χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Σταφυλοθεραπεία  (Αναγνώστηκε 61494 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
Απ: Σταφυλοθεραπεία
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 09:56:44 μμ »
Όχι, κι εγώ κενό το βλέπω, και δεν είναι σίγουρα από την αφαγία!  nanana

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 10:56:55 μμ »
Ειπα και γω, ακόμα δεν άρχισα καλά καλά και έχω παρενέργειες  :D

Χρ'στόφορε βαλτός είσαι; Και μετά μας λες σε άλλα θέματα να αποφασίσουμε τι συζητάμε! Τουλάχιστον εμείς έστω και εκτός θέματος γράφουμε κάτι  nanana
θυμήσου να θυμάσαι.....

Αποσυνδεδεμένος sonaht

• Θαμώνας
  • Η άγνοια δεν είναι δικαιολογία...
    • Ορειβασία...
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:48:56 μμ »
Άσχετο...αλλά μάλλον στην πλάκα το ρίχνετε αλλιώς θα ακολουθούσατε το 3 μέρες αφαγία...
Ίσως να υπήρχε και κάποιος λόγος όμως που το αναφέρουν για 3 και όχι για 1 ή 2,7...
Καλά κουράγια....

Αποσυνδεδεμένος xristoforos_

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
  • διάφανες αυλαίες
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 10:14:22 πμ »
για να είμαι ειλικρινής έκανα μια ερώτηση που όμως απέσυρα, γιατί γουγλίζοντας πάνω στο θέμα, μπήκα στον ίδιο προβληματισμό με τον sonaht ... και όσο ξαφνικά με χτύπησε η σταφυλοφαγία (ήμουν σχεδόν πεπεισμένος ότι ξεκινάω από την επόμενη ημέρα πρωτοδιαβάζοντάς για αυτή), τόσο γρήγορα χάθηκε το ενδιαφέρον μου για αυτή :/

ixic_

Αποσυνδεδεμένος Vlitou

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 05:20:25 μμ »
Σκεφτομαι και εγω να κανω σταφυλοθεραπεια αλλα ρε παιδια ειμαι σιγουρη οτι δεν θα αντεξω 2 μερες αφαγια.  nope
Έφαγα κανονικά το μεσημέρι και πεινάω ήδη.Τι να κάνω?  :P

Αποσυνδεδεμένος ToFu

• www.tofu.gr
  • Addicted
  • black salt is not black!
    • tofu.gr
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 06:56:11 μμ »
Φάε!! nanana

Αποσυνδεδεμένος kikitsa

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 06:25:45 μμ »
καλησπέρα! Υπάρχει κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά με το γεγονός τι ακριβώς κάνουμε μετά το τέλος της θεραπείας; Ξεκίνησα με 2 μέρες νηστείας με νερό και διανύω την τέταρτη μέρα μόνο με σταφύλια..έχω σκοπό να κάνω 7-10 ημέρες, ανάλογα πόσο θα αντέξω, αλλά αναρωτιέμαι πόσες μέρες πρέπει να κάνω το 2ο, 3ο & 4ο στάδιο αντίστοιχα. Διάβασα το βιβλίο της Johanna Brandt, αλλά εκεί μιλούσε περισσότερο όσον αφορά τη θεραπεία από καρκίνο....η αλήθεια είναι ότι εγώ έχω αυχενικό και παράλληλα τενοντίτιδα και σκέφτηκα μήπως με βοηθήσει σχετικά η θεραπεία.

Αποσυνδεδεμένος Vivi

• Πλήρες μέλος
  • Το φάρμακό σου η τροφή σου
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 07:15:53 πμ »
Kikitsa έχει μια εβδομάδα που ο γιατρος μου ειπε ότι έχω τενοντιτιδα. Αυτες τις μέρες θα ξεκινήσω σταφυλοθεραπεία. Ήδη έχει αρχίσει η μητέρα μου και τα πάει πολύ καλά! Η τενοντίτιδα είναι μια φλεγμωνή οπότε πιστεύω ότι θα βοηθήσει. Εδώ θεράπευσε τον καρκίνο!! Ο οργανισμός θα ανανεωθεί, θα γίνει πιο δυνατός και θα μπορέσει να αυτοιαθεί από την τενοντίτιδα... Τουλάχιστόν αυτό πιστεύω... Την σταφυλοθεραπεία θα την έκανα έτσι κι αλλιώς απλά τώρα ένα παραπάνω με την τενοντίτιδα. Προσπαθώ απλά να καταναλώσω τα τρόφιμα από το ψυγείο μου γιατί είχα αγοράσει μπόλικα φρουτάκια και λαχανικά....

Αποσυνδεδεμένος kikitsa

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 01:58:46 μμ »
Vivi καλησπέρα και περαστικά σου! Ήδη διανύω την 7η μέρα μόνο με σταφύλια, αλλά δυστυχώς το έντερο μου δε λέει να λειτουργήσει και νοιώθω ατονία...αυτό σύμφωνα με το βιβλίο της γιατρού σημαίνει ότι πρέπει να συνεχίσω τη μονοφαγία, υπάρχουν ακόμα τοξίνες στον οργανισμό μου, λογικό αφού με το αυχενικό και την τενοντίτιδα έχω πάρει ένα σωρό αντιφλαιγμονώδη, αν βάλεις και τις κορτιζόνες..ελπίζω μόνο να μη με πάρει από κάτω και να συνεχίσω εώς ότου δω αποτελέσματα.
Καλή δύναμη σου εύχομαι!

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 02:20:48 μμ »
Από οτι διάβασα τα φάρμακα δεν συγκαταλέγονται στις τοξίνες. Τοξίνες είναι δηλητηριώδης ουσίες με μορφή μορίων, πρωτεϊνών ή πεπτιδίων που παράγωνται μέσα σε ζωντανούς οργανισμούς ή κύτταρα, όπως παράδειγμα το δηλητήριο της μέλισσας όταν μας τσιμπάει. Η αποτοξίνωση γιατί χρειάζεται?

Αποσυνδεδεμένος kikitsa

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 04:58:54 μμ »
προς Incognito
Τι είναι οι Τοξίνες
Ορισμός: τοξίνη είναι οτιδήποτε μπορεί να βρίσκεται στον οργανισμό μας σε περιεκτικότητα μεγαλύτερη από αυτήν που έχουμε ανάγκη.

Αυτό σημαίνει ότι, ακόμα και πολύ θρεπτικές ουσίες, όπως οι βιταμίνες, μπορεί να μετατραπούν σε τοξίνες αν τις λάβουμε σε υπερβολικά μεγάλες ποσότητες ή για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα της τοξικότητας (υπερβιταμίνωσης) από βιταμίνη Α, που περιγράφηκε πρώτη φορά πριν από έναν αιώνα, όταν οι εξερευνητές των πόλων έφαγαν το συκώτι από πολικές αρκούδες και υπέστησαν οξεία δηλητηρίαση με βιταμίνη Α.

Ακόμα και υπερβολικές ποσότητες νερού μπορεί να προκαλέσουν τοξικότητα που εμφανίζεται με υπονατριαιμία (χαμηλή περιεκτικότητα νατρίου στο αίμα) με πολύ δυσάρεστες συνέπειες για την υγεία. Η δηλητηρίαση από νερό είναι πολύ συχνή σε ασκούμενους σε αθλήματα αντοχής και υπεραντοχής, και γίνεται η δεύτερη αιτία κατάρρευσης (σοκ) σε αγώνες που η διάρκειά τους ξεπερνά τις 4 ώρες.

Στην πραγματικότητα, όμως, ο οργανισμός μας απειλείται κυρίως από ουσίες που δεν έχουμε καθόλου ανάγκη. Ουσίες που δεν προκαλούν κανένα καλό στον οργανισμό, ακόμα και σε ελάχιστη ποσότητα. Ουσίες που κατά βάση είναι εντελώς άχρηστες, όπως το αρσενικό, ο μόλυβδος, οι διοξίνες κτλ.

Τοξίνωση του σώματος προκαλείται:
•Από την τροφή και το νερό (διατροφικά)
•Από τους πνεύμονες (εισπνευστικά)
•Από το δέρμα (διαδερμικά)
•Από άλλες οδούς (παρεντερικά, οφθαλμικά κ.τ.λ.)

• Addicted
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 05:28:56 μμ »
Τοξίνη δεν σημαίνει οτιδήποτε τοξικό. Το νερό δεν μπορεί να είναι τοξίνη. Εγώ διαβάζω πως:

"Toxin: a colloidal proteinaceous poisonous substance that is a specific product of the metabolic activities of a living organism and is usually very unstable, notably toxic when introduced into the tissues, and typically capable of inducing antibody formation."

"A toxin is a poisonous substance produced within living cells or organisms; man-made substances created by artificial processes are thus excluded. The term was first used by organic chemist Ludwig Brieger (1849–1919)."

"Toxins are often distinguished from other chemical agents by their method of production - the word toxin does not specify method of delivery (compare with venom and the narrower meaning of poison – all substances that can also cause disturbances to organisms). It simply means it is a biologically produced poison. "

Toxins
"Toxins can be small molecules, peptides, or proteins that are capable of causing disease on contact with or absorption by body tissues interacting with biological macromolecules such as enzymes or cellular receptors."

Vitamins
"By convention, the term vitamin does not include other essential nutrients such as dietary minerals, essential fatty acids, or essential amino acid"

Οι βιταμίνες είναι οι συγκεκριμένες που ξέρουμε και όταν λαμβάζουμε μεγαλύτερη δόση παθαίνουμε τοξικό σοκ. Οι τοξίνες είναι επίσης τοξικές αλλά είναι άλλο πράγμα. Ο ορισμός της τοξίνης που δίνεις είναι άκυρος εγώ άλλον ορισμό διαβάζω σε λεξικά.

"Οι τοξίνες είναι πρωτεϊνικές ουσίες, δηλητήρια, που παράγονται από ιούς, βακτήρια, µύκητες, θαλάσσια ζώα, έντοµα, ερπετά και φυτά κυρίως για την άµυνά τους.

Είναι ουσίες που δρουν στον άνθρωπο σε µικρές ποσότητες, αλλά γενικά είναι δύσκολο να ευρεθούν µεγάλες ποσότητες των ουσιών αυτών σε καθαρή µορφή, οι οποίες θα µπορούσαν να χρησιµοποιηθούν µε δόλο.

Οι τοξίνες που θεωρούνται πιο επικίνδυνες είναι η τοξίνη της αλλαντίασης, η ρικίνη και η τοξίνη β του σταφυλοκόκκου.

Είδη τοξινών

Τα Gram αρνητικά μικρόβια εκκρίνουν ενδοτοξίνες.
    Τα Gram θετικά μικρόβια εκκρίνουν εξωτοξίνες.

Τα πιό κοινά παθογόνα Gram θετικά μικρόβια που μπορεί να προκαλέσουν shock είναι το Kολοβακτηρίδιο, η Kλεμψιέλα, η Ψευδομονάδα και ο Πρωτέας καθώς και αναερόβια είδη βακτηριοειδών.

Η ενδοτοξίνη είναι λιποσακχαρίτης που απελευθερώνεται μετά από τον θάνατο των μικροβίων αυτών.

Οι εξωτοξίνες αντιθέτως, εκκρίνονται από ζωντανά μικρόβια και, κατ' εξοχήν, είναι πιο τοξικές από τις ενδοτοξίνες.

Μικρόβια που εκκρίνουν εξωτοξίνες είναι τα κλωστηρίδια (καταστρέφουν τους ιστούς και βλάπτουν το κυκλοφορικό και το κεντρικό νευρικό σύστημα). "

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 01:31:38 πμ »
Opos exo grapsei kai se allo thema, ekana enan mina apotoksinosi, katholou fagito, mono ximous frouton kai laxanikon se sindiasmo me fusilium, proviotika kai enzima, alla kathe mera klisma i kapoio fitiko voithima gia to entero. İ logiki tou detox einai to ''flasharisma'' polla igra alla na vgainoun kiolas. Den to ekana moni mou, eimoun se ena organomeno kentro kai me tin parakolouthisi enos ditikou giatrou kai enos ayurvedikou. Eida megali diafora se ola, akoma kai ta matia mou asprisan, to derma mou katharise, tiga stin energia, apolia kilon klp.
İncognito, me tis malakeies pou trome,pinoume kai anapneoume ena ''katharisma'' tou organismou einai aparaitito. Ta farmaka den ksero an dimiourgoun toksines, ksero omos pos epivarinoun polla organa, opote i nistia epivaletai se aftes tis periptoseis kata tin gnomi mou
θυμήσου να θυμάσαι.....

• Addicted
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 01:09:26 μμ »
Δεν διαφωνώ καθόλου για τα φάρμακα ούτε πως είναι κακό που και που να καθαρίζουμε λίγο τον οργανισμό μας. Απλά διαφωνώ με την ορολογία, γιατί το όλο θέμα με τις αποτοξινώσεις προσωπικά μου θυμίζει αστρολογία.

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 03:31:46 μμ »
Απλά διαφωνώ με την ορολογία, γιατί το όλο θέμα με τις αποτοξινώσεις προσωπικά μου θυμίζει αστρολογία.
Τι ζώδιο είσαι;  nanana
θυμήσου να θυμάσαι.....

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact