χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Μακαρόνια με κιμά σόγιας!  (Αναγνώστηκε 7602 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tessarion

• New Kid in The Block
  • **
  • Lost in space...
Μακαρόνια με κιμά σόγιας!
« στις: Απρίλιος 14, 2011, 03:54:20 πμ »
Μακαρόνια με κιμά σόγιας!!!  clap clap clap

πάλι εδώ και πάλι με συνταγή!!!

παντως παιδια θα σας μαλώσω, είναι δυνατόν να έχετε μόνο τόσο λίγες συνταγές με ζυμαρικά;;;;; και ούτε μία με κιμά σόγιας;;;;; (εκτός και αν υπάρχει και εγώ απλά δεν την εντόπισα  questionmark questionmark questionmark questionmark)

λοιπον ως γνησια μακαρονού, με πρωην μακρόχρονη σχέση με μακαρονα, φίλους και αδέρφια μακαρονάδες θα σας παρουσιάσω την πρώτη μου συνταγή με ζυμαρικά που είναι και βίγκαν!!!!  yay yay yay

ξεκινάμε  beer

Υλικά

1) ένα πακέτο σπαγγέτι μακαρόνια ότι αριθμό θέλετε εγώ προσωπικά προτιμώ το 6 (φυσικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και μακαρόνια πέννες, κοχύλι, βίδες, φαρφάλες, κοφτό, κτλ κτλ). Πολλοί χρησιμοποιούν τα ζυμαρικά ολικής αλέσεως οπότε αν σας αρέσουν περισσότερο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτά για την συνταγή σας.
2) αλάτι
3) πιπέρι
4) ελαιόλαδο
5) κύμινο
6) ρίγανη
7) ένα ματσάκι μαϊντανό
8) ένα κρεμμύδι μέτριου μεγέθους (εγω χρησιμοποιώ κόκκινο κρεμμύδι)
9) 2 φρέσκιες ντομάτες μετρίου μεγέθους (αν είναι η εποχή τους)
10) 1,5 κουταλιά πελτέ ντομάτας (ή και μία αρκεί νομίζω αλλα και πάλι είναι "περι ορέξεως κολοκυθόπιτα")
11) λίγο σκόρδο (προαιρετικό για όσους το αντέχουν)
12) 1 κούπα κιμά σόγιας (εγω χρησιμοποίησα τον κιμά της fytro  sorry τη διαφημιση, που κόστισε περιπου 1,65 και ειναι 225 γραμμάρια)
13) για τους χορτοφάγους: τριμμένο τυρί της αρεσκείας τους, για τους vegan: κάποιο τυρί vegan (δυστυχως δε γνωριζω τι παιζει  dunno dunno dunno) ή τιποτα

Προετοιμασία

1) κόβουμε τις ντομάτες σε κυβάκια ή τις τρίβουμε στον τρίφτη
2) κόβουμε το κρεμμύδι και το σκόρδο σε μικρά μικρά κομματάκια, και τον μαϊντανό (τον οποίο δε χρειάζεται να χρησιμοποιήσουμε όλο, βαζουμε μόνο οσο θελουμε)
3) σε μία κατσαρόλα βάζουμε τον κιμά σόγιας (αποτι υπολόγισα μία κούπα αρκεί για περίπου 3-4 μερίδες, εσεις παλι μπορειτε να δειτε με το ματι για πόση ποσότητα σας αρκεί) και τρεις κούπες νερο, αλάτι, τις ντομάτες, τον πελτέ, τον μαϊντανό, το πιπέρι . Αν τελικα αποφασίσουμε να βαλουμε και σκόρδο καλο ειναι να το τσιγαρίσουμε πιο πριν μαζι με το κρεμμύδι, διαφορετικα αν θα βαλουμε μονο κρεμμύδι το ρίχνουμε κατευθειαν στην κατσαρόλα με όλα τα υπολοιπα (θα μαλακώσει στο βρασιμο  winking)
4) αφήνουμε το μιγμα να βρασει περιπου για μιση ωρα ίσως και λίγο παραπανω (δοκιμάστε για να δείτε πως σας φαινεται στη γευση). Κάπου στο ενδιάμεσο βαλτε και λίγο κύμινο, αλλα λίγο οχι πολυ γιατι εχει πολυ εντονη γευση και μυρωδια
5) προς το τελος προσθέστε και λίγη ριγανίτσα οχι ομως κατα το βρασιμο γιατι η ριγανη πικρίζει

Σημείωση: επειδη βαζουμε φρεσκια ντοματα, για να μην ξυνισει μπορουμε να βαλουμε και μια πρεζα ζαχαρη (αλλα και παλι ειναι περι ορεξεως...)

6) βράζουμε τα μακαρόνια
7) σερβίρουμε, για τους χορτοφαγους προσθέτουμε και λιγο τριμμένο τυρι (οι περισσοτεροι προτιμουν τα πιο σκληρα τυρια εγω προτιμω τα κιτρινα ή τα καπνιστα  yay) οι vegan αν υπαρχει καποιο τυρι που παραγεται χωρις ζωικο γαλα μπορουν να το προσθεσουν γιατι θεωρω οτι δινει αρκετη νοστιμια στα μακαρονια (αλλα και χωρις μια χαρα καταβροχθίζονται  biggestgrin biggestgrin biggestgrin)

αυτααααααααααα       η συνταγη ειναι πανευκολη!!!!

ελπιζω να σας αρεσει  yay yay yay
Venceremos?

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μακαρόνια με κιμά σόγιας!
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 14, 2011, 03:29:19 μμ »
Ευχαριστούμε για την συνταγή.   thank you

Όταν δεν ήμουν βίγκαν έτρωγα πολύ τυρί. Έτρωγα τυρί με μακαρόνια. Μετά μου φάινόταν ότι το τυρί ισοπεδώνει κάπως όλες τις σάλτσες και σκέφτηκα γιατί να βάζω πάντα το ίδιο πράγμα πάνω απο διαφορετικές συνταγές με ζυμαρικά. Έχω παρμεζάνα από αμύγδαλα, κάσιους και διατροφική μαγιά αλλά δεν την χρησιμοποιώ πάντα ανάλογα αν ταιρίαζει.

• New Kid in The Block
  • **
  • Lost in space...
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 14, 2011, 03:34:26 μμ »
Κοιτα η αληθεια ειναι οτι το τυρι ταιριαζει περισσότερο στις ασπρες σάλτσες

στις κόκκινες ή στα μακαρόνια με κιμα (σογιας ή ζωικό) επειδη η ίδια η σάλτσα εχει πολυ έντονη γεύση δεν είναι και απαραίτητο

προσωπικα την παραπανω συνταγη την εχω δοκιμάσει πολλές φορές στο πατρικό μου, σε περιόδους νηστείας όπου οι γονείς μου επειδή νυστεύανε
δεν βαζανε τυρι και μπορω να σου πω οτι ειναι εξισου γευστικη!   clap
Venceremos?

Αποσυνδεδεμένος go vegan

• Addicted
  • Question authority!
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 14, 2011, 03:38:46 μμ »
η συνταγη για την βιγκαν παρμεζανα παντως ειναι εδω: http://www.veganforum.gr/index.php/topic,3125.0.html
σου προτεινω να τη δοκιμασεις, ειναι πραγματικα πολυ καλή! (και σπιτικη και πολυ πιο θρεπτικη)
και ταιριαζει ιδιαιτερως με τον κιμα σογιας!
 yum

• New Kid in The Block
  • **
  • Lost in space...
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 14, 2011, 03:51:46 μμ »
η συνταγη για την βιγκαν παρμεζανα παντως ειναι εδω: http://www.veganforum.gr/index.php/topic,3125.0.html
σου προτεινω να τη δοκιμασεις, ειναι πραγματικα πολυ καλή! (και σπιτικη και πολυ πιο θρεπτικη)
και ταιριαζει ιδιαιτερως με τον κιμα σογιας!
 yum

ωωω thanks a lot!!!   clap
Venceremos?

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact