χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Και βουλευτής και αναρχικός δε γίνεται  (Αναγνώστηκε 5134 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ToFu

• www.tofu.gr
  • Addicted
  • black salt is not black!
    • tofu.gr
Απ: Και βουλευτής και αναρχικός δε γίνεται
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 04, 2013, 03:55:15 μμ »
Τι λες σε κάποιον όταν σου λέει πως δεν αισθάνεται ίσος με φασίστες;;;
Τι να του πω; Τι θα έπρεπε να του πω; Δεν πιάνω την ερώτηση καθόλου... Εγώ απλά εξέθεσα το πώς τα έχω μέσα στο δικό μου το κεφάλι.
Παρολα αυτα δεν μπορει να διακαιολογηθει η εξημερωση, η αιχμαλωσια, η εκμετάλλευση και τελος η θανάτωση τω ζωων για την καλυψη των εκαστοτε ανθρωπινων σκοπιμοτητων.
Εδώ συμφωνούμε σε γενικές γραμμές (& στα υπόλοιπα που έγραψες), αν και τις σκοπιμότητες θα μπορούσες να τις δεις και ως ανάγκες. Κάποια ζώα ενδέχεται να καλύπτουν δικές μας ανάγκες (σκύλοι τυφλών πχ) κι εμείς να τους χαρίζουμε μια άνετη ζωή με πολλή αγάπη, μια ζεστή κατοικία κλπ. Συμβίωση εν ολίγοις. Δίνω αποφάγια στις κοτούλες ελεύθερης βοσκής και παίρνω τα άχρηστα γι αυτές αυγά: τζάμπα πρωτεΐνες, αντί για σκουπίδια. Το ζήτημα έτσι όπως τίθεται έχει να κάνει με την εκμετάλλευση έμβιων όντων/φύσης στον καπιταλισμό.
Θα το τραβήξω απ' τα μαλλιά λιγάκι για χάρη της φιλοσοφίας: πιστεύει κανείς ότι ο άνθρωπος έχει το δικαίωμα να συμπεριφέρεται όπως συμπεριφέρεται στους μακρινότερους συγγενείς μας τα φυτά; Νομίζω ότι οι σπισιστές πάσχουμε από μια άλλη μορφή ρατσισμού: θεωρούμε ότι δεν πρέπει να καταπιέζονται οι κοντινοί μας συγγενείς, τα ζώα, αλλά τα φυτά ΟΚ, ας κάνουμε ό,τι θέλουμε. Όπως λοιπόν αυθαίρετος είναι ο διαχωρισμός ανθρώπου-υπολοίπων ζώων, έτσι κάνοντας ένα βήμα παρακάτω μπορούμε να πούμε ότι εξίσου αυθαίρετος είναι και ο διαχωρισμός ζώων-φυτών.

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 04, 2013, 04:47:16 μμ »
Κάποια ζώα ενδέχεται να καλύπτουν δικές μας ανάγκες (σκύλοι τυφλών πχ) κι εμείς να τους χαρίζουμε μια άνετη ζωή με πολλή αγάπη, μια ζεστή κατοικία κλπ. Συμβίωση εν ολίγοις.

Δεν θα το έλεγα συμβίωση αλλά καταναγκαστική εργασία. Οι σκύλοι αυτοί εκτρέφονται γι αυτό το σκοπό και δεν έχουν και πολύ μεγάλη επιλογή. Εκτός αυτού όποιος γνωρίζει λίγα από σκύλους θα ξέρει οτι ένας τυφλός δύσκολα μπορεί να διασκεδάσει έναν σκύλο και να του παρέχει αρκετά ερεθίσματα. Οι τυφλοί άνθρωποι είναι ευθύνη της ανθρώπινης κοινωνίας. Τώρα αν ένας τυφλός ζει με μια οικογένεια και προσέχουν και κάποιον σκύλο που τους βοηθάει είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο αλλά αυτοί οι σκύλοι περνάνε από συγκεκριμένη στρατιωτική εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος ToFu

• www.tofu.gr
  • Addicted
  • black salt is not black!
    • tofu.gr
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 04, 2013, 05:06:37 μμ »
άτυχο το παράδειγμα σκύλου-τυφλού, δεκτό αν και δεν ήταν η ουσία του σκεπτικού μου, για τα υπόλοιπα καμιά σκέψη;

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 04, 2013, 10:12:43 μμ »
Καλά εδώ που τα λέμε το ότι δεν παλεύει για την ελευθερία των ζώων δεν τον κάνει μη αναρχικό, πολλοί αναρχικοί δεν το κάνουν, οι περισσότεροι ίσως.
Τί ίσως; Οι αναρχικοί στην Αθήνα ,μετά το '08 και βάζοντας μέσα κάθε μόρφωμα και βαθμό εμπλοκής, είμαστε γύρω στα 10.000.  Έχουμε 10.000 βίγκαν στην Αθήνα;;;;  :D
Ότι κατεβαίνει όμως με την κοινοβουλευτική αριστερά τον κάνει μη αναρχικό!
Η χα πόσο πήρε στην Αθήνα;  huh
θυμήσου να θυμάσαι.....

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 04, 2013, 10:32:54 μμ »
Μαλλιά κουβάρια το κάνατε πάλι το θέμα  :D
Συμφωνώ και διαφωνώ εν μέρει με όλους  :D
Καταρχήν και αυτή η αποχή των αναρχικών από τις εκλογές έχει δώσει αέρα στους φασίστες να αλωνίζουν,δεν νομίζω ότι θα παίζανε τέτοιοι βασανισμοί στην ΓΑΔΑ ή ΓΑΔΚ κλπ αν ήταν παρόντες και οι αναρχικοί στα πολιτικά δρώμενα.
Μας χαλάνε οι συριζαίοι γιατί; Γιατί δηλώνουν αναρχικοί αλλά δεν σέβονται τα ζώα (δεν έχετε δει ποτέ αναρχικό να φοράει δερμάτινο; ) Γιατί διαμαρτύρονται για την κακοποίηση των συλληφθέντων; (θα προτιμούσατε να το κάνουν γαργάρα όπως η δημαρ;) Τι έχει να κερδίσει ο συριζα αν τα έχει καλά με τους αναρχικούς; Λες και πρόκειται να τον ψηφίσουν; Δηλαδή θα μας χάλαγε αν όλοι στην βουλή ήταν τουλάχιστον κατά των βασανισμών κρατούμενων; Αχ αυτό το αναρχόμετρο βρε παιδιά, βάλτε το μέσα να δούμε τι θα κάνουμε πρώτα με τους φασίστες που κοντεύουν να γίνουν κυβέρνηση....
Μας κυβερνάει  αυτός και μας ενοχλεί που ένας συριζαίος δηλώνει αναρχικός  huh

Τα του τόφου θα τα σχολιάσω αργότερα  :D
θυμήσου να θυμάσαι.....

Αποσυνδεδεμένος Franchesca

• Addicted
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 04:04:48 μμ »
Καλά εδώ που τα λέμε το ότι δεν παλεύει για την ελευθερία των ζώων δεν τον κάνει μη αναρχικό, πολλοί αναρχικοί δεν το κάνουν, οι περισσότεροι ίσως.
Τί ίσως; Οι αναρχικοί στην Αθήνα ,μετά το '08 και βάζοντας μέσα κάθε μόρφωμα και βαθμό εμπλοκής, είμαστε γύρω στα 10.000.  Έχουμε 10.000 βίγκαν στην Αθήνα;;;;  :D
Α' Αθηνών 7,81% (22.486 ψήφοι), Β' Αθηνών 6,38% (63.689 ψήφοι)
~*Σε κάθε κλουβί, σε κάθε φυλακή κρύβεται στα κάγκελα μια ελεύθερη ζωή.*~

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 04:12:27 μμ »
Συμφωνώ και διαφωνώ εν μέρει με όλους  :D

Εγώ συμφωνώ με τη Φανή! 
(για να μη γράφω κιόλας τα ίδια και τα ίδια)

Αποσυνδεδεμένος gypsy

• Θαμώνας
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 08:55:33 μμ »
Tofu η ερώτηση δεν πήγαινε σε σένα αλλά στην Incognito.. Θέλοντας να αναρωτηθώ αν μπορούμε να κάνουμε όντως τόσο μεγάλες γενικεύσεις ως προς την αξία της ζωής... Είναι όντως η αξία της ζωής του καθενος ανθρώπου, θηλαστικού, εντόμου κτλ. το ίδιο πολύτιμη; Και εγώ δεν έχω βρει ακόμα απάντηση..

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 10:48:59 μμ »
Δεν θεωρώ οτι κάθε ζωή είναι πολύτιμη απλά πιστεύω οτι η ζωή του καθενός είναι πολύτιμη γι αυτόν (εκτός αν δεν θέλει να ζει). Δεν έχω κριτήρια για να αποφασίσω ποιανού η ζωή αξίζει πιο πολύ. Αν κάποιος όμως νιώθει πως η ζωή του έχει μεγαλύτερη αξία από άλλων επειδή γεννήθηκε σε κάποια διαφορετική γεωγραφική περιοχή τότε έχω πρόβλημα με αυτόν αν είναι επικίνδυνος. Το ίδιο πρόβλημα έχω με οποιονδήποτε αποφασίζει για τις ζωές των άλλων όταν αυτοί δεν τον ενοχλούν. Θέλουν πολύ ανάλυση αυτά.

Αποσυνδεδεμένος gypsy

• Θαμώνας
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 11:26:15 μμ »
Όντως θέλουν...Πάντως είναι ένα ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση για μενά και μου αρέσει να ακούω τις απόψεις ενδιαφέροντων ανθρώπων πάνω σε αυτό. Προφανώς μία τέτοια συζήτηση δεν μπορεί να γίνει έτσι..

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 12:13:43 πμ »
Βέβαια το θέμα είναι και όσοι από αυτούς θα παραμείνουν, αν και φοβάμαι αρκετοί  >:(
Επίσης άλλος σημαντικός παράγοντας είναι ότι έχουν εισβάλει για καλά σε αστυνομία και στρατό, τόσο που δεν κρύβονται πια, βγαίνουν μαζί στους δρόμους.
Δεν θέλω να κάνω υποδείξεις γιατί δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό, όμως μου φαίνεται πως μια συνεργασία με την κοινοβουλευτική αριστερά επιβάλλεται. Είναι κάτι σαν το θέμα των ζώων, που βέγκαν αναρχικοί αναγνωρίζουν ως συντρόφους κρεοφάγους, ίσως πρέπει να ανοίξει ο κύκλος  dunno
θυμήσου να θυμάσαι.....

Άστεγος Διαβάτης

• Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 01:11:34 πμ »
Παράθεση
Βέβαια το θέμα είναι και όσοι από αυτούς θα παραμείνουν, αν και φοβάμαι αρκετοί  >:(
Επίσης άλλος σημαντικός παράγοντας είναι ότι έχουν εισβάλει για καλά σε αστυνομία και στρατό, τόσο που δεν κρύβονται πια, βγαίνουν μαζί στους δρόμους.
Δεν θέλω να κάνω υποδείξεις γιατί δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό, όμως μου φαίνεται πως μια συνεργασία με την κοινοβουλευτική αριστερά επιβάλλεται. Είναι κάτι σαν το θέμα των ζώων, που βέγκαν αναρχικοί αναγνωρίζουν ως συντρόφους κρεοφάγους, ίσως πρέπει να ανοίξει ο κύκλος  dunno
Το θέμα είναι ποιος κλωσάει τα αυγά τόσα χρόνια.. η χα δεν έπεσε από τον ουρανό σε μια νύχτα.. σκάβουν εδώ και χρόνια τους τάφους μας, πάντα ήταν εδώ, απλά άλλοι δεν το έβλεπαν και άλλοι έκαναν ότι δεν το βλέπουν. και μαζί με τους αστυνομικούς κάναν δουλειές και στο στρατό είχαν άκρες.. λογικό είναι.. ζούμε την εποχή που έγινε ο κύκλος των 30-35 ετών. οι νεοσσοί τους ανέβηκαν στην πυραμίδα. και από την άλλη πλευρά μόνο αράχνες βλέπεις να φτιάχνουν τον ιστό τους για την επόμενη ημέρα.. γρανάζια να γυρίζουν δεξιά ή αριστερά.. στην ίδια μηχανή. Εμείς τι κάνουμε; έχω δει "συντρόφους" να είναι οι καλύτεροι πλασιέ τους.. Για να μην σας κουράζω με την πολυλογία μου, το πρόβλημα που βλέπω εγώ είναι ότι δεν έχει καταλάβει ο κόσμος που είναι και που πάει. ξέρει ότι είναι σε πόλεμο αλλά δεν ξέρει ποιος είναι ο εχθρός του, και άλλοι από το βόλεμα έχουν πάθει αμνησία, και για να μην φεύγουμε και από το θέμα, προσωπικά δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν εκεί μέσα, όπως και δεν έχω εμπιστοσύνη και σε πολλούς άλλους.. και κάποιους ίσως και να τους μισώ, άλλα μπορώ και να τα αγαπάω, με άλλους απλά συνυπάρχω, ίσως και να ξεχώριζα μέσα από το μπουλούκι τους κάποιους αν κάναν κάτι που θεωρούσα καθαρό, άλλωστε και αυτός που θα ήταν "ο καθαρός", θα καταλάβαινε και δεν θα με περιόριζε.   

Αποσυνδεδεμένος Franchesca

• Addicted
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 05:08:46 μμ »
Δεν παραμένουν απλά σταθεροί στην ψήφο τους. Η επόμενη δημοσκόπηση τον Οκτώβρη του ΄12 τους ανεβάζει στο 9,6% και απ' αυτούς που στηρίζουν τους ναζί με την ψήφο τους έχουν δημιουργηθεί και περισσότεροι ενεργοί υποστηρικτές τους.
Το Σάββατο 2/02 η πορεία τους είχε τον διπλάσιο κόσμο από πέρσι.
Επίσης η συνεργασία ΧΑ και σωμάτων ασφαλείας ήταν πάντα φανερή, σε εμάς τουλάχιστον (καθώς όταν ανοίγουν τα ΜΑΤ και βγαίνουν από ανάμεσα φασίστες και σε χτυπάνε είναι δύσκολο να μη το διακρίνεις! :D ) απλώς τώρα έγινε ορατό και στην υπόλοιπη κοινωνία. Λίγο εμείς που μάθαμε να χρησιμοποιούμε καλύτερα τα μέσα επικοινωνίας (youtube, facebook κτλ), λίγο τα media που κατά καιρούς κάνουν δημοκρατικές στροφές για να περισώσουν ότι μπορούν απ' το τομάρι τους εις περίπτωση αριστερής κυβέρνησης (οκ, το μάζεψαν πάλι όταν ένιωσαν ασφαλείς!), λίγο η κοινωνία που έπρεπε να της μπει κάπου το αγγούρι για να αποφασίσει να "ανακαλύψει" τί συμβαίνει γύρω της...

Η ανάλυση του Άστεγου Διαβάτη με βρίσκει κοντινή για να μην επαναλαμβανόμαστε. (Ο Διαβάτης είναι πιο λυρικός βέβαια από 'μένα!:D )
Κύκλος 30-35ετίας, κατάρρευση οικονομικού συστήματος, κοινωνική κρίση, εκφασισμός, κτλ κτλ... Έχουν γραφτεί πολύ ωραία και πολύ αναλυτικά σε κείμενα από διάφορους χώρους, google it!

Και για να σταθώ εδώ που θέλω λοιπόν.
Παράθεση
Να θεωρήσω πως μιλώντας για κοινοβουλευτική αριστερά μιλάμε μόνο για ΚΚΕ και Σύριζα.
Να αποκλείσω εν συνεχεία το ΚΚΕ στα γρήγορα για τον απλό λόγο πως σε πορείες μας έχουν βγάλει από τις αλυσίδες τους ως αναρχικούς και μας κοπάνησαν τα ΜΑΤ, σε επετείους Πολυτεχνείου μας έχουν κλείσει έξω απ΄την πύλη ως αναρχικούς και μας κοπάνησαν τα ΜΑΤ και γενικά αυτά τα παιδιά έχουν μία τάση κάθε φορά που μας βλέπουν να θέλουν να μας κοπανήσουν! Και μάλλον επειδή τις έχουν φάει και μερικές φορές πάνω στην προσπάθεια τους  consoling ...(εδώ το καγκούρεψα, οκ το ξέρω!) βάζουν τα συγγενή τους ΜΑΤ να το κάνουν. (ΚΝΑΤ-ΜΑΤ... λογοπαίγνιο)
Για αυτούς δεν είμαστε κομμάτι ενός ενιαίου κινήματος, αλλά προβοκάτορες, παρίες, η πλέμπα που προσπαθεί να αμαυρώσει την φωνή του λαϊκού κινήματος...  (Ας θυμηθούμε δηλώσεις του ΚΚΕ επίσης επί Δεκέμβρη του '08)
Δεν είναι άλλωστε τυχαίο που εδώ και αρκετά χρόνια οι πορείες μας γίνονται ξεχωριστά και μάλιστα με προσπάθεια να μη συναντηθούν. Όταν εμείς φτάνουμε πχ στο Σύνταγμα αυτοί αποχωρούν!
Ένα τελευταίο για το ΚΚΕ, έχουν τόσο κόσμο και οργάνωση που αν ήθελαν να ασχοληθούν με το θέμα των φασιστών, τουλάχιστον σε επίπεδο δρόμου οι φασίστες την είχαν άσχημα!! Πολύ άσχημα!! Αντ' αυτού τρώει ξύλο η Κανέλλη και περνάει στα ψιλά. Ούτε πρωτοσέλιδο στον Ριζοσπάστη δε το έβαλαν.

Περνώντας λοιπόν στον Σύριζα...
Προσπερνώντας το ιδεολογικό κομμάτι και τις όποιες διαφωνίες μας, στη βάση του "όλοι καλοί χωράνε τώρα που έχουμε στριμωχτεί", έχουν γίνει κοινές κινήσεις με κομμάτια του Σύριζα. Συγκεκριμένα με ένα κομμάτι του Σύριζα που στεγάζεται σε έναν πεζόδρομο και έχει και κάτι καφενεία απέναντι..και μια "κατάληψη" δίπλα..και μια πλατεία κοντά... :D έχουν γίνει αρκετές κοινές κινήσεις! Ας δούμε λοιπόν πως πήγαν...  huh
(Και ας το κάνουμε επιτέλους με απτά παραδείγματα, με γεγονότα ώστε να μην χρειαστεί να ξαναμπώ -εγώ τουλάχιστον- στη διαδικασία να εξηγώ το πρόβλημα μου με τη θεσμική αριστερά.)

Ξεκινώντας με το κομμάτι του αντιφασισμού.
Όταν όλοι κάναμε δράσεις για την πλατεία του Αγ.Παντελεήμονα (το 2008), κάλεσε φυσικά και το συγκεκριμένο κομμάτι του Σύριζα. Πήγαμε να στηρίξουμε μια τέτοια κίνηση εννοείται ,όταν συνειδητοποιήσαμε πως είχαν ζητήσει από τους μπάτσους να περιφρουρήσουν τη δράση τους. Φυσικά οι μπάτσοι ,ως όφειλαν και κάνουν πάντα, στήριξαν τα αδέρφια τους και οι συριζέοι (μαζί με κάποιους δικούς μας) έφαγαν ξύλο!

Συνεχίζω με περιβαλλοντικό.
Όταν λίγο αργότερα το 2008 καταλάβαμε το πάρκο Κύπρου και Πατησίων ώστε να μην γίνει πάρκινκ μαζί μας ήταν και κάποιες συνιστώσες του Σύριζα. Χωρίς να συμμετάσχουν ποτέ σε βασικές δουλειές του πάρκου, όπως οι περιφρουρήσεις του, το πότισμα, το καθάρισμα ,οι προβολές και διάφορες δράσεις του πάρκου ώστε να έρθει η γειτονιά πιο κοντά στον αγώνα μας και συμμετέχοντας μόνο στις συνελεύσεις του, προσπάθησαν να επιβάλουν την παρουσία δημοσιογράφων ώστε να δώσουν δελτία τύπου για το θέμα. Όταν η υπόλοιπη συνέλευση αρνήθηκε ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΚΡΥΦΑ όσο δεν υπήρχε πολύς κόσμος στο πάρκο και φυσικά στην επόμενη συνέλευση έγινε μακελειό! Όταν η κατάσταση είχε φτάσει στο απροχώρητο και κατάλαβαν πως δε μπορούσαν να καρπωθούν τον αγώνα του πάρκου προς συμφέρον του κόμματος τους, δε θα έδιναν δελτία τύπου, δε θα τον καπέλωναν, πρότειναν να παραδώσουμε τη φροντίδα του στο δήμο (ο οποίος ακόμα και σήμερα κόβει το νερό!!) λέγοντας πως κερδίσαμε τον αγώνα, δεν έχουμε να προσφέρουμε κάτι άλλο και δεν έχουμε λόγο να το κρατάμε πλέον σαν κατάληψη. Ξαναλέω πως ο δήμος μέχρι σήμερα κόβει το νερό! Ε, λίγο καιρό αργότερα απλά αποχώρησαν...

Συνεχίζω με δομές του κινήματος.
Όταν οι συλλογικές κουζίνες είχαν γίνει περισσότερες από μία θεωρήσαμε πως ενώνοντας τες θα είχαμε καλύτερα αποτελέσματα για τις ανάγκες μεγαλύτερων στόχων, όπως μεγάλοι απεργιακοί αγώνες που χρειάζονται μεγαλύτερη οικονομική υποστήριξη απ' όσο μπορούσαμε να προσφέρουμε ή εκδηλώσεις μικρών παραγωγών από όλη την ελλάδα με τεράστια προσέλευση κόσμου ή υπαίθριες συλλογικές κουζίνες για απεύθυνση στην γειτονιά για ζητήματα όπως ο ρατσισμός.
Έτσι και έγινε. Μέσα στη δικτύωση των συλλογικών κουζινών ήταν και η κουζίνα από μια συνιστώσα του Σύριζα.
Το πρώτο πρόβλημα δημιουργήθηκε όταν το 2010 στην οικογιορτή όπου συμμετείχαμε όλες οι κουζίνες εκείνοι αποφάσισαν παράλληλα με τη συλλογική διαδικασία που είχε αποφασιστεί να στήσουν πάγκο με φαγητό προς πώληση ενώ η συμφωνία της δικτύωσης ήταν πως απλά οι παραγωγοί καλύπτουν τα έξοδα της τροφής και εμείς μαγειρεύουμε για στήριξη. Αυτό πέρασε στα ψιλά γράμματα, όπως και έπρεπε κατά τη γνώμη μου.
Μέχρι τον Οκτώβρη του 2010 όπου είδαμε να χρησιμοποιούνται οι δομές του κινήματος μας σε προεκλογικό σποτ της Ανοιχτής Πόλης ΧΩΡΙΣ ΠΟΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΕΡΩΤΗΘΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΚΟΥΖΙΝΕΣ Ή ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ Η ΤΡΟΥΛΙΝΟΥ! Χρησιμοποίησε στην προεκλογική της εκστρατεία τα εγχειρήματα τα οποία συμμετείχε! Όταν βρέθηκε να απολογείται γι' αυτό σε συνέλευση η εξήγηση της ήταν πως ο εικονολήπτης ήταν πολύ βιαστικός και δε της άφησε χρόνο να σκεφτεί... Η τοποθέτηση της είχε και τη στήριξη των υπολοίπων αριστερών συντρόφων της που βρίσκονταν στη συνέλευση...
Και αυτή η προσπάθεια φυσικά συνεύρεσης με τον Σύριζα έληξε άδοξα μετά από αυτή τη συνέλευση.

Και φτάνοντας στο τέλος του θεάτρου του παραλόγου θα αναφερθώ απ' έξω-απ' έξω στη δημοτική αγορά της Κυψέλης. Να ξετυλίξω το χρονικό της κόντρας αριστεράς-αναρχίας πάλι δεν έχει αξία, google it!
Μόνο να πω πως μετά την εκκένωση της λήφθηκε κατά λάθος εσωτερικό τους mail (μπέρδεψε τις λίστες!) στο οποίο ρωτούσε ένα μέλος του Σύριζα το άλλο τί να κάνουν με το θέμα και το άλλο απαντούσε "Άσε να την αδειάσουν να ξεφορτωθούμε και τους άλλους και τα βρίσκουμε μετά με το δήμο"!!!!! Όσοι/ες ανήκουν σε κάποια πολιτική ομάδα θα έχουν λάβει το mail, το κινήσαμε εσωτερικά. (Κακώς κατά την άποψη μου που ήταν μόνο εσωτερικά)
Οι υπόλοιποι που δε το έχουν λάβει και θα είχαν κάθε δίκιο να αμφισβητήσουν το λόγο μου, ας ψάξουν απλά σε πόσες καταλήψεις οι αριστεροί ήταν αλληλέγγυοι... Πόσα κείμενα έχουν βγάλει για εκκενώσεις των καταλήψεων μας και πόσα για τις επιθέσεις που δεχόμαστε από φασίστες...

Και αυτοί είναι η απάντηση μου γιατί δεν βρισκόμαστε με τους θεσμικούς αριστερούς σε κοινούς αγώνες!
~*Σε κάθε κλουβί, σε κάθε φυλακή κρύβεται στα κάγκελα μια ελεύθερη ζωή.*~

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 07:49:46 μμ »
 sigh με κάλυψες, Φραν, φτάνει...  :( δεν θα ξανακάνω χαζές ερωτήσεις...

Αποσυνδεδεμένος larus

• Sr. Member
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 10:46:13 μμ »
Αυτός ήταν σκέτο χάος.  nanana αν ήταν ακόμα 2-3 χρόνια πρωθυπουργός δεν θα υπήρχε βουλή σήμερα.
Σωστόοοοο! Να ο σωστός αντιεξουσιαστής! Χάσαμε μεγάλη ευκαρία. Ζήτω η αναρχία ρε κουφάλες! (Για να είμαστε και επίκαιροι...) Ζήτω ο ΓΑΠ! :D

ΓΑΠ: Γιώργος ο Αναρχικός Πρωθυπουργός!
 :D

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact