χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: ΘΡΕΠΤΙΚΗ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΟΦΩΝ  (Αναγνώστηκε 6030 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

ecoChris

• Επισκέπτης
ΘΡΕΠΤΙΚΗ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΟΦΩΝ
« στις: Δεκέμβριος 06, 2006, 09:56:20 πμ »
Πρωτεΐνες, ασβέστιο, σίδηρος :
μόνο από φυτικές τροφές

Δείτε τη σε κανονικό μέγεθος εδώ:http://photos1.blogger.com/blogger/4821/2470/1600/fe.jpg

Δείτε τη σε κανονικό μέγεθος εδώ:http://photos1.blogger.com/blogger/4821/2470/1600/ca.jpg

Δείτε τη σε κανονικό μέγεθος εδώ:http://photos1.blogger.com/blogger/4821/2470/1600/protein.jpg

Δείτε τη σε κανονικό μέγεθος εδώ:http://photos1.blogger.com/blogger/4821/2470/1600/LDL.jpg

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
Απ: ΘΡΕΠΤΙΚΗ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΟΦΩΝ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 16, 2007, 07:49:59 μμ »
    Σ΄ευχαριστούμε πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες, γι αυτές, για τις πρωτείνες, για τα κυρίως θέματα στη κεντρική σελίδα και για το χρόνο που διαθέτεις για τη μετάφραση και τη μεταφορά όπως και τη foxy vegan και όλα τα παιδιά που μεταφέρουν τις γνώσεις τους εδώ! Μπράβο παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος V3G4N

• Addicted
  • Red Blood Black Tears
    • Αντισπισιστική Δράση
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 17, 2007, 04:11:02 πμ »
Mpravo Xrhsto, poly wraio post!
For animals, every second is a 9/11 attack. This is a fuckin' war. GO VEGAN

Valsam

• Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 18, 2007, 03:26:04 μμ »
Με εξαίρεση τον Σίδηρο οπου εκει χανει ...

Το Αμύγδαλο δείχνει να ειναι απο τις πολυτιμότερες φυτικες τροφες !
Τοσο σε ασβεστιο, (και ας μην ειναι πρωτο) όσο και απο πρωτεινική πήγη
όσο και σε πολυακορεστα και μονοακορεστα λιπαρα οξεα.

Το αμυγδαλο ομως στους πινακες αναφέρετε ωμό και ακατέργαστο φανταζομαι ?
(με την φλύδα) .. ?

Αποσυνδεδεμένος fidaki

• Θαμώνας
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΣΣΣΣΣσσσσσσσ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 24, 2007, 09:03:12 μμ »
Ξέρει κανείς πώς ονομάζονται τα χόρτα collard greens στα ελληνικά; Γιατί περιέχουν πάρα πολύ ασβέστιο...σύμφωνα με εδώ
http://www.nal.usda.gov/fnic/foodcomp/Data/SR17/wtrank/sr17a301.pdf
περιέχουν παραπάνω ασβέστιο απ'ότι το μπρόκολο. Λέει ότι για κάθε κούπα βρασμένα περιέχει 266 χ.γρ ασβέστιο, δηλαδή παρόμοιο με μία κούπα γάλα !!! Άλλες πηγές που βρήκα γράφουν ότι έχουν 300 χ.γρ. ή και παραπάνω για την ίδια ποσότητα.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι ανήκουν στην ίδια οικογένεια με το λάχανο. Νομίζω φυτρώνουν στις νότιες περιοχές της Αμερικής και ίσως να μην υπάρχει σε σας...καλύτερα να ψωνίζουμε τα ντόπια αλλά ποτέ δεν ξέρεις γι'αυτό το αναφέρω !!!
Επίσης και τα άλλα γνωστά ας χόρτα στην ελληνική κουζίνα περιέχουν αρκετό ασβέστιο. Για παράδειγμα τα ραδίκια (dandelion) με 147 χ.γρ. άνα μια κούπα (250 χ.Λ.).

Μακάρι να είχα κι εγώ λειρί.

ecoChris

• Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 25, 2007, 04:23:48 μμ »
Αυτό που ρωτάς το ψάχνω κι εγώ πάρα πολύ καιρό, 3-4 χρόνια τώρα και νομίζω πως λέγονται λαχανίδες -γουλιά γιατί έχουν ένα μπλε βολβό από κάτω ο οποίος έχει την ιδιότητα να σταθεροποιεί το ζάχαρο.

Επίσης ψάχνω ακόμα να βρώ ποιο είναι στα ελληνικά το φυτό της οικογένειας των ακέφαλων λάχανων που λέγεται Kale και είναι εξίσου θρεπτικό. Κάτι σαν λαχανίδα είναι και αυτό αλλά πρέπει να το ξέρουμε ακριβώς.

Όσον αφορά το ασβέστιο τελευταία ανακάλυψα ότι το χαρουπάλευρο έχει 330 μιλιγκραμ ασβεστίου ανα 100 γραμμμάρια και πόσα ακόμη μέταλλα.Αυτό και αν είναι ρεκόρ!!!

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 25, 2007, 04:32:35 μμ »
Fidaki αν δεν κάνω λάθος, το φυτό που έχεις ποστάρει στις φωτογραφίες
εδώ στο Βόλο το λέμε παζί! Τουλάχιστον έτσι νομίζω, γιατί ένα ίδιο λαχανικό μου φέρνει ο πατέρας μου από τον κήπο
και το τρώμε σαλάτα. Χμμ...
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος fidaki

• Θαμώνας
  • ΣΣΣΣΣσσσσσσσ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 25, 2007, 05:27:26 μμ »
Ναι, όντως και το kale πλησιάζει τα collard greens στην ποσότητα ασβεστίου. Ίσως ξεκινώντας απ'το λατινικό όνομα θα βρεις το ακριβείς όνομα στα ελληνικά.

kale, collard greens=Brassica oleracea, Acephala group

Πιο ακριβής βοτανική διεύκρινση δεν φαίνεται να υπάρχει...Και οι λαχανίδες που λες, και αυτές συμπεριλαμβάνονται σ'αυτήν την ομάδα. Παρόμοια θα είναι όλα αυτά στα θρεπτικά συστατικά. Νομίζω διαφέρουν ανάμεσά τους μόνο επειδή ο άνθρωπος τα καλλιέργεισε ... σαν τις ράτσες των σκυλιών.

Αποσυνδεδεμένος fidaki

• Θαμώνας
  • ΣΣΣΣΣσσσσσσσ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 25, 2007, 05:41:28 μμ »
Και για το χαρούπι, που λες, δεν ήξερα τι είναι αλλά βρήκα ότι στα αγγλικά λέγεται carob και βέβαια το έχω δει αλλά δεν ήξερα για την θρεπτική αξία του όσον αφορά τον ασβέστη. Νομίζω είχα κακή γνώμη γι'αυτό το συστατικό (συνήθως λειτουργεί σαν υποκατάστατο της σοκολάτας στα γλυκά που πουλιούνται στα καταστήματα βιολογικών τροφίμων) γιατί τώρα που το έψαξα έμαθα ότι για να γίνει σαν σοκολάτα πρέπει να ανακατεύεται το χαρουπάλευρο με κορασμένα λιπαρά...Ναι αυτά είχα διαβάσει και γι'αυτό το απόφευγα τόσο καιρο. Αλλά που λες, δεν φταίει το χαρούπι, αλλά το μίγμα με άλλα.

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 26, 2007, 04:40:15 μμ »
         Παιδιά, λοιώνετε μπανάνα με το πειρούνι, προσθέτετε 2-3 κουταλιές χαρουπάλευρο και 2-3 κουταλιές περίπου ξηρούς καρπούς και λίγες σταφίδες και έχετε ένα πολύ ωραίο σοκολατένιο γλυκάκι!

Αποσυνδεδεμένος fidaki

• Θαμώνας
  • ΣΣΣΣΣσσσσσσσ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 26, 2007, 04:54:25 μμ »
Μμμμμ, Ελένη, καλή ιδέα !!! Θα το δοκιμάσω οπωσδήποτε ! Ευχαριστώ!

evagelos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 29, 2007, 11:53:29 μμ »
ναι αυτο στη φωτο μοιαζει για παζι, το φυτευω κ ιεγω στο κηπο μου, και το βαζουμε στις χορτοπιτες....νομιζω οι Αθηναιοι το ξερουν ως σεσκουλο...

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 30, 2007, 06:32:07 μμ »
     Εvagele, καλώς ήρθες, στο λέω εδώ γιατί δεν μπορώ να ανοίξω τις συστάσεις σου,δεν ξέρω τι είναι αυτά τα συμβολάκια που γράφεις. Τώρα μαθαίνω σιγά-σιγά τον κομπιούτερ.

evagelos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 10, 2007, 02:49:07 πμ »
Γεια σου Ελενη, σ ευχαριστω για το καλωσορισμα....θα χαρω να τα λεμε γιατι βλεπω οτι ξερεις και πολλα....δεν ξερω τι ειναι τα συμβολακια που λες αλλα εχω και το mail  μου στο σαιτ...

Αποσυνδεδεμένος fidaki

• Θαμώνας
  • ΣΣΣΣΣσσσσσσσ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 21, 2007, 01:23:04 πμ »
         Παιδιά, λοιώνετε μπανάνα με το πειρούνι, προσθέτετε 2-3 κουταλιές χαρουπάλευρο και 2-3 κουταλιές περίπου ξηρούς καρπούς και λίγες σταφίδες και έχετε ένα πολύ ωραίο σοκολατένιο γλυκάκι!

Μμμμ, πριν δυο βδομάδες αγόρασα χαρουπάλευρο και το έφτιαξα 4-5 φορές απο τότε. Μμμμμ, ο τέλειος τρόπος να τρως μπανάνα  8).
Το χαρουπι που αγόρασα είναι καβουρδισμένο μάλλον, έχει ένα ελαφρό-ως-μέτριο καφέ χρώμα, δεν είδα να υπάρχει κανένα άλλο. Ελπίζω να μην χάνονται οι θρεπτικές ουσίες του.

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact