χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Καρποφαγία  (Αναγνώστηκε 14013 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
Απ: Καρποφαγία
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 08, 2010, 05:48:46 μμ »
Ηθικά μπορεί να μπάζει, δεν διαφωνώ, αλλά σίγουρα σε σχέση με τον βιγκανισμό μπορεί να είναι πιο οικολογική διατροφή.

(μπορεί βέβαια να λέει και "ακολουθώ τις αρχές του veganism")

:D έλεος

:D
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος alkyoni

• Πλήρες μέλος
  • Αλλάζεις με τα χέρια σου τις εποχές
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 26, 2010, 11:51:32 μμ »
Να ρωτήσω κάτι θέλω να κάνω για καμιά βδομαδούλα αποτοξίνωση με φρούτα. Πρέπει να τρώω ένα συγκεκριμένο φρούτο ή οτιδήποτε. Είναι καλύτερο να τα τρώω ή να τα κάνω χυμό?  :)

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 23, 2011, 01:26:33 πμ »
Εχω αρχίσει να ψήνομαι για καρποφαγία  yes
θυμήσου να θυμάσαι.....

Αποσυνδεδεμένος Franchesca

• Addicted
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 23, 2011, 01:30:46 πμ »
Εχω αρχίσει να ψήνομαι για καρποφαγία  yes
Σχεδόν ένα χρόνο το ψήνω... αλλά είναι ακόμα στο φούρνο!  :D
(Είναι και οξύμωρο!)
~*Σε κάθε κλουβί, σε κάθε φυλακή κρύβεται στα κάγκελα μια ελεύθερη ζωή.*~

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 23, 2011, 01:36:10 πμ »
Το χεις ψάξει καθόλου; Τι πρέπει να τρώμε κλπ;
θυμήσου να θυμάσαι.....

• Addicted
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 23, 2011, 01:41:09 πμ »
Ότι μπορείς να φας χωρίς να σκοτώσεις το φυτό. Πατάτες, μαρούλια, κρεμμύδια, κτλ ξέχνα τα.
Κοίτα, σπίτι δεν αφαιρείς και πάαααρα πολλά πράγματα από τη διατροφή σου, αλλά έξω δε μπορώ να φανταστώ τί θα μπορείς να φας...  rolleye

Επίσης κάτι που με είχε προβληματίσει ήταν μία συζήτηση με ένα σύντροφο για το πόσο ελλιπής είναι σαν θεωρία. Για να μην καταστρέφεις το φυτό, αλλά να τρέφεσαι μόνο από τους καρπούς του, συνεπάγεται πως και το ίδιο θα κάνεις και με όοοολα τα προϊόντα που χρησιμοποιείς. (Όπως κάνουμε και ως βίγκαν.)
Άντε βρες εσύ σπίτι χωρίς ξύλινο πάτωμα ή μην αγοράσεις ξύλινη βιβλιοθήκη...

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 23, 2011, 01:50:21 πμ »
Θα σταματήσεις να με ξενερώνεις πάνω που ήμουν έτοιμη  nanana
θυμήσου να θυμάσαι.....

• Addicted
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 23, 2011, 01:57:16 πμ »
:D :D :D
Κι εγώ την ίδια ξενέρα είχα φάει! Μη σου πω ,την είχα ατάκα πρέπει να είχα πει!!!  :D

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 23, 2011, 02:05:02 πμ »
Επίσης κάτι που με είχε προβληματίσει ήταν μία συζήτηση με ένα σύντροφο για το πόσο ελλιπής είναι σαν θεωρία. Για να μην καταστρέφεις το φυτό, αλλά να τρέφεσαι μόνο από τους καρπούς του, συνεπάγεται πως και το ίδιο θα κάνεις και με όοοολα τα προϊόντα που χρησιμοποιείς. (Όπως κάνουμε και ως βίγκαν.)
Για κρεοφάγο τον κόβω τον σύντροφο  nanana

Σαν θεωρεία δεν μπάζει, πιο δύσκολη εφαρμογή εφαρμογή ίσως. Είναι θέμα μέτρου, καπου την έχουμε ξανακάνει την συζήτηση.To  Cruelty free δεν είναι εφαρμόσιμο έτσι και αλλώς ούτε στον βέγκαν τρόπο ζωής, less cruelty είναι η σωστή λέξη νομίζω. Ακόμα και τα λαχανικά που τρώμε να εξαιρεσεις, πόσα τρωκτικά και έντομα σκοτώνονται στις καλλιέργειες, πόσα έντομα σκοτώνουμε με το αυτοκινητο, πόσο χώρο στερούμε στα υπόλοιπα ζώα με την δημιουργία πόλεων κλπ κλπ. Απλά προσπαθούμε να κάνουμε όσο λιγότερο κακό μπορούμε, δεν μπορείς να λες ή όλα ή τίποτα. Με αυτή την λογική και βεγκανισμός ''μπάζει'' τι να κάνουμε τώρα να το ρίξουμε στα σουβλάκια;  nanana
Κι εγώ την ίδια ξενέρα είχα φάει! Μη σου πω ,την είχα ατάκα πρέπει να είχα πει!!!  :D
Γιαυτό σου γράφω αντίλογο, προσπαθώ να σε ψήσω για να έχω παρέα  :D
θυμήσου να θυμάσαι.....

• Addicted
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 23, 2011, 02:20:29 πμ »
Για κρεοφάγο τον κόβω τον σύντροφο  nanana

Σαν θεωρεία δεν μπάζει, πιο δύσκολη εφαρμογή εφαρμογή ίσως. Είναι θέμα μέτρου, καπου την έχουμε ξανακάνει την συζήτηση.To  Cruelty free δεν είναι εφαρμόσιμο έτσι και αλλώς ούτε στον βέγκαν τρόπο ζωής, less cruelty είναι η σωστή λέξη νομίζω. Ακόμα και τα λαχανικά που τρώμε να εξαιρεσεις, πόσα τρωκτικά και έντομα σκοτώνονται στις καλλιέργειες, πόσα έντομα σκοτώνουμε με το αυτοκινητο, πόσο χώρο στερούμε στα υπόλοιπα ζώα με την δημιουργία πόλεων κλπ κλπ. Απλά προσπαθούμε να κάνουμε όσο λιγότερο κακό μπορούμε, δεν μπορείς να λες ή όλα ή τίποτα. Με αυτή την λογική και βεγκανισμός ''μπάζει'' τι να κάνουμε τώρα να το ρίξουμε στα σουβλάκια;  nanana
Γιαυτό σου γράφω αντίλογο, προσπαθώ να σε ψήσω για να έχω παρέα  :D
Δεν παίζεσαι!  :D Είπα κι εγώ, τί σκάλωμα έφαγε τώρα και κάνει προπαγάνδα τώρα;;  questionmark
Και πάνω που ετοιμαζόμουν να γράψω φίλε «Κάνας καρποφάγος δεν υπάρχει να πάρει θέση μπας και μας ψήσει;;»  :D
Ψήσε με-ψήσε με! Η αλήθεια είναι πως λίγο ψήσιμο θέλω για να πεισθώ, αλλά δε το 'χει κάνει κανείς!  :D

Εγώ δε το θεωρώ ακραίο. Ακόμα και αν δεν πονάνε ή δε βιώνουν θάνατο (με τον τρόπο που ξέρουμε βάση του δικού μας νευρικού συστήματος και των όμοιων μας τουλάχιστον) ,δε με χαλάει καθόλου να μην σκοτώνω ένα φυτό (ή να μην το καταστρέφω σε άλλη γλώσσα) εφόσον μπορώ να τραφώ από αυτό επαρκώς ,μέσω του τρόπου ο οποίος είναι και το μέσο αναπαραγωγής του, τους καρπούς του δηλαδή.
(Ήταν πολύ μακροσκελής η πρόταση;; Ήθελε κάπου άλλη μία τελεία ίσως;;  :D)

Έλα φανή, με βλέπεις το ψήνω άσχημα!  :D
Κοίτα, για αρχή έχω κάνει το εξής: κρατάω τα κουκούτσια και τα πετάω σε χώμα (όσα μπορώ τουλάχιστον, όχι της ντομάτας!) και όχι στα σκουπίδια, για να φτάνουν τουλάχιστον και αυτά στον προορισμό τους! Στο χώμα μπας και αναπαραχθούν! Το έρμο το φυτό για αυτό τα βγάζει και εμείς δε φτάνει που του παίρνουμε τους καρπούς, δε φτάνει που στο τέλος μπορεί να φάμε και το ίδιο, πετάμε και τα κουκούτσια τους στα σκουπίδια!!!!!!!  speechless
Ε, τουλάχιστον είπα να τους δίνω μια ευκαιρία!  :D

(Μ@λ@κ@ Φανή με σκάλωσες τώρα! Τώρα κατάλαβα πόσο ψημένη είμαι!  :D :D)

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 23, 2011, 02:36:16 πμ »
Αυτό με τα κουκούτσια το κάνω και γω, γενικώς με ότι τροφή περισσεύει, την πετάω σε χώμα να τραφεί κάποιος ζωντανός οργανισμός. Ακραίο δεν μπορείς να το πεις, σκέψου ότι και ο βεγκανισμός είναι ακραίος για τους περισσότερους  dunno
Και γενικά έχω την εντύπωση πως όταν σκέφτομαι το θέμα της καρποφαγίας οι δικαιολογίες που βρίσκω για να μην προχωρήσω είναι παρόμοιες με αυτές των κρεοφάγων, γενικά με τρομάζει το ξεβόλεμα τελικά ( η αυτοκριτική σε όλο της το μεγαλείο  nanana ).

Το μόνο που με σκιάζει είναι ότι αν συνεχίσουμε οι δυο μας μέχρι το πρωί θα έχουμε γίνει breatharian  nanana
θυμήσου να θυμάσαι.....

• Addicted
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 23, 2011, 02:45:20 πμ »
Ναι ρε γαμώτο, είμαστε άσχημος συνδυασμός οι δυο μας! Δεν έχουμε μέτρο ρε παιδί μου!  :D

Γιατί, οι vegeterian τί σου λένε όταν τους λες ότι είσαι βίγκαν;;
Όλα με μέτρο ρε παιδί μου!  nanana
Τους φαίνεται παράλογο να στερηθούν κάτι ακόμα και θεωρούν τον βιγκανισμό ακραίο!
Ε, έτσι κάνουμε κι εμείς απέναντι στη καρποφαγία! Το ξεβόλεμα φοβόμαστε!

Σμείωση: Αν είναι κάποιος άλλος on line προλαβαίνει να μας σώσει από τον όλεθρο!

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 23, 2011, 02:54:31 πμ »

Σμείωση: Αν είναι κάποιος άλλος on line προλαβαίνει να μας σώσει από τον όλεθρο!
Ναι σιγά ,μην μας σώσει, ξέρεις τι καθίκια είναι οι βέγκαν  :D
Το θέμα είναι ότι ψάχνω πληροφορίες και δεν βρίσκω αρκετά, μόνο αρνητικά άρθρα, ξέρεις απο αυτούς τους '' διατροφολόγους'' που βρίζουν και έμας. Ο diviya ξέρει απο αυτά αλλά έχω καιρό να τον δω online. Οσο για το θέμα του ξεβολέματος σιγά μωρε στην αρχή θα ζοριστούμε λίγο, αλλά μετά ποιος μας πιάνει......   biggestgrin
θυμήσου να θυμάσαι.....

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 23, 2011, 02:56:09 πμ »
Το πήρα πάνω μου τώρα, νιώθω ήδη καρποφάγος και θεωρώ τους βέγκαν κακούς που τρώνε φυτά  laugh3
θυμήσου να θυμάσαι.....

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 23, 2011, 03:03:25 πμ »
Και μια ερώτηση: Τσιγάρο και καφές τι γίνεται;;; Πάνε με καρποφαγία; questionmark
θυμήσου να θυμάσαι.....

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact