπει, αλλα δε βαριεσαι...

σκεφτομαι περιστασιακα να μαγειρευω καποιο οσπριο, αναλατο και αλαδωτο και να το τρωω μαζι με μια σαλατα, μια στις 3 ή καπως ετσι. θα δουμε.

παντως τερμα το εξω, ο καφες, το αλκοολ και παει λεγοντας. με αυτα θα τα ξαναπω τον οκτωβριο...

καπως ετσι..

τελος, για εμενα αυτη η ωμοφαγια εχει κσι μια ψυχολογικη διασταση.... ενας τυπος ασκησης αν θελει να το πει κανεις ετσι... αλλα δεν θελω να επεκταθω σε αυτο ... :)

οπως και να χει, αν κατι με ανησυχισει, θα φερθω αναλογως!

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact