χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Ψωμί Εσσαίων  (Αναγνώστηκε 3048 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Natassa Salou

• New Kid in The Block
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα
Ψωμί Εσσαίων
« στις: Ιούλιος 27, 2010, 01:40:07 μμ »
Γειά σας παίδες...δεν ξέρω αν έχει ξαναναφερθεί σχετικό θέμα αλλά νομίζω ότι αξίζει.
Σήμερα πήρα για πρώτη φορά ψωμί εσσαίων και έχω να πω ότι είναι άπαικτο...φανταστικό :D :D

Ο φυτρωμένος σπόρο σταριού έχει υψηλότερη περιεκτικότητα σε ίνες και πρωτεΐνες από οποιοδήποτε άλλο είδος, μολονότι έχει χαμηλή αξία σε θερμίδες, και είναι ουσιαστικά ελεύθερο αλατιού και λιπαρών. Είναι ιδανικό για ανθρώπους που επιθυμούν πλούσια σε ενέργεια τροφή με χαμηλή περιεκτικότητα σε λιπαρά, η οποία παρέχει συνεχή ενέργεια λόγω των πολυσύνθετων υδατανθράκων. Ιδανικό γι’ αυτούς που γυμνάζονται εντατικά.
   Είναι επίσης ιδανικό για ένα αυξανόμενο αριθμό ανθρώπων με ειδικές διατροφικές ανάγκες, μια και δεν περιέχει συστατικά άλλα από βιολογικό σιτάρι και καθαρό φιλτραρισμένο νερό - ΟΧΙ αλεύρι, μαγιά, λιπαρά, ζάχαρη, γλυκαντικά, αυγά, αλάτι ή γαλακτοκομικά προϊόντα. Είναι γνωστό ότι το βιολογικό ψωμί από φύτρο σταριού, καταναλώνεται από ανθρώπους που αποφεύγουν την γλουτένη στην δίαιτά τους. Αλλά, ίσως το πιο αξιοσημείωτο, είναι ότι εκτός από τα υγιεινά συστατικά που περιέχει, είναι και πολύ νόστιμο!
   H υψηλή θρεπτικότητα του από φυτρωμένο σιτάρι, επιτυγχάνεται μέσω ειδικής διαδικασίας. Αρχικά, μόνο οι καλύτεροι σπόροι σιταριού μουσκεύονται σε αγνό, φιλτραρισμένο νερό, κάτω από αυστηρά ελεγχόμενες συνθήκες. Αυτοί οι σπόροι αφήνονται να φυτρώσουν φυσικά. Όταν πλέον είναι φυτρωμένοι, τα φύτρα αλέθονται, φορμάρονται και σιγοψήνονται σε χαμηλές θερμοκρασίες. Το φύτρωμα του σπόρου αυξάνει σημαντικά την περιεκτικότητα σε πρωτεΐνες, βιταμίνες και ένζυμα, ενώ πολύπλοκα άμυλα στο σιτάρι μετατρέπονται σε φυσικά σάκχαρα, παρέχοντας έτσι μια εύπεπτη και πλούσια πηγή ενέργειας.
   Χρησιμοποιώντας ολόκληρο τον κόκκο σταριού, το ψωμί περιέχει όλες τις ίνες του φλοιού (πίτουρο) καθώς και το φύτρο του αρχικού σιταριού, και αυτό ανεβάζει την περιεκτικότητα σε ίνες σχεδόν στο διπλάσιο από κάθε άλλο τύπο ψωμιού.

Αποσυνδεδεμένος marialan

• New Kid in The Block
  • **
Απ: Ψωμί Εσσαίων
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 27, 2010, 08:16:23 μμ »
Πολύ νόστιμο? yukΕγώ με το ζόρι το καταπίνω!Μέ ενοχλει και η μυρωδιά του!Σε ολα τα αλλα συμφωνω,αλλά προτιμω να μην φάω καθόλου ψωμί,παρά ψωμί εσσαίων

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 27, 2010, 08:27:37 μμ »
de gustibus non disputandum est   biggestgrin
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 27, 2010, 08:35:10 μμ »
!Μέ ενοχλει και η μυρωδιά του!

Σκόρδο σου μυρίζει ή κρεμμύδι;  nanana
(δεν κρατήθηκα πάλι! :D)

de gustibus non disputandum est   biggestgrin

Σαφώς! yes
Σαν τον πειρατή στα Αστερίξ σχολίασες! :D

Αποσυνδεδεμένος apokalupsh

• Sr. Member
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 27, 2010, 09:01:55 μμ »

δεν ειχα καταλαβει οτι σε πειραξε τοσο πολυ. απο την μερια μου δεν ηθελα να σε προσβαλω.

σοβαρα τωρα, την κρεμα σκορδου την εφτιαξες με μαγειρεμενο που σου ειπα? ολα κομπλε?

Αποσυνδεδεμένος marialan

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 27, 2010, 09:07:45 μμ »

de gustibus non disputandum est   biggestgrin

Σαφώς! yes
Σαν τον πειρατή στα Αστερίξ σχολίασες! :D
πω πω εμπάθεια!πως μπορεις να εισαι τόσο μονοσημαντη? dunnoΚαι περι ορέξεως κολοκυθόπιτα!Εκτος αν απο εδω μέσα πρέπει να συνφωνούμε ολοι μεταξύ μας,οπότε θεωρεις οτι δεν πρέπει να εκφράζουμε την απαρεσκεια μας,αλλοιως μπορει και να δεχτουμε ειρωνικά σχόλια,για τα οποία και σε ευχαριστω...Οσο για το σκόρδο και το κρεμμύδι,ξέχασα!μαγειρεμένα δεν βρωμανε! laugh3

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 27, 2010, 09:30:29 μμ »
Στραβά το πήρες και κρίμα! Νόμιζα οτι κάναμε πλάκα μεταξύ μας, με αυτό το θέμα, από ένα σημείο και πέρα!
Το συνηθίζουμε αυτό στο φόρουμ, υπέθεσα οτι το έχεις καταλάβει... sadface
Εμπάθεια; Εγώ;  shock

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 27, 2010, 09:30:58 μμ »
E ναι ρε παιδιά...Μην χάνουμε και το χιούμορ μας.
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος Φρουτοπία

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 27, 2010, 10:03:25 μμ »
Πρόσφατα το δοκίμασα για πρώτη φορά και μου άρεσε! Δεν θα το έλεγα και ψωμί πάντως, είναι αρκετά γλυκό και μαλακοαφράτο  nanana, εγώ το βρήκα καλό και φαντάζομαι ότι είναι πολύ υγιεινό :)

Αποσυνδεδεμένος Natassa Salou

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 28, 2010, 09:54:14 πμ »
Σαφώς είναι και θέμα γεύσης και γούστου....αλλά....εγώ το βρήκα άπαικτο και είναι εξαιρετικά θρεπτικό.
Αν το σερβίρεις με αποξηραμένα φρούτα όπως cranberries, χουρμά, δαμάσκηνο, σύκο...κάνει ένα πολύ χορταστικό σνακ. :D

• Sr. Member
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 28, 2010, 04:51:35 μμ »
απ οσο ξερω υπαρχουν 2 ειδη που το ενα ειναι ομοφαγικο και το αλλο οχι. ομως οταν ημουν στο βιολογικο δεν εγραφε πανω σε κανενα απο τα δυο τιποτα σχετικα με το σε τι βαθμους ψηνεται... ξερει κανεις κατι παραπανω? το ενα ειχε και σταφιδες και ηταν λιγο πιο γλυκο ενω το αλλο ηταν σκετο.

off topic η χλευη με το χιουμορ χωριζονται απο πολυ λεπτα ορια, ειδικα οταν το θεμα αφορα την αποψη καποιου. αυτο φυσικα εμεις σαν χορτοφαγοι θα πρεπει να το γνωριζουμε καλυτερα πως εμπαιγμος για τις αποψεις του καθενος ειναι αλλο απο το χιουμορ. και ληγει για μενα εδω

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 28, 2010, 05:15:51 μμ »
off topic Δεν χλεύασα, νομίζω, αλλά είναι και πώς το αντιλαμβάνεται ο καθείς... Και για μένα έληξε από το προηγούμενο μήνυμα, ήδη  sadface

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 28, 2010, 07:05:31 μμ »
Άλλο εμπαιγμός/χλεύη και άλλο να αστειευτείς φιλικά για κάτι. Τέλοσπάντων.
Έντιτ: Δεν είναι καλό να τα παίρνουμε όλα στραβά.  biggestgrin  
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

• Sr. Member
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 28, 2010, 07:16:08 μμ »
αυτο λεω κι εγω. Τελος παντων.

Αποσυνδεδεμένος ToFu

• www.tofu.gr
  • Addicted
  • black salt is not black!
    • tofu.gr
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 22, 2011, 10:08:00 πμ »
έχει δοκιμάσει κανείς να το ετοιμάσει σπίτι του; εγώ είχα κάνει πριν από μήνες μια προσπάθεια, αλλά μου βγήκε ψιλοαποτυχία  thimos

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact