χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Σκοτώνετε έντομα, κουνούπια, κατσαρίδες κτλ;  (Αναγνώστηκε 14424 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γλυκερία

• New Kid in The Block
  • **
Σκοτώνετε έντομα, κουνούπια, κατσαρίδες κτλ;
« στις: Μάρτιος 16, 2010, 03:42:52 μμ »
Ηθελα να θεσω αυτό το ερωτημα μιας που ειχε τεθει μεταξυ εμου και ενος αλλου βεγκαν και μπορω να πω υπηρχαν πολλες συγκρουσεις...
Πειτε αληθεια, εσεις σα βεγκαν σκοτωνετε αυτα τα εντομα οταν τυχον τα συναντησετε ( η πειτε εισβαλλουν) στο σπιτι σας;
διοτι αυτο ερχεται εναντια στην ιδεα του βεγκανισμου σωστα;  questionmark
εχω περιεργεια, θελω να ακουσω τις αποψεις σας...
Προσωπικα να μιλησω, δεν τα σκοτωνω, δε με ενοχλει να με τσιιμπησει ενα κουνουπι... προτιμω να κανω κατι για να διωξω ενα εντομο απο το σπιτι μου παρα να το σκοτωσω...

Αποσυνδεδεμένος xenitop

• Sr. Member
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σκοτωνετε εντομα, κουνουπια κατσαριδες κτλ ... ;
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 16, 2010, 04:32:30 μμ »
φτιαχνω ενα χαρτινο χωνι, με μια κινηση  "παγιδευω" τον επισκεπτη-mr κατσαριδα, και τον βγαζω εξω απο το σπιτι.
Α, και του λεω να μη ξαναρθει...

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 16, 2010, 05:53:42 μμ »
Γειά σου Γλυκερία. Θα βρεις και ένα παρόμοιο θέμα στην κατηγορία Πράσινη Καθημερινότητα. Σου βάζω το λινκ παρακάτω:
Πώς θα αποφύγω τα εντομοκτόνα;

Ούτε εγώ σκοτώνω τα έντομα. Όταν ζούσα στη Θεσσαλονίκη -όπου 'παίζει' πολύ κατσαρίδα- προσπαθούσα να τις διώξω έξω από το σπίτι και πάντα φρόντιζα να μην αφήνω φαγητά ή σκουπίδια έξω ώστε να μην μαζεύονται, και έτσι το αντιμετώπιζα το θέμα. Επίσης με τα κουνούπια, απλά φροντίζω να μην μπαίνουν στο σπίτι. Όταν είμαι έξω, χρησιμοποιώ αιθέριο έλαιο για να μην με τσιμπάνε ή καίω ειδικό στικ αν είμαι στο σπίτι.
Για τις αράχνες και λοιπά έντομα, τα πιάνω μέσα σε ένα σφηνακοπότηρο, και τα βγάζω έξω. yes
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 16, 2010, 06:06:09 μμ »
Σε γενικές γραμμές, ό,τι και η foxy ...εκτός από τις αράχνες, που τις αντιμετωπίζω ως συγκατοίκους, χαίρομαι πολύ όταν με επισκέπτονται και δεν τις βγάζω έξω από το σπίτι! Είχα κι ένα σαμιαμιθάκι στον τοίχο μου, το οποίο μου είχε κρατήσει συντροφιά χρόνια, αλλά μια μέρα το βρήκα πεθαμένο, κάποιος το είχε πατήσει (θέλω να πιστεύω κατά λάθος) με την καρέκλα. Τότε στεναχωρήθηκα και κατάλαβα ότι το είχα αγαπήσει και είχα δεθεί συναισθηματικά μαζί του.

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 16, 2010, 06:27:52 μμ »
Σε γενικές γραμμές, ό,τι και η foxy ...εκτός από τις αράχνες, που τις αντιμετωπίζω ως συγκατοίκους, χαίρομαι πολύ όταν με επισκέπτονται και δεν τις βγάζω έξω από το σπίτι! Είχα κι ένα σαμιαμιθάκι στον τοίχο μου, το οποίο μου είχε κρατήσει συντροφιά χρόνια, αλλά μια μέρα το βρήκα πεθαμένο, κάποιος το είχε πατήσει (θέλω να πιστεύω κατά λάθος) με την καρέκλα. Τότε στεναχωρήθηκα και κατάλαβα ότι το είχα αγαπήσει και είχα δεθεί συναισθηματικά μαζί του.

I love σαμιαμίδι! Εγώ βασικά τα αφήνω μέσα στο σπίτι εκτός από κατσαρίδες (δεν γίνεται να ζω με οικογένεις κατσαριδών πάνε πάνω στα φαγητά κλπ). Τις κατσαρίδες τις αποτρέπω από το να πλησιάσουν. Τα μυρμίγκια δεν με πειράζουν δεν έχω πολλά. Τα κουνούπια τα αφήνω επίσης (με κάνουν σουροτίρι φυσικά). Όλα τα άλλα τα βγάζω και τα αφήνω πάνω στις γλάστρες να αράξουν! nanana Στις γλάστρες επίσης αφήνω τα σαλιγκάρια που βρίσκω στα μαρούλια!

Αποσυνδεδεμένος Γλυκερία

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 16, 2010, 06:48:15 μμ »
πιστευω xenitop θα σου εχει μια πολυ μεγαλη εκτιμηση που δεν της αφαιρεσες τη ζωη και θα αποφασισει να μην ξαναρθει και σε ενοχλησει  :D :D :D

βλεπω σε γενικες γραμμες οτι τελικα δεν ειμαι η μονη που δε σκοτωνει εντομα, γιατι το συγκεκριμενο ατομο με ειχε προκαλεσει κιολας "για βαλε αυτη την ερωτηση στο φορουμ να δεις τι θα σου πουν, νομιζεις οτι ειναι καλυτεροι απο μενα;" και μπορω να πω οτι με ειχε προβληματισει αυτο.....
εκτος αν εκεινα τα ατομα που αυτοαποκαλουνται βεγκαν και τελικα αφαιρουν ζωες δεν εκφραζουν αποψη  τους

απ ο,τι ειδα υπαρχουν και αρκετοι τροποι απωθησης αρα δεν υπαρχει και ουσιωδες προβλημα!!  biggestgrin

κατι ασχετο, υπαρχει μια περιπτωση να εχω μιλησει με καποιο ατομο απο σας απο κοντα αλλα τα ψευδωνυμα δε μου λενε κατι......  huh?

• Addicted
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 16, 2010, 07:21:30 μμ »
κατι ασχετο, υπαρχει μια περιπτωση να εχω μιλησει με καποιο ατομο απο σας απο κοντα αλλα τα ψευδωνυμα δε μου λενε κατι......  huh?

Εμένα δεν μπορείς να με αναγνωρίσεις είμαι incognito!!

Αποσυνδεδεμένος kiara

• Sr. Member
  • http://executefashion.blogspot.gr/
    • Animal Earth Human Liberation
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 16, 2010, 07:25:59 μμ »
εννοείται ΔΕΝ σκοτώνω τίποτα..
τέτοιες ερωτήσεις έχω δεχτεί και γω, ως επί το πλήστον από ανεγκέφαλους κρεοφάγους, που ψάχνουν να βρουν οποιαδήποτε 'εξυπνάδα' για να με 'κολλήσουν στον τοίχο'

έχω πάψει να απαντάω ευγενικά--άνθρωπος που δολοφονεί κάθε μέρα ζώα για την κοιλιοδουλίασή του δεν έχει δικαίωμα ΚΑΝ να κάνει τέτοιες βλακώδεις ερωτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος kiara

• Sr. Member
  • http://executefashion.blogspot.gr/
    • Animal Earth Human Liberation
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 16, 2010, 07:31:31 μμ »
Εμένα δεν μπορείς να με αναγνωρίσεις είμαι incognito!!

laugh3

Αποσυνδεδεμένος Γλυκερία

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 16, 2010, 07:33:13 μμ »
incognito... χμμμ
μπορει να μου το χεις πει οτι εχεις τετοιο ψευδωνυμο και να μην το θυμαμαι
σιγουρα εισαι γυναικα το ειδα στο συμβολακι!
για φρεσκαρε λιγο τη μνημη μου....  huh?

Αποσυνδεδεμένος Γλυκερία

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 16, 2010, 07:38:03 μμ »
και τι ειναι incognito παρακαλω ??

• Addicted
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 16, 2010, 08:23:04 μμ »
και τι ειναι incognito παρακαλω ??

I wear my sunglasses at night... Ήμουν στην ομιλία στους οικολόγους πράσινους βασικά.

Αποσυνδεδεμένος sonaht

• Θαμώνας
  • Η άγνοια δεν είναι δικαιολογία...
    • Ορειβασία...
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 17, 2010, 12:10:52 πμ »
Και κάθισε δίπλα στη fani που κάθισε δίπλα σε εμένα και ήταν στα αριστερά της η Μαρία.

Και αλήθεια λέω.

Στο θέμα μας όμως,
και εγώ δεν τα σκοτώνω το έντομα.
Αράχνες τις αφήνω μέσα αν έχουν το σπίτι τους κάπου διακριτικά.Σε αντίθετη περίπτωση τις μετακομίζω έξω.
Μυρμήγκια είχα πέρυσι (σε μέλι και ζάχαρη) κόπηκαν άλλωστε και έτσι εντοπίζονται μόνο στις φλούδες από τα φρούτα. Φροντίζω να έχω τα σκουπίδια έξω πια και δεν ανησυχώ ιδιαίτερα.
Κουνούπια.. Σίτες στα παράθυρα, θα εφαρμόσω και τη γλάστρα με το βασιλικό  αλλά και το αιθέριο έλαιο ευκάλιπτου. Σημ. για τον ύπνο. Αν έχετε κουνούπια το βράδυ στο δωμάτιο, ανοίξτε τον ανεμιστήρα σας. Δεν θα πλησιάζουν καθόλου.
Κατσαρίδες.. Με χωνάκι και έξω στον κήπο.. Τις σιχαίνομαι λιγάκι αλλά τα καταφέρνω.

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
Απ: Σκοτώνετε έντομα, κουνούπια, κατσαρίδες κτλ;
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 17, 2010, 01:05:18 πμ »
Εγώ μια εντομοφοβία την έχω  cryingbig
Αν δω σφήγγα,μέλισσα και κάτι άλλα τεράστια που κάνουν βζζζ το βάζω στα πόδια.Τις κατσαρίδες τις μικρές απλά τις αγνοώ,αν δω μεγάλη μαύρη πάλι τρέχω.Να πω την αμαρτία μου,πέρσυ το καλοκαίρι που ήμουν σε ένα φιλικό σπίτι για λίγες μέρες και ήταν γεμάτο από αυτές (ισόγειο και κάποιο πρόβλημα στην περιοχή) με το φλίτ στο χέρι κυκλοφορούσα.Δεν αντέχω στην ιδέα να είναι κοντά μου και να μου πεταχτεί επάνω μου ανα πάσα ώρα,είναι πολύ κοινωνικές  speechless .Ενοείται πως αν την δω στο δρόμο να περπατάει δεν πρόκειται να την ενοχλήσω,απλά φεύγω.
Τα κουνούπια τώρα είναι μια πονεμένη ιστορία.Γενικά δεν με τσιμπάνε,οπότε αν είμαι έξω το καλοκαίρι σε περιοχή που έχει αρκετά,δεν χρειάζεται να αλειφτώ με τίποτα το πολύ να με τσιμπήσουν κανά δυο.Ούτε στο σπίτι χρησιμοποιώ φάρμακα,έχω σίτες.Αν όμως μπεί κανένα στο δωμάτιο και μου κάνει βζζζ πριν με πάρει ο ύπνος,αποκλείεται να κοιμηθώ.Αν το δω επάνω μου θα το σκοτώσω  blush
θυμήσου να θυμάσαι.....

Αποσυνδεδεμένος Oracle

• New Kid in The Block
  • **
Απ: Σκοτώνετε έντομα, κουνούπια, κατσαρίδες κτλ;
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 17, 2010, 02:27:19 πμ »
φοβαμαι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ τις κατσαριδες,αλλα δεν τις πειραζω.γενικοτερα προσπαθω να βγαζω οποια εντομα μπορω εκτος σπιτιου κ να μην τα πειραζω,αλλα δεν τα καταφερνω παντα ...εχω την μητερα μου που δεν δισταζει να εφαρμοσει παντοφλα εφημεριδα κλπ sadface
εχθες που ειχα παει επισκεψη σε μια θεια μου στην κηφισια βρηκα κατω απο τον καναπε της μια μεγαλη ομορφη πρασινη καμπια shock,την πηρα με μια κολλα χαρτι και την εβγαλα στον κηπο.
με κοιτουσε καλα καλα η θεια μου :D :D

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής