χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Σταφυλοθεραπεία  (Αναγνώστηκε 61495 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erifili

• New Kid in The Block
  • **
Απ: Σταφυλοθεραπεία - Ελπίζω να ανοιγει
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 16, 2007, 01:46:00 πμ »
Έχεις δίκιο yasmin,είμαι όμως πολύ εθισμένη.Κάποτε παλιότερα δοκίμασα το βελονισμό και τα κατάφερα για λίγο.Όταν όμως το ξανάρχισα κάπνιζα ακόμη περισσότερο.Ένας λόγος που άρχισα την ωμοφαγία είναι και αυτός. Κάπου διάβασα ότι με την ωμοφαγία ελέγχεις τα πάθη σου.
Με την ωμοφαγία κατάφερα να ελαττώσω  προς το παρόν μόνο τους καφέδες.Η αλήθεια είναι όμως ότι την ημέρα που προσπάθησα να κάνω σταφυλοθεραπεία δεν είχα και πολύ όρεξη για τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 16, 2007, 09:31:27 πμ »
Είδες? Είναι πράγματι έτσι! Επίσης και με την άσκηση σου κόβεται κάπως η όρεξη. Μετά από τρέξιμο, κολύμπι ή γυμναστήριο πάλι δεν έχεις και πολύ όρεξη. Εγώ το είχα κόψει κόβοντας μαζί τον καφέ και το αλκοόλ. Αυτά τα τρία ναρκωτικά πάνε πακέτο. Πρέπει να αλλάξεις γενικότερα τις συνήθειές σου για να βγει από το μυαλό το τσιγάρο. Θυμάμαι πως αφού δεν έπαιρνα ούτε καφέ, ούτε ποτό, το τσιγάρο μου φαινόταν ξενέρωμα. Και τώρα που καπνίζω 2-3 το χρόνο, πάλι με κάποιο αλκοολούχο θα τύχει και θα το κάνω.

Γιασμίν, με τα cruelty free αμερικάνικα τσιγάρα που προτείνεις, όχι μόνο ΔΕ θα γίνει το transition για να το κόψει αλλά θα εθιστεί ακόμα πιο πολύ καθότι είναι απίστευτα πιο βαριά με πολύ μεγαλύτερες δόσεις πίσσας και νικοτίνης ;)
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 16, 2007, 10:59:43 πμ »
Καλημέρα Εριφύλλη!
Για το κάπνισμα διάβασε ένα πολύ καλό μήνυμα του EcoChris:
Το κακό με το κάπνισμα όπως και με κάθε αρνητική συνήθεια του ανθρώπου είναι ότι πάντα περιορίζεται στην ανθρωποκεντρική διάσταση του τι ζημιά προκαλλεί στην ανθρώπινη υγεία.
Αρνούμαστε πεισματικά να δούμε τη τεράστια, ανυπολόγιστη περιβαλλοντική καταστροφή που προκαλεί σε όλα τα στάδια της παραγωγής και της χρήσης του.
Αρνούμαστε πεισματικά να δούμε τη πείνα που προκαλεί σε δεκάδες φτωχές χώρες του κόσμου, κλέβοντας πολύτιμη γη για καλλιέργεια καπνού από τη καλλιέργεια βασικών ειδών διατροφής.
Με ενοχλεί αφάνταστα η μη επίγνωση των παραπάνω και η χαρακτηριστική αδιαφορία των καπνιστών για τον αρνητικό αντίκτυπο αυτής της συνήθειας τους.
Πολλοί το ομολογούν ότι δεν τους ενδιαφέρει η υγεία τους. Αυτό το δέχομαι και είναι δικαίωμα τους αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι δικαίωμα τους να προξενούν όλη αυτή τη καταστροφή.
Ο αρνητικός αντίκτυπος του καπνού στο περιβάλλον:http://live-sustainably.blogspot.com/2007/05/blog-post_30.html
ΚΑΠΝΙΣΜΑ - ΑΦΙΛΤΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ : http://live-sustainably.blogspot.com/2006/03/blog-post_24.html
Δωρεάν E-book για τη διακοπή του καπνίσματος:http://whyquit.com/joel/ntap.pdf
Πήγαινε και στα λινκς που δίνει παραπάνω για να διαβάσεις περισσότερα.
Εγώ το έκοψα μαχαίρι πριν περίπου 2,5 χρόνια χάρη στη βοήθεια του whyquit.com και τις πολύτιμες πληροφορίες που βρήκα εκεί. Δεν σου λέω οτι είναι εύκολο. Όμως, μπορείς να το κάνεις!
Κάπνιζα για 25 χρόνια, 25-30 τσιγάρα τη μέρα, άφιλτρα ή στριφτά. Είχα δοκιμάσει και βελονισμό, αλλά το ξανάρχιζα.
Στο site αυτό, μεταξύ άλλων, βρήκα και κατέβασα ένα μετρητή ο οποίος με πληροφορεί για το κέρδος που έχω κόβοντας το τσιγάρο σε χρήμα και μέρες ζωής.
Σήμερα μου γράφει: Δεν έχεις καπνίσει 18.978 τσιγάρα, έχεις εξοικονομήσει 2.467,14 € και έχεις κερδίσει 3 μήνες ζωής!
Απίστευτο, έτσι; Άλλωστε, εσύ, όπως και εγώ, έχεις ένα παραπάνω κίνητρο, έχοντας παιδιά, για να το κόψεις το ρημάδι.
(Προσωπικά δε, βρίσκω πολύ πιο δύσκολο το να κόψω τον καφέ ή τα γλυκά!)
Είμαι στη διάθεσή σου αν χρειαστείς οποιαδήποτε βοήθεια για το θέμα του τσιγάρου.

LENIA

• Επισκέπτης
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 16, 2007, 12:04:53 μμ »

TI ISE SI ELSAKI MOU, THA SE ROTAO OPOTE PSAXNO KATI KE DEN TO VRISKO, S EFXARISTOUME!  :-*

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
    • Τσίρκο
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 16, 2007, 01:02:32 μμ »

Δέκα πέντε χρόνια πετυχημένης πορείας

Το 1980 ο καθηγητής Lamberto στο Bergamo της Β. Ιταλίας δημιουργεί μία ηλεκτρονική συσκευή ικανή να εξουδετερώσει την συνήθεια του καπνίσματος.

Η μέθοδος
… δεν στηρίζεται στον ισχυρό χαρακτήρα και στην αντοχή του καπνιστή παρά μόνο στην επιθυμία να απαλλαγεί από το τσιγάρο.

Ρίξτε εδώ μια ματιά παιδιά και πείτε τη γνώμη σας πως σας φαίνεται το σύστημα;

Η μέθοδος δηλαδή αντιμετωπίζει ακριβώς τη φυσική εξάρτηση από την νικοτίνη και επιτρέπει να μείνουμε χωρίς τσιγάρο για το υπόλοιπο της ζωής μας σαν να μην καπνίσαμε ποτέ. Δεν δοκιμάζεται η αντοχή και ο δυνατός χαρακτήρας του ατόμου και το μόνο που χρειάζεται είναι η θέλησή του να απαλλαγεί από την συνήθεια του καπνίσματος.

Εμένα εδώ κάτι δεν μ αρέσει. Γιατί από όλα τα τσιγάρα που καπνίζουμε πολύ λίγα είναι αυτά που χρειάζεται ο οργανισμός για να πάρει νικοτίνη, τα υπόλοιπα τα καπνίζουμε από ψυχολογική εξάρτηση. Άρα, στην πραγματικότητα δοκιμάζεται η αντοχή και ο δυνατός χαρακτήρας του ατόμου. Την οργανική απεξάρτηση μπορούμε να την πετύχουμε και με τα αυτοκόλλητα που δίνουν νικοτίνη στον οργανισμό από το δέρμα και που σταδιακά τη μειώνουν.

Το πραγματικό ζόρι είναι η ψυχολογική πλευρά του θέματος. Αλλά αυτό φοβάμαι ότι δεν μπορεί να το αντιμετωπίσει η συσκευή.

• Addicted
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 16, 2007, 02:05:57 μμ »
Nai Θανάση. Θα συμφωνήσω μαζί σου. Έχεις δίκιο. Προσωπικά, κάπνιζα γύρω στο ένα ενάμισι πακέτο πολύ βαριά τσιγάρα.

ΌΤαν το έκοψα (σταδιακά), αισθανόμουν σωματική εξάρτηση μόνο για μια μιάμιση (το πολύ) εβδομάδα. Η ψυχική, κοινωνική

εξάρτηση όμως με καταδυνάστευε το μυαλό μέχρι και τους 8-9 μήνες αφού το έκοψα. κάποιες φορές ενέδιδα, κάποιες

άλλες όχι. Είχα δώσει όρκο όμως να μην αγοράσω πακέτο ότι και να γίνει! Έτσι κάποια στιγμή από υπερυφάνια και

αξιοπρέπεια άρχισα να ντρέπομαι να ζητώ συνέχεια τσιγάρο από φίλους, οπότε όσο πήγαινε τοκοβα μέχρι που απεξαρτήθηκα

και στο μυαλό! Είναι γεγονός πως η κατάσταση στην Ελλάδα (που το 60% όλου του πληθυσμού είναι ενεργοί καπνιστές)

είναι απελπιστική και πολύ δύσκολη για κάποιον που προσπαθεί να το κόψει αλλά και για κάποιον που δεν έχει καπνίσει ποτέ

του ενεργά. Παντού σε κλειστούς χώρους και δημόσιες υπηρεσίες καπνίζουν αβέρτα και δεν σέβονται τίποτα και κανέναν.

Όποιος έχει την ιδιαιτερότητά του είναι σεβαστή αλλά να το κάνει κάπου όπου δεν θα αναπνέουν άλλοι τον καπνό του. Είναι

απλά τα πράγματα αλλά στην Ελλάδα δεν βγάζουν πιο αυστηρούς νόμους καθότι κατά τον λαό και οι ηγέτες του.

Στο θέμα, είμαστε τριτοκοσμική χώρα!

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 16, 2007, 02:49:25 μμ »

Η "οργανική" απεξάρτηση που λες δεν είναι ανεξάρτητη από την "ψυχολογική". Είμαστε ένα πράγμα σώμα+μυαλό. Άρρωστο το σώμα, άρρωστο και το μυαλό.
Είχα δοκιμάσει τσίχλες και τσιρότα. Το μόνο που σου κάνουν είναι να παρατείνουν το χρόνο εμφάνισης συμπτωμάτων στέρησης, με άλλα λόγια παρατείνουν το μαρτύριο. Στο τέλος, αν δεν ξαναρχίσεις το κάπνισμα, δεν μπορείς να κόψεις τις τσίχλες! (χάλασα ανεπανόρθωτα τα ούλα μου με αυτές).
Παρακαλώ όποιον καπνίζει και ξέρει λίγα αγγλικά να επισκεφτεί το site που σας είπα και να ΔΙΑΒΑΣΕΙ. Ίσως δεν το πιστεύετε, ίσως νομίζετε ότι τα ξέρετε όλα για τον εθισμό στη νικοτίνη. Σας διαβεβαιώνω όμως πως το σύστημα έχει αποτέλεσμα σε πάρα πολύ κόσμο.
Μετά από μένα το έκοψε και ο άντρας μου (με όλα αυτά που του μετέφερα και βλέποντας αποτέλεσμα σε μένα). Δεν έχει ούτε μια δραχμή κόστος, αλλά θέλει χρόνο και όρεξη να διαβάζεις. Βέβαια πρέπει και να θέλεις να το κόψεις, να έχεις το μυαλό σου ανοιχτό όταν διαβάζεις και να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου να «χωνεύει» όσα διαβάζει.
Υπάρχουν κάποια άρθρα μεταφρασμένα στα ελληνικά, αλλά όχι όλα.
Δείτε εδώ από το site whyquit.com κάποια ελληνικά κείμενα.
Το μηχάνημα που λες μοιάζει "μαγικό" και έχω την τάση να είμαι λίγο δύσπιστη με κάτι τέτοια που υπόσχονται να κάνουν κάτι χωρίς εσύ να συμμετέχεις (όπως πχ. αδυνατίστε τρώγοντας, κάντε γυμναστική από την πολυθρόνα σας κλπ).
Όλα είναι μέσα στο ρημάδι το μυαλό μας. Πρέπει να κάνει ένα «κλικ» και δεις τα πράγματα αλλιώς.
Δείτε και ένα ελληνικό αντικαπνιστικό φόρουμ εδώ με πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος Spiral

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 18, 2007, 12:14:42 πμ »

Spiral, είσαι σούπερ, ευχαριστούμε πολύ, ειδικά το θέμα της προκαταρτικής νηστείας, δεν το ήξερα, νάσαικαλά!

Χαρά μου! Πάντως η όλη διαδικασία θέλει και συμπαράσταση απο το οικογενειακο περιβάλλον. Οποιος αποφασισει να το κανει, πρεπει να ακολουθησει πιστα τις οδηγιες της αγωγης, να παρει και αλλες πληροφοριες, καθοτι δεν μπορω να μεταφερω ολοκληρο το βιβλιο. Π.χ. το κλυσμα γινεται γιατι συνηθως τα σταφυλια προκαλλουν δυσκοιλιοτητα, χρειαζεται για να καθαρισει ευκολοτερα το εντερο. Θελει μεγαλη προσοχη, διοτι αν δεν αποστειρωθει σχολαστικα το κλυσμα και το νερο, υπαρχει κίνδυνος σοβαρης μολυνσης!!

Συνεπως οσοι θελετε να την κανετε, ψαξτε, ψαξτε, διαβαστε, παρτε οσο πιο πολλες πληροφοριες για τη σταφυλοθεραπεια (μπορει να βρειτε και νεες καλυτερες μεθοδους απο αυτες που προτεινει η Dr.Brandt). Η γνωση σωζει!!  :)
"If the truth can be told so as to be understood, it will be believed." Terence McKenna

"We don't see things as they are. We see things as we are."

"Do not adjust your brain. It is reality that is malfunctioning."Robert Anton Wilson

Αποσυνδεδεμένος Spiral

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 18, 2007, 12:25:32 πμ »
Δοκίμασα να κάνω κι εγώ σταφυλοθεραπεία,αλλά δεν άντεξα ούτε μια μέρα.Φαίνεται ότι είμαι γεμάτη τοξίνες. Άσε που καπνίζω κιόλας.
Υπάρχει και άλλο βιβλίο για τη σταφυλοθεραπεία του Ν. Φοράδη,(υγιεινιστής-διαιτολόγος)

Αγαπητη Εριφιλη, ΔΕΝ γινεται να καπνιζεις οταν προσπαθεις να αποτοξινωθεις! Θα ειναι προσπαθεια χωρις αποτελεσμα... Μπορει να σου κανει και χειροτερο κακο, ποτε δεν ξερεις! Παντως με μια νηστεια και αποτοξινωση ορισμενοι απαλλασονται. . :)
"If the truth can be told so as to be understood, it will be believed." Terence McKenna

"We don't see things as they are. We see things as we are."

"Do not adjust your brain. It is reality that is malfunctioning."Robert Anton Wilson

LENIA

• Επισκέπτης
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 18, 2007, 11:32:45 πμ »
Δοκίμασα να κάνω κι εγώ σταφυλοθεραπεία,αλλά δεν άντεξα ούτε μια μέρα.Φαίνεται ότι είμαι γεμάτη τοξίνες. Άσε που καπνίζω κιόλας.
Υπάρχει και άλλο βιβλίο για τη σταφυλοθεραπεία του Ν. Φοράδη,(υγιεινιστής-διαιτολόγος)

Αγαπητη Εριφιλη, ΔΕΝ γινεται να καπνιζεις οταν προσπαθεις να αποτοξινωθεις! Θα ειναι προσπαθεια χωρις αποτελεσμα... Μπορει να σου κανει και χειροτερο κακο, ποτε δεν ξερεις! Παντως με μια νηστεια και αποτοξινωση ορισμενοι απαλλασονται. . :)

ERIFILI, simfono me spiral, pare pipakia evans diafana, na vlepis ti pisa mazevete me kathe tsigaro, mipos ke sokaristis apo tin diapistosi tou ti vazis mesa sou!  :o

Episis mathe gia tin <<BIOSINTONISTIKI>>, exo postari kapou sxetika, isxirizonte i therapeftes pos kanoun theamatiki apeksartisi apo to kapnisma!!!  ;)

ERIFILI, ksexasa na sou po pos i foxy exi ena poli oreo arthro gia ti B12 s´aftin tin enotita, opou legete eki pos to kapnisma mioni tin B12, PROSEKSE TO!

Αποσυνδεδεμένος divya

• gο raw vegan
  • New Kid in The Block
  • **
  • δημητρης σεφ χορτοφαγικης ωμοφαγικης διατροφης
    • http://rawvegangreece.blogspot.com/
Απ: Σταφυλοθεραπεία
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 26, 2008, 11:54:00 πμ »
επειδή έχω πείρα στις νηστείες από 40 έως 6 μήνες σας λέω πως μια κατεύθυνσης νηστεία όπως η σταφυλοθεραπεία μετά από κάποιες μέρες δεν λειτουργεί σωστά, επίσης πάντα να σουρώνετε τον χυμό γιατί οι ίνες σας προκαλούν πείνα,η πραγματική νηστεία έρχεται μετά από 21 μέρες μέσα από την ανανέωση των κυττάρων...μετά από αυτό το διάστημα ο  οργανισμός ξαναγεννιέται και σαν δίνει ενέργεια απίστευτη και πνευματική ανυψώσει, συνήθως υγρές νηστείες κρατάνε 3 μήνες και φέρνουν αποτελέσματα καταπληκτικά αλλά με ένα κύκλο διατροφής που θα γράψω σε ένα ποστ κάποια στιγμή, εγώ προσωπικά κάνω για 6 μήνες νηστεία και μιλάω εκ πείρας
O βεγκανισμος ειναι ηθικη διατροφη και σταση προς τους "αλλους"
η ωμοφαγικη χορτοφαγια ειναι ηθικη  προς εμας τους ιδιους
http://rawvegangreece.blogspot.com/

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 27, 2008, 12:09:51 πμ »
ευχαριστούμε, περιμένουμε...

Αποσυνδεδεμένος LiZaArD

• Θαμώνας
    • Χορτοφαγικές Συνταγές
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 01:41:08 μμ »
Έχω ξεκινήσει κι εγώ σταφυλοθεραπεία.. δεν διάβασα το κείμενο αυτό πριν ξεκινήσω, αλλά η σταφυλοθεραπεία ήταν απ τα πρώτα κείμενα που διάβασα όταν έψαχνα πληροφορίες για να γίνω χορτοφάγος. Δεν είχα κάτσει να διαβάσω το παρόν κείμενο, τώρα που το διαβάζω μου φαίνεται ιδιαίτερα ενιδαφέρον. 
Δεν έκανα 3ημερη αφαγία, αν και μου αρέσει η ιδέα της αφαγίας για 1,2 ή 3 μέρες (ανάλογα πόσο μπορώ να το καταφέρω), κάποιες φορές ο οργανισμός μου από μόνος του αρνείτε να φάει για 3 μέρες και πάντα στην τέταρτη με πιέζω να φάω από φόβο.
Παρ όλα αυτά, θέλω να πω, πως η πρώτη μέρα της σταφυλοθεραπείας ήταν δύσκολη. Με έπιανε η ανάγκη του να μασουλήσω κάτι, ακόμη και όταν το στομάχι μου ηταν γεμάτο. Χθες και σήμερα δεν πεινάω καθόλου. Με εξαίρεση χθες όταν ήμουν έξω και μύρισα φαγητό και τότε μου ήρθε μήνυμα πως θέλω να φάω =Ρ. Δεν νιώθω ατονία, ίσως είναι νωρις ακόμη, αλλά χθες το απόγευμα πήγα για πεζοπορεία και ένιωθα μια χαρά. Επίσης νιώθω καλύτερα ενεργειακά.
Το πρώτυπο της σταφυλοθεραπείας που ακολουθώ είναι αυτό:  http://biostore-aloa.blogspot.com/2006/05/blog-post_11.html είδα πως έχει αναφερθεί και πιο πίσω, απλά το λέω κι εγώ. Επίσης τα σταφύλια που καταναλώνω είναι δύο ειδών, λευκό και μαύρο, απ το εξωχικό του παππού μου, χωρίς φυτοφάρμακα. Το παράξενο είναι πως την ημέρα που αποφάσισα να ξεκινήσω την σταφυλοθεραπεία, ήρθε ο πατέρας μου (χωρίς να του έχω πει τίποτα) και έφερε δύο μεγάλες τσάντες σταφύλια απ το εξωχικό. Ήταν μία πολύ ευχάριστη "σύμπτωση" =)
Συνήθιζε δε να κυριαρχείς επάνω στα ακόλουθα. Στην κοιλιά και στον ύπνο, στη λαγνεία και στο θυμό. Ποτέ να μη κάνεις κάτι αισχρό, ούτε μαζί με άλλους, ούτε μοναχός.

Αποσυνδεδεμένος divya

• gο raw vegan
  • New Kid in The Block
  • **
  • δημητρης σεφ χορτοφαγικης ωμοφαγικης διατροφης
    • http://rawvegangreece.blogspot.com/
glyka frouta kai akrkinos
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 11:02:37 μμ »
Ο καρκίνος τρέφετε με ζάχαρα και δυστυχώς ακόμα και τον φρούτων επηρεάζετε, οι όγκοι μεγαλώνουν, μπορεί το σταφύλι γενικά να κάνει καλό εναντίον του καρκίνου αλλά τα ζάχαρα του τρέφει τον όγκο, ειδικά άτομα που έχουν τον μύκητα  albigan candidas πρέπει να αποφεύγουν ζάχαρα…γενικά οι χυμοί λαχανικών είναι καλλίτεροι για θεραπεία καρκίνου αντί τον φρούτων που άμα είναι και πολύ γλυκά χάνουν την αλκαλικοτητα τους 
O βεγκανισμος ειναι ηθικη διατροφη και σταση προς τους "αλλους"
η ωμοφαγικη χορτοφαγια ειναι ηθικη  προς εμας τους ιδιους
http://rawvegangreece.blogspot.com/

• Addicted
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 08:25:22 πμ »
αυτό δεν το είχα ξανακούσει.

το βιβλίο 'Σταφυλοθεραπεία" το έχεις διαβάσει? Η συγγραφέας είχε θεραπεύσει το δικό της καρκίνο και μετά πολλούς άλλους με τη βρώση μαύρου σταφυλιού και κυρίως με καλό μάσημα των κουκουτσιών του. Έχω την εντύπωση πως τα ζάχαρα του φρούτου είναι αδύνατον να επηρρεάσουν αρνητικά αλλά μόνο θετικά. Δεν ξέρω, τι να πω...

Σίγουρα όμως δεν πρέπει να γίνεται για πάνω από 1-2 βδομάδες

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής