χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: ρύζι με κολοκύθα και κάσιους  (Αναγνώστηκε 1744 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ilaeira

• Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
ρύζι με κολοκύθα και κάσιους
« στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 10:36:10 μμ »
Αναρωτιόμουν τι μπορεί κανείς να κάνει την κολοκύθα, αυτοσχεδίασα, μου άρεσε το αποτέλεσμα και είπα να το μοιραστώ. Οι αναλογίες είναι στο περίπου, γιατί μαγείρεψα "με το μάτι". Γενικά, από τότε που προσέχω να τρώω ισορροπημένα (από την εγκυμοσύνη μου και μετά), χρησιμοποιώ πολύ ξηρούς καρπους. Πιστεύω ότι τα κάσιους ταιριάζουν πολύ με το ρύζι. Η συγκεκριμένη συνταγή είναι πολύ εύκολη και γρήγορη.

3/4 του φλ. κολοκύθα τριμμένη στον τρίφτη του κυδωνιού (πιο χοντρά κομμάτια απ' ό,τι στον κοινό τρίφτη
3/4 του φλ. κάσιους με αλάτι χοντροαλεσμένα
1 μέτριο κρεμμύδι τριμμένο στο μούλτι (ή ψιλοκομμένο)
μισή χρωματιστή πιπεριά κομμένη σε κυβάκια (έβαλα κόκκινη)
3/4 του φλ. ρύζι μπασμάτι
λίγο κάρι (προτιμώ να μην καίει)
λίγη πάπρικα γλυκιά
αλάτι
3 φλ. νερό βραστό
ελαιόλαδο

Σωτάρεις το κρεμμύδι με την πιπεριά. Προσθέτεις τα κάσιους, αφήνεις να σωταριστούν λίγο και τα βάζεις στην άκρη.
Σωτάρεις ξεχωριστά (σε πιο δυνατή φωτιά, για να μην απορροφήσει πολύ λάδι) την κολοκύθα, ανακατεύοντας συνεχώς, για να μην κολλήσει. Πασπαλίζεις με αλάτι, κάρι και πάπρικα.
Βάζεις σε μια κατσαρόλα το νερό. Μόλις αρχίσει το νερό να κοχλάζει, προσθέτεις τα σωταρισμένα λαχανικά (δοκιμάζεις το αλάτι και τα μυρωδικά κι αν χρειαστεί προσθέτεις) και, τέλος, προσθέτεις το ρύζι. Αμέσως ανακατεύεις, χαμηλώνεις τη φωτιά και σκεπάζεις με καπάκι (δεν ανακατεύεις ξανά το ρύζι). Αφήνεις να σιγοβράσουν μέχρι να απορροφηθεί σχεδόν όλο το νερό. Κατεβάζεις από τη φωτιά, βάζεις κάτω από το καπάκι μια πετσέτα κουζίνας και σκεπάζεις πάλι με το καπάκι την κατσαρόλα, μέχρι να απορροφηθεί και το υπόλοιπο νερό (όχι στο μάτι).

Αν σας αρέσουν οι γλυκιές γεύσεις, πιστεύω ότι θα ταιριάζει να βάλετε και ψιλοκομμένα αποξηραμένα βερίκοκα. Την επόμενη φορά λέω να βάλω.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
Απ: ρύζι με κολοκύθα και κάσιους
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 12:24:07 πμ »
Μμμμμ και μ' αρέσει πολύ η κολοκύθα!
Φαίνεται πολύ ωραία η συνταγή σου! yum

Αποσυνδεδεμένος Vaalinde

• Πλήρες μέλος
Απ: ρύζι με κολοκύθα και κάσιους
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 01:31:05 πμ »
Α! Σίγουρα θα τη δοκιμάσω.
Οι άνθρωποι είνα ζώα που μυρίζουν τελείως ιδιόμορφα και λέω πάλι δε βαριέσαι έχω και εγώ την ίδια μυρουδιά (Μπέρτολτ Μπρεχτ)

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής