χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: κυνόδοντες και χορτοφαγία pteropus giganteus  (Αναγνώστηκε 3735 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xristoforos_

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
  • διάφανες αυλαίες
Απ: κυνόδοντες και χορτοφαγία pteropus giganteus
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 27, 2013, 01:06:31 πμ »
και πάλι +1 ...

Αποσυνδεδεμένος go vegan

• Addicted
  • Question authority!

Αποσυνδεδεμένος xristoforos_

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
  • διάφανες αυλαίες
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 27, 2013, 10:28:55 πμ »
 sardonic * :D

(*αν και το έχει ως sardoni_c, πιστεύω ταιριάζει :P)

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 27, 2013, 04:22:55 μμ »
Παιδιά δε διαφωνώ μ'αυτά που λέτε.  Αυτό που έχει σημασία κυρίως είναι οτι μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς κρέας.  Βέβαια για να πω την αλήθεια ως μητέρα, μ'ενδιαφέρει τα παιδιά μου να κάνουν την ιδανική διατροφή που θα τα βοηθήσει να αναπτυχθούν με τον καλύτερο τρόπο.  Όχι απλά να επιζήσουν.  Οπότε κάπου, με ενδιαφέρει το αν είναι φυσιολογικό ή όχι.  Βέβαια το "φυσιολογικό" είναι μεγάλη κουβέντα, οπότε και πάλι θα πω οτι ναι συμφωνώ, είναι κάπως υποκειμενικό τι είναι φυσιολογικό και τι όχι.

Όταν όμως ακούω "Αν σου έλεγαν οτι είναι απαραίτητο το κρέας θα το έτρωγες;" κάπου δεν ξέρω δε συμφωνώ τόσο μ'αυτό.  Πιστεύω οτι αν ΕΠΡΕΠΕ να φάμε κρέας, αν μας ήταν απαραίτητο, δε θα νιώθαμε αυτή τη συμπόνια προς τα ζώα, δε θα μας πείραζε να τα τρώμε, και θα είχαμε τη δύναμη να σφάξουμε με ευκολία.  Θα μου πεις λίγοι άνθρπωοι υπάρχουν που σφάζουν και σκοτώνουν ζώα; Όχι αλλά γενικά, αυτό είναι κάτι που μαθαίνουμε και το μαθαίνουμε με δυσκολία.  Σε κανέναν δεν έρχεται με ευκολία την πρώτη φορά να σφάξει ζώο, εκτός βέβαια αν είναι ψυχασθενής.

Κάπου είχα διαβάσει μια φορά, βάλε δίπλα σε ένα μωρό ένα μήλο κι ένα κουνέλι.  Αν παίξει με το μήλο και φάει το κουνέλι θα παραδεχτώ οτι ο άνθρωπος είναι σαρκοφάγο.

Συμφωνώ βέβαια με τη go vegan οτι αν συνεχίσουμε να το τρώμε θα εξελιγθούμε έτσι ωστε να μπορούμε να το αφομοιώσουμε.

Άστεγος Διαβάτης

• Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 27, 2013, 04:56:38 μμ »
Παιδιά δε διαφωνώ μ'αυτά που λέτε.  Αυτό που έχει σημασία κυρίως είναι οτι μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς κρέας.  Βέβαια για να πω την αλήθεια ως μητέρα, μ'ενδιαφέρει τα παιδιά μου να κάνουν την ιδανική διατροφή που θα τα βοηθήσει να αναπτυχθούν με τον καλύτερο τρόπο.  Όχι απλά να επιζήσουν.  Οπότε κάπου, με ενδιαφέρει το αν είναι φυσιολογικό ή όχι.  Βέβαια το "φυσιολογικό" είναι μεγάλη κουβέντα, οπότε και πάλι θα πω οτι ναι συμφωνώ, είναι κάπως υποκειμενικό τι είναι φυσιολογικό και τι όχι.

Όταν όμως ακούω "Αν σου έλεγαν οτι είναι απαραίτητο το κρέας θα το έτρωγες;" κάπου δεν ξέρω δε συμφωνώ τόσο μ'αυτό.  Πιστεύω οτι αν ΕΠΡΕΠΕ να φάμε κρέας, αν μας ήταν απαραίτητο, δε θα νιώθαμε αυτή τη συμπόνια προς τα ζώα, δε θα μας πείραζε να τα τρώμε, και θα είχαμε τη δύναμη να σφάξουμε με ευκολία.  Θα μου πεις λίγοι άνθρπωοι υπάρχουν που σφάζουν και σκοτώνουν ζώα; Όχι αλλά γενικά, αυτό είναι κάτι που μαθαίνουμε και το μαθαίνουμε με δυσκολία.  Σε κανέναν δεν έρχεται με ευκολία την πρώτη φορά να σφάξει ζώο, εκτός βέβαια αν είναι ψυχασθενής.

Κάπου είχα διαβάσει μια φορά, βάλε δίπλα σε ένα μωρό ένα μήλο κι ένα κουνέλι.  Αν παίξει με το μήλο και φάει το κουνέλι θα παραδεχτώ οτι ο άνθρωπος είναι σαρκοφάγο.

Συμφωνώ βέβαια με τη go vegan οτι αν συνεχίσουμε να το τρώμε θα εξελιγθούμε έτσι ωστε να μπορούμε να το αφομοιώσουμε.

Gary Yourofsky  :)) http://youtu.be/37GRXaIgVwY στο 0:28:00 περίπου λέει και για τους κυνόδοντες

Αποσυνδεδεμένος go vegan

• Addicted
  • Question authority!
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 27, 2013, 05:13:20 μμ »

Gary Yourofsky  :)) http://youtu.be/37GRXaIgVwY στο 0:28:00 περίπου λέει και για τους κυνόδοντες

Dan Piraro http://www.youtube.com/watch?v=05zhL1YUd8Q στο 5:03 
;)

Άστεγος Διαβάτης

• Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 27, 2013, 05:24:26 μμ »

Dan Piraro http://www.youtube.com/watch?v=05zhL1YUd8Q στο 5:03 
;)

διαμαρτύρομαι !! καταδικάζω την βία από όπου και αν προέρχεται!!  nanana

Αποσυνδεδεμένος go vegan

• Addicted
  • Question authority!
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 27, 2013, 05:50:31 μμ »
 :D χαχαχα.. εγώ πάλι όχι!
πρόσεχε, έχω και μεγάλους κυνόδοντες devil

Άστεγος Διαβάτης

• Επισκέπτης