χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Κεφτεδάκια μελιτζάνας  (Αναγνώστηκε 13113 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος liliaButterfly

• Πλήρες μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κεφτεδάκια μελιτζάνας
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 12:37:03 πμ »
Παιδιά, πήγα σήμερα στο Bamboo Vegan και αγόρασα λιναρόσπορο!Δεν είχα ξαναπάει... Φαντάζεστε τη συγκίνησή μου όταν αντίκρυσα τα προϊόντα τους! Και μάλιστα είναι μόλις ένα στενό πάνω από το φροντιστήριό μου, φοβερή σύμπτωση?? Θα πετάγομαι στα διαλείμματα να αγοράζω κολατσιό! :)) Όπως βλέπετε, έχω ενθουσιαστεί :P
Οπότε, το μενού αύριο έχει μελιτζανομπίφτεκα! foxy vegan, έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία στις συνταγές σου :P
  thumbsup

Άσε, κι εμένα είναι στο δρόμο μου για τη δουλειά και όλο πετάγομαι! Είχαν μπουγάτσα; Να πάρεις την επόμενη φορά, οπωσδήποτε!
Έφεραν κι ένα τριμμένο τυρί, που λιώνει ωραία και κάνει για πίτσα, και μάλιστα, ΤΑ-ΡΑ-ΤΑ-ΤΑ! έχουν κανονίσει με το γνωστό Mystic Pizza της πλατείας, και θα φέρνουν σύντομα και πίτσα-κομμάτι!  yum
Θα τα τιμήσω την επόμενη φορά  :)) yum
The world is just amazing.

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 12:40:01 πμ »
Λιναρόσπορο, βρήκα και στο σούπερ μάρκετ, χαιτογλου.

Και τα είχε σε ράφι με προϊόντα προς ανθρώπινη κατανάλωση; Επειδή εγώ μόνο ως τροφή μη ανθρώπινων ζώων το είχα συναντήσει σε σουπερμάρκετ, μαζί με γατοτροφές κτλ, κι εκ των υστέρων μου είπαν ότι το συγκεκριμένο λιναρόσπορο δεν το καθαρίζουν και κάτι τέτοια..

@liliaButterfly
Είναι must ο λιναρόσπορος για τη μαγειρική και την υγεία σου. Σε βιολογικά υπάρχει σίγουρα και σε μαγαζάκια με βότανα κλπ (όχι μόνο στο "μπαχαρ" που απέκτησε το μονοπώλειο >:().

Ναι για ανθρώπινη κατανάλωση εκεί που είχε προιόντα για ζαχαροπλαστική μάλιστα το είδα.

http://www.haitogloubros.com/el/products/linseed.htm

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 10:10:40 πμ »
και μάλιστα, ΤΑ-ΡΑ-ΤΑ-ΤΑ! έχουν κανονίσει με το γνωστό Mystic Pizza της πλατείας, και θα φέρνουν σύντομα και πίτσα-κομμάτι!  yum

Έλα ρε συ! Τι τέλεια!  clap
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος blueheart

• Powered by Tofu
  • Συντονίστρια
  • Addicted
  • The Spaghetti Incident?
    • VegLite
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 11:12:43 πμ »
ναι ναι! και την επόμενη εβδομάδα θα έχουν και cupcakes  innocent

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 11:15:07 πμ »
Σημείωση: αν βρείτε να έχει ξεμείνει πουθενά έτοιμος τριμμένος λιναρόσπορος μην τον πάρετε. Αποσύρθηκε γενικά απ' το εμπόριο λόγω οξείδωσης. Εως σπασμένο τον πουλάνε πλέον. Ο σπασμένος τρίβεται πιο εύκολα από τον ολόκληρο.
E μα καιρός ήτανε! Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω για τον τριμμένο λιναρόσπορο.  Κανονικά ούτε σπασμένο πρέπει, γιατί κι αυτός οξειδώνεται.  Με το σπάσει ή τριφτεί ο λιναρόσπορς διατηρείται στην κατάψυξη, ή στο ψυγείο, αλλά για μικρό χρονικό διάστημα.

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 11:16:33 πμ »
Παιδιά, πήγα σήμερα στο Bamboo Vegan και αγόρασα λιναρόσπορο!Δεν είχα ξαναπάει... Φαντάζεστε τη συγκίνησή μου όταν αντίκρυσα τα προϊόντα τους! Και μάλιστα είναι μόλις ένα στενό πάνω από το φροντιστήριό μου, φοβερή σύμπτωση?? Θα πετάγομαι στα διαλείμματα να αγοράζω κολατσιό! :)) Όπως βλέπετε, έχω ενθουσιαστεί :P
Οπότε, το μενού αύριο έχει μελιτζανομπίφτεκα! foxy vegan, έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία στις συνταγές σου :P
  thumbsup

Άσε, κι εμένα είναι στο δρόμο μου για τη δουλειά και όλο πετάγομαι! Είχαν μπουγάτσα; Να πάρεις την επόμενη φορά, οπωσδήποτε!
Έφεραν κι ένα τριμμένο τυρί, που λιώνει ωραία και κάνει για πίτσα, και μάλιστα, ΤΑ-ΡΑ-ΤΑ-ΤΑ! έχουν κανονίσει με το γνωστό Mystic Pizza της πλατείας, και θα φέρνουν σύντομα και πίτσα-κομμάτι!  yum

ωωωωω άμα το μάθει η κόρη μου θα τρέχει στο κέντρο κάθε τρεις και λίγο :D

Αποσυνδεδεμένος Franchesca

• Addicted
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 05:02:11 μμ »
Σημείωση: αν βρείτε να έχει ξεμείνει πουθενά έτοιμος τριμμένος λιναρόσπορος μην τον πάρετε. Αποσύρθηκε γενικά απ' το εμπόριο λόγω οξείδωσης. Εως σπασμένο τον πουλάνε πλέον. Ο σπασμένος τρίβεται πιο εύκολα από τον ολόκληρο.
E μα καιρός ήτανε! Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω για τον τριμμένο λιναρόσπορο.  Κανονικά ούτε σπασμένο πρέπει, γιατί κι αυτός οξειδώνεται.  Με το σπάσει ή τριφτεί ο λιναρόσπορς διατηρείται στην κατάψυξη, ή στο ψυγείο, αλλά για μικρό χρονικό διάστημα.
Αααα... οπότε καιρός να πετάξω τον δικό μου! :D Thanx
~*Σε κάθε κλουβί, σε κάθε φυλακή κρύβεται στα κάγκελα μια ελεύθερη ζωή.*~

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 05:51:23 μμ »
 :D

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 05:58:54 μμ »
ναι ναι! και την επόμενη εβδομάδα θα έχουν και cupcakes  innocent

thumbsup

Αποσυνδεδεμένος liliaButterfly

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 01:49:07 μμ »
Τα έφτιαξα τα κεφτεδάκια! Νόστιμα, αλλά πολύ σκόρδο είχαν ρε παιδί μου :Ρ Το καλό είναι ότι άρεσαν στον κρεατοφάγο αδερφό μου, ο οποίος έφαγε σκάλωμα, δεν καταλάβαινε από τι ήταν γιατί έμοιαζαν με συνηθισμένους κεφτέδες :D Άσε που σήμερα έβαλε στον καφέ του γάλα σόγιας! Πάμε καλά thumbsup
The world is just amazing.

Αποσυνδεδεμένος Mayaya

• Sr. Member
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 02, 2012, 01:26:02 πμ »
Επειδή σκέφτομαι να το φτιάξω αύριο... ο λιναρόσπορος χρειάζεται, είναι βασικό συστατικό;

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 02, 2012, 10:08:11 πμ »
Είναι σαν αντικατάσταση του αυγού, οπότε δεν ξέρω πως θα σου βγει αν δεν τον βάλεις.  dunno
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος Mayaya

• Sr. Member
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 02, 2012, 06:10:57 μμ »
Οκ, ευχαριστώ. Θα περιμένω να μου φέρει η Χλόη τον tribest personal blender τότε  :P Εεε τί έχω να φτιάξω!

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 02, 2012, 11:07:40 μμ »
Τα έκανα κι εγώ το μεσημέρι! Μην περιμένετε φωτογραφία, δεν πρόλαβα!  :D
Πολύ νόστιμα και ελαφρώς πικάντικα λόγω μελιτζάνας, έκανα και μια ταχινόσαλτσα και τα τσακίσαμε!  yum

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 03, 2012, 01:19:24 πμ »
Οκ, ευχαριστώ. Θα περιμένω να μου φέρει η Χλόη τον tribest personal blender τότε  :P Εεε τί έχω να φτιάξω!
:D

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής