χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Γύρη  (Αναγνώστηκε 6138 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
Απ: Γύρη
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 08:05:44 μμ »
Από όσα αναφέρθηκαν μου γεννιέται το ερώτημα αν τα άγρια μανιτάρια και το ελαιόλαδο θεωρούνται vegan τρόφιμα?
Δεν αστειεύομαι.

Πώς το συναρτάς τώρα αυτό "με όσα αναφέρθηκαν" πριν;  questionmark
Και γιατί να μην είναι τα μανιτάρια -άγρια ή ...ήμερα- και το ελαιόλαδο βίγκαν; Κάτι δεν καταλαβαίνω... bored

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 09:00:07 μμ »
Φαντάζομαι γιατί τα άγρια μανιτάρια όπως τρούφες τα βρίσκουν με αγριογούρουνα και το ελαιόλαδο...φτιάχνεται χρησιμοποιώντας....γαιδουράκια;;;;  bored  rolleye
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 09:30:20 μμ »
Στο παρελθόν θα ήταν αδύνατο να υπάρξει γεωργία και πολιτισμός χωρίς εκμετάλλευση των ζώων. Ακόμα και σήμερα δεν έχουν όλες οι κοινωνικές ομάδες την δυνατότητα να απεξαρτηθεί η γεωργική τους παραγωγή από την εκμετάλλευση του ιδρώτα των ζώων. (Δεν ξέρω αν θα ήταν και σκόπιμο βραχυπρόθεσμα για οικολογικούς λόγους)

Από όσα αναφέρθηκαν μου γεννιέται το ερώτημα αν τα άγρια μανιτάρια και το ελαιόλαδο θεωρούνται vegan τρόφιμα?
Δεν αστειεύομαι.

Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα δηλαδή? Και οι πυραμίδες χτίστηκαν από δούλους. Από πότε η ανάγκη για πολιτισμό είναι σημαντικότερη από την ζωή ζώων ανθρώπινων και μη?

Τα μανιτάρια τι σχέση έχουν? Άνθρωποι τα μαζεύουν και τα πουλάνε αρκετά ακριβά. Αν μιλάς για τρούφα προφανώς δεν είναι βίγκαν αν χρησιμοποιείς γουρούνια. Το ελαιόλαδο δεν ξέρω που κολλάει. Εγώ το παίρνω από τους άπειρους γνωστούς που έχω και κανένας δεν χρησιμοποιεί γαιδούρια αν αυτό εννοείς.

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 02:26:37 πμ »

Παράθεση
Έχε υπόψη σου ότι οι περισσότεροι σ'αυτό το φόρουμ είναι vegans
Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω γιατί το γράφεις αυτό. Μήπως εννοείς ότι απαγορεύεται κάθε αμφισβήτηση βεγκανικών θέσεων. Αν πάλι οι χορτοφάγοι δεν έχουν θέση στις συζητήσεις καλό είναι να το ξέρω. Πάντως εγώ βλέπω πάνω - πάνω μια ταμπέλα που γράφει "χορτοφαγία: τρόπος ζωής".

Κάθε άλλο. Άλλωστε, ούτε και εγώ είμαι vegan. Όταν όμως θέτεις τέτοια ζητήματα σε πρωταρχικώς vegan φόρουμ, είναι καλό να ξέρεις σε ποιους απευθύνεσαι και τι απαντήσεις είναι αναμενόμενο να λάβεις. Οι απόψεις σου είναι φυσικά σεβαστές, και οι προσωπικές σου επιλογές καθαρά δικές σου, αλλά οι περισσότεροι εδώ έχουν κάπως διαφορετική οπτική από τη δική σου. Εσένα σου φαίνεται "υπερβολικό" το να αποφεύγεις το μαλλί, για την πλειοψηφία των μελών όμως αυτό είναι η πραγματικότητά τους, που εφαρμόζουν καθημερινά. Θα συμφωνήσω και εγώ ότι η χορτοφαγία και ο veganism είναι περισσότερο δρόμος, απλώς μέλη αυτού του φόρουμ θεωρούν τους εαυτούς τους vegan και την πλήρη σημασία του όρου και όντως αποφεύγουν όλα τα ζωικά προϊόντα, συμπεριλαμβανομένων και της γύρης και του μαλλιού, και είναι αντίθετοι στην εκμετάλλευση των ζώων.   :)

"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος Φρουτοπία

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 28, 2010, 09:29:24 μμ »
Όταν λες γύρη, υποθέτω ότι εννοείς τη γύρη που έχουν μαζέψει οι μέλισσες (bee pollen), που διατίθεται ως διατροφικό συμπλήρωμα από διάφορες εταιρίες. Μιας και ουσιαστικά πρόκειται για προϊόν των μελισσών, δε θεωρείται vegan, και μιας και αυτό το forum είναι κυρίως για vegan διατροφή και τρόπο ζωής, δε νομίζω ότι θα βρεις απαντήσεις στα ερωτήματά σου.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι η γύρη δεν είναι απαραίτητη στην ανθρώπινη διατροφή, και δε χρειάζεται να ξοδεύει κανείς τόσα χρήματα για μικρή ποσότητα από θρεπτικά συστατικά που μπορούν να βρεθούν αλλού. Eπίσης, να έχεις υπόψη σου ότι η κατανάλωση γύρης δύναται να επιφέρει αλλεργικές αντιδράσεις. Αν εξακολουθείς να θέλεις να χρησιμοποιήσεις γύρη ως συμπλήρωμα, συστήνω να απευθυνθείς σε άτομα , φαρμακεία ή fora που έχουν ήδη εμπειρία από τέτοιου είδους συμπληρώματα.  :)

Νιώθω ψιλοχοντροηλίθια τώρα, διότι νόμιζα ότι τη γύρη τη μαζεύαμε μόνοι μας από τα λουλούδια και όχι ότι κλέβαμε το φαί των μελισσών.  rolleye Απόρησα τόσο πολύ, που το έψαξα και στο google για να πειστώ.

Μάζεμα γύρης από το μελισσοκόμο
Οι μέλισσες στον τόπο μας συλλέγουν την περισσότερη γύρη κατά τους μήνες Μάρτιο, Απρίλιο, Μάιο ακόμη και τον Ιούνιο. Μεγαλύτερη απόδοση συγκομιδής γύρης επιτυγχάνεται κατά τις μεσημβρινές ώρες. Το μάζεμα της γύρης γίνεται με τη βοήθεια ειδικού συλλεκτικού μηχανισμού (γυρεοπαγίδα) που τοποθετείται στην είσοδο της κυψέλης. Οι μέλισσες μπορούν να περάσουν από το άνοιγμα της παγίδας χωρίς όμως να μπορεί να περάσει και το φορτίο τους δηλαδή η γύρη. Έτσι η γύρη πέφτει κάτω σε ειδικό χώρο της παγίδας και μαζεύεται από το μελισσοκόμο κάθε απόγευμα. Η γύρη πρέπει να μαζεύεται από το μελισσοκόμο κάθε μέρα και αφού γίνει ο καθαρισμός από τυχόν ξένα σώματα να αποθηκεύεται.

Πηγή

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής