χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Μελάσσα  (Αναγνώστηκε 10332 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mariel

• New Kid in The Block
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα
Μελάσσα
« στις: Απρίλιος 06, 2007, 02:51:21 πμ »
να ρωτησω κατι λιγο χαζο ::)?η μελασσα αφου ανοιχτει διατηρειται στο ψυγειο,ετσι δεν ειναι?

Αποσυνδεδεμένος Mariel

• New Kid in The Block
  • **
Απ: μελασσα
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 11, 2007, 03:40:22 πμ »
καμια ιδεα ?????

Αποσυνδεδεμένος fidaki

• Θαμώνας
  • ΣΣΣΣΣσσσσσσσ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 12, 2007, 03:18:09 πμ »
καμια ιδεα ?????

Συγγνώμη αλλά δεν ήμουν απολύτως σίγουρη να σου απαντήσω...Αν και είχα κάποτε πάρει ένα κουτί μελάσσα, το διατηρούσα στο ντουλάπι. Νομίζω το είχα για αρκετό καιρό, βέβαια κάμποσους μήνες, και δεν φαινόταν να έπαθε τίποτα.
Τώρα, έψαξα στο δίκτυο για μια στιγμούλα και βρήκα αυτό:
http://homecooking.about.com/od/specificfood/a/molassesstorage.htm
που γράφει ότι είναι εντάξει να το διατηρείς έξω απο το ψυγείο αρκεί να καταναλωθεί σχετικά γρήγορα (δε λέει πόσο καιρό).
Άμα δεν το χρησιμοποιήτε συχνά λέει να το βάζετε στο ψυγείο αλλά πριν το χρησιμοποιήσεται να το αφήσετε έξω για μια ώρα για να ρέει πιο εύκολα. Αυτά και ότι είναι ευαίσθητο στην υγρασία και να μουχλιάσει (έξω) αλλά εξαρταται: όπως είπα εγώ δεν εντόπισα κανένα πρόβλημα.

Επίσης, εδώ
http://www.foodsubs.com/Syrups.html
λέει μόνο ότι διατηρείται στο ντουλάπι και άμα κρυσταλλώσει (όπως κάνει το μέλι) μπορείτε να το ζεστάνετε λίγο να το επαναφέρετε.
Μακάρι να είχα κι εγώ λειρί.

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 12, 2007, 10:13:31 μμ »
Δεν παθαίνει απολύτως τίποτα εκτός ψυγείου. (εκτός και αν τοχεις "με χρόνια με καιρούς"  :D ). παίρνω συνέχεια μελάσσα και πάντα το φυλάω εκτός ψυγείου. μέχρι στιγμής δεν διαπίστωσα καμια αλλοίωση..
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
    • Τσίρκο
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 11:20:39 μμ »
Η μελάσα πως καταναλώνεται ρε παιδιά; Εγώ νόμιζα ότι τρώγεται όπως το μέλι αλλά είναι πικρή, (και μαύρη σαν πίσσα). Στη συσκευασία λέει ότι είναι κατάλληλη για φαγητά και για σάλτσες. Πως τη χρησιμοποιούμε;

• Addicted
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 12:06:10 πμ »
μπορείς να κάνεις υπέροχα αφεψήματα. επίσης την χρησιμοποιείς σε γλυκά. γενικά όπου θα έβαζες μέλι μπορείς να βάλεις μελάσσα. Σου φαίνεται πικρή γιατί είναι πάρα πολύ συμπυκνωμένη. Επίσης, καλό είναι να μην την τρως σκέτη αλλά αραιωμένη σε υγρά. Επειδή είναι πολύ συμπηκνωμένη, μπορεί να χρωματίσει τα δόντια σου αν την τρως σκέτη.

Ένα αφέψημα που μ' αρέσει το χειμώνα να κάνω με μελάσσα είναι: βάζεις στο μπρίκι να ζεσταθεί νερό και μετά το ανακατεύεις σ'ένα φλιτζάνι με τον χυμο ενός λεμονιού. Όπως είναι ρίχνεις και ένα-δύο κουταλάκια του γλυκού μελάσσα και τ'ανακατεύεις μέχρι η μελάσσα να διαλυθεί πλήρως με το ζεστό νερό και το λεμόνι. Θα δεις που θα πάρει ένα χαρακτηριστικό χρώμα το αφέψημα. Πίνε το σιγά σιγά σαν τσάι. Είναι πολύ νόστιμο και ζεστό για το χειμώνα+αντιοξειδωτικό+αποτοξινωτικό+ το οτι έχει πολύ σίδηρο ;)

Μπορείς να ρίξεις μελάσσα επίσης, σε ζεστό γάλα σόγιας.

Ή μπορείς να το ανακατέψεις με Quaker και ζεστό νερό. Θα γίνει σαν μια γλυκιά κρέμα. Το ίδιο γίνεται και με κορν φλέικς και άλλα δημητριακά. Γενικά όπου θα έβαζες μέλι. απλά καλό είναι να γίνεται με ζεστό νερό για μεγαλύτερη ευκολία.

Επίσης μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε κέηκ αλλά αυτά δεν τα ξέρω να τα κάνω :P

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

• Addicted
    • Τσίρκο
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 12:16:08 πμ »
Σ ευχαριστώ πολύ. Αλλά σε όσπρια που λέει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί; Τι διαλο τη βάζουν και στη φασολάδα δηλαδή;

Χε χε χε αν την ανακατέψουμε δηλαδή με μακαρόνια;

• Addicted
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 12:27:27 πμ »
se όσπρια???? μπλιάξ!!!  Αμα θες να φας σούπα αλα αγγλία κάντο. Πάντως εγώ ούτε κατά διάνοια δεν θα έβαζα γλυκό στα όσπριά μου :P

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 01:46:26 πμ »
Η μελάσσα είναι ένα απ΄τα συστατικά των baked beans (φασόλια στο φούρνο με κόκκινη σάλτσα - σλουρπ!), και υπάρχουν μερικές ωραίες σάλτσες για φασόλια με μελάσσα στην κουζίνα της καραϊβικής.

Μελάσσα επίσης είναι βασικό συστατικό του gingerbread (κέηκ με τζίντζερ) και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μπισκότα, κρέπες, πίτες, διάφορα κέηκ, ψωμί, κ.λ.π.

Εμένα μ'αρέσει να προσθέτω 1-2 κουταλιές μελάσσα σε μία κούπα ζεστό γάλα σόγιας - μμμ... Παρομοίως μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε άλλα ζεστά ροφήματα, όπως αυτά που πρότεινε ο psy - όχι όμως απαραιτήτως ως γλυκαντικό, μιας και έχει ελαφρώς πικρή γεύση.

Γενικώς, θα πρότεινα να αναμειγνύεις τη μελάσσα με άλλα υλικά, μιας και δεν σ'αρέσει η γεύση. Επίσης, μην την θεωρήσεις ούτε γλυκαντικό και σίγουρα όχι "αντικατάστατο του μελιού". Δες την ως μελάσσα.
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 10:53:12 πμ »

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΨΥΧ, ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΛΑΣΣΑ! ΚΙ ΕΣΥ MAZIKEEN! EΙΣΑΣΤΕ ΑΣΤΕΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ! ΚΙ ΕΣΥ ΘΑΝΑΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΚΙΝΟΥΜΕΝΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΣΟΥ! ΠΟΛΥ Μ' ΑΡΕΣΟΥΝ!
      ΕΓΩ ΤΡΑΛΕΝΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗ ΒΑΖΩ ΣΤΑ ΒΟΤΑΝΑ, ΒΡΑΣΤΙΚΑ, ΓΕΝΙΚΩΣ, ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΚΑΡΑΜΕΛΑ, ΠΕΤΙΜΕΖΙ, ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ......

Αποσυνδεδεμένος dreamlife

• Sr. Member
  • Νους υγιής εν σώματι υγιεί
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 03:38:11 μμ »
Γεια χαρά,

Εδώ και αρκερό καιρό προμηθεύομαι το 7κιλο μπιτονάκι αγαύης από το bamboovegan και θέλω να κάνω το ίδιο και για τη μελάσσα.

Ωστόσο, από το bamboovegan μου είπαν ότι έψαξαν σε καταλόγους και προμηθευτές και δε βρήκαν κάτι.

Υπάρχει κάποιος που προμηθευέται τη μελάσσα σε μεγάλη συσκευασία π.χ. 6 ή 7 κιλών ;
Και εάν ναι, είναι σε κάποιο κατάστημα στην Αθήνα ή από κάποιο e-shop ;
"H χώρα μου είναι ολόκληρη η γη... ενώ η θρησκεία μου είναι να αφήσω θετικό αποτύπωμα πάνω της..." Ανώνυμος

Αποσυνδεδεμένος dreamlife

• Sr. Member
  • Νους υγιής εν σώματι υγιεί
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 01:14:53 μμ »
Για πολύ καιρό προμηθευόμουν μελάσα τριπλής απόσταξης γιατί πίστευα ότι ήταν το βέλτιστο.

Πρόσφατα, ρώτησα μία εταιρεία εάν η μελάσα τους είναι τριπλής απόσταξης και παραθέτω την απάντηση τους γιατί, ίσως, φανεί χρήσιμο και σε άλλους:

"Η μελάσα της εταιρείας μας δεν ανήκει στις κατηγορίες μελάσας απλού, διπλού, κλπ βρασμού (ή αλλιώς «απόσταξης» όπως αναφέρατε).

Παράγεται από ζαχαροκάλαμο σε χαμηλή θερμοκρασία (30-35 βαθμούς Κελσίου ώστε απλώς να διατηρείται επαρκής ρευστότητα κατά την παραγωγή) με φυγοκέντριση με αποτέλεσμα όχι μόνο την εκλεπτυσμένη γεύση και υφή αλλά και τη διατήρηση αναλλοίωτων στοιχείων όπως οι βιταμίνες και οι αντιοξειδωτικών ιδιοτήτων πολυφαινόλες.

Παράλληλα, η διαδικασία παραγωγής δεν μειώνει την περιεκτικότητά της σε μεταλλικά στοιχεία σε σύγκριση με μελάσες πολλαπλού βρασμού."

Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι "απόσταξη" σημαίνει "βρασμός" και αυτή η πληροφορία μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη γιατί στόχος μου είναι η ωμοφαγία και θέλω τα σιρόπια που χρησιμοποιώ να έχουν όσο το δυνατόν χαμηλότερη επεξεργασία
"H χώρα μου είναι ολόκληρη η γη... ενώ η θρησκεία μου είναι να αφήσω θετικό αποτύπωμα πάνω της..." Ανώνυμος

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 03:02:43 μμ »
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες Dreamlife. :)
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής