χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Μακάβριος σχολικός διαγωνισμός: το καλύτερα μασκαρεμένο πτώμα οπόσουμ  (Αναγνώστηκε 2008 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
Δεν ξέρω πού να τη βάλω αυτή την εξωφρενική είδηση...  >:(
Μα τι σκατά έχουν στο κεφάλι τους μερικοί άνθρωποι;
Ένα σχολείο στη Νέα Ζηλανδία, για να μαζέψει χρήματα έκανε ένα πολύ πρωτότυπο  yuk διαγωνισμό, όπου τα παιδιά κλήθηκαν να ντύσουν με διάφορα κουστούμια, πτώματα οπόσουμ! Τα μικρά μαρσιποφόρα, τα οποία εισήγαγαν από την Αυστραλία (όπου θεωρούνται προστατευόμενο είδος) για να κάνουν παραγωγή γούνας, πολλαπλασιάστηκαν ανεξέλεγκτα και έτσι στη Νέα Ζηλανδία τώρα θεωρούνται "παράσιτα" και προφανώς η θανάτωσή τους επιδοτείται.
Οι φωτογραφίες είναι πολύ εύγλωττες για το πού βρισκόμαστε σαν είδος, πόσο χαμηλά, εννοώ... Θα μου πεις, εδώ βασανίζουν τα ζωντανά πλάσματα για γούστο, τα πτώματα σε πείραξαν;
Δύο από τις πολλές, παρακάτω, περισσότερες εδώ: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2182521/New-Zealand-schoolchildren-encouraged-dress-dead-possums-competition.html
Η Royal Society for the Protection of Animals (RSPCA) της Ζηλανδίας διαμαρτυρήθηκε έντονα για το γεγονός.

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
Δεν είμαστε καλά! Αυτό είναι φρικιαστικό.

Αποσυνδεδεμένος Franchesca

• Addicted
Δεν έχω σχόλια. Ειδικά στη 2η φωτό δε μπορώ καν να πιστέψω πως παιδιά έντυσαν νεκρά ζώα ως μωρά...
Και οτι γονείς και παιδαγωγοί διοργάνωσαν όλο αυτό! Απλά σοκαριστικό.
~*Σε κάθε κλουβί, σε κάθε φυλακή κρύβεται στα κάγκελα μια ελεύθερη ζωή.*~

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
Μου ανακατεύτηκε το στομάχι.  :(
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
Πέρα από το ηθικο/ιδεολογικό/ότι-άλλο-ικό ζήτημα (πώς πέθαναν αυτά τα οπόσουμ ας πούμε;  question2 ), είναι και το πεζό, πρακτικό ζήτημα, που μου προκαλεί μεγάλη απορία και αναγούλα: τα έντυσαν και τα εξέθεσαν έτσι, σαν νωπά πτώματα;  yuk  ή τα ταρίχευσαν πρώτα; Δεν φοβήθηκαν αυτοί οι ανόητοι γονείς να αφήσουν τα παιδιά τους να παίζουν με ψοφίμια; Δεν φοβήθηκαν τη σήψη και τα μικρόβια που αναπτύσσονται; Κι αν τα ταρίχευσαν πρώτα, το κόστος του βαλσαμώματος δεν ήταν υπέρογκο σε σχέση με το προσδοκώμενο οικονομικό όφελος; Βάλε και τα ρούχα που μετά -ελπίζω!- θα πεταχτούν, τελικά μήπως αν απλώς ζήταγαν λεφτά από τους γονείς θα ήταν πιο συμφέρον; dunno Αλλά η γοητεία της φρίκης είναι φαίνεται πολύ δυνατή σε μερικούς ανθρώπους, τι να πω...

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
Καλά στην όλη οργάνωση του event, δεν υπήρξε τίποτα που να προβληματίσει τους εκπαιδευτικούς, γονείς ή παιδιά? Σαν σενάριο από σπλατερ ταινία ακούγεται όλο αυτό...

Αποσυνδεδεμένος larus

• Sr. Member
  • Φύλο: Άντρας
Ο εξευτελισμός των possum ήταν μάλιστα "παράλληλη έκθεση"... (εδώ)
Δείτε το βίντεο και θα καταλάβετε το ποιόν τους...

Ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι πρόκειται για ιδιωτικό σχολείο αλλά έπεσα έξω... (εδώ)

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
Ω, γίνεται όλο και χειρότερο! Και διαγωνισμός κυνηγιού αγριογούρουνου! (για να χρηματοδοτηθεί το σχολείο!)
Σχολείο-κόλαση... :(
Σκέψου να είσαι βέγκαν και να έχεις το παιδί σου εκεί.  sigh

Αποσυνδεδεμένος Franchesca

• Addicted
Ή σκέψου τί παιδιά θα βγούν από 'κει...
~*Σε κάθε κλουβί, σε κάθε φυλακή κρύβεται στα κάγκελα μια ελεύθερη ζωή.*~

Αποσυνδεδεμένος liliaButterfly

• Πλήρες μέλος
Ρε παιδιά τι λέτε... Αυτό το κοριτσάκι που χαμογελάει αγκαλιά με το νεκρό ζώο, μου φαίνεται ότι θα μου φέρει εφιάλτες  huh
The world is just amazing.

Αποσυνδεδεμένος Mayaya

• Sr. Member
Και γω για το κοριτσάκι μπήκα να σχολιάσω τώρα. Το ξερα ότι θα το μετανιώσω που μπήκα να κοιτάξω. Κάπου έγραφε ότι όλο αυτό το δικαιολόγησαν σαν διασκέδαση ή κάτι τέτοιο  yuk

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
Στα σχόλια πάντως αυτοί που συμφωνούν με το event αναρωτιώνται πόσο περίεργοι και εκτός πραγματικότητας είναι οι βίγκανς και άτομα που ασχολούνται με δικαώματατα των ζώων που δεν βλέπουν πόσο φυσιολογικό είναι όλο αυτό. dunno

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής