χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Απελευθέρωση 50.000 μινκ στην Καστοριά!  (Αναγνώστηκε 35812 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alitakos

• Θαμώνας
    • Ζώα και Αυτοδιάθεση
Απελευθέρωση 50.000 μινκ στην Καστοριά!
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 29, 2010, 11:33:46 μμ »
Δεν θεωρώ ότι έχω καταλήξει γι'αυτο ίσως να κάνω και τόσο προβοκατόρικές ερωτήσεις devil γιατί θέλω να ακούσω την γνώμη σας.
Νομίζω οτι αυτό το καταλάβαμε όλοι! :D

Για το οτι δεν έχω καταληξει,για τις προβοκατόρικες ερωτήσεις ή για την γνώμη σας/?? :P
Η για όλα?? :D

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 29, 2010, 11:34:56 μμ »
Δεν θεωρώ ότι έχω καταλήξει γι'αυτο ίσως να κάνω και τόσο προβοκατόρικές ερωτήσεις devil γιατί θέλω να ακούσω την γνώμη σας.

Για το οτι δεν έχω καταληξει,για τις προβοκατόρικες ερωτήσεις ή για την γνώμη σας/?? :P
Η για όλα?? :D
:D :D :D

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 29, 2010, 11:36:29 μμ »
Βρηκα και αυτό:

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ  ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ  50.000 ΓΟΥΝΟΦΟΡΩΝ ΖΩΩΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

Ο  Φιλοζωικός Σύλλογος Χανίων Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ  με προτάσεις του , που έχει πρόσφατα καταθέσει στο Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων , μέσω της Πανελλαδικής Συντονιστικής Επιτροπής Ζωοφιλικών Σωματείων, τάσσεται υπέρ  της απαγόρευσης εκτροφής και θανάτωσης ζώων για την παραγωγή γούνας.Ζητά από την Πολιτεία να ακολουθήσει το παράδειγμα μιας πλειάδας χωρών της Ε.Ε, που έχουν απαγορεύσει την βάρβαρη αυτή οικονομική δραστηριότητα των ανθρώπων για λόγος καλλωπιστικούς .Ζητά από την Πολιτεία να σταματήσει να επιδοτεί τις βιομηχανίες αυτές του θανάτου και να προωθήσει εναλλακτικές μορφές οικονομικής ανάπτυξης της Δυτικής Μακεδονίας που δεν θα βασίζονται στην βία.Κανένας απολύτως δεν έχει το δικαίωμα να σκοτώνει και δολοφονεί ζώα , ούτε να χρησιμοποιεί την ανωτερότητά του και την σύγχρονη τεχνολογία για να καταδικάζει αθώα πλάσματα σε φρικτό θάνατο.Κάθε χρόνο στις βιομηχανίες-κολαστήρια  της Δυτικής Μακεδονίας εξοντώνονται χιλιάδες γουνοφόρα ζώα με τις ευλογίες , τις  κόκκινες επιδοτήσεις  και την νομική κάλυψη της Πολιτείας.Ας επιτρέψουν να γίνει ένα αντικειμενικό  reportage  μέσα στις βιομηχανίες  αυτές για να ακούσουν όλοι τις κραυγές πόνου και αγωνίας χιλιάδων ζώων κατά την στιγμή της με βάρβαρους τρόπους  θανάτωσής τους.Επειδή τέτοιες πράξεις και οικονομικές δραστηριότητες  είναι αντιστρόφως ανάλογες με τις πανανθρώπινες αξίες και ιδανικά, ας σταματήσουν οι υποκριτικές φωνές διαμαρτυρίας  μερικών για την απελευθέρωση αυτών των ζώων, την «λύπη»  τους για τον θάνατό τους από τροχαία ατυχήματα   ή από την μη δυνατότητα επιβίωσής τους.Υπάρχουν εξ΄ άλλου και μελέτες που υποστηρίζουν , ότι μπορούν ακόμα και να επιβιώσουν.Ας σταματήσουν να «λυπούνται»  για  τον θάνατο άλλων ζώων ( ορνίθων κλπ) από τα μινκ, αφού  ούτως ή άλλως αυτό που τους επιφυλάσσει ο άνθρωπος είναι ο θάνατος δια της σφαγής και μάλιστα χωρίς αναισθητικό.Ας πάψουν να ανησυχούν για την « καταστροφή» της φύσης  που προκαλεί η απελευθέρωση ζώων , μιας φύσης   κατά της οποίας καθημερινά  και για πάρα πολλά χρόνια εγκληματεί το ανθρώπινο είδος.

Φιλοζωικός Σύλλογος Χανίων
Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ

thumbsup

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 30, 2010, 02:40:10 πμ »

Καλά κάνεις. :)

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 30, 2010, 04:46:45 πμ »
Άλλα 2000 mink απελευθερώθηκαν: Πηγή
clapper clapper
θυμήσου να θυμάσαι.....

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 30, 2010, 01:30:38 μμ »
Βρηκα και αυτό:

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ  ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ  50.000 ΓΟΥΝΟΦΟΡΩΝ ΖΩΩΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

thumbsup

thumbsup

@Alitako έχεις καμιά πηγή, είναι δημοσιευμένο κάπου για αναδημοσίευση; (αν όχι το κάνω copy paste από εδώ)

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 30, 2010, 01:49:04 μμ »
Εγώ το βρήκα εδώ, αλλά, γενικά, αποφεύγω να δίνω λινκ προς αυτή την ιστοσελίδα... rolleye

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
Απ: Απελευθέρωση 50.000 μινκ στην Καστοριά!
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 30, 2010, 06:41:02 μμ »
Τι ευχάριστα νέα...!  clapper
Καλά, ο τύπος που κλαίει γιατί καταστράφηκε είναι για πολλές σφαλιάρες!  thimos  Μας συγκίνησες βρε παιδί μου...
(Όσο και η ατάκα του δημοσιογράφου ότι τα κίνητρα των δραστών είναι άγνωστα! Ά ρε φωστήρες που δουλεύουν στο κουρμπέτι!)  :D
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 30, 2010, 07:08:12 μμ »
Δεν έχουν δημοσιεύσει καμιά προκύρηξη;
θυμήσου να θυμάσαι.....

Αποσυνδεδεμένος maroulaki

• Θαμώνας
  • Vegan. Because the alternative is unthinkable.
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 30, 2010, 07:10:56 μμ »
οπου να ναι θα δημοσιευσουν δεν μπορει.
εκει ειναι το ζουμι ολο
"Our lives begin to end, the day we become silent about things that matter."
"Οι ζωές μας τελειώνουν όταν σιωπούμε για πράγματα που έχουν σημασία."

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 30, 2010, 07:31:09 μμ »
1:20 Ώστε έτσι ο αρκτούρος: "Είναι ένα έγκλημα για το περιβάλλον"

Ε ναι για τον αρκτουρο προφανώς τα ζώα έχουν αξία μόνο όταν βρίσκονται υπό εξαφάνιση (λες και τα μινκ δεν εξαφανίζονται με τα εκατομμύρια).
Μήπως ήταν κομμάτι της δήλωσης και διαστρεύλωσαν το νόημα; Μπορούμε να το τσεκάρουμε;
θυμήσου να θυμάσαι.....

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 30, 2010, 07:40:09 μμ »
Εγώ το βρήκα εδώ, αλλά, γενικά, αποφεύγω να δίνω λινκ προς αυτή την ιστοσελίδα... rolleye
Παλιοσελίδα όντως, αλλά ούτε εγω το βρήκα κάπου αλλού  sadface  οπότε το δημοσίευσα απο αυτήν στο facebook
θυμήσου να θυμάσαι.....

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 30, 2010, 07:51:50 μμ »
Και εγώ το ίδιο  dunno
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος Alitakos

• Θαμώνας
    • Ζώα και Αυτοδιάθεση
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 31, 2010, 01:23:23 πμ »
Μια από τα ίδια κι εγώ από Facebook το βρηκα και δεν δινω links από εκει winking

Αποσυνδεδεμένος maroulaki

• Θαμώνας
  • Vegan. Because the alternative is unthinkable.
Η ALF ανέλαβε την ευθύνη
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 31, 2010, 07:15:12 μμ »
Η ALF ανέλαβε την ευθύνη για τις απελευθερώσεις γουνοφόρων ζώων σε Καστοριά και Σιάτιστα

Η προκυρηξη στην Bite Back : http://www.directaction.info/news_aug29_10.htm

και μια μετάφραση - συγχωρήστε μου ενδεχόμενη κακή απόδοση στα Ελληνικά

"26.08.2010 - Heliodendro, Kastoria (Greece)"

Μια απο τις μεγαλύτερες φάρμες εκτροφής μινκ στην Ελλάδα, χτυπήθηκε στην πρώτη νύχτα δράσης μας. Ολα τα κλουβιά
στα οποια βρισκονταν φυλακισμενα τα ζωα σε 37 τμήματα της φάρμας, ανοιχτηκαν και ο μηχανισμός τους καταστράφηκε. Για να ελευθερωθούν τα ζώα, ένα μέρος του φράχτη κοπηκε, και οι δύο πύλες ανοίχτηκαν με  σπασιμο των κλειδαριών τους. (με εργαλεία του ίδιου του εκτροφέα ). Μετα απο 2,5 ώρες δουλειάς, μπορέσαμε να φύγουμε μακριά μαζί με τα χιλιάδες μινκ (σύμφωνα με τα ΜΜΕ ανέρχονται στα 50,000)

"27.08.2010 - Kaloneri, Siatista (Greece)"

Ακόμα ένα εκτροφείο μινκ, υπήρξε στόχος μας, κατα την δεύτερη νύχτα δράσης μας, αυτή τη φορά κοντά στο Καλονέρι, σ'ενα δρόμο οπου  έυκολα φαίνονται 10 φάρμες. Οκτώ χώροι του εκτροφείου γεμάτοι με ζώα, των οποίων τα κλουβιά ανοίξαμε μέσα σε 10 λεπτά. Πριν φύγουμε αφήσαμε μια πορτα για να επιτρέψουμε στα ζώα να τρέξουν προς την ελευθερία. (σύμφωνα με τα ΜΜΕ ανέρχονται στα 2,000)

Και στις δύο περιπτώσεις, εξετάσαμε προσεκτικά τα εκτροφεία ωστε να οργανώσουμε μια όσο το δυνατόν ταχύτερη και ασφαλέστερη ενέργεια. Με αυτές τις δύο πράξεις, αποφασίσαμε να χτυπήσουμε την βιομηχανία της γούνας και πιο συγκεκριμένα τις αηδιαστικά "κέντρα γούνας" της Σιάτιστας και της Καστοριάς, με τα εκατοντάδες γουνομαγαζα.
Απελευθερώνοντας τα ζώα απο τα κλουβιά τους είναι ο τρόπος με τον οποιο κάνουμε τις ιδέες μας πράξη.
Αντιστεκόμαστε στην καταπιεση, στην εκμετάλλευση και στην φυλακή που ο πολιτισμός αυτός δημιουργησε για κάθε ζωντανό πλάσμα, ανεξαρτήτως είδους, φυλής, φύλου, σεξουαλικων προτιμησεων.

Σ'αυτές τις απελπισμένες μέρες εμείς επιμένουμε να επιζητούμε την ελευθερία.

Eat vegan on the barricades!   ---> Αυτο δεν ξέρω πως μεταφράζεται winking

A.L.F.

Τα Ελληνικά ΜΜΕ ανέφεραν οτι 50,000 μινκ απελευθερωθηκαν. Σε άρθρο εφημεριδας της Μακεδονίας, ο πρόεδρος συνδεσμου εκτροφέων γουνοφόρων είπε οτι ήταν μια μάυρη μέρα για την βιομηχανία. Ο ιδιοκτήτης ενος εκ των δυο εκτροφείων υπολογίζει τις απώλειές του στο 1,000,000 ευρώ, και λέει πως το εκτροφείο καταστράφηκε.

"Our lives begin to end, the day we become silent about things that matter."
"Οι ζωές μας τελειώνουν όταν σιωπούμε για πράγματα που έχουν σημασία."

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής