χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Γεμιστά-Ορφανά  (Αναγνώστηκε 1655 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olimpia laz

• New Kid in The Block
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα
  • vegan since 2010
Γεμιστά-Ορφανά
« στις: Μάρτιος 01, 2011, 10:43:20 πμ »
Επειδη ειμαι καινουργια ισως εγω να μην προσεξα τη συνταγη καπου, οποτε αν υπαρχει ηδη sorry!!! Προκειται για τα γνωστα σε ολους μας γεμιστα σε μια ποιο light γρηγορη αλλα παντα vegan  συνταγη!!! :) επειδη δεν εχω γενικοτερα πολυ χρονο παντα προσπαθω να βρισκω μια ευκολη αλλα και healthy λυση οποτε there you go!!
                               -10 μετριες πιπεριες σε οποιο χρωμα σας αρεσει
                               -2 μεσαια κρεμμυδια
                               -περιπου 350 γραμμαρια ρυζι τυπου καρολινα αν θελετε καστανο
                               -1 ματσακι μαιντανο και ενα φρεσκο δυοσμο
                               -φρεσκια ντοματα τριμμενη
                               -1/2 κουπα ελαιολαδο
                               -αλατι πιπερι ζαχαρη και κανελα(προαιρετικα) 
                 Αφου επλυνα το ρυζι το εβαλα σε ενα μεγαλο μπωλ οπου ψιλοκοψα το κρεμμυδι, το μαιντανο και το δυοσμο. στη συνεχεια εβαλα το λαδι και τη ντοματα και τελος  το
          αλατι το πιπερι λιγη ζαχαρη, για να μην πικρισει η φρεσκια ντοματα ,και ως λατρης της πολιτικης κουζινας  λιγη κανελα.. βεβαια στη θεσσαλονικη και ειδικα στο σπιτι μου η
          κανελα παει με ολα!!!!!! οποτε αν δεν σας αρεσει μπορειτε να την παραλειψετε!!

Στη συνεχεια, και για να αφησω τη γεμιση και τα υλικα της να παρουν ολα τα αρωματα, καθαρισα και εκοψα τις πιπεριες.. ετσι τα υλικα ειχαν περιπου 10 λεπτα να δεσουν και να γινουν πιο νοστιμα!!! μετα αφου γεμισα τις πιπεριες τις εβαλα σε προθερμασμενο φουρνο στους 200-220 (εξαρταται απο την ισχυ του φουρνου) για καμμια ωρα περιπου και συνεχισα το διαβασμα..  cryingbig
                  Οταν εισαι φοιτητης ή μαθητης τα μακαρονια, το ρυζι και ο χρονος αποκτουν αλλη αξια!! :)
you may say i am a dreamer
but i am not the only one
i hope some day you will join us
and the world will be as one :D

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact