χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: ριζότο με μανιτάρια και κρόκο κοζάνης  (Αναγνώστηκε 5264 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Linaki

• New Kid in The Block
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ριζότο με μανιτάρια και κρόκο κοζάνης
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 06, 2013, 04:10:33 μμ »
Να και το αποτέλεσμα, γευστικότατο, ίσως ήθελε τα ντοματίνια αποφλοιωμένα για να μη βρίσκουν στη γλώσσα και περισσότερο πιπέρι:

Η μηχανή δείχνει λάθος ημερομηνία, δεν έχω χρόνο να βρω γιατί, εργαζόμενη με μωρό παιδί  :D Το φαγάκι τρώγεται...τώρα ζεστό!!! Θεικό!
Η ποσότητα ήταν ένα μεγάλο μπολ, δηλ. για 2-3 γεύματα ανάλογα πόσο τρώει κάποιος.
People don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed...

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 06, 2013, 04:53:53 μμ »
Ευχαριστούμε για την συνταγή.  thank you Θα ήθελα να σου πω όμως οτι θα ήταν καλύτερα να αποφεύγεις εταιρίες όπως knorr, unilever, nestle κλπ γιατί πέρα από οτι βγάζουν χάλια προιόντα κάνουν και πειράματα σε ζώα. Δες εδώ τις τελευταίες πρακτικές τους.

Αποσυνδεδεμένος Linaki

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 06, 2013, 05:00:15 μμ »
έλεος πια με τις μεγάλες εταιρείες, κάνουν την τροφή δηλητήριο και αίμα  :( Τα προιόντα είναι όντως χάλια 1-2 σούπες που έχω δοκιμάσει, εύκολες λύσεις βέβαια δηλ. σήμερα χωρίς το ζωμό λαχανικών δεν ξέρω αν θα ήταν τόσο γευστικό! Δεν εχω ξαναχρησιμοποιήσει ζωμό έτοιμο για να ξέρω...
People don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed...

Αποσυνδεδεμένος gypsy

• Θαμώνας
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:44:08 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..Μου άνοιξε η όρεξη βραδιάτικα  yum

Αποσυνδεδεμένος Linaki

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 14, 2013, 03:08:49 μμ »
παραλλαγή της συνταγής σου που την είχα σαν πλάνο:
Σωτάρεις σε μια στάλα ελαιόλαδο μισό πακέτο άσπρα μανιτάρια
σωτάρεις καμμιά δεκαριά ντοματίνια
προσθέτεις 600 γρ. νερό ζεστό και 250 γρ. ρύζι για ριζότο (την διπλάσια ποσότητα δηλ. από τις οδηγίες που έχει το κουτί πάνω)
αλατοπιπερώνεις
(σε αυτό το στάδιο φαντάζομαι θα έπρεπε να βάλω τον κρόκκο αλλά δεν κατάλαβα τί εννοείς ένα πακετάκι, πήρα κρόκκο σε στίγματα, έτσι δεν έβαλα και περιμένω οδηγίες σου για νέα παραλλαγή)
+ 1 ζωμό λαχανικών της Knorr (αυτό που έχουν στα ψυγεία του σουπερ, το έβαλα αντί για κρόκκο).

το ξαναέκανα, μετά από 6 εβδομάδες χορτοφαγίας,έβαλα όλο το πακέτο τα μανιτάτια κι ένα κάρο τοματίνια στην ίδια ποσότητα ρυζιού innocent Όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότερα λαχανικά καταναλώνω ανά γεύμα και...μου αρέσει πολύ!

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact