χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Σουτζουκάκια από ρεβίθι  (Αναγνώστηκε 5528 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Viky

• Sr. Member
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Σουτζουκάκια από ρεβίθι
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 02:06:18 μμ »
Με ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα επιβεβαίωσα κάτι που είχα διαβάσει παλιότερα... ότι δηλαδή η σόδα καταστρέφει κάποιες βιταμίνες του συμπλέγματος Β.

Πάντως αν αγοράζει κανείς όσπρια νέας σοδειάς δε χρειάζεται κάτι. Βρίσκω στη βιολογική λαϊκή τέτοια αλλά και σε συνοικιακά μαγαζιά που πουλάνε χύμα προϊόντα.

Αποσυνδεδεμένος go vegan

• Addicted
  • Question authority!
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 04:31:42 μμ »

Επίσης ξέρω ότι ρίχνεις λίγη σόδα στο νερό που βράζουν αν θες να επιταχύνεις το βράσιμο.

άσε, την έχω πατήσει ρίχνοντας σόδα στο νερό.. γέμισε το σπίτι αφρούς που έβγαιναν από την κατσαρόλα.. :D
ε καλά, λίγη θέλει. Πόση έβαλες κι εσύ?
 nanana

Αποσυνδεδεμένος kiara

• Sr. Member
  • http://executefashion.blogspot.gr/
    • Animal Earth Human Liberation
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 04:47:44 μμ »

Επίσης ξέρω ότι ρίχνεις λίγη σόδα στο νερό που βράζουν αν θες να επιταχύνεις το βράσιμο.

άσε, την έχω πατήσει ρίχνοντας σόδα στο νερό.. γέμισε το σπίτι αφρούς που έβγαιναν από την κατσαρόλα.. :D
ε καλά, λίγη θέλει. Πόση έβαλες κι εσύ?
 nanana

αφού με ξέρεις ότι είμαι κουβαρντού! ;)

Αποσυνδεδεμένος antwnia

• Sr. Member
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 02:23:31 μμ »
Μπράβο, ρε φόξυ, για τη συνταγή! Το σκεφτόμουν μια μέρα χειμωνιάτικη ότι πρέπει να βρούμε συνταγή για γιουβαρλάκια/σουτζουκάκια και τσουπ!
Την έφτιαξά, απλά με μισή δόση ρεβύθια (δεν είχα αρκετά) και μισή πλιγούρι (το αγαπημένο μου). Μια χαρά, νοστιμότατα. Από αρωματικά έβαλα και κάμποση κιτρινόριζα κι έδενα πολύ ωραία γευστικά.

@go vegan: Πολύ χρήσιμη η συμβουλή με τη βρώμη, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ. Γίναμε τώρα, θα την ρίχνω παντού (είναι και οικονομικότατη).

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 06:02:58 μμ »
Τα σουτζουκάκια αυτά αντέχουν αρκετό βράσιμο στην σάλτσα τα δοκίμασα. Αλλά τα έψησα στον φούρνο. Επίσης έβαλα σκορδοκρέμμυδα στην σάλτσα πολύ σκέτη μου φάνηκε αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 11:11:24 πμ »
Μπράβο, ρε φόξυ, για τη συνταγή! Το σκεφτόμουν μια μέρα χειμωνιάτικη ότι πρέπει να βρούμε συνταγή για γιουβαρλάκια/σουτζουκάκια και τσουπ! Tο είχα σκεφτεί ποτέ. Γίναμε τώρα, θα την ρίχνω παντού (είναι και οικονομικότατη).

Κι εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη!  yum Μπορούν να χρησιμοποιηθούν ποικιλοτρόπως!
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact