χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Το φαινόμενο Ανέτ Λάρκινς  (Αναγνώστηκε 2498 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dreamlife

• Sr. Member
  • Φύλο: Άντρας
  • Νους υγιής εν σώματι υγιεί
Το φαινόμενο Ανέτ Λάρκινς
« στις: Ιούνιος 21, 2013, 02:12:53 μμ »
Καλημέρα,

Το άρθρο είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον...
όμως οι φωτογραφίες της που υπάρχουν στον σύνδεσμο ίσως αποτελέσουν ένα ακόμα ένα καλό κίνητρο για αρκετούς

- - - - - - - -- - - - - - - -- - - - - - - -- - - - - - - -- - - - - - - -

Η Ανέτ Λάρκινς διατηρεί το σφρίγος και την ομορφιά μιας 40άρας γυναίκας, αν και η ίδια έχει ξεπεράσει την 7η δεκαετία της ζωής της. Τρέφεται εδώ και 40 χρόνια (από τα 30 της δηλαδή) αποκλειστικά με βιολογικά προϊόντα που καλλιεργεί στον κήπο της και δεν αγγίζει καν οποιαδήποτε τροφή μαγειρεύεται.

Τρώει φρούτα, λαχανικά, πολλούς ξηρούς καρπούς ενώ δεν έχει αγγίξει και κόκκινο κρέας για πολλά πολλά χρόνια.

Η ζωή που κάνει στο Μαϊάμι, μαζί με την καθημερινή άσκηση και περπάτημα τη δείχνουν κατά 30 χρόνια νεότερη. Και όμως η ίδια δεν ήταν πάντα έτσι. Οπως λέει και στο βίντεο, έτρωγε κατά το παρελθόν συνέχεια κόκκινο κρέας αφού ο σύζυγός της ήταν έμπορος κρέατος με δικό του εργοστάσιο μάλιστα. Κάποια στιγμή όμως, πέρασε στην αντίπερα όχθη και άλλαξε τις διατροφικές της συνήθειες.

Τώρα εκείνη ζει σαν... παιδούλα, οργανικά οι εξετάσεις που κάνει ανά τακτά διαστήματα είναι πεντακάθαρες, ενώ όπως θα δείτε και τον άνδρα της να λέει στο βίντεο: Το έχει μετανιώσει που δεν ακολούθησε την Ανέτ σε αυτό το διατροφικό ταξίδι και τώρα πάσχει από διαβήτη και ρευματικά.

Πηγή:
http://www.iefimerida.gr/node/109024#ixzz2WqdjjcUu
"H χώρα μου είναι ολόκληρη η γη... ενώ η θρησκεία μου είναι να αφήσω θετικό αποτύπωμα πάνω της..." Ανώνυμος

Αποσυνδεδεμένος Treloxorto

• Sr. Member
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ♪♫ Πάρε πασά μου τη χορτόπιτά μου... ♪♫
Απ: Το φαινόμενο Ανέτ Λάρκινς
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 22, 2013, 10:25:37 πμ »
Η Ανέτ είναι ωμοφάγος vegan, τρώει μόνο βιολογικά που καλλιεργεί μόνη της και πίνει νερό βροχής που συλλέγει η ίδια!
http://www.youtube.com/watch?v=qTWC2xIIsRs
https://www.facebook.com/AnnetteLarkins

Αποσυνδεδεμένος xristoforos_

• Addicted
  • διάφανες αυλαίες
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 23, 2013, 02:51:07 μμ »
νερο της βροχης? στο μαιμι? not a good idea!

εμενα μου φαινονται λιγο ψευτικα ολα αυτα... το πως δειχνει οφειλεται πιο πιθανα στα καλα της γονιδια παρα στην ωμοφαγια... η ωμοφαγια σιγουρα συνεναλε σε αυτη την κατευθυνση, αλλα αν ηταν μονο η ωμοφαγια (και υπαρχουν πολλοι ωμοφαγοι) τετοια παραδειγματα θα υπηρχαν πολλα και οχι μια κυρια στο μιαμι, μια οικογενεια που τρωει μπαμπανες στη κοστα ρικα και παει λεγοντας ...

με αυτα δεν θελω προφανως να μειωσω την ωμοφαγια, απλα θελω να πω οτι τετοια παραδειγματα περα απο την ευκαιριακη εντυπωση που μας προκαλουν "κοιτα να δεις τι γινεται στο κοσμο" πιστευω δεν προσφερουν κατι στη δικαιολογηση ή τεκμηριωση της επιλογης μας ...

αυτα :)

Αποσυνδεδεμένος xristina-v

• Θαμώνας
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 23, 2013, 03:42:32 μμ »
εμενα αυτη η φωτογραφια μου φαινεται λιγο φοτοσοπ,

αλλα ειχα γνωρισει μια κυρια χορτοφαγο στην ικαρια προπερσι που ηταν 70 χρονων και εμοιζε 50 και εκανε καθημερινα δουλειες στο σπιτι και φυτευε και περιποιουνταν τα δικα τις λαχανικα!
ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

• Sr. Member
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 24, 2013, 06:18:17 μμ »
... αν ηταν μονο η ωμοφαγια (και υπαρχουν πολλοι ωμοφαγοι) τετοια παραδειγματα θα υπηρχαν πολλα και οχι μια κυρια στο μιαμι, μια οικογενεια που τρωει μπαμπανες στη κοστα ρικα και παει λεγοντας ...

Βρε Χριστόφορε, δεν λες ακριβώς και οτι "βουλιάζει" ο τόπος από ηλικιωμένους ωμοφάγους.  :D
Πάντως πέρα από αυτούς που αναφέρεις έχω βρει στο παρελθόν κι άλλα παραδείγματα, κάποια που θυμάμαι τώρα είναι
ο Jim Morris:
https://www.youtube.com/watch?v=BvsGXuyYgv8
http://www.gymmorris.com/
η Mimi Kirk:
http://www.youtube.com/watch?v=VdeC3OJJIzA
http://youngonrawfood.com/about-me/
η Loreen Dinwiddie:
https://www.youtube.com/watch?v=NkRN3ddd0P8
o Fernando Lepalo (ή κάπως έτσι):
https://www.youtube.com/watch?v=WfSLnMAylxY
κ.ά.

Αποσυνδεδεμένος xristoforos_

• Addicted
  • διάφανες αυλαίες
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 24, 2013, 11:23:10 μμ »
ας υποθεσουμε οτι οι ωμοφαγοι ειναι 0.001 του πληθυσμου, εχουμε 7.000.000 κοσμο λοιπον... ειναι 0.0001? ειναι 700.000...  τα παραδειγματα ειναι λιγα νομιζω...

δεν επιμενω, αλλα νομιζω οτι τα γονιδια συμβαλλουν περισσοτερο...

• Sr. Member
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 25, 2013, 12:09:02 πμ »
Μπορεί να έχεις δίκιο, εγώ το υπέθεσα επειδή γενικά ο ωμοφαγικός βιγκανισμός νομίζω πως είναι μια σχετικά νέα τάση, και ίσως γι' αυτό δεν βλέπουμε πολλούς ηλικιωμένους ακόμη. Κάποιοι αλλοι μπορεί να μη φτάνει η χάρη τους ποτέ μέχρι το ίντερνετ και άλλα μέσα ενημέρωσης. Πάντως θεωρητικά έχει μια βάση, με τόσα αντιοξειδωτικά, πού να τσαλακωθεί και να σταθεί ρυτίδα;  :P

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη

• Addicted
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 25, 2013, 12:18:15 πμ »
Δυστυχως, Τρελόχορτο, το γονίδιο παίζει πρώτα.
Βλέπω τη μαμά μου που είναι φανατική κρεοφάγος, καπνίζει σα φουγάρο, φρούτα και λαχανικά δεν τρώει και ενώ πλησιάζει τα εξήντα μοιάζει για σαράντα. Οχι μόνο αυτή αλλά και οι αδερφές της. Είκοσι χρόνια κάτω.

Πάντως, όσον αφορά τους μαύρους, γερνάνε καλύτερα από τους λευκούς. Το δέρμα δεν φθείρεται τόσο γρήγορα.

• Sr. Member
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 25, 2013, 01:59:40 μμ »
Καλά, πείτε εσείς ό,τι θέλετε! Εγώ θα περιμένω να φτάσει η natasawow στα 80 και τότε θα δούμε!
(Μη σας πω μπορεί να τα έχει φτάσει ήδη, πιπινοδείχνει και μας δουλεύει όλους!)  nanana

• Θαμώνας
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 25, 2013, 02:20:49 μμ »
η αιωνια νεοτητα και η μακροζωια δεν ειναι μια ματαιοδοξη επιδίωξη όμως;

είμαστε ενα ειδος που καταστρεφεο το πλανήτη,
που καθενας απο μας ζει μια δυστυχισμενη ζωη μεσα σε τσιμεντα και μπροστα απο μια οθονη,

το ζητουμενο ειναι να ζήσουμε αυτη τη σαπια ζωη περισσοτερο και οντας πιο ομορφοι συμφωνα με τα προτυπα ομορφιας ή να ζησουμε μια φυσικη ζωη;

γενικα στο ζητημα της μακροζωιας απο οσο ξερω και οι ερευνες και οι αποψεις διίστανται, αλλου΄μιλανε για φυλες χορτοφαγων που ζουσαν 120 χρονια  και αλλου λενε για μεσο ορο ζωης τα 40-45.

το ζητημα ειναι τι ζωη,

η προσωπική μου αποψη ειναι οτι ακομα και αν καποιος κανει αποκλειστικα ομοφαγικη βιγκαν διατροφη με μονο βιολογικα προιοντα, τρωει τις πιο εξελιγμενες υπερτροφες  γυμναζεται, κανει διαλογισμο, γιογκα κουνφου και δε ξερω και εγω τι αλλο....
(την ωρα που εκατομμυρια παιδια πεθαινουν απο τη πεινα και τη διψα)
δεν προκειται να γλυτωσει απο τις συγχρονες ασθενειες που μαστιζουν το ειδος μας και οχι μονο, καρκινοι, λευχαιμιες, λεμφωματα,
σε ολα αυτα συμβαλλει μια καλη διατροφη ως προληψη αλλα δεν μπορει να κανει τιποτα για τα βαρεα μεταλλα, τις ακτινοβολιες, τα τηλεματικα σηματα και ολα αυτα που ναι μεν δεν τα βλεπουμε αλλα θα τα βρουμε μπροστα μας και ειναι οι κυριες πηγες αυτων των ασθενειων αλλα και νεων που τυχον θα εμφανιστουν ως αποτελεσμα των νεων τεχνολογιων.

ειμαστε η πρωτε αντε η δευτερη γενια που ζει με κινητα, υπολογιστες, κλιματιστικα, χιλιαδες ηλεκτρικες συσκευες, με ραδιενεργα αποβλητα παντου, με χιλια δυο επικυνδυνα πραγματα,

με τοσες ωρες που περναμε στον υπολογιστη οσα καροτα και λιναροσπορο και να φαμε δεν τη γλιτωνουμε τη τυφλωση......

• Sr. Member
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 25, 2013, 02:26:21 μμ »
η αιωνια νεοτητα και η μακροζωια δεν ειναι μια ματαιοδοξη επιδίωξη όμως;

είμαστε ενα ειδος που καταστρεφεο το πλανήτη,...

Ααα, εδώ οι βίγκανς εξαιρούμαστε! Άρα, ε, εμείς το δικαιούμαστε νομίζω!  :D

με τοσες ωρες που περναμε στον υπολογιστη οσα καροτα και λιναροσπορο και να φαμε δεν τη γλιτωνουμε τη τυφλωση......

Μην το λες, μην το λες! Εδώ οι γιατροί λένε οτι με την διατροφή ο οργανισμός επιδιορθώνει και αποβάλλει "πράματα και θάματα"! Δεν ξέρεις καμιά φορά!  dunno
http://nutritionfacts.org/video/mediating-radiation-exposure-from-airline-travel/

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 25, 2013, 03:18:45 μμ »
Το να προσπαθείς να τρως καλά ώστε να έχεις καλύτερη ποιότητα ζωής το καταλαβαίνω αυτή την ψύχωση με το να έχεις ένα αγνό σώμα χωρίς ρυτίδες και άσπρες τρίχες δεν το πιάνω ειδικά την ώρα που υπάρχουν εκατομμύρια άτομα χωρίς πρόσβαση σε φαγητό/νερό της προκοπής.

Σχεδόν όλοι αυτοί οι ωμοφάγοι τρέφονται με εισαγόμενα τρόφιμα, ακριβά, έχουν σούπερ πανάκριβο εξοπλισμό μένουν κυρίως αμερική οπότε ναι μεν ζούνε σε επαρχία αλλά έχουν και καταστήματα να τους φέρνουν souperfoods ή οτι άλλο καλούδι χρειάζονται οι συνταγές τους. Οπότε με αυτά τα δεδομένα πολύ δύσκολα κάποιος έχει την πολυτέλεια να κάνει τέτοια διατροφή και δύσκολα η ωμοφαγία είναι και μια ολοκληρωμένη πρόταση στα υπόλοιπα κοινωνικά/οικολογικά ζητήματα (πατέντες, σπόροι, λιπάσματα, εκμετάλλευση μεταναστών/παιδιών σε φυτείες, τοπικισμός της τροφής, αποανάπτυξη κλπ).

Εντωμεταξύ η συγκεκριμένη κυρία ενδιαφέρεται τόσο πολύ για την υγεία του κόσμου που χρεώνει τα dvd της 40 δολλάρια...

Κατα τα άλλα έχω δει και εγώ 50χρόνο ωμοφάγο. Ζει στη εξοχή, και τρέφεται ωμοφαγικά και καμιά φορά τρώει ψάρια. Φαίνεται πολύ υγιής και ίσως λίγο νεότερος από όσο είναι. Το κάνει προφανώς βέβαια για λόγους υγείας γι αυτό και τρώει που και που θαλάσσια ζώα.

• Θαμώνας
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 26, 2013, 12:19:51 μμ »
δυστυχως το πλανητη το καταστρέφουμε ζώντας μέσα στο βιομηχανικο συστημα και χρησιμοποιώντας τα προιοντα που αυτο παραγει,

μπορει σημερα οι κρεατοβιομηχανιες να καταστρεφουν τα δαση λογω της παραγωγης ζωωτροφων αλλα αντιστοιχη περιπτωση ειναι και το φοινικελαιο για το οποιο εχουμε συζητησει πολλες φορες,

και δεν ειναι μονο το φοινικελαιο εχετε δει πως παραγεται το ελαιολαδο στην ισπανια που ειναι η πρωτη χωρα σε μεγεθος παραγωγης παγκόσμια;

φανταστειτε σε λιγα χρονια να αποψιλώνονται δαση ολοκληρα εδω στην ελλαδα για εντατικη παραγωγη ελαιολαδου και να δημιουργούνται βιομηχανιες επεξεργασιας (που θα υποκαταστησουν τα παραδοσιακα ελαιοτριβια) οι οποιες θα ρύχνουν τα χημικά λύματά τους σε ποταμους και θαλασσες.

δυστυχως απο μονη της η χορτοφαγικη διατροφη δεν ειναι η λυση για να σωθει ο κοσμος ειναι ενα μεγαλο βημα ομως γιατι αν καποιος εχει ενσυναισθηση με τα ζωα αυτο μπορει να επεκταθει και σε ολο το φυσικο κοσμο γυρω του,

οι βιγκαν γενικα νοιαζονται αλλα αυτο δεν αρκει.

βεβαια αν καποιος κανει ομοφαγια τρωγοντας φρουτα, λαχανικα και καρπους που παραγωνται (τουλαχιστον) στη χωρα του ή ακομα καλυτερα στην περιοχη του ειναι αναμφίβολο οτι κανει πολύ καλό. (ή φυτευει αυτα τα τσια στο μπαλκονι του ;))
αλλα αμα κανουμε ομοφαγια με αβοκαντο αργεντινης και στεβια απο τις ηπα κατι δεν παει καλα....

δεν λεω και εγω τρωω διαφορα για τα οποια αισθανομαι ασχημα και δυσκολευομαι να τα κοψω αλλα καλο ειναι να γνωριζουμε τι θα ηταν πιο θεμιτο ετσι ωστε να εχουμε τη γνωση να το εφαρμοσουμε απο καιρου εις καιρον οταν θα εχουμε τη δυνατοτητα.

αλλα πχ εγω ειμαι 24 και ειμαι χορτοφαγος 10 χρονια και παραπανω και βιγκαν 3 αλλα φαινομαι λιγο μεγαλυτερη, παντα φαινομουν ομως, σταθερα με εκαναν απο 4 ως 7 χρονια πιο μεγαλη, αυτο δηλαδη σημαινει κατι για τη διατροφή μου απαραιτητα;
δεν μπορει να παιζουν ρολο και αλλη παραγοντες οπως τα γονιδια, ο σωματοτυπος, το αγχος, το πολυ διαβασμα; η κούραση;

• Sr. Member
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 27, 2013, 02:59:29 μμ »
... Κατα τα άλλα έχω δει και εγώ 50χρόνο ωμοφάγο. Ζει στη εξοχή, και τρέφεται ωμοφαγικά και καμιά φορά τρώει ψάρια. Φαίνεται πολύ υγιής και ίσως λίγο νεότερος από όσο είναι. Το κάνει προφανώς βέβαια για λόγους υγείας γι αυτό και τρώει που και που θαλάσσια ζώα.

Η Ανέτ Λάρκινς και άλλοι που αναφέραμε πιο πάνω είναι raw vegan. Ο 50χρονος που λες όμως δεν είναι vegan, αφού τρώει πού και πού ζώα, και αμφιβάλλω αν είναι και raw, αφού το κόβω κομματάκι δύσκολο να τρώει αυτά τα ζώα ωμά.
Μάλλον high raw θα τον έλεγα, και είναι στα πλαίσια μιας (όσο τον δυνατόν) υγιεινής ψαροφαγικής διατροφής.

Ακόμη κι έτσι όμως, αν με αυτά τα ημίμετρα μπορεί κανείς να κάνει τόσο καλό στην υγεία του, φανταστείτε τί μπορεί να κατορθώσει κανείς αν το κάνει σωστά!
thumbsup

Σχετικά με την εμφάνιση, άσπρες τρίχες κλπ, ίσως κάποιοι να το κάνουν γι' αυτό. Δε νομίζω όμως οτι είναι πολλοί εκείνοι που θα το κάνανε λόγω ματαιοδοξίας, αλλά μάλλον για λόγους υγείας. Το καλό με αυτό βέβαια είναι οτι ο έρωτας και η υγεία... δεν κρύβονται! Είναι φυσικό κι επόμενο λοιπόν όταν κάποιος κάνει μια τόσο υγιεινή διατροφή/ζωή, η υγεία του να ακτινοβολεί στο πρόσωπο και στο σώμα του! Εγώ τη λέω... αναπόφευκτη παρενέργεια!  :P

βεβαια αν καποιος κανει ομοφαγια τρωγοντας φρουτα, λαχανικα και καρπους που παραγωνται (τουλαχιστον) στη χωρα του ή ακομα καλυτερα στην περιοχη του ειναι αναμφίβολο οτι κανει πολύ καλό. (ή φυτευει αυτα τα τσια στο μπαλκονι του ;))
αλλα αμα κανουμε ομοφαγια με αβοκαντο αργεντινης και στεβια απο τις ηπα κατι δεν παει καλα...

Ζήλια-ζήλια! Το τσία μου ξεπέρασε και του Τρελόχορτου το κάγκελο! Μεγαλώνει τόσο γρήγορα που το έχει τρομάξει το μάτι μου! Θα το περάσει για τίποτε άλλο και θα μου στείλει την αστυνομία κανένας γείτονας! Χτες βράδυ είδα στον ύπνο μου οτι είχε λέει μεγαλώσει τόσο, που είχε κλείσει τη μπαλκονόπορτα!

Σοβαρά πάντως, καλό είναι να τρεφόμαστε με αυτά που βγάζει ο τόπος μας. Βέβαια, αν ζεις στο Βόρειο Πόλο και δεν σου φυτρώνει ούτε τοματάκι κοκτέιλ innocent τότε αυτός ο τόπος μάλλον προορίζονταν για πολικές αρκούδες παρά για σένα! Οπότε δύο είναι οι περιπτώσεις: Ή τα μαζεύεις κι επιστρέφεις στην εύκρατη ζώνη ή γονατίζεις τις μεταφορικές.

δεν μπορει να παιζουν ρολο και αλλη παραγοντες οπως τα γονιδια, ο σωματοτυπος, το αγχος, το πολυ διαβασμα; η κούραση;

Και το ρωτάς; Το άγχος πλημμυρίζει το σώμα μας με ελεύθερες ρίζες!

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 28, 2013, 01:51:23 πμ »

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact