χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Στίγμα και χορτοφαγία  (Αναγνώστηκε 11107 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
Στίγμα και χορτοφαγία
« στις: Απρίλιος 10, 2011, 12:25:38 μμ »
Ο άντρας μου έχει στίγμα, και η μητέρα του μου έριξε ευθύνες για το χαμηλό του αιματοκρίτη.  Βασικά δεν είναι και τόσο χαμηλός, και έχει και μια φλεγμονή αυτή τη στιγμή, οπότε ίσως ευθύνεται κι αυτό δεν ξέρω dunno
Έχει αιματοκρίτη 38.

Δεν είναι χορτοφάγος βασικά, απλά επειδή δε μαγειρεύω κρέας στο σπίτι, δεν τρώει σχεδόν ποτέ.  Η πεθερούλα μου όταν είδε τις εξετάσεις μόνο που δε με έδειρε.   Και έδωσε αυστηρές οδηγίες, διαταγές μάλλον, να του μαγειρεύω από δω και πέρα κρέας.  Αυτό βέβαια δεν πρόκειτα να γίνει, αλλά ήθελα να ρωτήσω, αν υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται κρέας εφόσον έχει στίγμα.

Αποσυνδεδεμένος Alitakos

• Θαμώνας
    • Ζώα και Αυτοδιάθεση
Απ: Στίγμα και χορτοφαγία
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 10, 2011, 12:49:52 μμ »
Κοίτα υπάρχουν και πιο ειδικοί από μένα σίγουρα, αλλά απ' όσο θυμάμαι παίζουν 2 ειδών στίγματα, με το ένα να είναι πιο σοβαρό και να χρειάζεται τακτική παρακολούθηση..

Αν θυμάμαι καλά (που δεν θυμάμαι nanana) έχω κληρονομήσει κι εγώ από τον πατέρα μου και είχα πάντα ένα θέμα με τον σίδηρο και τον αιματοκρίτη.
Πάντως μεγάλο κομμάτι από τις ζαλάδες έχει υποχωρήσει από τότε που το γύρισα σε vegan διατροφή, αν και ακόμα σε μεγάλο ποσοστό μου προκαλείται από τα τσιγάρα (και είμαι σχεδόν σίγουρος γι' αυτό, καθώς το παρατηρώ)

Αποσυνδεδεμένος Φρουτοπία

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 10, 2011, 12:59:52 μμ »
Αχ, τι κρίμα να έχεις τέτοια αντιμετώπιση από την πεθερά  sadface. Για το στίγμα, ειλικρινά δεν ξέρω. Εμένα πάντως ο αιματοκρίτης μου ανέβηκε από τότε που έκοψα τα ζωϊκά  (αλλά ήταν ήδη υψηλός, κοντεύω να σκάσω που λένε). Φλεγμονή εννοείς ανεβασμένη CRP;

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 10, 2011, 01:08:19 μμ »
Αχ, τι κρίμα να έχεις τέτοια αντιμετώπιση από την πεθερά  sadface. Για το στίγμα, ειλικρινά δεν ξέρω. Εμένα πάντως ο αιματοκρίτης μου ανέβηκε από τότε που έκοψα τα ζωϊκά  (αλλά ήταν ήδη υψηλός, κοντεύω να σκάσω που λένε). Φλεγμονή εννοείς ανεβασμένη CRP;
Aνεβασμένα τα λευκά αιμοσφαίρια.

Όσο για την πεθερά... άστα να πάνε.  Να λέει στο γιό μου ενός χρόνου "Εσύ θα με κάνεις ευτυχισμένη που θα μεγαλώσεις και θα τρως κοψίδια"  "Τέτοια χαρά δε θα δεις" της λέω :D
Και στην κόρη μου: "ήξερα τι θα σου δινα να φας αλλά δε μ'αφήνει η μάνα σου".  Και "να χαμε κανα αρνάκι να φάμε"  Κάποια στιγμή της τα'χωσα κανονικά και ηρεμίσαμε κι οι δύο biggestgrin

Αποσυνδεδεμένος Φρουτοπία

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 10, 2011, 01:26:28 μμ »
Πω πω κλασσική ελληνίδα πεθερά  biggestgrin Ευτυχώς την έβαλες στη θέση της. Εγώ, στη θέση σου, θα το έψαχνα άμεσα με γιατρό - πάνω απ' όλα για την υγεία του συζύγου, αλλά και για να γλυτώσω την κακογλωσσιά. Το θέμα είναι ότι οι συμβατικοί γιατροί θα σας πουν να τρώει κόκκινο κρέας... Αλλά τι, έστω και τρώει κρέας, θα πέσουν τα λευκά ως δια μαγείας;

Ίσως κάποιος μέσα στο φόρουμ μπορεί να σου προτείνει έναν καλό γιατρό για την περίπτωση. Στη Θεσ/νίκη π.χ.έχουμε την Ευθυμιάδου.

Αποσυνδεδεμένος maroulaki

• Θαμώνας
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Vegan. Because the alternative is unthinkable.
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 10, 2011, 01:48:47 μμ »
Ο ίδιος ο σύντροφος σου πως το αντιμετωπίζει ; Εαν και ο ίδιος πιστεύει οτι ευθύνεται η διατροφή του γι'αυτό, τότε να ρωτήσετε ένα γιατρό. Ο οποιοσδήποτε γιατρός - συμβατικός ή μη συμβατικός - είναι υποχρεωμένος να βρεί μια λύση που να ταιριάζει στην εκάστοτε περίπτωση. Εάν για παράδειγμα ο ασθενής έχει αλλεργία στα ζωικά ; Δεν θα έπρεπε να βοηθηθεί με κάποιο τρόπο που να αποκλείονται τα ζωικά ;
Εκτός απο την άμεση απεύθυνση σε γιατρό σου προτείνω επίσης, να πάψεις να παίρνεις πάνω σου την ευθύνη για άλλους ενήλικες .
Εάν ο σύντροφος σου επιθυμεί, μπορεί κάλλιστα να μαγειρεύει κρέας μόνος του και να πλένει και τα σκεύη/πιάτα που χρησιμοποίησε επίσης μόνος του - (εαν επιτρέπεις να μπαίνει κρέας στο σπίτι σου) - ή στην αντίθετη περίπτωση μπορεί να βοηθηθεί απο την μητέρα του.
Η χορτοφαγία είναι μια επιλογή την οποία ο καθένας πρέπει να παίρνει συνειδητά και να αναλαμβάνει πλήρως την ευθύνη του εαυτού του.
Όπως άλλωστε συμβαίνει με τις περισσότερες αποφάσεις που παίρνουμε κατα τη διάρκεια της ζωής μας.

"Our lives begin to end, the day we become silent about things that matter."
"Οι ζωές μας τελειώνουν όταν σιωπούμε για πράγματα που έχουν σημασία."

Αποσυνδεδεμένος gypsy

• Θαμώνας
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 10, 2011, 02:34:50 μμ »
Ίσως ένας ομοιοπαθητικός γιατρός θα μπορούσε να σας βοηθήσει καλύτερα από έναν συμβατικό γιατρό..Εαν μένεις Αθήνα σίγουρα θα έχουν τα κορίτσια κάποιον να σας προτείνουν..Από κει και πέρα συμφωνω με την προλαλείσαντα. Καθένας έχει την ευθύνη για τον εαυτό του..Δεν είσαι κηδεμόνας του αντρά σου για να έχεις την ευθύνη για την υγεία του και την διατροφή του..Καθένας παίρνει τις αποφάσεις του..Τι αναίτια επίθεση..Μάλλον η πεθερά σου δεν έχει καταλάβει ότι το αγοράκι της μεγάλωσε και αποφασίζει μόνο του για την ζωή του..Νομίζει ότι πήρες την καινουργια θέση της μαμας του..  sadface

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 10, 2011, 02:47:19 μμ »
Δεν διευκρύνησα παιδιά, σόρρυ, αλλά γράφω με το ένα χερί και του ζουζούνι αγκαλιά.   Η λευκοκύττάρωση είναι λογω κολικού του εντέρου.

Απλά έκανε και εξ. σιδήρου, το είδε η πεθερά και... βασικά και για τον κολικό σ'εμένα έριξε την ευθύνη γιατί λέει δεν τρώει αρκετά shock :D  Έλεος!!

Σίγουρα δεν είμαι υπεύθυνη για την υγεία του άντρα μου, το ξέρω και το ξέρει κι αυτός.  Απλά το ψάχνω για να βοηθήσω.  Αν θέλει να φάει κρέας θα φάει, δεν περιμένει από μένα.  Απλά στο σπίτι κρέας δε μπαίνει, εκτός από ψάρι μια που τρώει η κόρη μου, αλλά σπάνια.  Ούτε επιτρέπεται να φέρνουν στο σπίτι φαγητό που δεν τρώνε τα  παιδιά.  Νομίζω αρκεί που περιορίζονται σε ξένα σπίτια.  Στο σπίτι τους θέλω να μπορούν να φάνε τα πάντα.  Μπορεί αν θέλει να φάει κρέας έξω, αλλά δεν είναι κάτι που τον καίει.  Ίσα ίσα, του αρέσει η διατροφή που κάνουμε και συμφωνεί.

Ευχαριστώ παιδιά.  Θα το ψάξω και με ομοιοπαθητικό σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος gypsy

• Θαμώνας
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 10, 2011, 02:57:11 μμ »
 yes

Αποσυνδεδεμένος Tessarion

• New Kid in The Block
  • **
  • Lost in space...
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 10, 2011, 03:47:58 μμ »
Βασικα θα ηθελα να ρωτησω και εγω σχετικα με το θεμα και χαιρομαι που το πετυχα με τη μια γιατι ηθελα να ξεκινησω καποιο τετοιο σχετικο θεμα...

Και εγω εχω στιγμα Μεσογειακης Αναιμιας με αποτελεσμα να εχω χαμηλο αιματοκρίτη (πολυ προσφατες εξετασεις αιματος εδειξαν αιματοκριτη στο 33  sadface)

διάφοροι παθολόγοι και μικροβιολόγοι τους οποιους εχω επισκεφτει κατά καιρους και εχουν δει τις εξετασεις μου και εχουν παρατηρησει τον χαμηλο αιματοκριτη, μου εχουν πει να καταναλωνω μοσχαρι

εγω προσωπικα δεν ειμαι ουτε χορτοφάγος ουτε vegan, αλλα μοσχάρι δεν μπορω να φαω με τιποτα, γιατι δε μου αρεσει καθολου οποτε τι κανω;

αν γνωριζει κανεις περισσοτερες λεπτομερειες για καποια τροφη η οποια μπορει να βοηθησει ας μας πει

ευχαριστω πολυ... ;)
Venceremos?

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 10, 2011, 05:00:36 μμ »
Από ότι ξέρω όταν κάποιος έχει στίγμα μεσογειακής αναιμίας είναι αναμενόμενο να έχει χαμηλότερο αιματοκρίτη. Αυτό όμως δεν τον επηρεάζει απαραίτητα. Δηλαδή οι τιμές αλλάζουν για άτομα με στίγμα. Νομίζω και ένας συμβατικός γιατρός πρέπει να ξέρει να σας πει για τις τιμές αιματοκρίτη και γιατί είναι λογικό να είναι χαμηλότερες από άτομα που δεν έχουν στίγμα.

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 10, 2011, 05:10:26 μμ »
Βασικα θα ηθελα να ρωτησω και εγω σχετικα με το θεμα και χαιρομαι που το πετυχα με τη μια γιατι ηθελα να ξεκινησω καποιο τετοιο σχετικο θεμα...

Και εγω εχω στιγμα Μεσογειακης Αναιμιας με αποτελεσμα να εχω χαμηλο αιματοκρίτη (πολυ προσφατες εξετασεις αιματος εδειξαν αιματοκριτη στο 33  sadface)

διάφοροι παθολόγοι και μικροβιολόγοι τους οποιους εχω επισκεφτει κατά καιρους και εχουν δει τις εξετασεις μου και εχουν παρατηρησει τον χαμηλο αιματοκριτη, μου εχουν πει να καταναλωνω μοσχαρι

εγω προσωπικα δεν ειμαι ουτε χορτοφάγος ουτε vegan, αλλα μοσχάρι δεν μπορω να φαω με τιποτα, γιατι δε μου αρεσει καθολου οποτε τι κανω;

αν γνωριζει κανεις περισσοτερες λεπτομερειες για καποια τροφη η οποια μπορει να βοηθησει ας μας πει

ευχαριστω πολυ... ;)

Στα γρήγορα:
Iron functions primarily as a carrier of oxygen in the blood. Iron sources for vegetarians include iron-fortified breakfast cereals, spinach, kidney beans, black-eyed peas, lentils, turnip greens, molasses, whole wheat breads, peas, and some dried fruits (dried apricots, prunes, raisins).

Πηγή

Iron is pervasive, but particularly rich sources of dietary iron include red meat, lentils, beans, poultry, fish, leaf vegetables, tofu, chickpeas, black-eyed peas, blackstrap molasses, fortified bread, and fortified breakfast cereals. Iron in low amounts is found in molasses, teff and farina. Iron in meat (heme iron) is more easily absorbed than iron in vegetables. Although most studies suggest that heme/hemoglobin from red meat has effects which may increase the likelihood of colorectal cancer, there is still some controversy, and even a few studies suggesting that there is not enough evidence to support such claims.

Πηγή

Για ευνόητους λόγους υπογράμμισα μόνο τις βίγκαν πηγές σιδήρου από την wikipedia! nanana

• New Kid in The Block
  • **
  • Lost in space...
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 10, 2011, 07:43:05 μμ »

ευχαριστω πολυ... ;)

Στα γρήγορα:
Iron functions primarily as a carrier of oxygen in the blood. Iron sources for vegetarians include iron-fortified breakfast cereals, spinach, kidney beans, black-eyed peas, lentils, turnip greens, molasses, whole wheat breads, peas, and some dried fruits (dried apricots, prunes, raisins).

Πηγή

Iron is pervasive, but particularly rich sources of dietary iron include red meat, lentils, beans, poultry, fish, leaf vegetables, tofu, chickpeas, black-eyed peas, blackstrap molasses, fortified bread, and fortified breakfast cereals. Iron in low amounts is found in molasses, teff and farina. Iron in meat (heme iron) is more easily absorbed than iron in vegetables. Although most studies suggest that heme/hemoglobin from red meat has effects which may increase the likelihood of colorectal cancer, there is still some controversy, and even a few studies suggesting that there is not enough evidence to support such claims.

Πηγή

Για ευνόητους λόγους υπογράμμισα μόνο τις βίγκαν πηγές σιδήρου από την wikipedia! nanana

thanks a lot!  winking
Venceremos?

Αποσυνδεδεμένος ilaeira

• Addicted
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 10, 2011, 10:40:13 μμ »
Χλόη, αν δεν κάνω λάθος, ο αιματοκρίτης έχει να κάνει με το ποσοστό των ερυθρών σε σχέση με τον όγκο του αίματος. Γι' αυτό, όταν τα λευκά είναι αυξημένα, ακόμα και αν τα ερυθρά είναι σε φυσιολογικές τιμές, ο αιματοκρίτης φαίνεται να είναι χαμηλός.

Κατά τα άλλα, νομίζω ότι το καλύτερο θα είναι να συμβουλευτείτε κάποιον γιατρό που να είναι φιλικά προσκείμενος με τη χορτοφαγία και ενημερωμένος.

• New Kid in The Block
  • **
  • Lost in space...
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 10, 2011, 11:26:34 μμ »
Ωπ! τώρα το θυμήθηκα! (πωπωπω μου φαινεται εχουμε αρχισει να γερναμε και ξεχναμε yay)

λοιπον, στην τριτη λυκειου ο γιατρος μου ειχε χορηγήσει χαπια φυλλικού οξέος (δεν αναφέρω το όνομα για να μην κανω διαφήμιση, αλλα ειναι ενα συγκεκριμενο)
για να μου ανεβει ο αιματοκριτης, ρωτηστε το γιατρο σας σιγουρα θα το ξερει....

αν και εγω προσωπικα ρωτησα εδω μεσα για αυτο το θεμα γιατι γενικοτερα θεωρω οτι καλυτερα ειναι τις βιταμινες να τις περνουμε απο τις τροφες και οχι απο χαπια...
Venceremos?

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής