χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Ωμοφαγία...  (Αναγνώστηκε 26289 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Φενια Veggie

• Sr. Member
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα τα έμψυχα έχουν ίσο δικαίωμα στη ζωή.
    • hi5
Ωμοφαγία...
« στις: Μάιος 10, 2007, 04:45:38 μμ »
Παιδιά, χάζευα στο ίντερνετ για τον βεγγανισμό τη χορτοφαγία κτλ κτλ...και βρήκα ένα λινκ για την Ωμοφαγία και...είναι της Φλώρας από εδώ!! : http://www.omofagia.com/aboutus.html Αν κι εγώ δεν τη γνώρισα και πολύ καλά επειδή σταμάτησε να γράφει περίπου όταν ήρθα εγώ αλλά ήξερα ότι είναι ωμοφάγος και μερικά πράγματα για εκείνη που διάβασα εδώ, είδα αυτό και θα ήθελα να προσπαθήσω για την ωμοφαγία! Πολύ όμορφο άρθρο και σάιτ γενικότερα! Αξίζει να ρίξετε μια ματιά. Εσείς που τη γνωρίσατε μπορεί να ξέρετε το σάιτ αλλά οι καινούριοι θα μπορούσαν να το κοιτάξουν΄. Είναι πράγματι ενδιαφέρον...Να ρωτήσω όμως κάτι. Φόξυ, εσύ που θες να δοκιμάσεις, έχεις να μου προτείνεις κάποια φαγητά; Ένα πρόγραμμα εβδομάδας ίσως που να μπορώ να παίρνω όσα θρεπτικά συστατικά χρειάζομαι; Γιατί γενικότερα δε μ αρέσουν πολλά φαγητά κ θα είναι δύσκολο μάλλον... :-\ Μήπως έχεις να μου προτείνεις κάτι;;
Χορτοφαγια, η καλη μου φιλη=)

�

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
Απ: Ωμοφαγία...
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 10, 2007, 07:16:13 μμ »
Φένια η ωμοφαγία είναι σούπερ. και γω διάβασα το σάιτ της Φλώρας όπως και το http://www.fruitarian.com/ και έχω εμπνευσθεί. Είναι μια βδομάδα τώρα που κάνω επίσημα ωμοφαγία. μπορώ να πω οτι είναι πιο εύκολη γιατι δεν με νιάζει τι θα φάω. Απλά τρώω ο,τι ωμό και υγειηνό διαθέτει το ψυγείο χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία. Φυσικά για κάτι τέτοιο θα πρέπει να δεις το φαγητό αυστηρά σαν κάυσιμο και όχι σαν απόλαυση. Πρέπει να αποσυνδέσεις το συνειρμο φαγητό = απόλαυση γιατι τότε τα ψητά-βραστά φαγητά θα σου φαίνονται πάντα πιο νόστιμα! ΑΠλά υπάρχει καύσιμο τέλειο, μέτριο και σκουπιδαριό! τα μαγειρεμένα φυτικά φαγητα είναι μέτριο καύσιμο ενώ τα ωμά το τελειότερο! Αν διάβασες την προσωπική ιστορία της Φλώρας όταν είχε αρχίσει την ωμοφαγία θα έχεις καταλάβει. Η διατροφή αυτή υπόσχεται πλήρη αναγέννηση του οργανισμού και το πιστεύω!

Σήμερα έβαλα ρεβύθια (φουσκωμένα στο νερό από βραδύς) στο μπλέντερ μαζί με σκόρδο, λάδι, λεμόνι, λιναρόσπορο, βρώμη και φρέσκο κρεμμύδι και έγιναν πολύ νόστιμο μείγμα σαν ταραμάς. έκανα και μια σούπερ σαλάτα με μαρούλι, ροκα (η αγαπημένη μου), φρέσκο κρεμμύδι και κρούτόν. Δυστηχώς αν και έχω κόψει το ψωμί, τις φρυγανιές ολικής ακόμα τις παλεύω  :-[

Η Φόξυ θα ξέρει ένα σωρό να σε πει. Αν αρχίσεις και εσύ θα δίνουμε κουράγιο ο ένας στον άλλον  :D   Αν και ακόμα δεν ζορίστηκα γιατί μένω και μόνος και τρώω ο,τι γουστάρω. Σε σένα ίσως είναι λίγο πιο δύσκολο με γονείς και αδέρφια. Ο καθένας θα σου λεει τη φιλοσοφία του...
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 11, 2007, 02:00:14 πμ »
     Φένια, αν αρχίσεις ωμοφαγία, μη ξεχάσεις να κάνεις και φύτρα από σπόρους και όσπρια για πρωτείνες και πολλά άλλα βέβαια, έχει ο Χρήστος σχετικά άρθρα με τρόπους παρασκευής, βάλε πάνω δεξιά στην αναζήτηση, γιατί δεν έχω πρόχειρα τα θέματα πού είναι. Ακόμα να κάνεις και χυμούς λαχανικών που συνήθως βράζουμε, για να τρως ποικιλία απ' όλα τα είδη, όπως καρώτα, κολοκυθάκια, πατζάρια, σέλινο, μαιντανό κλπ., κλπ. Εγώ πήρα έναν φτηνό που τον έχει προσφορά το τηλεμάρκετινγκ για ένα ποτήρι χυμό. Και αυτός ο τρόπος του ψυχ, καλός μου φαίνεται, θα το δοκιμάσω.

Αποσυνδεδεμένος fidaki

• Θαμώνας
  • ΣΣΣΣΣσσσσσσσ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 11, 2007, 02:33:51 πμ »
ΠΡΟΣΟΧΗ !!!
Διάβασα εδώ:
http://www.living-foods.com/articles/sprouting.html
και αλλού, ότι δεν πρέπει να φυτρώνουμε τα σχετικά μεγάλα φασόλια όπως φάβα, άσπρα φασόλια (φασολάδα), κόκκινα φασόλια (kidney), φασόλια σόγιας, και μαύρα φασόλια, κτλ. Είναι επικύνδυνο να τα τρώμε ωμά (δε γράφει για αν μαγειρεύονται μετά απο το φύτρωμα) γιατί περιέχουν τοξικά στοιχεία. Επίσης φύτρα απο ντομάτα και πατάτα (αλλά ποιός θα το έκανε; ).
Δηλαδή να μην επειχηρήσουμε να φυτρώσουμε τίποτα που δεν είναι γνωστό και αποδεδειγμένο ότι το κάνουν κι'άλλοι  :P
Μακάρι να είχα κι εγώ λειρί.

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 12, 2007, 12:40:09 πμ »
    Όχι, έχει ο Χρήστος φακή, κινόα, δείτε τα, δεν θυμάμαι, αλλά ευτυχώς που το έγραψες, γιατί φύτρωσα φασόλια μαυρομάτικα! Νάσαι καλά, σ' ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος fidaki

• Θαμώνας
  • ΣΣΣΣΣσσσσσσσ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 12, 2007, 01:55:40 πμ »
    Όχι, έχει ο Χρήστος φακή, κινόα, δείτε τα, δεν θυμάμαι, αλλά ευτυχώς που το έγραψες, γιατί φύτρωσα φασόλια μαυρομάτικα! Νάσαι καλά, σ' ευχαριστώ.

Ελένη, τα μαυτομάτικα φασόλια είναι εντάξει, σύμφωνα με της Φλώρας τη σελίδα που έχει βρει η Φένια παραπάνω.
Κοίτα και αυτόν τον πίνακα (απ την ίδια τη σελίδα):
http://www.omofagia.com/ChartForSprouts.html

• Sr. Member
    • hi5
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 12, 2007, 10:24:22 πμ »
Για ρίξτε μια ματιά εδώ... 
Έχει πράγματι τ-ε-λ-ε-ι-ε-ς συνταγές!  :)

---

http://www.omofagia.com/services.html

�

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 13, 2007, 01:52:18 πμ »
      Fidaki νάσαι καλά, τον είχα εκτυπώσει τον πίνακα, αλλά ως γνωστόν μητέρα της μαθήσεως είναι η επανάληψη κι η εξάσκηση κι έχω καιρό να κάνω, τώρα τα θυμήθηκα!
      Φένια, η Φλώρα μου είπε πως δεν είναι υγιεινή η κατά τύχην ωμοφαγία, πρέπει να κάνεις ένα σεμινάριο για να είσαι σίγουρος πως θα σου κάνει καλό, ωστε να παίρνεις όλα τα θρεπτικά για τον άνθρωπο συστατικά. Ηίδια την θεωρεί πανάκεια, αλλά μόνο κατόπιν οδηγιών.

• Sr. Member
    • hi5
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 13, 2007, 05:05:57 μμ »
Nαι, Ελένη μου, το κατάλαβα αυτό, κι όλα αυτά με τυ φύτρα που μου λες...   :(
Δυστυχώς μου είναι πολύ δύσκολο και σεμινάρια δε νομίζω να μπορώ να κάνω σε αυτή την ηλικία, κι αρχισε πάλι η μαμά μου αυτά με τους ψυχολόγους...  :-X
Θα προσπαθήσω βέβαια να τρώω ωμά πολλά φαγητά, αφού πριν τα έτρωγα όλα μαγειρεμένα. Κι όταν λέω όλα εννοώ όλα, ακόμα και το μήλο το βαζα στο μικροκυμάτων με ζάχαρη!!

�

Αποσυνδεδεμένος V3G4N

• Addicted
  • Red Blood Black Tears
    • Αντισπισιστική Δράση
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 13, 2007, 05:21:43 μμ »
Milo ston mikrokymatwn me zaxarh??? For God's sake!!!! :o :o :o
For animals, every second is a 9/11 attack. This is a fuckin' war. GO VEGAN

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 13, 2007, 06:10:30 μμ »
RED ALERT  RED ALERT    JUNK FOOD JUNK FOOD     ;D ;D ;D :D
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

• Sr. Member
    • hi5
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 13, 2007, 10:43:34 μμ »
 ;D ;D ;D
For God's sake!! Dwse vegan!!  :P

�

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 14, 2007, 04:12:01 πμ »
       Έ, εντάξει Φένια, αφού είναι έτσι θα ωφεληθείς πολύ κι από μπόλικες ωμές σαλάτες και μπόλικα ωμά φρούτα, δεν χρειάζεσαι περισσότερα, συν ωμούς ξηρούς καρπούς.... Και προσπάθησε να ησυχάσεις τη μαμά σου, εξήγησέ της ήρεμα ώστε να καταλάβει πως κι εσύ φροντίζεις για την υγεία σου, εκτύπωσέ της αν μπορείς μερικά άρθρα για τις ωφέλειες της χορτοφαγίας και την θρεπτική αξία των ωμών λαχανικών, φρούτων και ξηρών καρπών, όπου δεν καίγονται τα ένζυμα που συντελούν στο μεταβολισμό τα μέγιστα! Το καλό σου θέλει, αρκεί να της δώσεις να καταλάβει....Υπάρχουν πολλά άρθρα μέσα εδώ και στο xortofagia.blogspot.com, αν το ξέρεις....

Αποσυνδεδεμένος fidaki

• Θαμώνας
  • ΣΣΣΣΣσσσσσσσ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 14, 2007, 05:19:50 πμ »
Ρε Φένια, μην το παρακάνεις...όλα μαζί απο χορτοφάγος σε βέγγαν και τώρα ωμοφαγία, μέσα σε ούτε χρόνο...
Η μάνα σου καλά κάνει και ανησυχεί, δεν της έδωσες χρόνο να τα χωνέψει όλα αυτά, θα νομίζει πως απ'τη μια μόδα πηγαίνεις στην άλλη. Δείξε της κάποια σταθερότητα για να σιγουρευτεί ότι δεν βλάπτεις τον εαυτόν σου και ότι είσαι ώριμη να παίρνεις αποτελεσματικές διατροφικές αποφάσεις. Νομίζω πως είναι σχετικά ανοιχτόμυαλη γυναίκα η μάνα σου με όσα γράφεις. Η ζωή δεν είναι μόνο τι θα φάμε...Είναι και πώς θα βγάλουμε το ψωμί (ή ωμά φύτρα σιταριού) μας, και πολλά άλλα. Δώσε της λίγη κατανόηση. Φιλικά πάντα σε συμβουλεύω, αν και καλό θα ήταν να τρως περισσότερα ωμά λαχανικά, και φρούτα. Εγώ, προσωπικά, τρώω καθημερινά μπόλικες ωμές τροφές, αλλά δεν με απασχολεί πολύ το θέμα διατροφής επειδή έχω συνηθήσει...εκτός αν θέλω να δοκιμάσω μια καινούρια συνταγή, δεν το σκέφτομαι καθόλου...όταν έρθει η ώρα να φάω, τότε αποφασίζω και φτιάχνω κάτι γρήγορο και υγειηνό, με ότι έχω στο σπίτι μου, του λάχιστον όταν βιάζομαι, τις καθημερινές.

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 14, 2007, 06:41:03 μμ »
Φενια θα την τρελάνεις τη μαμά σου...δεν τη γλιτώνει  :P
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact