χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Homemade φυστικοβούτυρο  (Αναγνώστηκε 8764 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gypsy

• Θαμώνας
Απ: Homemade φυστικοβούτυρο
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 11, 2013, 11:00:47 μμ »
 Το  σιρόπι αγαύης προέρχεται από την αγαύη που είναι ένα κακτοειδές φυτό από το οποίο παίρνουμε και την τεκίλα. Το νέκταρ αγαύης ειναι πιο γλυκό από το μέλι αλλά χάρη στο χαμηλό γλυκαιμικό του δείκτη, δεν προκαλεί απότομες αυξομειώσεις στα επίπεδα του σακχάρου στο αίμα. Το θετικό του στοιχείο είναι πως με ελάχιστη ποσότητα του νέκταρ παίρνεις την γλύκα που θέλεις. Στην περίπτωση της ζάχαρης, θα χρειαζόσουν 3 φορές μεγαλύτερη ποσότητα.

Αποσυνδεδεμένος xristoforos_

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
  • διάφανες αυλαίες
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 11, 2013, 11:22:57 μμ »
όχι, όχι, το κόστος είναι σχεδόν το ίδιο ...

θα σου δώσω μερικά παραδείγματα με ένα πρόχειρο ψάξιμο στο internet...

μέλι φίνο ... τίποτα ιδιαίτερο σε ποιότητα, μέλι σουπερμάρκετ ... 250 gr ... τιμή 4 ευρώ (http://www.honeystore.gr/index.php/atiki/pr-019084.html)
αγαύη ,,, δεν τη γνωρίζω, δεν φαίνεται κάτι ιδιαίτερο, τη παραθέτω ... 250 ml ... τιμή 4.10 (http://www.morfeas.gr/trofima/agave-sirop.html)
αγαύη καλής ποιότητας, βιολογική, τη γνωρίζω, την έχουν όλα τα βιολογικάδια ... 250 ml ... τιμή 5.50(http://biosophy.gr/index.php?route=product/product&product_id=310)

συγκρίνοντας ένα μέτριας ποιότητας μέλι με μια καλής ποιότητας αγαύη, η διαφορά είναι 1.5 ευρώ ... (φυσικά υπάρχουν μέλια και μέλια, όπως και αγαύες και αγαύες), ενώ υπάρχει και αγαύη με την ίδια τιμή ακριβώς ...

σε αυτό συνυπολόγισε ότι πάντα χρησιμοποιείς λιγότερη αγαύη από ό,τι μέλι ... και κυρίως ότι δεν την αλείφεις όπως είναι σε ψωμιά :P (όπως φεύγει δλδ το περισσότερο μέλι)

τέλος, σε περίπτωση που κάποιος το προσέξει, μη σας προβληματίζει ότι το μέλι πιο πάνω είναι σε gr και η αγαύη ml ... έχουν περίπου το ίδιο ειδικό βάρος ... (αγαύη 1,38 και μέλι 1,42 ... τώρα το ψαξα κι εγώ γιατί με προβλημάτισε :P) οπότε οι ποσότητες είναι συγκρίσιμες ...

:)

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 11, 2013, 11:41:00 μμ »
Εγω όπου βρίσκω αγαύη ειναι παναριβη..
Έχω πάρει ένα μπιτονάκι από το Bamboo Vegan (παραγγελία το κάνεις) και είχε βγει πολύ καλή τιμή, δεν θυμάμαι τώρα, το είχα βάλει στο φόρουμ πάντως.
edit:Το βρήκα!  :)) κοίτα εδώ

Αποσυνδεδεμένος gypsy

• Θαμώνας
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 12, 2013, 02:27:44 μμ »
Δεν το είχα συγκρίνει ποτέ Χριστόφορε γιατί δεν αγόραζα ποτέ μέλι μου το δίνανε οι γονείς μου από γνωστούς που είχανε μελίσια πιο παλιά. Αγαύη βρίσκω μόνο σε βιολογικάδικα..Όντως έχεις δίκιο η διαφορά είναι μηδαμινή.
Βάζεις αγαύη στο ψωμί;Την επεξεργάζεσαι πρώτα με κάποιο τρόπο;
Εχει δοκιμάσει κανεις χαρουπόμελο; Λέει τίποτα;

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 12, 2013, 05:10:23 μμ »
Το χαρουπομελο είναι πολύ ωραίο και υγιεινό, αλλά έχει έντονη γεύση οπότε δεν κάνει για όπου θα έβαζες αγαύη (τσάι πχ). Αν σ'αρέσει φυσικά βάζεις. Με ταχίνι είναι ωραίο σε ψωμί. Εγώ χρησιμοποιώ και πετιμέζι συνήθως που είναι και homemade.

Αποσυνδεδεμένος bamboomonkey

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 15, 2013, 10:39:29 πμ »
Εχω αρχισει να βαζω χουρμαδες (dates) σε γλυκα αντι για ζαχαρη, αγαυη κλπ (εχω γινει χουρμαδοπρεζακι).. το πιο νοστιμο 'γλυκαντικο' πιστευω... Υπαρχουν και πολλες ποικιλιες με διαφορετικες υφες, γευσεις ... highly highly highly recommended...

Αποσυνδεδεμένος xristoforos_

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
  • διάφανες αυλαίες
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 15, 2013, 01:43:39 μμ »
Παράθεση
Βάζεις αγαύη στο ψωμί;Την επεξεργάζεσαι πρώτα με κάποιο τρόπο;

όχι! άλλωστε δε βολεύει, είναι πολύ ρευστή η αγαύη ... αλλά τέσπα, δεν βάζω στο ψωμί ...

την αγαύη τη βάζω στο γάλα σόγιας που φτιάχνω, στο φυστικοβούτυρο, σε κανένα ταχίνι που αγοράζω ... αυτά ... σπάνια κάπου αλλού ... καφέ, τσάι, βότανα που φτιάχνω στο σπίτι τα πίνω σκέτα ούτως ή άλλως... ατά ...

Αποσυνδεδεμένος ToFu

• www.tofu.gr
  • Addicted
  • black salt is not black!
    • tofu.gr
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 15, 2013, 06:13:15 μμ »
Εχω αρχισει να βαζω χουρμαδες (dates) σε γλυκα αντι για ζαχαρη
το 99% των σκουπιδοχουρμάδων που κυκλοφορεί (αυτοί με το πλαστικό κλωνάρι) είναι με γλυκόζη yuk
επιλογές για αγορά καλών χουρμάδων δεν υπάρχουν πολλές, βασικά μόνο σε κανένα αραβικό παντοπωλείο βρίσκω πότε πότε
αν υπάρχει καμιά άλλη άκρη πείτε το... γενικώς οι καλοί χουρμάδες είναι ακριβοί (έχει ο ΑΒ, αλλά 10 ευρώ το κιλό είναι πολλά...)

Αποσυνδεδεμένος Viky

• Sr. Member
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 15, 2013, 06:57:04 μμ »
Πράγματι 10 ευρώ το κιλό είναι πολλά όμως και ένα κιλό χουρμάδες είναι πάαααρα πολλοί!! Εγώ για ένα ταψάκι βίγκαν τσιζκέικ με χουρμάδες αντί για ζάχαρη χρησιμοποιώ γύρω στα 100 γρ. Έχω δοκιμάσει επίσής και τις σταφίδες αντί για χουρμάδες και είναι εξίσου ωραίες αλλά όχι τόσο γλυκές.

• Addicted
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 15, 2013, 11:53:31 μμ »
Στα βιολογικάδικα έχουν χουρμάδες χωρίς γλυκόζη αλλά είναι 5-6 σε κάθε σακουλάκι. :P Εγώ παίρνω από τον Αβ καμιά φορά αλλά 10 τον χρόνο τρώω οπότε δεν με νοιάζει η τιμή τόσο.

Αποσυνδεδεμένος Treloxorto

• Sr. Member
  • ♪♫ Πάρε πασά μου τη χορτόπιτά μου... ♪♫
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 16, 2013, 12:36:32 πμ »
Εγώ παίρνω από το ΑΒ κάθε φορά! Με το που μπαίνω στο μαγαζί, πηγαίνω πρώτα εκεί!!! Πήραμε πάλι σήμερα και πρόλαβα και τους έβαλα χέρι... έχω ήδη φάει τέσσερις!

Viky, αυτό με τις σταφίδες ακούγεται καλή ιδέα... χμμμ... μουμπλε, μουμπλε...

Αποσυνδεδεμένος Viky

• Sr. Member
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 16, 2013, 02:21:38 μμ »
 ;)

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 17, 2013, 12:46:50 πμ »
Μου αρέσουν πολύ οι χουρμάδες, αλλά έχω θέμα με του ΑΒ (που είναι εξαιρετικοί). 
Όχι μόνο ότι είναι ακριβοί, αλλά και ότι είναι από το Ισραήλ και προτιμώ να μην παίρνω.
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν γίνονται εισαγωγή από Αίγυπτο που έχει επίσης πολύ μεγάλη παραγωγή και καλή ποιότητα.

Αποσυνδεδεμένος Viky

• Sr. Member
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 17, 2013, 09:58:55 πμ »
Έλσα έχεις απόλυτο δίκιο. Ίσως σε κάποιο αιγυπτιακό μπακάλικο να κάναμε κάποια ερώτηση. Όταν βρεθώ ξανα θα ρωτήσω βασικά και θα ενημερώσω αν φέρνουν

• Addicted
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 17, 2013, 02:38:04 μμ »
Θα έκανα και εγώ τέτοιο μπουκοτάζ αλλά είναι δύσκολο να μην τρώω τίποτα από την χώρα μου... :P

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact