χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Στίγμα και χορτοφαγία  (Αναγνώστηκε 11106 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
Απ: Στίγμα και χορτοφαγία
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 10, 2011, 11:37:48 μμ »
Χλόη, αν δεν κάνω λάθος, ο αιματοκρίτης έχει να κάνει με το ποσοστό των ερυθρών σε σχέση με τον όγκο του αίματος. Γι' αυτό, όταν τα λευκά είναι αυξημένα, ακόμα και αν τα ερυθρά είναι σε φυσιολογικές τιμές, ο αιματοκρίτης φαίνεται να είναι χαμηλός.

Nαι, έτσι νομίζω κι εγώ, γι'αυτό και ανέφερα τη φλεγμονή.  Αύριο θα πάρω το γιατρό και θα ρωτήσω. thanks

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 11, 2011, 01:00:30 πμ »
Λοιπόν, στα γρήγορα που το έψαξα, βρήκα τα εξής:

Persons with thalassemia minor have (at most) mild anemia (with slight lowering of the hemoglobin level in the blood). This situation can very closely resemble that with mild iron-deficiency anemia. However, persons with thalassemia minor have a normal blood iron level (unless they have are iron deficient for other reasons). No treatment is necessary for thalassemia minor. In particular, iron is neither necessary nor advised.
Από εδώ

Ίσως θα έπρεπε να κοιτάξετε το σίδηρό σας και τη φεριτίνη, πριν πάρετε οτιδήποτε.

Βρήκα επίσης ένα ενδιαφέρον άρθρο εδώ: Reversing Iron Deficient Anemia in Thalassemia Minor with A Vegetarian Diet

Επίσης:
Για το σίδηρο

Να πω ακόμα, οτι έβρισκα πάντα πολύ άστοχο που έχει καθιερωθεί η κακόσημη λέξη "στίγμα" για την β-ετερόζυγη θαλασσαιμία (μεσογειακή αναιμία)! Δεν ξέρω αν υπάρχει καλύτερη λέξη, αλλά κρίμα να χαρακτηρίζουμε κάτι τέτοιο σαν στίγμα.  dunno

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
Απ: Απ: Στίγμα και χορτοφαγία
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 11, 2011, 01:37:39 πμ »
Να πω ακόμα, οτι έβρισκα πάντα πολύ άστοχο που έχει καθιερωθεί η κακόσημη λέξη "στίγμα" για την β-ετερόζυγη θαλασσαιμία (μεσογειακή αναιμία)! Δεν ξέρω αν υπάρχει καλύτερη λέξη, αλλά κρίμα να χαρακτηρίζουμε κάτι τέτοιο σαν στίγμα.  dunno

Συμφωνώ!
Ευχαριστώ πολύ Έλσα!!

Αποσυνδεδεμένος Φρουτοπία

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 11, 2011, 01:41:03 πμ »
Χλόη, αν θέλεις, ρίξε μια ματιά σ' αυτό το λινκ 10 ερωτήσεις και απαντήσεις από γιατρό για το χαμηλό αιματοκρίτη (στο κάτω μέρος της σελίδας).

Το βρήκα αρκετά διαφωτιστικό.

Αποσυνδεδεμένος Φρουτοπία

• Πλήρες μέλος
Απ: Απ: Στίγμα και χορτοφαγία
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 11, 2011, 01:44:09 πμ »

Ε, ναι, τι να πεις, οι μεσαίωνες του μυαλού μας... 

Αποσυνδεδεμένος Alitakos

• Θαμώνας
    • Ζώα και Αυτοδιάθεση
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 11, 2011, 08:22:44 πμ »
Γεια σου βρε Έλσα και προσπαθούσα να θυμηθώ την άλλη ονομασία του... winking
Έχεις δίκιο, είναι αρκετά προβληματικός ο προσδιορισμός...

Αποσυνδεδεμένος psaropouli

• New Kid in The Block
  • **
  • Είναι ζεστά και αναπαυτικά στην απάθεια.
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 02:13:58 πμ »

Βρήκα επίσης ένα ενδιαφέρον άρθρο εδώ: Reversing Iron Deficient Anemia in Thalassemia Minor with A Vegetarian Diet

Επίσης:
Για το σίδηρο

Καταπληκτικά άρθρα! Διαφωτιστικα θα έλεγα και με ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Πολύ χρήσιμα.
Έχω και εγώ στίγμα, χαμηλό αιματοκρίτη (μέχρι και 28 είχε φτάσει) σε συνδυασμό με χαμηλό σίδηρο και φεριτίνη. Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, παίρνω φάρμακα και οι γιατροί με πίεζαν να τρώω κόκκινο κρέας κάθε μέρα. Αλλά ποτέ δεν άλλαζε κάτι στις εξετάσεις.
Θα ξανακάνω σε ένα μήνα περίπου. Wish me luck.
Only a fool would cling to this world as it is.

Αποσυνδεδεμένος xristoforos_

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
  • διάφανες αυλαίες
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 11, 2012, 04:26:32 μμ »
τις έκανες τις εξετάσεις τελικά; θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας πεις!

Αποσυνδεδεμένος psaropouli

• New Kid in The Block
  • **
  • Είναι ζεστά και αναπαυτικά στην απάθεια.
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 24, 2012, 12:12:58 μμ »
Μού είχε διαφύγει αυτό. Έκανα έξετάσεις πριν λίγες μέρες και το μόνο πρόβλημα είναι ο κάπως χαμηλός αιματοκρίτης. 33 με φυσιολογικό το 37. Λέω κάπως γιατί πριν γίνω χορτοφάγος ήταν ακόμα πιο χαμηλός, γύρω στο 31 και είχα φτάσει και στο 27 κάποτε. Όλα τα άλλα φυσιολογικά. Κάπως ανεβασμένη η φεριτίνη λόγω ενός χαπιού που παίρνω αλλά και αυτή σε φυσιολογικά όρια.
Μια ζωή αυτός ο αιματοκρίτης, αμάν πιά!  >:(
Μου την έδωσε τώρα...  innocent
Only a fool would cling to this world as it is.

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής