χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Διατροφή 80-10-10  (Αναγνώστηκε 4072 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος natasawow

• Sr. Member
Διατροφή 80-10-10
« στις: Μάιος 22, 2013, 08:42:18 μμ »
 hello Καταρχάς η διατροφή 80-10-10 στηρίζεται στο ομώνυμο βιβλίο του Dr. Doug Graham και οι αριθμοί αντιπροσωπεύουν τα ποσοστά των υδατανθράκων, πρωτεϊνών και λιπών αντίστοιχα. Αναφέρεται σε ωμοφαγία, οπότε η διατροφή αυτή αποτελείται από φρούτα στο μεγαλύτερο ποσοστό της, πράσινα (φυλλώδη) λαχανικά και λίγους ξηρούς καρπούς ή σπόρους την εβδομάδα. Επίσης χρησιμοποιείται ο όρος HCRV ή LFRV δλδ High Carb Raw Vegan και Low Fat Raw Vegan αντίστοιχα.

Για να έρθω στο θέμα μου, έχω γοητευτεί από μια τύπισσα στο διαδίκτυο, την Freelee η οποία ακολουθεί αυτή τη διατροφή με τον σύντροφό της τον Durianrider και την έχει μεταποιήσει λίγο, ονομάζοντάς την Banana Girl Diet (έχει και γκρουπ στο fb με αυτό το όνομά). Έχουν επίσης ένα φόρουμ, το 30bananas a day.

Προς το παρόν (εδώ και λίγες μέρες) προσέχω τα λιπαρά μου (δε χρησιμοποιώ λάδι), πρωί και μεσημέρι τρώω φρούτα ή σμούθις και απόγευμα μια μεγάλη σαλάτα με το φαγητό που έχω μαγειρέψει. Σταδιακά θέλω να κόψω το μαγειρεμένο φαγητό και να ακολουθήσω την διατροφή 100% (τουλάχιστον μέσα στο καλοκαίρι ως δοκιμαστική περίοδο)..  doggyhug

Ποια η γνώμη σας; Θέλω να πω, ως τώρα ότι διάβαζα για την ωμοφαγία περιλάμβανε φύτρα, πολλούς ξηρούς καρπούς και λαχανικά και λίγα φρούτα... Αν και το βιβλίο που μου είχε στείλει η Έλσα "Ωμή τροφή αντί μαγειρεμένη" έλεγε επίσης ότι η ιδανική τροφή για τον άνθρωπο είναι τα φρούτα (όπως και των συγγενών μας πιθηκοειδών).. Θα ήθελα να ακούσω και τη δική σας άποψη!   thank you  heartshape hearted loveshower hug.gif

Αποσυνδεδεμένος Viky

• Sr. Member
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Διατροφή 80-10-10
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 22, 2013, 10:16:00 μμ »
Με το λαδάκι πρόσεξε. Πρέπει να καταναλώνουμε λινέλαιο οπωσδήποτε και σε μικρότερες ποσότητες μη επεξεργασμένα φυτικά έλαια. Διαφορετικά δε θα μπορούν να φτιαχτούν σωστά οι ορμόνες κτλ  Επίσης και οι πρωτεΐνες είναι κατά τη γνώμη μου λίγες...  Ίσως να εφάρμοζες κάποιες μέρες το μήνα τη φρουτοφαγία... Εσύ δεν είσαι πιθηκάκι!!!

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 23, 2013, 02:37:59 πμ »
Νατάσα, έχω γενικώς ακούσει πολύ θετικές εντυπώσεις από raw vegans που ακολουθούν το 80/10/10. Από κει και πέρα, το πώς θα εφαρμόσεις εσύ αυτές τις συστάσεις και πώς θα αντιδράσει ο οργανισμός σου (αλλά και φυσικά και πώς θα ταιριάξει με τον τρόπο ζωής σου) είναι άλλο θέμα. Η ωμοφαγία περιλαμβάνει πολύ φαγητό ποσοτικά (μα πολύ!), οπότε τίθονται και θέματα οικονομικά και πρακτικά. Θα σου πρότεινα να κάνεις μία έρευνα, τόσο για να δεις πόσο εύκολο θα σου είναι να προμηθεύεσαι τα απαραίτητα, αλλά και να κάνεις κάποια υποθετικά μενού στο fitday (ή όποιο άλλο εργαλείο χρησιμοποιείς και σε βολεύει), ώστε να δεις ότι πώς μπορείς να φτιάχνεις ένα κατάλληλο πρόγραμμα για να καλύπτεσαι από άποψη θερμίδων και θρεπτικών συστατικών.

Καλή σου επιτυχία και καλή αρχή!  :-*
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος xristoforos_

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
  • διάφανες αυλαίες
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 23, 2013, 08:43:35 πμ »
αυτο το πολυ μα πολυ τι σημαινει? χονδροειδως ρωταω...

Αποσυνδεδεμένος ilaeira

• Addicted
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 23, 2013, 12:24:54 μμ »
σε μια ομιλία σχετικά με την ομοφαγία άκουσα ότι είναι σημαντικό να τρέφεσαι με βιολογικά τρόφιμα...

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 23, 2013, 01:37:01 μμ »
αυτο το πολυ μα πολυ τι σημαινει? χονδροειδως ρωταω...

Κάνε ένα απλό πείραμα: πήγαινε στο fitday (ή sparkpeople ή ό,τι άλλο χρησιμοποιείς ή σου είναι πιο εύκολο). Άρχισε να βάζεις φρούτα και λαχανικά και δες πόσες θερμίδες σου δίνουν. Μέχρι να φτάσεις περίπου στις 2000 θερμίδες, τι ποσότητες φρούτων και λαχανικών έχεις βάλει;

Δες και εδώ, τι τρώει καθημερινά μία raw vegan που κάνει 80/10/10:

http://www.youtube.com/watch?v=q2yV1Kgcmg4

Και τι τρώει σε μία βδομάδα:

http://www.youtube.com/watch?v=sibe0B_JM1w
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

• Sr. Member
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 23, 2013, 02:12:08 μμ »
Ιλαέιρα, όντως είναι καλό να τρως βιολογικά προϊόντα, αλλά δεν έτρωγα βιολογικά ούτε ως χορτοφάγος τόσα χρόνια, που επίσης έτρωγα πολλά λαχανικά και φρούτα... Οπότε δε νομίζω να έχει και τόση διαφορά!

Μαζικίν χρησιμοποιώ το cron-o-meter εδώ και μια βδομάδα, θα μου πεις ακόμα τρώω και μαγειρεμένο φαγητό και ψωμί, αλλά λίγο, οπότε έχω μια ιδέα του τι και πόσο θα τρώω.. Βέβαια, καθώς είναι καλοκαίρι και το καλοκαίρι πάντα τρώω λιγότερο, νομίζω θα τρώω όσο χορταίνω, το οποίο μπορεί να σημαίνει και 1500 θερμίδες.

Απλά όπως έχω ξαναπεί, πραγματικά θεωρώ την ωμοφαγία ως την ιδανική διατροφή του ανθρώπου (και φυσικά όλων των ζώων), αλλά είχα κατά νου περισσότερο τα φύτρα, ξηρούς καρπούς και αβοκάντο και γενικά πιο dense τροφές. Ίσως αυτό να με δυσκόλευε κιόλας (μαζί με τις gourmet συνταγές) να πλησιάσω περισσότερο ενώ αυτό με τα φρούτα μου φαίνεται πιο εύκολο! Θα δείξει πώς θα βγει και από οικονομικής άποψης... Αν δεν βγει θα τρώω μαγειρεμένο δείπνο (επίσης High Carb-Low fat)...  dunno

Αυτό είναι το πλάνο προς το παρόν τουλάχιστον! Ευχαριστώ για τις συμβουλές!!  thank you  :-*

Υγ. Βίκη πασπαλίζω τριμμένο λιναρόσπορο στη σαλάτα μου και κάποιες μέρες θα τρώω και μια χούφτα αμύγδαλα!   kittyhug

Αποσυνδεδεμένος Viky

• Sr. Member
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 23, 2013, 02:30:05 μμ »
 ;)

Στο είπα γιατί εγώ την πάτησα έτσι πριν δυο χρόνια. Για να κάνω οικονομία στις θερμίδες δεν έτρωγα τίποτα λιπαρό -πολύ ελάχιστο λιναρόσπορο- για ένα διάστημα  και είχα διαταραχες στον κύκλο. Το εντόπισε η ομοιοπαθητικός μου και μόλις ξεκίνησα το λινέλαιο επανήλθε.

Καλή τύχη στην προσπάθειά σου  hug.gif

• Sr. Member
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 23, 2013, 06:04:13 μμ »
Ευχαριστώ!! Όταν αρχίσω 100% HCRV (τώρα είμαι στο μεταβατικό στάδιο) θα προσθέσω άλλο ένα στικεράκι!!  :))

Αποσυνδεδεμένος Treloxorto

• Sr. Member
  • ♪♫ Πάρε πασά μου τη χορτόπιτά μου... ♪♫
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 23, 2013, 06:33:46 μμ »
Νατάσα έχουμε πολλά κοινά!
Κι εγώ από την Freelee είχα γοητευτεί, γι' αυτό άλλωστε και είχα ξεκινήσει απευθείας με ωμοφαγικό βιγκανισμό! Απλά στον δρόμο έκανα "εκπτώσεις" λόγω του οτι ακολούθησε και ο άντρας μου και χρειαζότανε στήριξη.
Κι εγώ τρώω έτσι αυτόν τον καιρό και θέλω το καλοκαίρι να αυξήσω την ωμοφαγία στο μάξιμουμ... όσο αντέξει το πορτοφόλι μου! Ο σύζυγός μου είναι επίσης πεπεισμένος οτι είναι η ιδανική διατροφή, αλλά του φαίνεται πολύ δύσκολο. Εμένα μου βγαίνει πολύ φυσικά, με τραβάει προς τα εκεί όλο και περισσότερο.
Καλή φάση το θεματάκι σου, να αλληλοενημερωνόμαστε μέσα στο καλοκαίρι!

• Addicted
  • διάφανες αυλαίες
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 23, 2013, 06:53:55 μμ »
πω πω ... αυτοι περιεργοι αυξανονται και πληθυνονται.... παιδισ να τους εχουμε απο κοντα :p

(καλη επιτυχια σε ο,τι κανετε ;) )

• Sr. Member
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 23, 2013, 09:54:09 μμ »
Αν αρχίσουμε να μουγκρίζουμε... κρατήστε αποστάσεις ασφαλείας!!!

• Addicted
  • διάφανες αυλαίες
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 23, 2013, 09:57:46 μμ »
δεν ξέρω τι προσπαθείς να μας πεις με το εικονίδιο που έβαλες, πάντως να ξέρεις η κτηνοβασία δεν θεωρείται βίγκαν, just sayin' ...  nanana

• Sr. Member
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 23, 2013, 10:02:27 μμ »
... πάντως να ξέρεις η κτηνοβασία δεν θεωρείται βίγκαν, just sayin' ...  nanana

Μην το πεις του άντρα μου αυτό, γιατί προβλέπω διαζύγιααα!!!

• Addicted
  • διάφανες αυλαίες
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 23, 2013, 10:04:54 μμ »
omg και τρία lo.l!

είμαστε μάχιμο φόρουμ πάντως καταπώς αναδεικνύεται κατά καιρούς με διάφορες αφορμές! :D

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact