χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Τι λείπει από το κρέας?  (Αναγνώστηκε 6609 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skam

• New Kid in The Block
  • **
Απ: τι λείπει από το κρέας?
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 09:59:36 πμ »
Τα τελευταία 15-20 χρόνια (δεν θυμάμαι πότε ακριβώς έκοψα τα ψάρια) είμαι ωο-λακτο-χορτοφάγος. Ο κύριος λόγος είναι ότι ένιωσα πως το κρέας μου είναι αηδιαστικό. Προφανώς υπάρχουν και καλύτεροι λόγοι για να κόψεις το κρέας. Καθώς υπάρχουν και καλοί λόγοι για να κόψεις αυγά και γαλακτοκομικά. Τι να κάνουμε εγώ έτσι ξεκίνησα και εκεί είμαι σήμερα.
Έχω μπλέξει σε δεκάδες σχετικές συζητήσεις. Κύριο επιχείρημα που συναντώ είναι ότι ο άνθρωπος είναι κύρια σαρκοβόρο ή τουλάχιστον παμφάγο. Δεν μου φαίνεται ότι είναι έτσι. Αν ήταν έτσι θα μπορούσε να επιβιώσει για μακρό χρονικό διάστημα με κρέας και νερό. Αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί.
Ήδη αναφέρθηκε ότι του λείπει
Παράθεση
Βιταμίνη C, αντιοξειδωτικά, υδατάνθρακες, ασβέστιο, κλπ, κλπ. Και έχει και χοληστερίνη, κορεσμένα λιπαρά, τοξίνες
Υποψιάζομαι ότι του λείπουν και κάποιες βιταμίνες ακόμα. Μερικές βιταμίνες είναι από όσο θυμάμαι ευαίσθητες στην θέρμανση οπότε ίσως  καταστρέφονται αφού είμαστε αναγκασμένοι να ψήνουμε τα κρέατα. Προφανώς του λείπουν και οι φυτικές ίνες που είναι απαραίτητες για την λειτουργία του εντέρου.

Επειδή έχω βρεθεί στην θέση του αξιοπερίεργου πάμπολλες φορές δεν θα με χαλάει να έχω μερικά επιστημονικά στοιχεία στο τσεπάκι.
Ευχαριστώ για το άμεσο ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος AVS

• Sr. Member
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 04:32:41 μμ »
Καμμια τροφη δεν ειναι πληρης αλλα δεν πιστευω οτι καποιος δεν μπορει να επιβιωσει τρωγοντας μονο κρεας.Παραδειγμα ειναι οι Ινουιτ που ζουσαν απο το κυνηγι http://en.wikipedia.org/wiki/Inuit

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 05:14:04 μμ »
Καμμια τροφη δεν ειναι πληρης αλλα δεν πιστευω οτι καποιος δεν μπορει να επιβιωσει τρωγοντας μονο κρεας.Παραδειγμα ειναι οι Ινουιτ που ζουσαν απο το κυνηγι http://en.wikipedia.org/wiki/Inuit

The Inuit have traditionally been hunters and fishers. They still hunt whales, walrus, caribou, seal, polar bears, muskoxen, birds, and at times other less commonly eaten animals such as the Arctic Fox. The typical Inuit diet is high in protein and very high in fat - in their traditional diets, Inuit consumed an average of 75% of their daily energy intake from fat. While it is not possible to cultivate plants for food in the Arctic the Inuit have traditionally gathered those that are naturally available. Grasses, tubers, roots, stems, berries, and seaweed (kuanniq or edible seaweed) were collected and preserved depending on the season and the location.[/b]

Δεν έχουν γεωργία όχι ότι δεν τρώνε φυτά!  :) Το κρέας δεν έχει υδατάνθρακες που χρειάζεται ο εγκέφαλος για να λειτουργησει. Δες εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Carbohydrate#Nutrition

Carbohydrates are not essential nutrients in humans: the body can obtain all its energy from protein and fats[9][10]. However, the brain and neurons generally cannot burn fat and need glucose for energy; the body can make some glucose from a few of the amino acids in protein and also from the glycerol backbone in triglycerides.

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 02:20:13 πμ »
http://vegan.thisblueplanet.net/forum/index.php/topic,517.msg39042.html#msg39042
Ρίξτε σας παρακαλώ μια ματιά σε αυτό το ποστ που έχω κάνει. Ίσως είναι μεγάλο και βαρεθήκατε να το διαβάσετε bored
Πάντως δίνω λινκ (που πόσταρε ο *^%# yuk -παιδιά άσχετο, ακόμα ποστάρει, το άτομο είναι παντελώς καμμένο), όπου αναφέρεται σχετικό πείραμα. Θα πρέπει να το διερευνήσουμε αυτό και να είμαστε υποψιασμένοι για να μη βρεθούμε προ εκπλήξεων όταν μας το ποστάρουν.

(Να σημειωθεί ότι το θέμα το είχα αρχικά ποστάρει στο Δικηγόρο του Διαβόλου, μιας και αναφέρομαι σε επιχειρηματολογία, αλλά τελικά επικεντρωθήκαμε στα φυτά ενώ είχε άλλο νόημα, και μετακινήθηκε.)

(Υστερόγραφη τροποποίηση: Δείτε στο Δικηγόρο εκεί που παραπέμπετε για το θέμα των φυτών, δεν δουλεύει ο σύνδεσμος) winking computer4

Αποσυνδεδεμένος AVS

• Sr. Member
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 08:15:30 πμ »
Σε αυτο το πειραμα βασιζονται και η διαιτες με πολυ χαμηλους υδατανθρακες,και αυτο το πειραμα κατα τους κρεατοφαγους αποδεικνυει οτι ο ανθρωπος μπορει να ζησει μονο με κρεας γιαυτο δεν πιστευω οτι πρεπει καποιος να προσπαθει να αποδειξει το αντιθετο.Χορτοφαγος δεν γινεται καποιος γιατι δεν μπορει να ζησει τρωγοντας μονο κρεας

• Addicted
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 12:06:31 μμ »
Ρε παιδιά μιλάμε μόνο με κρέας? Όχι πολύ κρέας? Μόνο, σκέτο? Τίποτα φυτικό? Το ψάχνω atm αν και βρίσκω άκυρα πράγματα. Πάντως ότι υπάρχει στο internet δεν ισχύει πάντα. Πχ εδώ http://www.vita.gr/html/ent/021/ent.1021.asp λέει: "Το συμπέρασμα, λοιπόν, που προκύπτει είναι ότι πηγές σιδήρου μπορούν να θεωρηθούν μόνο το κόκκινο κρέας, τα θαλασσινά, τα εντόσθια και τα αυγά. Άρα, αν κάποιος κόψει το κρέας, τότε μόνη κύρια πηγή σιδήρου τού απομένει το αυγό."

Καλά δεν ντρέπονται να γράφουν τέτοια ψέμματα. Τα ακούνε και μερικοί και τα πιστεύουν, σαν μια τύπισα γνωστή μου που τρώει 2 μπιφτέκια (από κρέας) την ημέρα επειδή της βγήκε χαμηλός ο σίδηρος.

Αυτή η Iωάννα Πιπέρκου που το έγραψε είναι και διαιτολόγος... στο κεφάλαιο με τον σίδηρο θα είχε αντιγράψει.

Αποσυνδεδεμένος AVS

• Sr. Member
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 01:11:57 μμ »
Ναι μονο κρεας,δες το λινκ που εχει βαλει παραπανω η aliena
http://en.wikipedia.org/wiki/Vilhjalmur_Stefansson

Stefansson is also a figure of considerable interest in dietary circles, especially those with an interest in very low-carbohydrate diets. Stefansson documented the fact that most Inuit lived on a diet of about 90% meat and fish, often going 6–9 months a year on nothing but meat and fish—essentially, a no-carbohydrate diet. He found that he and his fellow European-descent explorers were also perfectly healthy on such a diet. When medical authorities questioned him on this, he and a fellow explorer agreed to undertake a study under the auspices of the Journal of the American Medical Association to demonstrate that they could eat a 100% meat diet in a closely-observed laboratory setting for the first several weeks, with paid observers for the rest of an entire year. The results were published in the Journal, and both men were perfectly healthy on such a diet, without vitamin supplementation or anything else in their diet except meat.

• Addicted
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 03:10:44 μμ »
Εμ ναι το πείραμα διέρκησε 1 χρόνο όμως. Πάντως από ζωική προέλευση την περισσότερη βιταμίνη C την έχει το σηκώτι από μοσχαράκι (36mg/100g).  sadface Το οποίο είναι λίγο γενικά. Επίσης λέει ότι τρώγανε ωμό σηκώτι και εγκέφαλο.  yuk speechless  speechless

Αποσυνδεδεμένος AVS

• Sr. Member
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 04:36:22 μμ »
To πειραμα διερκησε ενα χρονο για να αποδειξει οτι οταν τρως μονο κρεας δεν κανεις κακο στην υγεια,κατι που το ειχε δει οσα χρονια εμενε στην αρκτικη.Σκεψου οτι τοτε οι ανθρωποι εκει ηταν απομονωμενοι στους παγους,ουτε να μετεφερουν τροφιμα απο αλλες χωρες μπορουσαν,ουτε φυτρωνε τιποτα για πολλους μηνες αρα η τροφη τους βασιζοταν στο κυνηγι αλλα το κρεας δεν ηταν οπως σημερα,το ετρωγαν εκεινη τη στιγμη πολλες φορες ωμο και φυσικα δεν ειχε ουτε αντιβιωσεις,χημικα κλπ

• Addicted
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 08:07:37 μμ »
Δεν διαφωνώ ότι αφού επιβίωναν γίνεται ωστόσο πιστεύω ότι σε τόσο κρύο αλλάζει και η διατροφή. Αλλά ωμό εγκέφαλο για πρωινό?  yuk yuk yuk

Αποσυνδεδεμένος skam

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 31, 2009, 04:36:18 μμ »
Ρε παιδιά σαν περίεργο μου φαίνεται. Ακόμα και αν δεν υπήρχε άλλο πρόβλημα, θα είχαν στουμπώσει χωρίς φυτικές ίνες σε ένα χρόνο.
Η έρευνα έγινε το 1927 και φημολογείται ότι σπόνσορας ήταν το ινστιτούτο κρέατος Αμερικής. Μάλλον δεν έγινε καν από κάποιο ερευνητικό πανεπιστημιακό ή ιατρικό, ίδρυμα. Μια ατομική προσπάθεια ενός ανθρώπου που ήδη είχε δηλωμένη την άποψή του, για μια δίαιτα αποκλειστικά με κρέας.
Αν είχε θεωρηθεί αξιόλογη η δίαιτά του, θα γίνονταν και μερικές έρευνες μετά το πείραμά του.
Όπως και να το κάνουμε η επικρατούσα άποψη είναι, ναι στο κρέας. Πως και δεν υπάρχει σήμερα καμιά δίαιτα που έχει μόνο κρέας?

Εάν δεν ξέρει κάποιος μεταγενέστερες έρευνες, με ανάλογα αποτελέσματα, το πείραμά του μου φαίνεται κάπως αναξιόπιστο. (Κάτι σαν τα 21 γραμμάρια της ψυχής.)

Αποσυνδεδεμένος AVS

• Sr. Member
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 10:26:28 πμ »
οι ερευνες συνηθως ετσι γινονται,τις χρηματοδοτει καποιος που εχει συμφερον,δεν μου φαινεται περιεργο.Το θεμα εδω ειναι οπως γραφτηκε παραπανω οτι θελει να αποδειξει οτι το κρεας ειναι ελλειπης τροφη.Πως ομως να γινει αυτο αφου απο ερευνα αποδειχτηκε το αντιθετο και αφου για χιλιαδες χρονια οι ανθρωποι εχουν επιβιωσει τρωγοντας μονο κρεας  dunno

Αποσυνδεδεμένος Veggie Wedgie

• www.veggie-wedgie.com
  • Θαμώνας
    • VeggieWedgie
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 04:15:11 μμ »
Πριν πολλά χρόνια, η γιαγιά μου έκανε μια δίαιτα μόνο με κρέας για να χάσει κιλά, τότε ήταν η πρωταρχική μορφή της δίαιτας Atkins και έπαθε τα νεφρά της και πέθανε. Είναι αφύσικο να τρως μόνο κρέας, δεν είναι πλήρης τροφή και αργά ή γρήγορα πεθαίνεις. Την εποχή των παγετώνων το life span δεν ήταν και πολλά χρόνια οπότε δεν μπορούμε να αποδείξουμε κάτι.
I wake to see the world go wild.

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 05:43:18 μμ »
για χιλιαδες χρονια οι ανθρωποι εχουν επιβιωσει τρωγοντας μονο κρεας  dunno

Αυτό δεν ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
    • Τσίρκο
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 07:00:58 μμ »
Άμα είναι ανθρώπινο δεν λείπει τίποτα. Έχει τόσα πολλά χρήσιμα συστατικά, που μπορείς να φτιάξεις από κοκορέτσι μέχρι σαπούνι.

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact