χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Διατροφική πυραμίδα;  (Αναγνώστηκε 5648 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος diabolist23

• New Kid in The Block
  • **
Διατροφική πυραμίδα;
« στις: Αύγουστος 05, 2012, 09:39:16 πμ »
Καλημέρα!
Είμαι καινούργιος στην κοινότητα και καινούργιος στο θεμα του Βιγκανισμού.
Με ενδιαφέρει αλλα θελω να το ψάξω αρκετα πρίν κάνω κάποια κίνηση.

Αρχικά ήθελα να ρωτήσω: Τι παίζει με τη διατροφική πυραμίδα που μας λέει οτι πρεπει να τα τρώμε όλα? προπαγάνδα?
Το κρέας δεν έχει τίποτα χρήσιμο το οποίο να ΜΗ μπορούμε να το πάρουμε απο κάποια άλλη ομάδα τροφών?

Παρακαλώ απαντήστε και στις 2 ερωτήσεις ..όλο και κάποια άποψη θα έχετε πάνω στο θέμα.
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τον χρόνο σας :)
Μη κάνεις στους άλλους αυτο που δε θέλεις να σου κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
Απ: Διατροφική πυραμίδα?
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 05, 2012, 09:53:53 πμ »
Καλημέρα και καλώς μας ήρθες!  :)) Χαίρομαι πολύ να βλέπω νέους ανθρώπους να ψάχνονται στο θέμα αυτό!  thumbsup
Γι αυτά που ρωτάς, μπορείς να διαβάσεις στον πίνακα του φόρουμ που είναι αφιερωμένος στη διατροφή: http://www.veganforum.gr/index.php?board=14.0
Τα πρώτα threads που είναι με έντονα γράμματα, είναι για τα πιο βασικά που συνήθως μας απασχολούν.

Συζήτηση για διατροφική πυραμίδα για βέγκαν:
http://www.veganforum.gr/index.php?topic=13.msg28322#msg28322

Και πάλι καλωσόρισες!  :)

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 05, 2012, 04:05:14 μμ »
Έλσα μου ευχαριστώ πολύ για το θερμό καλωσόρισμα και τις πληροφορίες..αλλα όταν μιλούσα για την διατροφική πυραμίδα εννοούσα αυτη που περιέχει και το κρέας ,ψάρι και γαλακτοκομικά.
Απο χθες όσα θέματα έχω κοιτάξει δεν έχω βρει κάποιο που να μιλάει συγκεκριμένα για αυτο το θέμα...

Έπίσης αυτο που διαβάζω αρκετα είναι οτι απο το κρέας το βασικότερο που θα σου λείψει είναι η "Β12" αλλα μπορείς άνετα να τη βρείς σε γάλα σόγιας π.χ. αλλα δεν βρίσκω κάτι αλλο πάνω στην ερώτηση μου :

"Το κρέας δεν έχει τίποτα χρήσιμο το οποίο να ΜΗ μπορούμε να το πάρουμε απο κάποια άλλη ομάδα τροφών?"

Θες να μου μιλήσεις για την προσωπική σου άποψη πάνω σε αυτά τα 2 θέματα?
αυτό δε θα με κάνει να σταματήσω το ψάξιμο ,μην ανησυχείς :Ρ

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 05, 2012, 04:30:35 μμ »
Γειά σου diabolist23! Το θέμα που θέτεις, που είναι ουσιαστικά το "είναι το κρέας απαραίτητο;", έχει συζητηθεί πολλές φορές από διαφορετικές πλευρές.

Η διατροφική πυραμίδα που προτείνεται από τους περισσότερους διατροφολόγους είναι συνήθως παλαιότερης έκδοσης που δε λαμβάνει υπόψη πιο σύγχρονες συστάσεις και επίσης συχνά έχει επιρροές από λόμπυ γαλακτοπαραγωγών και κτηνοτρόφων. Η αλήθεια είναι ότι θα έπρεπε να μιλάμε για διατροφικές πυραμίδες και όχι μόνο για τη μία διατροφική πυραμίδα, μιας και οι συστάσεις αλλάζουν συχνά, κάθε κράτος ή οργανισμός έχει το δικό του, όπως είπε και η Έλσα υπάρχουν και ανάλογες διατροφικές πυραμίδες για χορτοφάγους και vegans. Και δεν είναι η απεικόνιση των συστάσεων πάντα με μορφή πυραμίδας, το Αμερικανικό Υπουργείο Γεωργίας (USDA) πιο πρόσφατα πρότεινε το MyPlate ως διατροφικό οδηγό (link). Ας μην ξεχνάμε ότι ήταν το USDA που έφτιαξε και την πρώτη πιο γνωστή διατροφική πυραμίδα.  ;)

Οπότε, από ό,τι βλέπεις, οι διατροφικές συστάσεις και οδηγοί ποικίλουν και αλλάζουν ανάλογα με το ποιον θα ρωτήσεις και από πού αντλεί τις πληροφορίες του. Η όποια διατροφική πυραμίδα εκπροσωπεί μόνο κάποιες συγκεκριμένες απόψεις κάποιας εποχής, με ανάλογες πολιτιστικές και άλλες επιρροές. Καλύτερα είναι να κάνεις τη δική σου έρευνα πάνω σε διατροφικά θέματα. Η δική μου θέση είναι ότι χρειαζόμαστε θρεπτικά συστατικά και όχι συγκεκριμένα τρόφιμα - ειδικά όταν κάποια τρόφιμα έχουν συνδεθεί με διάφορες παθήσεις (το κόκκινο κρέας και τα αλλαντικά ειδικά).

Για το θέμα της B12 έχει χυθεί πολύ ηλεκτρονικό μελάνι στο φόρουμ (αλλά και σε άλλα φόρα), κοίταξε και τη σχετική ενότητα. Η αλήθεια είναι ότι η Β12 είναι προϊόν βακτηρίων και όχι ζωικό προϊόν. Όπως είπες και εσύ, βρίσκεται εύκολα σε ενισχυμένα τρόφιμα. Επίσης, υπάρχουν και σχετικά συμπληρώματα.

Στο ερώτημά σου, λοιπόν, "Το κρέας δεν έχει τίποτα χρήσιμο το οποίο να ΜΗ μπορούμε να το πάρουμε απο κάποια άλλη ομάδα τροφών", η προσωπική μου απάντηση είναι ότι όχι, τα πτώματα δεν περιέχουν κάτι το απαραίτητο.  :)
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
Απ: Απ: Διατροφική πυραμίδα?
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 05, 2012, 04:48:49 μμ »

Στο ερώτημά σου, λοιπόν, "Το κρέας δεν έχει τίποτα χρήσιμο το οποίο να ΜΗ μπορούμε να το πάρουμε απο κάποια άλλη ομάδα τροφών", η προσωπική μου απάντηση είναι ότι όχι, τα πτώματα δεν περιέχουν κάτι το απαραίτητο.  :)
yep thumbsup

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 05, 2012, 06:13:59 μμ »
Φίλη Mazikeen με έστειλες κανονικά :Ρ

Πολύ ωραία και η ατάκα :"Η δική μου θέση είναι ότι χρειαζόμαστε θρεπτικά συστατικά και όχι συγκεκριμένα τρόφιμα"

Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο και για τον χρόνο να μου μεταφέρεις όλα αυτα :)
Θα συνεχίσω το ψάξιμο και θα τα ξανα πούμε.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 05, 2012, 06:58:48 μμ »
Φίλη Mazikeen με έστειλες κανονικά :Ρ

Ναι, το 'χει αυτό η Μαζ!  :D

Έγραψες!  thumbsup

Άσε που τα πτώματα περιέχουν κι ένα σωρό άχρηστες ή και βλαβερές ουσίες σε αντίθεση με τις φυτικές τροφές!

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 06, 2012, 02:31:01 πμ »
Χαίρομαι που βρήκες το ποστ μου χρήσιμο, diabolist23! Γι'αυτό είμαστε εδώ, ό,τι άλλο χρειαστείς ρώτα ελεύθερα!  :)

Άσε που τα πτώματα περιέχουν κι ένα σωρό άχρηστες ή και βλαβερές ουσίες σε αντίθεση με τις φυτικές τροφές!

Ακριβώς! Είναι μία αλήθεια που τείνουν να την παραβλέπουν όσοι επιμένουν ντε και καλά ότι το κρέας είναι απαραίτητο και αναντικατάστατο.
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος giorgosdelta

• Πλήρες μέλος
  • Φύλο: Άντρας
    • facebook
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 08, 2012, 12:51:01 μμ »
Καλημέρα!
Είμαι καινούργιος στην κοινότητα και καινούργιος στο θεμα του Βιγκανισμού.
Με ενδιαφέρει αλλα θελω να το ψάξω αρκετα πρίν κάνω κάποια κίνηση.

Αρχικά ήθελα να ρωτήσω: Τι παίζει με τη διατροφική πυραμίδα που μας λέει οτι πρεπει να τα τρώμε όλα? προπαγάνδα?
Το κρέας δεν έχει τίποτα χρήσιμο το οποίο να ΜΗ μπορούμε να το πάρουμε απο κάποια άλλη ομάδα τροφών?

Παρακαλώ απαντήστε και στις 2 ερωτήσεις ..όλο και κάποια άποψη θα έχετε πάνω στο θέμα.
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τον χρόνο σας :)

Καλημέρα Γιώργο.
1. Σαν καλοί και πιστοί καταναλωτές θα έπρεπε να τρώμε ότι παράγεται. Αυτή θέλω να πιστεύω είναι η βασική αρχή μιας διατροφικής πυραμίδας. Δηλαδή, ψώνισε-φάε απ´ όλα.
2. Σωστό, τίποτα χρησιμο. Η φύση μας δίνει τα πάντα. Όλη η ζωή , όλα τα θρεπτικά συστατικά, περνάνε απο τον κύκλο του νερού-ήλιου. Τα φυτά παίρνουν ζωή απ´ αυτά κι εμείς επίσης. Είμαστε ένα χημικό εργαστήριο που παράγει κρέας απο χόρτα.

Αποσυνδεδεμένος ToFu

• www.tofu.gr
  • Addicted
  • black salt is not black!
    • tofu.gr
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 08, 2012, 04:46:49 μμ »
Είμαστε ένα χημικό εργαστήριο που παράγει κρέας απο χόρτα.
μάλλον σκατά παράγουμε όσο ζούμε (καλά ντε, και ούρα), εφόσον τροφή οι ίδιοι γινόμαστε σπάνια και κυρίως αφού έχουμε ψοφήσει. ;)

Αποσυνδεδεμένος giorgosdelta

• Πλήρες μέλος
  • Φύλο: Άντρας
    • facebook
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 08, 2012, 05:46:42 μμ »
Αυτά που λες δεν τίποτα παραπάνω απο μέρος του κύκλου της ζωής. Ένα πολύτιμο υποσκατοπροϊόν, το καλύτερο λίπασμα για τα μελλοντικά μας εδέσματα. yum

Αποσυνδεδεμένος ToFu

• www.tofu.gr
  • Addicted
  • black salt is not black!
    • tofu.gr
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 08, 2012, 06:16:05 μμ »
The use of human feces as fertilizer is a risky practice as it may contain disease-causing pathogens. (εδώ)
άλλος ο κύκλος της ζωής και άλλο η τροφική αλυσίδα βεβαίως...

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact