χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Το θέμα με το τυρί!  (Αναγνώστηκε 5776 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AVS

• Sr. Member
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Το θέμα με το τυρί!
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 19, 2009, 08:09:07 μμ »
. Ο μεγαλύτερος εθισμός που έκοψα ήταν ο καφές, ήταν η μόνη περίπτωση που πίεσα τον εαυτό μου, και πάλι όχι καταπιεστικά, αλλά σαν πείραμα. Ήταν το πιο δύσκολο, με κανονικά στερητικά συμπτώματα, ζαλάδες, πονοκεφάλους, ατονίες και άλλα.

και εγω το ιδιο,ειχα τα συμπτωματα περιπου μια βδομαδα,τον αντικατεστησα με πρασινο τσαι και τωρα χαιρομαι που μπορω να σηκωθω το πρωι και δεν με νοιαζει αν πιω κατι η οχι,το ιδιο και το απογευμα που ειχα συνηθισει να πινω καφε.Πραγματικα αισθανεσε πολυ ωραια οταν αφηνεις πισω σου μια εξαρτηση!

Αποσυνδεδεμένος Ge0rgia

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 19, 2009, 11:43:33 μμ »
Εγώ με το που είπα γίνομαι βίγκαν είπα μαζί με το γάλα που ήταν και η μεγάλη μου αγάπη να κόψω και το καφέ. Αφού ο καφές μου ήταν με γάλα...σκέτος ούτε λόγος. Έτσι αυτά τα δύο πήγαν πακέτο και τώρα ούτε που το σκέφτομαι. Οι 2-3 πρώτες μέρες ήταν οι δύσκολες. Ήταν και ο καιρός της εξεταστικής μου και δεν μπορούσα να διανοηθώ διάβασμα χωρίς καφέ  :) Τώρα έπαθα κόλλημα με το γάλα ρυζιού. Φτιάχνω κάτι υπέροχα smoothies κάθε πρωί...ξέρεις κανείς αν είναι πολύ παχυντικό? Δεν πήρα κιλάκια (ακόμα  biggestgrin) επειδή γενικώς είμαι πολύ υπερκινητικός άνθρωπος αλλά δεν θέλω να το παρακάνω
Πρέπει πάντα να πιστεύεις στον άνθρωπο. Αν και βλέπεις ότι λέει ψέματα, άκουσέ τον και προσπάθησε να καταλάβεις γιατί το κάνει!

Αποσυνδεδεμένος Touloumbaki

• Sr. Member
  • Σκέψου θετικά! Δράσε θετικά!
Απ: Απ: Το θέμα με το τυρί!
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 20, 2009, 12:24:23 πμ »
Θέλω να πω κάτι πάνω στο θέμα του τυριού. Λάτρευα τα τυριά και τα έκοψα σιγά σιγά επειδή σταμάτησα να τα θέλω όταν άρχισα να τρώω βίγκαν φαγητά. Μου μύριζαν πάντα ωραία, και μια μέρα που τα είχα κόψει  περίπου 3 μήνες, δοκίμασα και μου φάνηκε σαν εμετός. Πλέον τα περισσότερα μου μυρίζουν επίσης αηδιαστικά, και το θεωρώ πολύ περίεργο και διασκεδαστικό! Παρόλαυτα λατρεύω τα τυριά σόγιας sheese απίστευτα, γιατί είναι τυρί, χωρίς να έχει αυτή τη γεύση του ζωϊκού που με αηδιάζει.
Επίσης λατρεύω τη διατροφική μαγιά σα γεύση, όμως ξέρω ότι πολλοί που τρώνε ακόμη γαλακτοκομικά δεν τους αρέσει καθόλου και τους φένεται περίεργη σε γεύση, τους βρωμάει. Πιστεύω ότι για να δεχτείς τη διατροφική μαγιά πρέπει πρώτα να κόψεις για λίγο καιρό τα γαλακτοκομικά. Βέβαια δεν ισχύει γι όλους. Η μάνα που τρώει τυρί ζωικό, τρώει και από τα άλλα και της αρέσουν το ίδιο. Ο φίλος μου επίσης χορτοφάγος εδώ και 5 χρόνια, όταν έγινα βίγκαν άρχισε να το σκέφτεται παρόλο που και εκείνος λάτρευε το τυρί, και μετά από 8 μήνες τα έκοψε και αυτός. Ο καθένας θέλει το χρόνο του και πρέπει να του έρθει φυσικά, γιαυτό τουλουμπάκι, μην αγχώνεσαι αν δεν σου βγαίνει.
Αυτό είναι παρήγορο και   thanks ! Πιστεύω ότι θα τα κόψω και αυτά σιγά-σιγά απλά όσο πιο πολύ αγχώνομαι τόσο πιο πολύ το σκέφτομαι και τόσο πιο πολύ το θέλω!! Και κάτι μάλλον αστείο: Χτες που σας έγραψα και το σκέφτηκα πολύ ξύπνησα στις 3.00 το πρωί τρελαμένη για έμενταλ!!! Αυτό κι αν είναι τρέλλα!!! Μόνο για τα τουλουμπάκια έκανα έτσι εγώ και τελικά τα έκοψα. Τα έκοψα μεν αλλά όταν περνάω απο ζαχαροπλαστείο κοιτάω αλλού ή αλλάζω δρόμο!! Ακόμα τα λιμπίζομαι!!!  :D :D :D :D
Τα ζώα είναι οι φίλοι μου και όχι η τροφή μου
Αγαπάω τον πλανήτη μου, νοιάζομαι για την γή μου!!!

Αποσυνδεδεμένος Touloumbaki

• Sr. Member
  • Σκέψου θετικά! Δράσε θετικά!
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 20, 2009, 12:28:03 πμ »
Ο μεγαλύτερος εθισμός που έκοψα ήταν ο καφές, ήταν η μόνη περίπτωση που πίεσα τον εαυτό μου, και πάλι όχι καταπιεστικά, αλλά σαν πείραμα. Ήταν το πιο δύσκολο, με κανονικά στερητικά συμπτώματα, ζαλάδες, πονοκεφάλους, ατονίες και άλλα. Όταν κατάφερα και έκοψα αυτό, τίποτα πια δεν μου φαινόταν δύσκολο όσον αφορά τις έξεις, δηλαδή ένιωσα απεξαρτημένη, ελεύθερη. Είναι υπέροχο το συναίσθημα της ελευθερίας, ότι δεν εξαρτάσαι από τίποτα. Ένιωσα πολύ μεγάλη δύναμη και αποκτούσα εμπιστοσύνη στον εαυτό μου κάθε φορά που εγκατέλειπα μία εξάρτηση/προσκόλληση.

Σε ζηλεύω... Θέλω πολύ να κόψω τον καφέ, αλλά ζορίζομαι, περισσότερο κι από το τσιγάρο! Έχω όπως λες κι εσύ στερητικά συμπτώματα, πονοκεφάλους κλπ. Θα το ξαναπροσπαθήσω όμως γιατί μου τη δίνει αυτή η εξάρτηση!

[...] όμως έτσι κι αλλιώς ήμουν πειθαρχημένη και ασκητική σαν άνθρωπος.[...]
Για το πρώτο δεν ξέρω, το δεύτερο όμως φαίνεται... και μετά περιμένεις να έχεις βάλει κανένα κιλό...  :D :D :D

Άμα κόψω τον καφέ, θα μου πεις μετά πώς κόβονται τα γλυκά;  cryingbig

Μήπως πρέπει να αλλάξω πάλι τον τίτλο; Να το κάνω "Το θέμα με το τυρί, τα αυγά, τον καφέ και τα άλλα ... δαιμόνια", ή θα μας περάσουν για τίποτα θρησκόληπτους;  biggestgrin

:D :D :D :D :D :DΑ Ελσα δεν παίζεσαι με τίποτα!!!
Τα ζώα είναι οι φίλοι μου και όχι η τροφή μου
Αγαπάω τον πλανήτη μου, νοιάζομαι για την γή μου!!!

Αποσυνδεδεμένος AVS

• Sr. Member
Απ: Απ: Το θέμα με το τυρί!
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 20, 2009, 01:50:08 μμ »
Και κάτι μάλλον αστείο: Χτες που σας έγραψα και το σκέφτηκα πολύ ξύπνησα στις 3.00 το πρωί τρελαμένη για έμενταλ!!! Αυτό κι αν είναι τρέλλα!!! Μόνο για τα τουλουμπάκια έκανα έτσι εγώ και τελικά τα έκοψα. Τα έκοψα μεν αλλά όταν περνάω απο ζαχαροπλαστείο κοιτάω αλλού ή αλλάζω δρόμο!! Ακόμα τα λιμπίζομαι!!!  :D :D :D :D[/color]

αααα εισαι βαρια περιπτωση  :D :D και εγω εχω ΜΕΓΑΛΟ προβλημα με τα γλυκα!!

Αποσυνδεδεμένος Oracle

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 20, 2009, 03:25:29 μμ »
λοιπον εχω βρει το κολπο τωρα..κ παιρνω απο τα περιπτερα καρυδα,κατι ασπρες μπαρες,χωρις σοκολατα,χωρις τιποτα.
στα συστατικα γραφει καρυδα,ζαχαρη,γλυκοζη,αμυλο,βανιλινη,κακαο
ειναι ΤΕΛΕΙΟ!

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
    • Τσίρκο
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 20, 2009, 05:00:36 μμ »
Άσε, κι εγώ τελευταία κάνω κάτι επιδρομές στη μελάσα και στο γάλα ρυζιού! :D
Με κάτι τέτοιες λιχουδιές πως τα καταφέρνετε ρε παιδιά και σας συμφέρει; Γάλα ρυζιού και κάτι χυμούς, θέλω μισό κουτί τη φορά. Δυο φορές μέσα σε μια ώρα, πάει το κουτί άδειασε.

Πήρα προχθες χαρουπόμελο και πετιμέζι, εμ άμα πω να φάω όσο θέλω σε δυο μέρες άντε τρεις το πολύ θα έχουν τελειώσει. Και είναι ακριβά!

Μήπως αν πλακωθώ και φάω όσο θέλω, σε λίγο καιρό θα μου φύγει η λαχτάρα και θα μπει αυτόματα μια ρέγουλα;

Έτσι μου’ρχεται να πάω καμιά νύχτα να κλέψω όλα τα χαρουπόμελα όλα τα πετιμέζια τα ρυζόγαλα…αυτά τίποτα άλλο δεν θέλω. Και την επόμενη πάω αγοράζω και σάλτσα.

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 20, 2009, 05:14:47 μμ »
Αν έχεις αυλή, μπορείς να βάλεις μερικές χαρουπιές και αμυγδαλιές.
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος Ge0rgia

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 02, 2009, 05:55:02 μμ »
Νιώθω πολλές τύψεις επειδή από προχθές δεν είμαι vegan αλλά χορτοφάγος. Είχα πάει στο γιατρό για μια απλή εξέταση και είχε ένα φυλλάδιο εκεί που περίμενα για το ασβέστιο και λέει:
Μείωση της απορρόφησης ασβεστίου μπορεί να συμβεί με δίαιτες που περιέχουν σε μεγάλη ποσότητα φυτικές ίνες ή παρατεταμένη και χρόνια χορτοφαγία με χορταρικά όπως π.χ στο σπανάκι
Εγώ μέχρι τώρα ήξερα πως το σπανάκι περιέχει κιόλας ασβέστιο. Μετά το συζήτησα και με το γιατρό και με έκανε να φοβάμαι πάρα πολύ για οστεοπόρωση, μου είπε πως μια vegan διατροφή δεν μπορεί να είναι ισορροπημένη και διάφορα. Ξέρει κανείς αν υπάρχουν vegan διατροφολόγοι που μπορώ να αγοράσω κάποιο ισορροπημένο διαιτολόγιο μέσω Internet? Επειδή στη Κύπρο που μένω δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος. 
Πρέπει πάντα να πιστεύεις στον άνθρωπο. Αν και βλέπεις ότι λέει ψέματα, άκουσέ τον και προσπάθησε να καταλάβεις γιατί το κάνει!

• Addicted
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 02, 2009, 06:30:45 μμ »
Georgia,

βαρέθηκα να ακούω άσχετους να μιλάνε χωρίς να έχουν διαβάσει τίποτα (εννοώ το γιατρό σου).

να παραγγείλεις το βιβλίο Plant Based Nutrition and Health του Stephen Walsh (εκδοση Vegan Society UK 2003) -- εκεί θα βρείς όλες τις απαντήσεις περί διατροφής ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ (με πλήρη λίστα βιβλιογραφικών αναφορών και μελετών που έχουν γίνει).

μέχρι να σου έρθει το βιβλίο, ψαξε και δες τα δύο βιντεο του McDougall στο google video και θα σου φύγει κάθε φοβία. Θα καταλάβεις ότι τα γαλακτοκομικά προκαλούν οστεοπόρωση, δεν την αποτρέπουν. ... Το παράξενο είναι ότι το πρώτο που έμαθα για τα γαλακτοκομικά πριν γινω βιγκαν ήταν για την αρνητική επίπτωση των γαλακτοκομικών στην οστική μάζα...!

Επίσης γράψου στο Blog της Virginia Messina, MPH, RD και επίσης γράψου για να παιρνεις τα άρθρα της στο Vegan Examiner
http://www.examiner.com/x-5670-Seattle-Vegan-Examiner
http://www.veggiedietitian.blogspot.com/

και διάβασε το σάιτ της και ό,τι  υπάρχει στη www.vegansociety.com και στο http://www.veganhealth.org/  

Σε όλα τα παραπάνω σάιτ γράψου για να παίρνεις εμαιλ όταν βγαίνει κάτι νέο.

Θέλει υπομονή όπως καταλαβαίνεις με τους άσχετους, και φυσικά προσεκτική μελέτη από μέρους σου για να μπορείς να τους αποστομώνεις.

A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 02, 2009, 06:55:29 μμ »
Να προσθέσω στα λεγόμενα της Δεινομάχης και το πολύ καλό βιβλίο The China Study του Colin Campbell.

Δεν είναι καθόλου απαραίτητα τα γαλακτομικά για επαρκή πρόσληψη ασβεστίου, και μάλιστα η υπερκατανάλωσή τους μπορεί να οδηγήσει σε απώλεια ασβεστίου από τα οστά. Δεν έχω χρόνο να κοιτάξω όλες τις μελέτες και τις αναφορές, ορίστε ένα χρήσιμο άρθρο, αν και θα σε συμβούλευα να ψάξεις τις πηγές του άρθρου παρά να μείνεις μόνο σ'αυτό.

Παράθεση
Μείωση της απορρόφησης ασβεστίου μπορεί να συμβεί με δίαιτες που περιέχουν σε μεγάλη ποσότητα φυτικές ίνες ή παρατεταμένη και χρόνια χορτοφαγία με χορταρικά όπως π.χ στο σπανάκι

Όσον αφορά το παραπάνω, νομίζω ότι αναφέρεται κυρίως στα οξαλικά άλατα που περιέχουν πολλά πράσινα φυλλώδη λαχανικά, τα οποία εμποδίζουν όντως την απορρόφηση ασβεστίου. Η λύση; Απλούστατη. Το μαγείρεμα εξουδετερώνει τα οξαλικά άλατα σε κάποιον βαθμό, αυξάνοντας τη βιοδιαθεσιμότητα του ασβέστιο. Επίσης, καλό είναι να υπάρχουν πολλές και διάφορες πηγές ασβεστίου στη διατροφή μας, και να μην εξαρτώμαστε μονάχα από το σπανάκι. Υπάρχουν και τροφές πλούσιες σε ασβέστιο με χαμηλή ή μηδενική περιεκτικότητα σε οξαλικά άλατα.
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 02, 2009, 08:28:23 μμ »
Georgia μην αφήνεις τους άσχετους να σε φοβίζουν.  winking Εγώ είχα βίγκαν ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ και δεν είχα πρόβλημα με το ασβέστιο (ούτε και με τίποτα άλλο). Ούτε κανείς από τους γιατρούς μου είπε πως επειδή είμαι έγκυος πρέπει να τρώω γαλακτοκομικά ή κρέας. Γιατί; Γιατί οι άνθρωποι είναι ενημερωμένοι. Δεν έχουν μείνει σε αυτά που έχουν μάθει από το πανεπιστήμιο, αλλά ψάχνονται και ενημερώνονται για νέες έρευνες και δεδομένα. Και δεν είναι επειδή είμαι στην Αμερική. Και στο Βόλο από όπου κατάγομαι, η γυναικολόγος που με είδε τα Χριστούγεννα δεν μου έφερε καμία αντίρρηση για την βίγκαν διατροφή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Και πλέον αυτό το χρησιμοποιώ ως το πιο δυνατό μου επιχείρημα. Αν μπορεί μία έγκυος να έχει μία τέλεια εγκυμοσύνη και να φέρει στον κόσμο ένα υγιέστατο μωρό με βίγκαν διαιτολόγιο (σε μία περίοδο που οι διατροφικές ανάγκες είναι αυξημένες όσο ποτέ άλλοτε), τότε όλοι μπορούν να ακολουθήσουν αυτή τη διατροφή. Δεν υπάρχει δικαιολογία. 

Η Δεινομάχη και η Μαζικήν σου έδωσαν πολύ διάβασμα - κι εδώ στο φόρουμ έχουμε ποστάρει κάποια πράγματα, σου παραθέτω τα λινκ:
 cheers

Πως η βιομηχανία γάλακτος προωθεί την οστεοπόρωση
Μια νέα μελέτη στην Παιδιατρική καταρρίπτει τον μύθο του γάλακτος
Η αλήθεια για τη διατροφή και την υγεία των οστών
Ασβέστιο στη vegan διατροφή
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος Ge0rgia

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 03, 2009, 12:03:18 πμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, έχω τυπώσει κάποια άρθρα και θα τα διαβάσω γιατί όντως όσο δεν είμαι εγώ η ίδια 100% σίγουρη γι'αυτό που ακολουθώ αφήνω τον κάθε ένα να με επηρεάζει. Όσο για το βιβλίο που μου είπε η Δεινομάχη φεύγω αύριο για Αγγλία και θα το πάρω από εκεί. 

• Addicted
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 03, 2009, 08:42:47 πμ »
το βιβλίο θα πρέπει να το παραγγείλεις online από το σάιτ της www.vegansociety.com -- υπολόγισε ότι χρειάζεται 2-3 μέρες για να έρθει.
μια που θα παραγγείλεις, μπορείς να πάρεις και το Feeding your infant infant with confidence - το δίνουν με δώρο ένα interactive cd -- και είναι εξαιρετικά χρήσιμο, ακόμα και αν δεν είσαι έγγυος ή ακόμα και αν δεν έχεις παιδιά

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής