χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Μπισκότα σοκολάτας με γέμιση φυστικοβούτυρου  (Αναγνώστηκε 2377 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blueheart

• Powered by Tofu
  • Συντονίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
  • The Spaghetti Incident?
    • VegLite

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος_xvx

• Πλήρες μέλος
  • Φύλο: Άντρας
    • Ferae Naturae XVX
Απ: Μπισκότα σοκολάτας με γέμιση φυστικοβούτυρου
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 03:38:24 μμ »
Αποπειράθηκα να τα φτιάξω και ήταν απλά φοβερά!

Αλλά αντιμετώπισα δύο τινά:
α) το υλικό για τα μπισκότα μου φάνηκε αρκετά υγρό, πρόσθεσα περισσότερο αλεύρι μα και πάλι δε μου έγιναν στρογγυλά αλλά απλώθηκαν σε όλο το ταψί, και τα έκοψα τετράγωνα μετά. Δεν ξέρω αν έκανα κάποιο λάθος στις αναλογίες, βέβαια, τι να πω, πρόσεχα και δεν είχα και πολλά επιπλέον υλικά.
β) μετά από 1-2 μέρες όσα είχαν μείνει είχαν αφυγρανθεί/ξεραθεί απ' έξω. Μάλλον με λίγο ζέσταμα θα ξαναμαλάκωναν, όπως προτείνεται στο τέλος της εκτέλεσης, ή κάνω λάθος;

Όπως και να 'χει, ευχαριστούμε για τη συνταγή!
«Μέχρι τα λιοντάρια να αποκτήσουν τους ιστορικούς τους, οι ιστορίες κυνηγιού θα δοξάζουν πάντα τους κυνηγούς.»

• Powered by Tofu
  • Συντονίστρια
  • Addicted
  • The Spaghetti Incident?
    • VegLite
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 04:46:49 μμ »
χχμμμ... τι να σου πω... εγώ τα έχω κάνει 3 φορές με αυτές ακριβώς τις αναλογίες και δεν βγαίνει καθόλου υγρή η ζύμη.
Τα μπισκότα μόλις τα ζεστάνεις για λίγα δευτερόλεπτα μαλακώνουν αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 11:44:14 μμ »
Αποπειράθηκα να τα φτιάξω και ήταν απλά φοβερά!

Αλλά αντιμετώπισα δύο τινά:
α) το υλικό για τα μπισκότα μου φάνηκε αρκετά υγρό, πρόσθεσα περισσότερο αλεύρι μα και πάλι δε μου έγιναν στρογγυλά αλλά απλώθηκαν σε όλο το ταψί, και τα έκοψα τετράγωνα μετά. Δεν ξέρω αν έκανα κάποιο λάθος στις αναλογίες, βέβαια, τι να πω, πρόσεχα και δεν είχα και πολλά επιπλέον υλικά.
β) μετά από 1-2 μέρες όσα είχαν μείνει είχαν αφυγρανθεί/ξεραθεί απ' έξω. Μάλλον με λίγο ζέσταμα θα ξαναμαλάκωναν, όπως προτείνεται στο τέλος της εκτέλεσης, ή κάνω λάθος;

Όπως και να 'χει, ευχαριστούμε για τη συνταγή!

Ίσως να είναι θέμα του πώς μετράς τα υλικά. Χρησιμοποιείς measuring cup που δείχνει πόσα ml έχεις βάλει ή ένα απλό φλυτζάνι; Έχεις ειδικά κουτάλια-κουταλάκια που μετράνε ακριβώς τις ποσότητες; Λεπτομέρειες όπως αυτές μπορούν να κάνουν μεγάλη διαφορά.
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος_xvx

• Πλήρες μέλος
  • Φύλο: Άντρας
    • Ferae Naturae XVX
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 04:38:12 μμ »
Χμμ, όχι, η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποιώ απλές κούπες και κουτάλια, και γι' αυτό κάποιες δόσεις είναι κατά ένα μέρος «με το μάτι». Μάλλον θα πάρω ακριβείας για να είμαι σίγουρος. Οι συνταγές λένε τις σωστές αναλογίες και είναι δοκιμασμένες άρα το λάθος και η διόρθωσή του επαφίεται σε μένα. Θα το ψάξω, ευχαριστώ!
«Μέχρι τα λιοντάρια να αποκτήσουν τους ιστορικούς τους, οι ιστορίες κυνηγιού θα δοξάζουν πάντα τους κυνηγούς.»

Αποσυνδεδεμένος Franchesca

• Addicted
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 05:31:12 μμ »
Με τις αναλογίες στα γλυκά την παθαίνω και εγώ πάντα!  sadface
Δεν έχει υπάρξει ούτε μια συνταγή να μου βγεί οκ!  :D Σε αντίθεση με τα αλμυρά, τα γλυκά θέλουν ακρίβεια στις ποσότητες. Δε μπορείς να παίξεις με το μάτι.
Οι πιο έμπειροι στα γλυκά μπορούν να κάνουν μια λίστα με τα απαραίτητα που πρέπει να έχουμε οι άχρηστοι που δεν κάνουμε ούτε κέικ;;!
Αυτούς τους δοδομετριτές ας πούμε θα τους βρω Αθηνάς; Είναιο ειδικοί ή θα τους ζητήσω έτσι;
~*Σε κάθε κλουβί, σε κάθε φυλακή κρύβεται στα κάγκελα μια ελεύθερη ζωή.*~

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 10:09:07 μμ »

Οι πιο έμπειροι στα γλυκά μπορούν να κάνουν μια λίστα με τα απαραίτητα που πρέπει να έχουμε οι άχρηστοι που δεν κάνουμε ούτε κέικ;;!
Αυτούς τους δοδομετριτές ας πούμε θα τους βρω Αθηνάς; Είναιο ειδικοί ή θα τους ζητήσω έτσι;

Καλέ, και σε σούπερ μάρκετ θα βρεις και στα φθηνά καταστήματα με είδη σπιτιού! Σίγουρα θα βρεις και εύκολα! Υπάρχουν και πιο ακριβές επιλογές σε ειδικά καταστήματα με είδη μαγειρικής, φυσικά. Εγώ έχω ένα measuring cup, 4 κούπες που χωράνε ακριβώς 1, 1/2, 1/3 και 1/4 κούπας και ένα σετ με κουτάλια-κουταλάκια.

Επίσης μπορείς να δανειστείς τα αντίστοιχα σκεύη και να μετρήσεις τι χωρητικότητα έχουν τα δικά σου φλυτζάνια και κουτάλια. Αυτό έκανα και με τις κούπες για τσάι που έχω - ξέρω μέχρι πού να γεμίσω για να έχω 250 ml. Το θέμα είναι βέβαια ότι μετά δυσκολεύομαι να υπολογίσω μισή ή 1/3 κούπας...

Να τι έχω εγώ:

"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 10:34:50 μμ »
Καλά, πολύ διαστημική μεζούρα αυτή η πρώτη! :)

Για τα μπισκότα: Τα έκανα κι εγώ, πριν λίγο. Μου βγάλανε λίγο την πίστη στο ζύμωμα, η ζύμη ήταν πολύ λαδερή και κολλώδης καθόλου "ζύμη" και η γέμιση δεν γινόταν με τίποτα ενιαία, σαν κομματάκια έμεινε. Τέλος πάντων, τα έφτιαξα λίγο μεγάλα γιατί δεν πλάθονταν μικρά, έσπαγε η ζύμη (μου βγήκαν 16) αλλά τέλος καλό όλα καλά, ευτυχώς, προέκυψαν πολύ νόστιμα!
Μετά από λίγη ώρα πετρώνουν και τα δικά μου. Αν τα βουτήξεις σε γάλα σόγιας είναι τέλεια, αύριο θα δοκιμάσω να τα μαλακώσω στο φούρνο που λέει κι η συνταγή!
 thanks, Κυανόκαρδη!