χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Όταν η επιστήμη...είναι ακόμη στον μεσαίωνα  (Αναγνώστηκε 5711 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
Απ: Όταν η επιστήμη...είναι ακόμη στον μεσαίωνα
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 05, 2007, 11:13:54 πμ »
         Έτσι είναι, δυστυχώς. Αυτή η νέα γενιά παρ' όλες τις πληροφορίες, τουλάχιστον στην Ελλάδα, είναι προσκολλημένη στο κατεστημένο, αντιγράφοντας τις βλακείες και νοοτροπίες των μεγάλων σε όλα τα επίπεδα, δεν έχουν νε επιδείξουν μια επανάσταση, μια πρωτοπορία, όπως έγινε στην εποχή μου με τους χίπυς, τα παιδιά των λουλουδιών, τα κινήματα ειρήνης, το φεμινιστικό κίνημα, κλπ. Μαζί με τα όποια λάθη που έγιναν πήγε ο κόσμος μερικά βήματα εμπρός! Τώρα που τελμάτωσε η δική μας γενιά και οπισθοχώρησε μπορώ να πω, από το βόλεμα και την καλοπέραση, τα νέα παιδιά αρκούνται στον ίδιο τρόπο ζωής τον βολεμένο και τον καλοπερασάκικο. Την έχουνε δει μόνο στον χουλιγκανισμό, στον αναρχισμό, και στον ωχαδερφισμό. Τα γράφω αυτά γιατί έπιασα κουβέντα με μια 30αρα και της έλεγα για τα πειράματα στα ζώα και δεν διενοείτο πως μπορούσε να γίνει κι αλλιώς. Ούτε ιδανικά, ούτε φαντασία, κάποτε θεωρούνταν ύψιστη αξία να πεθάνεις για τα ιδανικά σου και ενέπνεε κάτι τέτοιο, τώρα το να πεις δεν μου φταίνε τα ζώα τίποτε, δεν θέλω μια επιστήμη προιόν πόνου, θεωρείται αιθεροβαμωντισμός, ποιητική αδεία η λέξη αυτή, από τους νέους ανθρώπους, όπου θα έπρεπε να προέρχεται κάθε ευαισθησία και υψηλή συνειδητότητα.
           Φυσικά εξαιρούνται οι παρόντες φίλτατοι και υπέροχοι νέοι του φόρουμ, έ;

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 06, 2007, 08:33:19 πμ »
Ελένη νομίζω πως έχεις δίκιο σε πολλά σημεία... Η αλήθεια είναι οτι τα ιδανικά που έχουμε σήμερα είναι το πως να βγάλουμε περισσότερα λεφτά ώστε να ικανοποιήσουμε πιο άνετα τις τεχνητές υλικές μας ανάγκες.Όλα περιφέρονται γυρω από το ΕΓΩ μας  :-\  Δεν υπάρχει και το ζόρι που είχαν κάποτε άλλοι νέοι όπως πολέμους, πολιτικές αστάθειες, ούτε και μουσικές επαναστάσεις που με τους στίχους και τον τρόπο ζωής να αμφισβητούν και να προκαλούν το παλιο σαθρό κοινωνικό κατεστημένο...   Σήμερα νιώθουμε οτι όλα κάνανε τον κύκλο τους. Λες και δεν έχουμε τίποτα άλλο να περιμένουμε και μας βάλανε στο τριπάκι της υλικής ευημερίας ως σκοπό αυτοπραγμάτωσης! Αυτό είναι το ιδανικό του σήμερα  :-\

Νομίζω πως αν ήταν να ζήσω κάποια εποχή στο παρελθόν θα διάλεγα την δεκαετία 60's στη Βόρεια Αμερική όπου με τη μουσική και τις νέες ιδέες η νεολάια είχε πολιτική φωνή και γενικά συνέβαιναν πολλά ενδιαφέροντα πράγματα...  Τώρα υπάρχει ατελείωτο τελμα παντού...   το χρήμα ισοπεδώνει τους πάντες (χωρις να το εννοώ απόλυτα γιατί υπάρχουν και λαμπρές εξαιρέσεις)
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

Αποσυνδεδεμένος Sevie

• Inner Traveller
  • Sr. Member
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Are you afraid you think?
    • searchingformeaning-sevastiana.blogspot.com
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 17, 2007, 09:49:08 πμ »
Το δράμα των πειραμάτων σε ζώα το έχουμε δει πολλάκις να παίζεται χιλιάδες χρόνια τώρα. Πάντα ένα ζώο έρχεται να θυσιαστεί για να ξελασπώσει τον άνθρωπο από τα κακά που ο ίδιος έχει επιφέρει στον εαυτό του. Το ίδιο γινόταν και γίνεται με τις θρησκείες, όταν ο αθώος αμνός θυσιάζεται και σφάζεται για να "αίρει τας αμαρτίας του κόσμου".

Έτσι και σήμερα, ο άνθρωπος εξαιτίας της εσωτερικής του δυσαρμονίας, υφίσταται χιλιάδες αρρώστιες αρκετές από τις οποίες είναι αρκετά σπάνιες, ενώ όλες είναι, κατά ένα περίεργο τρόπο, ανεξήγητες. Και πού ψάχνει να βρει τη λύση; Εκεί έξω. Κατά τη γνώμη του, η απάντηση βρίσκεται στα ζώα, στο διάστημα, κλπ. Αυτά δεν έχουν μεγάλο ψυχικό κόστος, μόνο υλικό.

Ναι, είναι πολύ πιο εύκολο να βρούμε τρόπο να πάμε στο διάστημα, από το να μπορέσουμε να πάρουμε την ευθύνη του εαυτού μας και των πράξεών μας. Γιατί αυτό θα προϋπόθετε να βρίσκαμε την πραγματική αιτία των προβλημάτων και συμφορών μας. Αλλά αυτό το τρέμουμε, αφού αυτή η αιτία βρίσκεται μέσα μας. Και δεν το αντέχουμε.

Αλλά πόσα ζώα πρέπει να θανατωθούν, να εξαθλιωθούν, να εξευτελιστούν, να υποφέρουν μέσα στα εργαστήρια και πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν μέχρι να ξυπνήσει ο άνθρωπος από την ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ του; Πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν μέχρι να παραδεχτεί ότι όσα πειράματα και να κάνει όχι μόνο δεν θα αναλύψει την αιτία των ασθενειών και δεν θα καταφέρει να τις εξαλείψει αλλά θα ξεσπάνε συνέχεια και καινούργιες;

"Περίπου 30 νέες ασθένειες έχουν εμφανιστεί τα τελευταία 25 με 30 χρόνια, ενώ και κάποιες παλαιότερες, που βρίσκονταν υπό έλεγχο, έχουν σήμερα αναζωπυρωθεί". Αλ Γκορ, Μια ενοχλητική αλήθεια.
All creatures on earth should live for themselves!

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 17, 2007, 06:17:27 μμ »
sevie μου άρεσε πάρα πολύ η τοποθέτησή σου και συμφωνώ.
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 29, 2008, 11:14:52 πμ »

Αμφισβητείται η εγκυρότητα των πειραμάτων σε ζώα για την οξεία τοξικότητα ουσιών, πειράματα που περιλαμβάνουν την χορήγηση εξαιρετικά υψηλών δόσεων φαρμάκων ή άλλων τοξικών ουσιών, ώστε να βρεθεί το όριο ασφαλούς χορήγησης!

http://www.drhadwentrust.org/latest-news

http://www.endeuanimaltests.org/

Αποσυνδεδεμένος Sofie

• New Kid in The Block
  • **

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 23, 2009, 07:12:12 μμ »
Πρόσφατα είχα μία συζήτηση με τη μητέρα μου περί μανό για τα νύχια. Μου πρότεινε να μου δανείσει το δικό της και της είπα πως δεν θέλω να το χρησιμοποιήσω γιατί δεν χρησιμοποιώ προϊόντα που έχουν τεσταριστεί πάνω σε ζώα. Η μητέρα μου γέλασε και μου είπε :"Δηλαδή πως τα τεστάρουν; Τους βάφουν τα νύχια;" Όταν της εξήγησα πόσο φρικτά είναι τα πειράματα που κάνουν για να βαφτίσουν ένα χημικό προϊόν ασφαλές για τον άνθρωπο (βλ. συνεχής επαφή του δέρματος του ζώου ή των ματιών του με το χημικό μέχρι να διαβρωθούν, φυσικά χωρίς παυσίπονα κλπ), της γύρισε το στομάχι.

Είναι φοβερό πόση αμάθεια υπάρχει εκεί έξω (ακόμη και μέσα στο ίδιο μας το σπίτι). Έχω ακούσει κατά καιρούς ανθρώπους που πιστεύουν πως τα σαμπουάν τα τεστάρουν λούζοντας τα κουνέλια (μα πόσο αφελής μπορεί να είναι κανείς;) και ούτω καθ'εξής. Επίσης δεν γνωρίζουν πως τα πειράματα δεν γίνονται μόνο σε ποντίκια (που είναι εύκολο κάποιος/α να αδιαφορήσει  rolleye ) αλλά σε γάτες, σκύλους, πιθήκους κλπ. Και απορώ με τα φιλοζωικά αισθήματα κάποιων που ενώ λατρεύουν τα γατιά και τα σκυλιά τους, συνεχίζουν και υποστηρίζουν με τα χρήματά τους εταιρείες που βασανίζουν καθημερινά άλλες γάτες και σκυλιά.

Να δω πότε θα ξυπνήσουμε. Χρειάζεται συνεχές σκάλισμα, πίεση στις εταιρείες και ενημέρωση των καταναλωτών.
Η σιωπή είναι συνενοχή. Συνενοχή σε ένα συνεχές έγκλημα που γίνεται στο όνομα του κέρδους και των μεγαλοεταιρειών.
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος Ge0rgia

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 23, 2009, 08:56:38 μμ »
Ξέρει κάποιος αν τα καλλυντικά της oriflame τεστάρονται σε ζώα? Πολύ καλή ιδέα να συγκεντρώσουμε όλες τις εταιρείες εδώ...και με μεγάλη μου απογοήτευση είδα πως χρησιμοποιώ πολλά προϊόντα τους  sadface
Τέρμα όμως
Πρέπει πάντα να πιστεύεις στον άνθρωπο. Αν και βλέπεις ότι λέει ψέματα, άκουσέ τον και προσπάθησε να καταλάβεις γιατί το κάνει!

Αποσυνδεδεμένος Ge0rgia

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 23, 2009, 10:55:52 μμ »
Βιάστηκα να μιλήσω  :) Σύμφωνα με την ιστοσελίδα της εταιρείας:

Είναι η πολιτική της Oriflame διεθνής να μην εξετάζει τα προϊόντα της στα ζώα. Κανένα καλλυντικό της εταιρείας δεν έχει εξεταστεί στα ζώα. Δεδομένου ότι η ασφάλεια προϊόντων είναι πρωταρχικής ανησυχίας για την Oriflame, η ασφάλεια των νέων συνθέσεων βεβαιώνεται από την προσεκτική επιλογή των συστατικών που χρησιμοποιούνται καιρό με ασφάλεια. Επιπλέον οι νέες συνθέσεις εξετάζονται σε ανθρώπους εθελοντές υπό την καθοδήγηση δερματολόγου.

It is the policy of Oriflame International not to test products on animals. No Oriflame Cosmetic formulations developed by the company or sourced from subcontractors have been tested on animals. Since product safety is of prime concern to Oriflame, the safety of formulations is assured by the careful selection of ingredients which have a long history of safety in use. In addition new formulations are tested on human volunteers under the direction of a renowned Professor of Dermatology.

Συγχωρέστε με για τυχόν λάθη στη μετάφραση  :)
Πρέπει πάντα να πιστεύεις στον άνθρωπο. Αν και βλέπεις ότι λέει ψέματα, άκουσέ τον και προσπάθησε να καταλάβεις γιατί το κάνει!

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 24, 2009, 05:40:56 μμ »
Ge0rgia, δεν ξέρω συγκεκριμένα για την oriflame, πάντως μην στηρίζεσαι στο τι λένε οι εταιρίες. Τα πειραμάτα είναι ένα μεγάλο θέμα που απαιτεί ιδιαίτερη προσοχή, και έχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές στο φόρουμ. Το κυριότερο, αν θέλουμε να κάνουμε τη διαφορά, είναι να μην πιστεύουμε τίποτα και να ψάχνουμε μόνο για πιστοποιήσεις. Θα βρεις πολλά στοιχεία στους αντίστοιχους πίνακες του φόρουμ, και στις κριτικές προϊόντων, όπου γράφουμε για συγκεκριμένα προϊόντα.

Γενικά, εδώ βρίσκεται η πιο έγκυρη λίστα όπου μπορείς να δεις όλες τις εταιρείες που δεν κάνουν πειράματα, αλλά και να ψάξεις (στο search) για τις εταιρείες που σε ενδιαφέρουν:
http://www.gocrueltyfree.org/companies.php

Για την Ελλάδα, υπάρχει κατάλογος εδώ:
http://leapingbunny.blogspot.com/2007/05/leaping-bunny_23.html

Τώρα για να μας δυσκολέψουν τη ζωή περισσότερο, κάποιες εταιρείες ενώ πιστοποιούνται ότι δεν κάνουν πειράματα, χρησιμοποιούν ζωικά προϊόντα στα συστατικά τους. Έτσι ψάχνουμε και για το σηματάκι vegan http://xortofagia.blogspot.com/2008/09/vegan-vegan.html, που πιστοποιεί διπλά και για πειράματα και για ζωικά προϊόντα.
Αλλά και πάλι -σε δουλειά να βρισκόμαστε- η πιστοποίηση vegan αναφέρεται μόνο στα ίδια τα προϊόντα και όχι σε ολόκληρες τις εταιρείες, που μπορεί κατά τ' άλλα να μην είναι καθαρές, απλώς να έχουν και μερικά βίγκαν προϊόντα.

(Και ξέχασα το καλύτερο: Κυκλοφορούν μούφες σηματάκια-λαγουδάκια, γι' αυτό το ψάξιμο πρέπει να γίνεται από τους καταλόγους...)  delete

Δεν είναι όμως τόσο τρομερό όσο ακούγεται. Με λίγο ψάξιμο, με τη σωστή νοοτροπία (δηλαδή να ψάχνουμε και όχι να πιστεύουμε ό,τι λένε), και με τη βοήθεια που προσφέρουμε ο ένας στον άλλο εδώ στο φόρουμ για συγκεκριμένα προϊόντα, μπορείς να βρεις πραγματικά τα πάντα.

Εμένα προσωπικά, με έχει βοηθήσει πάρα πολύ το φόρουμ σε αυτό. Πραγματικά μου φαινόταν βουνό στην αρχή, αλλά δεν ήταν τόσο τραγικό τελικά και αξίζει τον κόπο. Βρίσκεις λύσεις για όλα, είτε αντικαθιστώντας το προϊόν με κάποιο άλλο, ή υιοθετώντας κάποια άλλη φυσική μέθοδο, κάτι που επίσης μου δούλεψε σε πολλές περιπτώσεις και το βρήκα ενδιαφέρον -(πχ καθάρισμα με ξύδι και σόδα, αντικατάσταση των περισσότερων καλλυντικών μου με ελαιόλαδο κ.ά.)

Υπάρχουν άτομα εδώ που το έχουν ψάξει (και τρέξει) πάρα πολύ και η βοήθειά τους είναι πολύτιμη. Σου παρουσίασα πολύ συνοπτικά το θέμα, από την μικρή δική μου εμπειρία, και από 'κει και πέρα μπορείς να αναζητήσεις και να βρεις πολλές ακόμα πληροφορίες. Ελπίζω πάντως να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος Ge0rgia

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 24, 2009, 07:15:50 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ και σίγουρα θα το ψάξω αυτό με το κατάλογο!

Αλήθεια πως μπορώ να αντικαταστήσω κάποια καλλυντικά με το ελαιόλαδο? Μιλάμε για lip gloss? Ή και άλλα? Μου ακούγεται πολύ ενδιαφέρον

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 24, 2009, 09:52:06 μμ »
δες εδώ για καθαρισμό-ντεμακιγιάζ-περιποίηση
http://www.veganforum.gr/index.php?topic=2792.0

και εδώ για ξύρισμα
http://www.veganforum.gr/index.php?topic=3012.0

Γενικά, προτίμησε βιολογικά λάδια, όσο το δυνατόν πιο αγνά και ανεπεξέργαστα (ψυχρής εκθλίψεως). Όχι αιθέρια, αλλά λάδια που χρησιμοποιούνται για βάση στο μασάζ και στο μαγείρεμα όπως ελαιόλαδο, coconut, σησαμέλαιο. Όχι καλλυντικά λάδια (=μούφες) και προσοχή στον ήλιο -κάποια από αυτά μπορεί να κάνουν πανάδες αν βγεις στον ήλιο, οπότε βράδυ καλύτερα τα λάδια, και τέλος προσοχή κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης, κάποια δεν κάνει να χρησιμοποιούνται. Αυτά σε γενικές γραμμές, ελπίζω να μην ξέχασα τίποτα σημαντικό να σου πω, για να μη βγούμε off topic, ό,τι άλλη απορία το συνεχίζουμε στα αντίστοιχα θέματα winking

Αποσυνδεδεμένος disorderisti

• New Kid in The Block
  • **
  • Φύλο: Άντρας
    • alternative disorder news
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 11, 2011, 09:42:44 μμ »
News and opinions against animal abuse and experiments.

Σε μια κουβέντα που είχα με ένα φίλο μου,γιατρό σε ερευνητικό πρόγραμμα που περιλαμβάνει και πειράματα σε ποντίκια  πήρα την εξής απάντηση...

It is really sad and outrageous to see people causing UNNECESSARY suffering to other animals. It is also outrageous to see mentally disturbed people to handle and "take care" of animals. Certainly the way they treat animals show that they are definitely mentally unstable.

The best way to be fair to everyone is to be as well informed as possible:

-The video is from US. Please know that in Europe the regulations about the use and treatment of animals are much more strict. This ensures that no such things are happening or at least when happening measures are taken to totally close such facilities.
-Please know that from a practical point of view, a sick, stressed animal means a bad useless experiment. From an ethical point of view it is a human moral obligation to treat with respect any living being. 
-Please know that I was delighted to know that the current trend (at least in Europe) is to prohibit altogether the testing of products (like cosmetics) in animals (as it is in the video). We can live without cosmetics but we cannot live without medicines.
-Please know that in Europe any procedure done on the animal has to be done under an adequate level of anesthesia (this apparently is not happening in the video).

I don't wake up every morning with an urge to cause suffering to animals. I am not a monster! I just think that my role on the universe is to try to minimize or relieve suffering for humans as long as I do not cause unnecessary suffering to other living beings.

R

Το υπόλοιπο κείμενο όπου γράφω και την άποψή μου  μπορείτε να δείτε  εδω:

http://disorderisti.blogspot.com/2011/01/news-and-opinions-against-animal-abuse.html

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 07:04:31 μμ »
Πολύ καλό το blog σου clapper disorderisti και αυτή η ανάρτηση (για κάποιο λόγο μου ξέφυγε αυτό το μήνυμα, τώρα το είδα!)
Προσπάθησα να σχολιάσω εκεί, αλλά δεν τα κατάφερα dunno, το γράφω εδώ λοιπόν.
Δεν αντέχω να δω τώρα το βίντεο, έχω δει εξάλλου αρκετά ώστε να πω με βεβαιότητα οτι ακόμα και στην περίπτωση που ήταν απαραίτητα για την πρόοδο της ιατρικής επιστήμης (που ΔΕΝ είναι), και πάλι θα ήταν ηθικά απαράδεκτο να γίνονται, πόσο μάλλον που είναι παραπλανητικά και άχρηστα ή γίνονται ακόμα και για καλλυντικά.
Θα σκεφτόταν κανείς να κάνει πειραματόζωο το ένα παιδί του για να γίνει καλά το άλλο; Κανείς δεν είναι αναλώσιμος!

Αποσυνδεδεμένος disorderisti

• New Kid in The Block
  • **
  • Φύλο: Άντρας
    • alternative disorder news
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 09:24:06 μμ »
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Θα μπορούσες να μου στέλνεις σχετικές ειδήσεις για να τις αναδημοσιεύω.
Το mail μου το γνωρίζεις φαντάζομαι και αν όχι τότε επικοινώνησε με p.m.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι οι άνθρωποι έχουν πάψει να κάνουν τέτοιες συζητήσεις.
Τι καλύτερο από το να δημιουργείς μια ολοκληρωμένη άποψη πέρι των θεμάτων αυτών,
ακούγωντας και την άλλη πλευρά με επιχειρήματα και παραδείγματα.
Πλέον ο καθένας παπαγαλίζει την άποψη που του είναι αρεστή χωρίς να κρίνει προσωπικά.

Αυτό που μου είπε ο γιατρός φίλος μου είναι, οτι πρέπει να σκεφτείς πως θα αντιδρούσες αν το παιδί σου ή εσύ χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις κάποιο φάρμακο/αντίδοτο,που είναι προιόν τέτοιας έρευνας.

Αν δεχτείς την αγωγή θεραπείας, που έχει βασισθεί σε πειράματα πάνω σε ζώα,τότε γίνεσαι συνένοχος?

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής