χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: κάρμα..  (Αναγνώστηκε 3273 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasileia

• New Kid in The Block
  • **
κάρμα..
« στις: Ιούλιος 14, 2010, 11:50:59 μμ »
ενώ παρακολουθούσα το εν λόγο πρόγραμμα στην τηλεόραση μιά μέρα το μικρό κάνει ''θα πάμε διακοπές και εσύ θα χτηπάς στο βράχο ένα μεγάλο χταπόδι και εγώ ένα μικρό χταποδάκι'' και συνεχίζει ο πατέρας του λέγοντάς του ''ότι θέλεις'' αυτό το είδα και απο τότε το σιχάθηκα,πραγματικά δεν το ξαναείδα...τι μηνύματα περνάνε..τώρα αν το είδε κάποιο μικρό παιδάκι πολύ πιθανό να πει το ίδιο,δεν είναι εξωφρενικό??? thimos thimos thimos
If you don't live for something,
You will die for nothing.
A.L.F.

Αποσυνδεδεμένος Dum spiro spero

• Πλήρες μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: κάρμα..
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 15, 2010, 01:59:53 μμ »
Το θεμα ειναι γενικοτερο..Αν και δεν παρακολουθω τετοια προγραμματα,εχω παρατηρησει οτι γενικοτερα στην τηλεοραση εχουν την εντυπωση πως ολοι ειναι κρεοφαγοι,ολοι κανουν τα ιδια πραγματα και μπλα μπλα μπλα..Δεν σεβονται καθολου τους ανθρωπους με διαφορετικες πεποιθησεις,άλλα πιστευω και οτι τελος παντων ανηκει στην μειονοτητα του πληθυσμου..Εχεις απολυτο δικιο λοιπον ,αφου ο/η σεναριογραφος δεν σκεφτηκε καν πως μπορει να υπαρχουν καποιοι ανθρωποι εκει εξω τους οποιους σοκαρουν τετοιες ιδεες και εικονες!
''Μην κανεις στους άλλους αυτο που δεν θα ηθελες να σου κανουν εσενα''

Αποσυνδεδεμένος vasileia

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 15, 2010, 02:12:57 μμ »
και εγώ δεν το παρακολουθούσα τακτικά,τυχαία το είδα δυο-τρεις φορές που εκείνη την ώρα δεν είχα τι να κάνω,πραγματικά δηλαδή είναι απήστευτο,''πάμε να φάμε ψαράκι στην ταβέρνα στη θάλασσα'',''σήμερα έχουμε κοτόπουλο κοκκινηστό'',''έφτιαξα το αγαπημένο σου,κεφτεδάκια''
και αυτά όσες φορές το είχα δει το είχαν επαναλάβει,μα τόση μανία πιά???τίποτα άλλο δεν είχαν να πουνε?άμα πάτε και δείτε τα επεισόδια θα παρατηρήσετε οτι τρώνε συνέχεια ζώα,μα ούτε κάτι διαφορετικό τίποτα,μόνο κρέας,τι πλύση εγκεφάλου είναι αυτή που την έχω παρατηρήσει στην τηλεόραση γενικότερα,καλά ας μην πιάσω τις διαφημίσεις γιατί δεν θα τελειώσουμε ποτέ... thimos thimos thimos thimos
A.L.F.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 15, 2010, 02:22:00 μμ »
Άσε μωρέ, απελπισία είναι thimos...και το χειρότερο είναι οτι αυτές όλες οι εκπομπές, οι διαφημίσεις κλπ αναπαράγουν και καθρεφτίζουν τον αληθινό κόσμο...
Στη θάλασσα που πήγαινα καθημερινά, όποτε άκουγα συζητήσεις γύρω μου, όλο για φαγητό μιλάγανε, τι μαγείρεψαν τι θα μαγειρέψουν αύριο, τι έφαγαν στην ταβέρνα, και πάντα -ΠΑΝΤΑ- αυτό ήταν ζωικό, (και πάντα με το υποκοριστικό του: ψαράκι, κατσικάκι, μοσχαράκι, κοτοπουλάκι, χταποδάκι...), αλλιώς δεν άξιζε καν να αναφερθεί!  shock
Μια κυρία π.χ. έλεγε: Αφού μου τα έκοψε όλα ο γιατρός, γιατί να πάω στην ταβέρνα; rolleye

Αποσυνδεδεμένος vasileia

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 15, 2010, 02:26:40 μμ »
τώρα άντε να τους αλλάξεις άποψη,μεγάλοι άνθρωποι έχουν μάθει έτσι όλη τους τη ζωή και θα αλλάξουν τώρα?για να αλλάξει κάποιος θέλει θέληση και δυστυχώς δεν υπάρχει,εσύ είσαι χορτοφάγος?
A.L.F.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 15, 2010, 02:36:30 μμ »
Και εγώ μεγάλος άνθρωπος είμαι (μα, πολύ μεγάλος, λέμε! cryingbig) και σε μεγάλη ηλικία έγινα χορτοφάγος!
Ενημέρωση θέλει, και ανοιχτό μυαλό...

Αποσυνδεδεμένος Dum spiro spero

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 15, 2010, 03:40:57 μμ »
Ετσι ειναι,πρεπει επιτελους να πεταξουν τις παρωπιδες!Ενταξει,ετσι τους εμαθαν..αυτο ομως τι σημαινει?Δικοι τους νοηση και θεληση δεν εχουν?Παντως απο παρεες μου και γνωστους εχω διαπιστωσει οτι πολλοι ανθρωποι θεωρουν δεδομενο το κρεας στην καθημερινοτητα τους..Ολα σχετιζονται γυρω απο αυτο,οπως λεει και ο Πανουσης για τον Νεοελληνα <<με τζατζικι και με σουβλακι...!>>..Κι αυτο που μου τη σπαει πιο πολυ ειναι το οτι νομιζουν πως αν δεν το φανε θα αρρωστησουν..9 στους 10 συγγενεις/φιλους που θα πει η μητερα μου πως δεν τρωω κρεας και τα λοιπα,γουρλωνουν το ματι και ρωτουν:ουτε λιγο κρεατακι questionmark     ΕΛΕΟΣ
''Μην κανεις στους άλλους αυτο που δεν θα ηθελες να σου κανουν εσενα''

Αποσυνδεδεμένος vasileia

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 15, 2010, 07:22:19 μμ »
και για μένα έτσι λένε thimos και μερικές φορές λένε φάε να μεγαλώσεις τι πράγματα είναι αυτά κτλ,έλσα δεν σε πήραν και τα χρόνια,(απ'ότι διάβασα σε άλλα post)ίσα με τους γονείς μου είσαι :*
A.L.F.

Αποσυνδεδεμένος Franchesca

• Addicted
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 16, 2010, 01:05:33 πμ »
Πριν μερικούς μήνες η αδερφή μου έγινε ψαρο-χορτοφάγος. Και μαζί με αυτήν και η γιαγιά μου, ετών 65 (μένουν μαζί).
Δεν ήταν επιλογή της, αλλά αφού η μικρή δεν έτρωγε κρέας, η γιαγιά δε μπορούσε να μαγειρεύει δύο φαγητά και έτσι ακολουθούσε την ίδια διατροφή.
Στην αρχή γκρίνιαζε και έλεγε ότι ξεσηκώνω τη μικρή και ταλαιπωρώ και εκείνη. 6 μήνες μετά η χοληστερίνη της και μαζί με αυτή και το σάκχαρο επανήλθαν στα φυσιολογικά, ενώ πριν χαπακωνόταν για να μην ανεβαίνουν!
Τώρα λέει όλο καμάρι στις φίλες της (έχει τρελό γέλιο) ότι είναι χορτοφάγος και το ίδιο και οι εγγονές της!  :D :D

Από έργα είχα φάει κόλλημα μόνο με το "Μίλα μου βρώμικα" (ντροπή μου και αίσχος!) και κάθε φορά που είχε σκηνές με νεκρά ζώα από το κρεοπωλείο ενός από τους πρωταγωνιστές υπέφερα!! Φίλε νεκρά ζώα, κρεμασμένα στην τηλεόραση!!! Αλλά να μου πείς, εδώ τα έχουν στις βιτρίνες κρεοπωλείων στο δρόμο...

Τώρα βλέπω το "True Blood" (πάλι ντροπή μου και αίσχος!  :D), όπου είναι μια μ@λ@κία με βρικόλακες. Ο λόγος που το βλέπω είναι γιατί μ' αρέσει ο τρόπος που χρησιμοποιούν τα βαμπίρ τους ανθρώπους για τροφή. Νομίζω είναι πολύ καλός παραλληλισμός βαμπίρ-άνθρωποι και άνθρωποι-ζώα!
Το ανέφερα σε κόσμο που το βλέπει (εγώ και άλλοι 2 πρέπει να το βλέπουμε βασικά σε όλη την Ελλάδα! Στους άλλος δύο το ανέφερα! :D) και όντως έπιασε!  winking
Ρίξτε μια ματιά αν δε βαριέστε. Στο internet το βλέπω.
~*Σε κάθε κλουβί, σε κάθε φυλακή κρύβεται στα κάγκελα μια ελεύθερη ζωή.*~

Αποσυνδεδεμένος ALKOUTS

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 16, 2010, 01:12:34 πμ »
μετρα με και εμενα! 4 το βλεπουμε! blush!ισως και οι μονοι ανω των 16!
σορυ για το οφ τοπικ αλλα συγκινηθηκα που το βλεπει κι αλλος! :D

Αποσυνδεδεμένος Franchesca

• Addicted
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 16, 2010, 01:21:25 πμ »
μετρα με και εμενα! 4 το βλεπουμε! blush!ισως και οι μονοι ανω των 16!
σορυ για το οφ τοπικ αλλα συγκινηθηκα που το βλεπει κι αλλος! :D
ΕΙΣΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΟΥ!!! Μαζί με τους άλλος δύο!  :D
Ρε, δεν είναι τέλειο που δείχνει τα αισθήματα των ανθρώπων, τις ζωές τους και μετά απλά καταλήγουν φαΐ;;! ΤΕΛΕΙΟ!
Και πολλές φορές μάλιστα οι κυνηγοί τους (τα βαμπίρ δηλαδή!  :D Αρχίζω αλήθεια να ντρέπομαι, αλλά είναι καλό!) σκοτώνουν τους ανθρώπους βασανίζοντας τους και διασκεδάζοντας μ' αυτό.
Γούσταρα πολύ στο τελευταίο επεισόδιο που είδα που ένα βαμπίρ είπε σ' ένα άλλο που τρεφόταν με τεχνιτό αίμα (ναι, παίζει και αυτό! Κάτι σαν χορτοφάγα βαμπίρ φανταστείτε!), του είπε λοιπόν το σαρκοφάγο βαμπίρ ότι δεν πρέπει να αισθάνεται άσχημα που σκοτώνει ανθρώπους για να τραφεί γιατί αυτή είναι η τροφική αλυσίδα! Και αυτή ήταν η απάντηση στο ότι το άλλο βαμπίρ (που τρεφόταν με τεχνιτό αίμα. Γελοιοποιούμαι, κόψτε με!!  :D) δεν ήθελε να σκοτώνει ανθρώπους γαιτί δεν ήθελε να αφαιρεί αθώες ζωές!!

Μ@λ@κ@ στάνταρ ο σεναριογράφος είναι χορτοφάγος!! Όσο το σκέφτομαι το έργο τα σπάει!  beer
~*Σε κάθε κλουβί, σε κάθε φυλακή κρύβεται στα κάγκελα μια ελεύθερη ζωή.*~

Αποσυνδεδεμένος ALKOUTS

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 16, 2010, 01:25:55 πμ »
τωρα να πω την αληθεια μου δεν το ειχα σκεφτει ετσι..... αλλα μπορεις να το σκεφτεις και ετσι!
(χμμμ ! σκεφτομαι ηδη με κοροιδευουν που το βλεπω αν πω στους φιλους μου και αυτα περι χορτοφαγιας και βαμπιρ ουουου θα με κραξουν εντελως! biggestgrin)

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 16, 2010, 01:29:20 πμ »
Μ@λ@κ@ στάνταρ ο σεναριογράφος είναι χορτοφάγος!! Όσο το σκέφτομαι το έργο τα σπάει!  beer

Έτσι που τα λες, σίγουρο μου φαίνεται!  :D

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 16, 2010, 01:30:27 πμ »
 blush Προσθέστε με κι εμένα στο βαμπιρο-κλάμπ! Σούκι και τα μυαλά στα κάγκελα  :D :D :D
Φραντσέσκα κι εγώ έτσι την έχω δει με το συγκεκριμένο σήριαλ. Πραγματικά ο σνομπισμός των 'αληθινών' βαμπίρ που πίνουν αίμα προς αυτούς που πίνουν τεχνητό γιατί λυπούνται τους ανθρώπους-τροφή, κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει.... biggestgrin
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος vasileia

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 16, 2010, 11:43:03 πμ »
το συγκεκριμένο δεν το έχω δει ποτέ,αλλά γενικά απο πολύυυυυυ μικρή βλέπω θρίλερ,πάντα μου αρέσανε,δεν βλέπω ελληνικά,κωμωδίες(με λίγες εξερέσεις Jim Carrey και ειδικά στο ice ventura που είναι και για ζώα!)αλλά ποτέ δεν χάνω την ευκαιρία να δω ένα καλό ψυχολογικό συνήθως θρίλερ!αυτά που σφάζοντε και κόβουν κεφάλια κτλ πολύ βαρετά ποτέ δεν μου άρεσαν yuk το θρίλερ πρέπει να έχει νόημα για να το δεις,ειδικά αν δείχνει οτι κάνουν κακό στα ζώα δεν το βλέπω ποτέ yuk yuk yuk
A.L.F.

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact