χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Σαλάτα μαυρομάτικα  (Αναγνώστηκε 2559 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tessarion

• New Kid in The Block
  • **
  • Lost in space...
Σαλάτα μαυρομάτικα
« στις: Αύγουστος 26, 2011, 06:59:54 μμ »
Καλησπέρα σας φίλοι απο μενα!!!!!!! Καιρό έχουμε να γράψουμε καμιά συνταγούλα (χρωστάω και αυτήν με τους ρεβυθοκεφτέδες  innocent innocent innocent)

χθες, βγηκαμε για τσιπουρα και μαζι με τα τσιπουρα μας φερανε και εναν καταπληκτικο μεζε: σαλάτα μαυρομάτικα  clap

επειδη μας αρεσε πολυ  yum, ρωτησα την συνταγη και σημερα προσπαθησα να την εφαρμοσω και εγω η ιδια (αν και το αποτελεσμα δεν ειναι ακριβως το ιδιο  dunno)

μία παρόμοια και πολύ νόστιμη συνταγή μπορείτε να βρείτε και σε αυτό το νήμα: http://www.veganforum.gr/index.php?topic=4862.0 (μαυρομάτικα με σέσκουλα του Tofu)

Ξεκιναμε λοιπόν!

Η ποσότητα των υλικών είναι ενδεικτική και υπολογισμένη με το μάτι, αυξήστε και μειώστε κατά τις επιταγές του στομαχιού σας  ;)

Υλικά
  • μαυρομάτικα φασόλια - εγώ έβαλα περίπου μία κούπα
  • 1 πράσινη πιπεριά
  • 1 κόκκινη πιπεριά φλωρίνης
  • μισό κρεμμύδι (από ενα μέτριου μεγέθους κρεμμύδι αν και αυτό είναι αναλόγως τα γούστα)
  • μισό κολοκυθάκι
  • ελίες (εγώ χρησιμοποίησα πράσινες γεμιστές, ο μεζές που μας σερβίρανε είχε γκρι-μαύρες ελιές , επίσης είναι θέμα γούστου), όσον αφορά την ποσότητα έβαλα περίπου 10
  • ελαιόλαδο
  • αλάτι
  • πιπέρι
  • λίγο λεμόνι
  • λίγο ξύδι

να επαναλάβω οτι οι παραπάνω ποσότητα είναι ενδεικτικές, και αυξομειώστε τις ανάλογα τις διαθέσεις σας :)

επίσης μπορείτε να προσθέσετε ή να αφαιρέσετε ότι υλικά θέλετε πχ μπορείτε να προσθέσετε μελιτζάνα

να πω σε αυτο το σημείο ότι στο μεζέ που μας σερβίρανε χθες είχε και ρυζι η σαλάτα καθώς και αγγουράκι γλυκοξυνο, απο αυτο που μοιαζει με τουρσι
εγω δεν εβαλα γιατι δυστυχως δεν μου περισσευαν λεφτα για να παρω βαζο με αγγουρακια και χυμα δεν ειχε  dunno

Εκτέλεση

1) μουλιάζετε τα φασόλια απο βραδύς
2) μαγειρεύετε τα φασόλια με αλάτι - χωρίς λάδι
3) τα στραγγίζετε έτσι ωστε να μην εχουν ζουμί και προσθέτετε πιπεράκι
4) κόβετε όλα τα υπόλοιπα υλικά σε κομματάκια και τα τσιγαρίζετε σε ελαιολαδο (προσωπικα εγω τα τσιγάρισα στην κατσαρολα όποιος θελει μπορει να τα τηγανίζει στο τηγάνι ή τα ψήσει στο φούρνο ή και να τα ρίξει χωρίς τσιγάρισμα κατευθείαν στη σαλάτα)
5) αφού ετοιμαστούν τα λαχανικά μας τα ρίχνουμε στα φασόλια προσθέτουμε λίγο ξυδάκι και λίγο λεμονάκι και ανακατέβουμε
6) βάζουμε στο ψυγείο να παγώσει και την τρώμε λίγο αργότερα, φυσικά μπορείτε να τη φάτε και χωρις να ειναι παγωμενη   yep

αυταααα και καλη σας όρεξη!  beer

Venceremos?

• New Kid in The Block
  • **
  • Lost in space...
Απ: Σαλάτα μαυρομάτικα
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:37:20 μμ »
Ακολουθούν και φωτό  :)

Λαχανικά στο τσιγάρισμα:

Uploaded with ImageShack.us

Σαλάτα μαυρομάτικα:

Uploaded with ImageShack.us
Venceremos?

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 26, 2011, 10:09:50 μμ »
 thumbsup Xanadu!

Μου αρέσει που δίνεις ευέλικτες συνταγές, για όλα τα γούστα! Αν θέλετε κάντε το έτσι, αν θέλετε κάντε το αλλιώς! :D

• New Kid in The Block
  • **
  • Lost in space...
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 27, 2011, 12:01:58 πμ »
 thank you thank you thank you :-*

και ξερεις πως ταιριάζει με τσιπουρο ή ουζο;  yum yum yum
Venceremos?

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 27, 2011, 12:21:14 πμ »
thank you thank you thank you :-*

και ξερεις πως ταιριάζει με τσιπουρο ή ουζο;  yum yum yum

Πάλι το έκανες!  :D Τσίπουρο ή ούζο, ότι μας αρέσει! Ή και μπύρα!  beer

• New Kid in The Block
  • **
  • Lost in space...
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 27, 2011, 02:14:44 πμ »
 :D :D :D

ασυναίσθητα το κανω........     :))    απλα με τσιπουρο μας το σερβιραν εξου και το παραδειγμα  :))  (ειμαστε του τσιπουρου, τι να κανουμε;  dunno)

και πριν απο ενα μηνα μας το σερβιρανε (παλι με συνοδεια τσιπουρου αλλα σε αλλο μαγαζι), μονο που εκεινη η συνταγη συμπεριελαμβανε και αυτα τα κοκκινα τα φασολια

εντυπωση μου εκανε οτι και στις δυο συνταγες ειχε ρυζι μεσα χμ  glasses  θα το δοκιμασω την επομενη φορα

γενικοτερα παντως θεωρω οτι τα μαυροματικα φασολια ειναι μια καλη επιλογη για οσους δεν ειναι πολυ του φασολιου και ειδικα για τα παιδια  :)) (που ειναι λιγο πιο δυσκολα στο φαγητο)
Venceremos?

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact