χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Χούμους  (Αναγνώστηκε 1863 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sonaht

• Θαμώνας
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η άγνοια δεν είναι δικαιολογία...
    • Ορειβασία...
Χούμους
« στις: Αύγουστος 19, 2009, 09:55:57 μμ »
Χούμους ωμοφαγικό

Συνταγές και παραλλαγές κυκλοφορούν πολλές.
Η παρακάτω είναι μια από αυτές.

Συσκευές: μούλτι

Υλικά:

(μια μεγάλη χορταστική μερίδα)

1 φλιτζάνι ρεβίθια βιολογικά
1 κρεμμύδι φρέσκο (ποσότητα ανάλογη της προτίμησης, αλλά καλύτερα μικρή γιατί μπορεί να χαλάσει τη γεύση)
1 πιπεριά κόκκινη μικρή (γλυκιά)
1 καρότο μέτριο
Λάδι (2 κουταλιές)
Αλάτι ένα κουταλάκι

Βάζουμε τα ρεβίθια από το βράδυ στο νερό και τα αφήνουμε για 14 - 15 ωρίτσες
Τα στραγγίζουμε καλά και τα ρίχνουμε στο μούλτι.
Κόβουμε το καρότο μικρά κομμάτια και το προσθέτουμε μαζί με το κομμένο κρεμμύδι, την πιπεριά το αλάτι και το λάδι.
Δουλεύουμε το μείγμα αρκετή ώρα ώστε να γίνει μια ομοιόμορφη κρέμα.
Αν δεν το θέλουμε τόσο στεγνό μπορούμε να προσθέσουμε μισή ντομάτα ή λίγο αγγουράκι.

Αυτό είναι το χούμους. Πεντανόστιμο.

Για συνοδεία τώρα (σιγά να μην τελείωνε εδώ η συνταγή  :) )

Υλικά:
Μανιτάρια portobello (είναι τα μεγάλα στρόγγυλα)
Λάδι (λίγο)
Ρίγανη
Ταμάρι (λίγο, ανάλογα την προτίμηση μας, αν θέλουμε δεν το βάζουμε)

Ανακατέβουμε τα υλικά και τα βάζουμε σε μπολ μαζί με το μανιτάρι(α) για λίγη ώρα μέχρι να απορροφήσουν κάποια ποσότητα.
Περιμένουμε μέχρι να κάνουμε και το επόμενο.

Υλικά:
1 ντομάτα μέτρια
1 αγγουράκι (μικρό ή μισό κανονικό)
βασιλικός
αλάτι
λάδι

Κόβουμε την ντομάτα κομματάκια και την στραγγίζουμε.
Στεγνή τώρα την βάζουμε στο μούλτι μαζί με τα υπόλοιπα υλικά και τα χτυπάμε.

Ολοκλήρωση...

Πλένουμε μερικά μεγάλα φύλλα μαρούλι.
Τα στρώνουμε στο πιάτο μας.
Ρίχνουμε λίγο λεμόνι κατά μήκος τους (ίσως αντί αυτού να βάλουμε ξύδι. θα δοκιμάσω την επόμενη φορά) και ελάχιστο αλατάκι αν θέλουμε.
Βάζουμε το μανιτάρι επάνω και το γεμίζουμε με το νοστιμότατο χούμους και επάνω σε αυτό ρίχνουμε τη σάλτσα.
Βάζουμε στα φύλλα ποσότητα από αυτό που έμεινε (χούμους και σάλτσα) και αν είναι αρκετά καλά τα φύλλα μπορούμε να τα τυλήξουμε και να τα κόψουμε ροδέλες. (δεν προλάβα, τα έφαγα όπως ήταν...   blush)

Η συνταγή μπορεί να θέλει μικρές αλλαγές.
Δεν είναι από κάπου, απλά σκέφτηκα πως θα μπορούσα να φάω τα ρεβίθια μου από βρασμένα σε ωμά...
Καλή όρεξη !!!

Αποσυνδεδεμένος Ge0rgia

• Πλήρες μέλος
Απ: Χούμους
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 19, 2009, 10:37:22 μμ »
Ευχαριστούμε πολύ Θάνο! Καλά χρυσοχέρης μας βγήκες! Σπάνιο να βλέπεις άντρες να τους αρέσει η μαγειρική και να φτιάχνουν και εντυπωσιακά πιάτα!
Θα βάλω ρεβύθια να μουλιάσουν και θα το δοκιμάσω. 
Θα σας πω εντυπώσεις!
Πρέπει πάντα να πιστεύεις στον άνθρωπο. Αν και βλέπεις ότι λέει ψέματα, άκουσέ τον και προσπάθησε να καταλάβεις γιατί το κάνει!

Αποσυνδεδεμένος sonaht

• Θαμώνας
    • Ορειβασία...
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 19, 2009, 11:21:11 μμ »
 blush

Αποσυνδεδεμένος blueheart

• Powered by Tofu
  • Συντονίστρια
  • Addicted
  • The Spaghetti Incident?
    • VegLite
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 20, 2009, 12:16:02 πμ »
 yum σλουρπ

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 20, 2009, 04:10:48 μμ »

Πραγματικά, πολύ κέφι για μαγειρική, Θάνο! Και φαντασία και δημιουργικοί συνδυασμοί...Μπράβο, μπράβο!  clapper

Αποσυνδεδεμένος blueheart

• Powered by Tofu
  • Συντονίστρια
  • Addicted
  • The Spaghetti Incident?
    • VegLite
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 20, 2009, 04:33:14 μμ »
με την ωμοφαγία δεν το έχω τελικά   dunno... προσπάθησα να το κάνω αλλά στο τέλος έφαγα μόνο τα μανιτάρια...

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 20, 2009, 06:08:07 μμ »
Κι εμένα μου φάνηκε 'δύσκολη' όσον αφορά το χρόνο προετοιμασίας για τα φαγητά...Ειδικά τώρα με τον μικρό δεν υπάρχει περίπτωση. Γι' αυτό και κάνουμε ωμοφαγία μόνο μία φορά την εβδομάδα (αν και τρώμε πλήθος ωμών τροφών και τις άλλες μέρες). dunno
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος sonaht

• Θαμώνας
    • Ορειβασία...
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 20, 2009, 07:52:00 μμ »
Χωρίς να θέλω να βγω  off topic θα πω ότι την έχω κατά βρει με την ωμοφαγία.
Δεν χρειάζεται να μαγειρεύω κάθε μέρα. Τρώω την σαλάτα μου την μεγάλη και είμαι πλήρεις αν βαριέμαι. Μέσα στην ημέρα τρώω τα φρούτα μου αλλά και λαχανικά για snack (καρότα, κολοκύθια κ.τ.λ.)

Τα φαγητά χωρίς αφυγραντή θέλουν 20 λεπτά το πολύ (και μετά από τη δουλειά που είσαι "πτώμα")
Με αφυγραντή, έ, θέλουν να αρχίσεις από την προηγούμενη για να φας την επόμενη στην χειρότερη.  shock
Στην καλύτερη βάζεις τα υλικά στον αφυγραντή το πρωί φεύγοντας σε χαμηλότερη θερμοκρασία για να μεγαλώσει ο χρόνος προετοιμασίας και γυρνάς και είναι έτοιμο.

Γενικά στην περίπτωση της ωμοφαγίας, αυτό που χρειάζεται είναι ένα μικρό πλάνο για την εβδομάδα,κάτι πολύ γενικό..
(αλλά και γενικά στη διατροφή μας) για να μην τρώμε ότι νά'νε τη στιγμή που μας έχει κόψει η πείνα.
Γεμίζουμε το ψυγείο και τα ράφια με πράγματα σε βαθμό που να μη χωρά ούτε αέρας να μπεί και έχουμε τα πάντα για τα πάντα, πάντα.

Και σαφώς επειδή είναι άλλος τρόπος ζωής αρχίζουμε την εκπαίδευση στον εαυτό μας από μηδενικής βάσης.
Τόσο διάβασμα για τα σχετικά.. ούτε σε πανεπιστήμιο, αν είχα πάει...

Αυτά. Πάντως η συνταγή μου φάνηκε εύκολη αν σκεφτεί κανείς ότι δεν ήταν πουθενά γραμμένη ως ένα...  :D

Ετοιμάζω και άλλες  biggestgrin

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 20, 2009, 09:11:02 μμ »

Γενικά στην περίπτωση της ωμοφαγίας, αυτό που χρειάζεται είναι ένα μικρό πλάνο για την εβδομάδα,κάτι πολύ γενικό..
(αλλά και γενικά στη διατροφή μας) για να μην τρώμε ότι νά'νε τη στιγμή που μας έχει κόψει η πείνα.
Γεμίζουμε το ψυγείο και τα ράφια με πράγματα σε βαθμό που να μη χωρά ούτε αέρας να μπεί και έχουμε τα πάντα για τα πάντα, πάντα.

Συμφωνώ απολύτως. Και αυτή είναι μία πολύ καλή τακτική όχι μόνο για ωμοφαγία, αλλά και για χορτοφαγία. Έχω αναφέρει πάνω-κάτω τις ίδιες συμβουλές σ'αυτό το forum, αν και μερικοί δυσκολεύονται να το πιστέψουν/εφαρμόσουν. Χαίρομαι που βλέπω και άλλους να κάνουν αντιστοιχα πράγματα - και με εντυπωσιακά αποτελέσματα! Να συνεχίσεις, παρακαλώ πολύ, και τις φωτογραφίες, προς τέρψην και έμπνευση!  biggestgrin
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 23, 2009, 06:20:46 πμ »
Έχω αναφέρει πάνω-κάτω τις ίδιες συμβουλές σ'αυτό το forum, αν και μερικοί δυσκολεύονται να το πιστέψουν/εφαρμόσουν.
clapper Εμένα πάντως με έχουν βοηθήσει πολύ οι συμβουλές σου :) (μου δίδεται η ευκαιρία να πω computer4

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 23, 2009, 05:42:59 μμ »
clapper Εμένα πάντως με έχουν βοηθήσει πολύ οι συμβουλές σου :) (μου δίδεται η ευκαιρία να πω computer4

Να 'σαι καλά, Aliena!  :)
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής